Προς το περιεχόμενο

Πως ξυπνουσε ο κοσμος πριν εφευρεθουν τα ξυπνητηρια?


Kadaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν ειναι μια φορα χαζο να πεις "σορρυ αφεντικο χαλασε το ξυπνητηρι"

σκεψου ποσο πιο χαζο ειναι το "σορρυ αφεντικο χαλασε το βιολογικο ξυπνητηρι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο άνθρωπος λένε είναι το μόνο ον (πλάσμα) που γνωρίζει ότι θα πεθάνει…. Και δεν αναφέρομαι στο αίσθημα  αυτοπροστασία  :rolleyes:

 

Δεν έχει τεκμηριωθεί επιστημονικά κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω καθε μερα ξυπνητηρι και σχεδον παντα ξυπναω δυσκολα. Σχεδον ποτε δεν ξυπναω την ωρα που πρεπει μονος και ποτε 1 λεπτο πριν το ξυπνητηρι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς σήμερα ξυπνήσαμε απο γυφτομουσικες στις 9 το πρωι - είχα κοιμηθεί αργά και δεν ήθελα να ξυπνήσω πριν τις 12...Μα τω θεω καταλαβα τι θα πει :έχω δολοφονικες τάσεις.

Ρωτησα πάντως τη μαμα μου (60 χρόνων) που ζούσε στο χωριο μικρή, πως σηκώνονταν για σχολείο αφου δεν είχαν ξυπνητήρι. Μου είπε ότι κοιμόντουσαν πολύ νωρίς κι οι μεγαλύτεροι ξυπνούσαν αξημέρωτα για να αρχισουν δουλειες, οπότε ξυπνούσαν και τους μικρούς αργότερα. Οι γονείς της , απ'ότι καταλαβα, εμπιστεύονταν απόλυτα απο το βιολογικό ρολόι τους που δεν τους πρόδιδε,είχαν μια συγκεκριμένη ρουτίνα που εξαρτώνταν απο τις δουλειες, η οποία δεν άλλαζε εύκολα. 

Τωρα, πάντως, έχει τη γατα της, που στις 6 κάθε πρωί απαιτεί να ξυπνήσουν όλοι μαζί της δίνοντας "φιλάκια" στους γονείς μου(τους ακουμπάει δηλαδή απαλά με τη μουσουδίτσα της)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ξυπνητηρια εφαρμογες που πρεπει να λυσεις εξισωσεις

εγω μ αυτο σωθηκα.Και γω δεν ξυπναγα με τιποτα.

 

Επισης το ιδιο app εχει κι αλλα πολυ αποτελεσματικα κολπα οπως να πρεπει να φωτογραφισεις το πομολο του μπανιου πχ η καποιο barcode αυτοκολλητο.

 

Alarmy λεγεται,δωρεαν απο το play store

 

 

 

 

Γι αυτους που ξυπνανε με το βιολογικο τους:

βιολογικο ρολοι εχετε,μαλλον δουλεια δεν εχετε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει και ενα που σκαναρει την αναπνοη και σε ξυπναει αναλογα με τον κυκλο του υπνου σου, και ετσι ξυπνας ευκολα. Τελειως αλλη φαση,..τα παιδια εδω το ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαρταται μωρε, ειναι και στον ανθρωπο, ο αδερφος μου π.χ. δεν ξυπναει οχι να λυσει εξισωσεις, νταουλια να βαρανε διπλα στο κρεβατι,

αμα δεν ειναι καποιος να του τραβηξει κανα δυο κλωτσιδια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα αν δε σε νοιαζει να ξυπνησεις ακριβως καποια ωρα νταν για να πας για δουλεια,χεστηκες,ξυπνας με βιολογικα ρολογια,αναπνοες η οποτε σε πιασει κατουρημα.

 

Αν δουλευεις σε καμια σοβαρη δουλεια που αν αργησεις 1 λεπτο μπορεις ανετα να γ@μησεις το προγραμμα δεκαδων ανθρωπων και να βαλεις σε κινδυνο κανονικα τη δουλεια σου δεν το ρισκαρεις με την καμια.

 

Εγω δυστυχως η ευτυχως ειμαι στην δευτερη κατηγορια και βαζω καμια 20ρια ξυπνητηρια στο κινητο με μαθηματικα προβληματα και απενεργοποιημενο το snooze,επισης εξτρα ξυπνητηρια στο pc και βαζω και να με παρουν και τηλεφωνο για backup μερικες φορες.

 

Aλλιως ξυπναω με τον ηλιο η το καλοκαιρι με την ζεστη,το πιο φυσικο ξυπνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Άτιμα ξυπνητήρια, φάγατε δουλειές!

 

H ατιμη τεχνολογια φταιει, ένα άλλο επαγγελμα που  καταργηθηκε ηταν οι κορινοθετες.

 

2aj52lx.jpg

 

 

και έτσι όπως χτυπούσαν τα παράθυρα αν ήταν καμιά τσούπρα μόνη της την βολεύανε κιόλας απο εκει βγήκε η αγγλική φράση "he knocked her up" (= ~της χτύπησε -πχ το παράθυρο- = την γκάστρωσε)

 

Μηπως από κει βγηκε και το knockers(βυζα)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και το βιολογικό ρολόι.

Προσωπικά αν και βάζω ξυπνητήρι στο κινητό σπάνια μου χρειάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μηπως από κει βγηκε και το knockers(βυζα)?

To knockers είναι αρκετά μεταγενέστερη λέξη και βγήκε απο αυτά (άσχετο αν τα χρησιμοποιούσαν πολύ πριν βγει η λέξη με την τωρινή σημασία της)

 

door-knockers.jpg

 

Είναι αυτά που τα βάζουμε στην πόρτα για να μπορούμε να χτυπάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To knockers είναι αρκετά μεταγενέστερη λέξη και βγήκε απο αυτά (άσχετο αν τα χρησιμοποιούσαν πολύ πριν βγει η λέξη με την τωρινή σημασία της)

 

door-knockers.jpg

 

Είναι αυτά που τα βάζουμε στην πόρτα για να μπορούμε να χτυπάμε.

 

Εγω ρωτησα για τα knockers-βυζα, κι εσυ μου βαζεις τα knockers της πορτας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω μ αυτο σωθηκα.Και γω δεν ξυπναγα με τιποτα.

 

Επισης το ιδιο app εχει κι αλλα πολυ αποτελεσματικα κολπα οπως να πρεπει να φωτογραφισεις το πομολο του μπανιου πχ η καποιο barcode αυτοκολλητο.

 

Alarmy λεγεται,δωρεαν απο το play store

 

 

 

 

Γι αυτους που ξυπνανε με το βιολογικο τους:

βιολογικο ρολοι εχετε,μαλλον δουλεια δεν εχετε.

 

Ισχύει αυτό για τα app ξυπνητήρια.

Μιλάμε σηκώνεσαι αμέσως και μιλάς κανονικά λες και δεν τρέχει τίποτα.

Πολύ αποτελεσματικά αυτά τα app.

Υπαρχει και ενα που σκαναρει την αναπνοη και σε ξυπναει αναλογα με τον κυκλο του υπνου σου, και ετσι ξυπνας ευκολα. Τελειως αλλη φαση,..τα παιδια εδω το ξερουν.

 

Link υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...