Προς το περιεχόμενο

Πως ξυπνουσε ο κοσμος πριν εφευρεθουν τα ξυπνητηρια?


Kadaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τους ξυπνούσε ο άνθρωπος που βάλαν σε προηγούμενη φωτογραφία αλλα είχανε και αυτο το κόλπο με το κερί και τα καρφιά. 

post-183701-0-71099100-1493977360_thumb.jpg

 

 

 

Όταν περνούσε η ώρα, πέφταν τα καρφιά στο μεταλλικό πιάτο και τους ξυπνούσε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το βιολογικό μας ρολοι που δεν κάνει ποτέ λάθος...

 

attachicon.gif3.jpg

Πλάκα πλάκα πόσες φορές έχω ξυπνήσει 1 λεπτό πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα πλάκα πόσες φορές έχω ξυπνήσει 1 λεπτό πριν χτυπήσει το ξυπνητήρι!

Κι εγώ, αλλά αυτό νιώθω ότι είναι κάτι που με οδηγεί πιο γρήγορα στο θάνατο και λέγεται άγχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ ξυπνητήρι και ξυπνώ μια χαρά κάθε πρωί. δεν ξέρω, προτιμώ να ξυπνάω ανενόχλητος παρά από έναν ξαφνικό θόρυβο που θα με αγχώσει. ούτε καν στο στρατό δε χρησιμοποίησα τέτοιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ, αλλά αυτό νιώθω ότι είναι κάτι που με οδηγεί πιο γρήγορα στο θάνατο και λέγεται άγχος

Ο άνθρωπος λένε είναι το μόνο ον (πλάσμα) που γνωρίζει ότι θα πεθάνει…. Και δεν αναφέρομαι στο αίσθημα  αυτοπροστασία  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έτσι όπως χτυπούσαν τα παράθυρα αν ήταν καμιά τσούπρα μόνη της την βολεύανε κιόλας απο εκει βγήκε η αγγλική φράση "he knocked her up" (= ~της χτύπησε -πχ το παράθυρο- = την γκάστρωσε)

Kαι αυτον εδω ποιος τον ξυπναγε; :)

Η πείνα :P

Ο άνθρωπος λένε είναι το μόνο ον (πλάσμα) που γνωρίζει ότι θα πεθάνει…. Και δεν αναφέρομαι στο αίσθημα  αυτοπροστασία  :rolleyes:

 δεν το πιστεύω αυτό .

Τους ξυπνούσε ο άνθρωπος που βάλαν σε προηγούμενη φωτογραφία αλλα είχανε και αυτο το κόλπο με το κερί και τα καρφιά. 

attachicon.gifalarm.jpg

 

 

 

Όταν περνούσε η ώρα, πέφταν τα καρφιά στο μεταλλικό πιάτο και τους ξυπνούσε!

Αυτό περισσότερο μου μοιάζει με την σκέψη κάποιου μηχανικού για το πως να κάνει ένα ξυπνητήρι με τα μέσα της εποχής γιατι

 

α) ειδικά εκείνη την εποχή το να αγοράσεις κερί ήταν υπόθεση όχι όπως τώρα.. ήταν πχ σαν να αγοράζουμε εμείς κάρτα για το κινητό δεν μπορούμε να το κάνουμε κάθε μέρα...

 

β) όσο αργά και να έκαιγε αμφιβάλω να μπορούσε να κρατήσει τουλάχιστον 6 ώρες

 

 

Το πολύ πολύ να ήταν κανα "gadget" κανενός πλουσίου (αν βρέθηκε δηλαδή όντως τέτοια κατασκευή απο εκείνη την εποχή) για να το παίζει μούρη στην αυλή του βασιλιά με τα κόλπα του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...