Προς το περιεχόμενο

Πως ξυπνουσε ο κοσμος πριν εφευρεθουν τα ξυπνητηρια?


Kadaz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε φαση βαζω 3 να χτυπανε και παλι αργω δε μπορω να καταλαβω πως γινεται σε εποχες προ ξυπνητηριου να ηταν στην ωρα τους σε ραντεβου, δουλειες, υποχρεωσεις κλπ.

 

και οκ μερικοι ειχαν φαμιλι κ το κανονιζαν ετσι να τους ξυπνησουν, αλλα αν εμενες μονος σου πριν πεσεις για υπνο πως ησουν σιγουρος οτι θα σηκωθεις την ωρα που πρεπει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σιγουρος οτι πριν ανακαλυφθουν τα ξυπνητηρια οι ανθρωποι δεν ειχαν και τοσο αγχος να σηκωθουν καποια συγκεκριμενη ωρα.

Απλως ξυπνουσαν φυσικα.

  • Like 19
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις νυχτερινο φωτισμο ολες οι δραστηριοτητες περιοριζονταν απο την ανατολη του ηλιου μεχρι την δυση,δεν υπηρχε αναγκη για συγκεκριμενο ωραριο(δεν υπαρχαν εργατικα ωραρια) οποτε ο μοναδικος τροπος για εναν φτωχο να αντιληφθει την ωρα ηταν απλα ο ηλιος.Στα αστικα κεντρα τον 19ο αιωνα οπου υπηρξε νυχτερινος φωτισμος απο φωταεριο,υπηρχανε ανθρωποι οποιοι κοπαναγανε τα παραθυρα των σπιτιων για ξυπνησουν τους κατοικους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυμναστικη καντε, απο τοτε που γυμναζομαι συστηματικα ξυπναω και χωρις ξυπνητηρι,

παροτι υποτιθεται θα ημουνα πιο κουρασμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, εχουν λογικη.

 

η θα παρω κοκορα η κανα παραδοσιακο ξυπνητηρι με τα κουδουνακια δε ξερω, αλλα δε γινεται οι προγονοι μου να ξυπνουσαν με ηλιαχτιδες και εγω ουτε με 4 αλαρμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν ξυπνητηρια εφαρμογες που πρεπει να λυσεις εξισωσεις κλπ δραστηριοτητες που τις κανεις μονο ξυπνιος. Αυτο + το ξυπνητηρι μακρια απο το κρεβατι

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλιστα, ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, εχουν λογικη.

 

η θα παρω κοκορα η κανα παραδοσιακο ξυπνητηρι με τα κουδουνακια δε ξερω, αλλα δε γινεται οι προγονοι μου να ξυπνουσαν με ηλιαχτιδες και εγω ουτε με 4 αλαρμ

'H κανε παιδι (αν δεν εχεις ηδη)......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'H κανε παιδι (αν δεν εχεις ηδη)......

Ακριβώς. Τώρα που ξημερώνει νωρίς, η δικιά μου ξυπνάει πριν τις 6 το πρωί. Βάλε ένα 3χρονο να σε τραβάει από το κρεβάτι για να παίξεις και πες μου αν ξυπνάς ή όχι. Ομολογουμένως όχι η πιο πρακτική λύση για ξυπνητήρι, αλλά βρήκα ευκαιρία να πω τον πόνο μου. Ευχαριστώ!

  • Like 17
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Τώρα που ξημερώνει νωρίς, η δικιά μου ξυπνάει πριν τις 6 το πρωί. Βάλε ένα 3χρονο να σε τραβάει από το κρεβάτι για να παίξεις και πες μου αν ξυπνάς ή όχι. Ομολογουμένως όχι η πιο πρακτική λύση για ξυπνητήρι, αλλά βρήκα ευκαιρία να πω τον πόνο μου. Ευχαριστώ!

Χαχα ,ετσι.Μην παραπονιεσαι εχεις (εχουμε) το καλυτερο ξυπνητηρι απο ολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...