Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρεις πόσο epic θα μπορούσε να είναι η σειρά ; Φαντάσου να βλέπαμε σκηνικά ''A night to remember'' ή κάνα σκηνικό με Wild Hunt..

Άμα ήθελε το Netflix έκανε τους πάντες να βρέξουν το βρακί τους. Δυστυχώς δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτο στο τελος ηθελα να το αναφερω και εγω...οσο καλο και να ειναι το εργο του, ο ιδιος ο συγγραφεας απο τα λιγα που εχω διαβασει για αυτον, δεν μου εχει βγαλει και τα καλυτερα συναισθηματα...θυμαμαι χαρακτηριστικα πως ζηταγε πολυ περισσοτερα λεφτα απο την επιτυχια του παιχνιδιου παρολο που ειχε δωσει πληρως τα δικαιωματα αφου καταλαβε τι πατατα εκανε ενω στην αρχη ουτε ο ιδιος πιστευε πως υπαρχει περιπτωση να βγει κατι καλο...βασικα βρηκα ενα βιντεακι απο μια συνετευξη που εδωσε
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

αυτο στο τελος ηθελα να το αναφερω και εγω

Δεν θεωρείτε πολύ καλός συγγραφέας, όπως επίσης θεωρείτε ότι είναι μαλάκας σαν άτομο. Τίποτα από αυτά όμως δεν αναιρεί τον εκπληκτικό κόσμο που δημιούργησε. Γενικά είναι στα τέτοια του, για ποσα χρονια ήταν παντελώς άγνωστος, τώρα που έχει όλα τα λεφτά του κόσμου θα τον νοιάξει? Έτσι κι αλλιώς σε μερικά χρονια θα τα τινάξει από τα άπειρα burgers. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, {TDi}Dj2k..infc said:

Έτσι κι αλλιώς σε μερικά χρονια θα τα τινάξει από τα άπειρα burgers.

Τουλάχιστον δεν χρωστάει βιβλία...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Thresh είπε

Τουλάχιστον δεν χρωστάει βιβλία...

Exactly, οποτε who cares! :P

Το αστείο θα είναι άμα ο Cavill κάνει επιτυχία το 40K να αγοράσει μετά τα δικαιώματα του Witcher και να το κάνει reboot.

Δύσκολα φυσικά γιατί άμα θέλει το 40K έχει υλικό για μέχρι τα γηρατειά του. :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Δεν θεωρείτε πολύ καλός συγγραφέας, όπως επίσης θεωρείτε ότι είναι μαλάκας σαν άτομο. Τίποτα από αυτά όμως δεν αναιρεί τον εκπληκτικό κόσμο που δημιούργησε. Γενικά είναι στα τέτοια του, για ποσα χρονια ήταν παντελώς άγνωστος, τώρα που έχει όλα τα λεφτά του κόσμου θα τον νοιάξει? Έτσι κι αλλιώς σε μερικά χρονια θα τα τινάξει από τα άπειρα burgers. :P

Είναι έτσι άραγε ή απλά είναι η κλασική περίπτωση που η εμπειρία λίγων vocal ατόμων παραφουσκώνεται στο διαδίκτυο και μετά όλοι την θεωρούμε δεδομένο και, χωρίς να ψάξουμε, λέμε "τόσοι το λένε άρα θα είναι έτσι" και παρεξηγούμε κάποιον;

Ένα πραγμα που θυμάμαι να του προσάπτουν είναι ότι συχνά έχει πει ότι είναι "επαγγελματίας συγγραφέας" και ότι θα έγραφε τελείως διαφορετικά τον κόσμο αν το έκανε σαν χόμπυ. Ωραίο είναι να έχεις μεράκι το γράψιμο, αλλά που είναι το κακό να γράφεις βιβλία για τα χρήματα;

Ομολογουμένως και εγώ δεν το έψαξα ιδιαίτερα αλλά θυμάμαι πριν πολλά χρόνια να διαβάζω ότι στο περίπου πολύ παλιά επικοινώνησε κάποια ομάδα μαζί του για να γίνει παιχνίδι witcher και μετά από πολλές επικοινωνίες και ταλαιπωρία δεν έγινε τίποτα (ή έγινε και δεν έπιασε καθόλου, δεν θυμάμαι). Έπειτα κατά καιρούς του έλεγαν διάφοροι για παιχνίδια και έλεγε όχι. Μετά λοιπόν ήρθε η CDPR και πήρε και εκείνη όχι αλλά συνέχισε να τον μαρκάρει στενά και έτσι είπε "οκ κάντε το να φύγετε από το κεφάλι μου αλλά δώστε μου τώρα χρήματα και δεν θέλω δικαιώματα" και εκείνο το παιχνίδι πέτυχε τρελά.

Είναι λοιπόν απληστία, όπως του προσάπτουν, να πεις ότι κακώς δεν ζήτησες παραπάνω χρήματα ή απλά παραθέτεις ένα γεγονός, μια πικρία ότι μετά από τόσες αποτυχίες, την φορά που δεν ζήτησες χρήματα έγινε η επιτυχία; Αν εγώ έπαιξα 15 φορές το 5 στο τζόκερ και τη μία φορά που δεν το έπαιξα βγήκε, είναι απληστία να πω "γιατί ρε γμτ δεν το έπαιξα";

Επίσης, διάβασα να του προσάπτουν ότι προσπάθησε να πάει δικαστικά την CDPR για να του δώσουν ποσοστά. Σίγουρα δεν είναι ωραίο να προσπαθείς να αλλάξεις το συμβόλαιό σου και να κερδίσεις, αν όμως ισχύει ότι καιγόταν για χρήματα γιατί ο γιος του πάλευε με τον καρκίνο, τότε το πράγμα παίρνει μια άλλη διάσταση. Πάλι δεν δικαιολογείται αλλά δεν έγινε από απληστία όπως λενε.

Επειδή πάλι έγραψα κατεβατό, tl;dr για τον παναγιώτη :) μήπως είναι 30% μαλάκας και 70% παρεξηγημένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, imitheos είπε

Επειδή πάλι έγραψα κατεβατό, tl;dr για τον παναγιώτη :) μήπως είναι 30% μαλάκας και 70% παρεξηγημένος;

Μπορεί, αλλα δεν φαίνεται να κάνει κάτι για να αλλάξει τις έστω φήμες. Το ότι σνομπάρει όμως τα games, ενώ αυτά τον έκαναν γνωστό, εκφράζει στην καλύτερη "bitter old man".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το witcher γράφτηκε απο ότι θυμάμαι γιατί ο γιος του τον παρότρυνε να το γράψει για ένα διαγωνισμό συγγραφής. έγραψε κάποιες ιστορίες και βγήκε 1ος. Και μετά έκανε τα βιβλία. Δεν ασχολείται με ταινίες, παιχνίδια κλπ. νομίζω είχε πει πως ή δεν έχει καν τηλεόραση ή έχει και δεν βλέπει. Τα θεωρεί γενικά, διαφορετικά μέσα που δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους, με τα βιβλία να είναι ανώτερα. Για αυτό και γέλαγα με το βούρλο του νετφλιξ όταν είχε πει πως είναι στην ομάδα τους. Δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. 

Τη συμπεριφορά του πάντως απέναντι στη cdpr που σεβάστηκε το έργο του, την πληρώνει στο νετφλιξ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μήνυση του πάντως είχε νομικ- βάση γιατί υπάρχει πολωνικός νόμος για τα πνευματικά δικαιώματα που σου επιτρέπει να ζητήσεις επιπλέον χρήματα από αυτά που συμφώνησες εάν ισχύουν κάποιες συνθήκες. Ακόμα και ο συγγραφέας των metro 2033 τον είχε κράξει άσχημα για αυτήν την κίνηση θυμάμαι.

Η ιστορία αυτή πάντως έχει λυθεί εξωδικαστικά που νομίζω ήταν η πιο έξυπνη κίνηση από τον CDPR να φύγει από το κεφάλι τους

Επεξ/σία από mike299
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το witcher 2 & 3 ήταν σενάρια διαμορφωμένα τελείως απο CDPR αν δεν κάνω λάθος πράγμα που δείχνει τη τεράστια δική τους συμβολή στη υπόθεση witcher. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έβαλα σήμερα να δω το Blood Origin, με καλή καρδιά, αλλά κάποια στιγμή μου φάνηκε ανυπέρβλητο το cringe και το έκλεισα.

Spoiler

Η σκηνή που με τέλειωσε ήταν το casual ξύλο που έριξε η θείτσα της φυλής των φαντασμάτων στον τυπά από τη σκυλοφυλή. Ξεκινάει η ιστορία παρουσιάζοντας το 100+ κιλά κτήνος, τον θρυλικό πολεμιστή των 7 θαλασσών και των 5 ηπείρων (και των 3 σφαιρών ξέρω γω), τον μαμάω & δέρνω ο οποίος θα είναι βασικός χαρακτήρας και τα μούσκουλα της ομάδας των υπέροχων 7(;). Μέσα στο πρώτο τέταρτο έχει ήδη αρπάξει ξύλο σε hand to hand combat από μία 50κιλη τραγουδιάρα και μετά από λίγο τον ξεφτιλίζει μια 40κιλη θείτσα σε μάχη με όπλα, σε φάση bruce lee, αυτή με ξύλινο κιόλας(το διέκοψα στη μέση). Ε τι να δεις μετά; Τον ένα χαρακτήρα τον έχουν κάψει τελείως, τον άλλο τον έχουν κάνει τέρμα op, δηλαδή να μπει να καθαρίσει μια ολόκληρη πόλη μόνη της θα πω, οκ, λογικό.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...