Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αξιζει το Phanteks Enthoo Pro M που αναφερθηκε λογω καλυτερου airflow εναντι του P400S;

Προσωπικά όπως θα διάβασες παραπάνω εγώ είδα διαφορά αφου είχα και τα 2,και αφου στην τιμή είναι παραπλήσια δεν βλέπω τον λόγω να πας στο P400s.

Tώρα αν δεν έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες και έχεις ήδη το P400s όχι δεν αξίζει να το αλλάξεις.

Εγω που είχα, είδα πρόβλημα είδα διαφορές στην καθημερινή χρήση με κάλυψαν.

 

Το Μ είναι λίγο μεγαλύτερο δεν έχει την Ledotainia (που μπορείς να την πάρεις ξεχωριστά),πέρνει οπτικό μέσο, έχει ανοιχτό μπροστινό μέρος άρα πέρνει περισσότερο αέρα και το κυριότερο για εμένα που έκανε την διαφορά,πέρνει ψυγείο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tώρα αν δεν έχεις πρόβλημα με τις θερμοκρασίες και έχεις ήδη το P400 όχι δεν αξίζει να το αλλάξεις.

 

 

 

Το έχει έδωσε πόσα λεφτά για ανεμιστήρες και τώρα πάλι να αλλάξει κουτί; Σύμφωνα με τα κόκκινα όχι δεν αξίζει η όλη διαδικασία ρε παιδιά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βοηθησω:

Δεν με ενδιαφερει για ψυγειο ή οπτικο μεσο

Εχω το P400S και θα χρησιμοποιηθει σε αλλο pc οποτε ειχα σχεδον παραγγειλει το P400S TG σε ασπρο....Απλα εκανα ενα τεστ με ανοιχτο το μπροστινο καπακι και ειδα -10 σε cpu σε σχεση με οταν ειναι κλειστο και το συνδυασα με αυτα που λεγατε για το Pro M οτι ειναι καλυτερο στον τομεα του airflow και ειπα μηπως να πηγαινα σε αυτο...Εξαλλου ηταν η 2η επιλογη μου οταν αγοραζα το P400S

Oddin για τη διαφορα μιλαμε σε cpu/gpu αναμεσα στα δυο με ιδιο θορυβο παντα;

Και πιο ειναι πιο αθορυβο γιατι βλεπω το Pro M δεν κλεινει απο επανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχει έδωσε πόσα λεφτά για ανεμιστήρες και τώρα πάλι να αλλάξει κουτί; Σύμφωνα με τα κόκκινα όχι δεν αξίζει η όλη διαδικασία ρε παιδιά :)

 

Σαφώς,το ίδιο λέμε.

 

Για να βοηθησω:

Δεν με ενδιαφερει για ψυγειο ή οπτικο μεσο

Εχω το P400S και θα χρησιμοποιηθει σε αλλο pc οποτε ειχα σχεδον παραγγειλει το P400S TG σε ασπρο....Απλα εκανα ενα τεστ με ανοιχτο το μπροστινο καπακι και ειδα -10 σε cpu σε σχεση με οταν ειναι κλειστο και το συνδυασα με αυτα που λεγατε για το Pro M οτι ειναι καλυτερο στον τομεα του airflow και ειπα μηπως να πηγαινα σε αυτο...Εξαλλου ηταν η 2η επιλογη μου οταν αγοραζα το P400S

Oddin για τη διαφορα μιλαμε σε cpu/gpu αναμεσα στα δυο με ιδιο θορυβο παντα;

Και πιο ειναι πιο αθορυβο γιατι βλεπω το Pro M δεν κλεινει απο επανω

 

Λογικό βγάζοντας το καπάκι μπροστά να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες.Αυτό είναι το θετικό του Μ που μποστά έχει την δυνατότητα να τραβάει αέρα.

Το Μ είναι πιο αθόρυβο αφού έχει καλύτερες θερμοκρασίες αφού π.χ. τα Fans του επεξεργαστή και της κάρτας δουλεύουν λιγότερο.

 

Τις διαφορές τις έγραψα και πιο πίσω.Πλέον αφού το δουλεύω 4 μέρες τώρα μπορώ να πω οτι είναι ακόμη μεγαλύτερη η διαφορά.

Περίπου 7-8 βαθμούς κάτω και σε κάρτα και σε CPU.

 

H δική μου πρόταση αφού το παλιό κουτί πάει σε άλλο PC , αν είναι να πάρεις το P400s η Το M,τότε πας στο M.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς,το ίδιο λέμε.

 

 

Λογικό βγάζοντας το καπάκι μπροστά να έχεις καλύτερες θερμοκρασίες.Αυτό είναι το θετικό του Μ που μποστά έχει την δυνατότητα να τραβάει αέρα.

Το Μ είναι πιο αθόρυβο αφού έχει καλύτερες θερμοκρασίες αφού π.χ. τα Fans του επεξεργαστή και της κάρτας δουλεύουν λιγότερο.

 

Τις διαφορές τις έγραψα και πιο πίσω.Πλέον αφού το δουλεύω 4 μέρες τώρα μπορώ να πω οτι είναι ακόμη μεγαλύτερη η διαφορά.

Περίπου 7-8 βαθμούς κάτω και σε κάρτα και σε CPU.

 

H δική μου πρόταση αφού το παλιό κουτί πάει σε άλλο PC , αν είναι να πάρεις το P400s η Το M,τότε πας στο M.

 

 

Bingo. Να και κάτι που οι περισσότεροι δυσκολεύονται να καταλάβουν όταν ψάχνουν για ήσυχο κουτί. Πέντε καλοί PWM ανεμιστήρες στα 700-800rpm είναι πιο ήσυχοι από τρεις ανεμιστήρες σε κλειστό "silent" κουτί που αναγκάζονται να πάνε 1200-1500rpm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και χρονια πολλά έχει κανεις το coolermaster  c700p να με βοηθήσει σε κάτι?

στο κάλυμμα του τροφοδοτικού έχει μια θέσει για να πάρει ssd εκεί χωράει να πάρει το nzxt hue+? ποσο καινό αφήνει μέχρι το τζαμι η συγκεκριμένη θέσει? Δεν έχω το κουτί ακόμα τον άλλο μηνα θα το έχω και ψάχνομαι να δω πως θα βάλω τα πράγματα μέσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω για το RL06WS-PRO γνωριζουμε τιποτα? Διαβασα για πολυ καλο airflow

Για τα DG-84 και DG-75 της EVGA εχουμε εικονα?

Παντα σε σχεση με το Pro M

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, ψάχνω καλό και ποιοτικό case με έμφαση την εργονομία και λειτουργικότητα μέχρι 150 ευρώ.

 

Θα προτιμούσα αλουμίνιο και παράθυρο(αδιάφορο αν θα είναι TG), καλό cable management και διαχείριση της σκόνης. έχω δεί το in win 805C παρόλο το θέμα των θερμοκρασιών που έχει μου αρέσει αρκετά. Τι άλλες επιλογές έχω για κάτι αρκετά καλό; 

Θα με βόλευε να έχει το παράθυρο από δεξιά για να τοποθετηθεί το κουτί στην αριστερή μεριά του γραφείου. υπάρχει κάτι; αν όχι ας πληρεί τα υπόλοιπα κριτήρια.

 

Σχετικά με το μέγεθος θα προτειμούσα midi μάξιμουμ, ενώ κοιτάω και cube. έχω ένα σχετικό περιορισμό στο ύψος και δεν θα ήθελα κάτι πάνω απο 45-50 εκατοστά ύψος. μέγεθος μητρικής δεν με νοιάζει, θα προσαρμόσω την αγορά της ανάλογα.

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, haris013 είπε

καλησπέρα, ψάχνω καλό και ποιοτικό case με έμφαση την εργονομία και λειτουργικότητα μέχρι 150 ευρώ.

Θα προτιμούσα αλουμίνιο και παράθυρο(αδιάφορο αν θα είναι TG), καλό cable management και διαχείριση της σκόνης. έχω δεί το in win 805C παρόλο το θέμα των θερμοκρασιών που έχει μου αρέσει αρκετά. Τι άλλες επιλογές έχω για κάτι αρκετά καλό; 

Θα με βόλευε να έχει το παράθυρο από δεξιά για να τοποθετηθεί το κουτί στην αριστερή μεριά του γραφείου. υπάρχει κάτι; αν όχι ας πληρεί τα υπόλοιπα κριτήρια.

Σχετικά με το μέγεθος θα προτειμούσα midi μάξιμουμ, ενώ κοιτάω και cube. έχω ένα σχετικό περιορισμό στο ύψος και δεν θα ήθελα κάτι πάνω απο 45-50 εκατοστά ύψος. μέγεθος μητρικής δεν με νοιάζει, θα προσαρμόσω την αγορά της ανάλογα.

ωραια θα σ ελεγα να δεις αυτο εδω που ειναι αρκετα καλο γ τα λεφτα του και θα κανεις την δουλεια σ μια χαρα ...

https://www.skroutz.gr/s/11528850/Be-Quiet-Pure-Base-600-Window-Black.html

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, life is music είπε

ωραια θα σ ελεγα να δεις αυτο εδω που ειναι αρκετα καλο γ τα λεφτα του και θα κανεις την δουλεια σ μια χαρα ...

https://www.skroutz.gr/s/11528850/Be-Quiet-Pure-Base-600-Window-Black.html

Έπεσε στο μάτι μου και το meshify c της fractal καθώς και raijintek thetis και asterion. 

Μου αρέσει και το corsair air 240.

 

Κλεινω προς το meshify, αξίζει κάποιο καλύτερα σε ποιότητα και features? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, haris013 είπε

Έπεσε στο μάτι μου και το meshify c της fractal καθώς και raijintek thetis και asterion. 

Μου αρέσει και το corsair air 240.

Κλεινω προς το meshify, αξίζει κάποιο καλύτερα σε ποιότητα και features? 

Θα πήγαινα δαγκωτό στο meshify c. Ποιότητα fractal ,καλό cable management και από λίγα που είδα ,τα πηγαίνει και πολύ καλά σε ψύξη. Αν σου αρέσει μην το σκέφτεσαι,είναι και νέο μοντέλο ,έχει tg, τι άλλο θες ;) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, haris013 said:

Έπεσε στο μάτι μου και το meshify c της fractal καθώς και raijintek thetis και asterion. 

Μου αρέσει και το corsair air 240.

Κλεινω προς το meshify, αξίζει κάποιο καλύτερα σε ποιότητα και features? 

εχω παραγγειλει το meshify σε 2-3 μερες θα μπορω να εχω αποψη,αν θες περιμενεις να σου πω αν και για φετος ολοι οι reviewers εχουν πει αρκετα καλα λογια για το εν λογω κουτι.Το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι αν μενεις επαρχια κοστιζει ακριβα μιας και ηδη εχει ενα καπελο 30 ευρω σε σχεση με αμαζον κλπ οπου ειναι εξαφανισμενο απο στοκ για την ωρα.

Επεξ/σία από Anastazio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Anastazio είπε

εχω παραγγειλει το meshify σε 2-3 μερες θα μπορω να εχω αποψη,αν θες περιμενεις να σου πω αν και για φετος ολοι οι reviewers εχουν πει αρκετα καλα λογια για το εν λογω κουτι.Το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι οτι αν μενεις επαρχια κοστιζει ακριβα μιας και ηδη εχει ενα καπελο 30 ευρω σε σχεση με αμαζον κλπ οπου ειναι εξαφανισμενο απο στοκ για την ωρα.

Θα παραγγείλω όλα τα parts από caseking.de και θα πληρώσω μια φορά μόνο μεταφορικά για Ελλάδα οπότε δεν με απασχολεί ;)

Μάλλον με βλέπω για εκεί. Περιμένω κάνα 2 μέρες να μου πεις εντυπώσεις.

 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...