Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Γιατι γραφεις αυτα που ειπα ηδη προηγουμενως; :)

Τους ανεμιστηρες μπροστα τους αλλαξες θεση η ειναι stock οπως τους πηρες; 

Αν ολα τα υπολοιπα εχουν φυσιολογικες θερμοκρασιες, τους δισκους δοκιμασε να τους τοποθετησεις στις θεσεις που εχει κατω απο την καλυπτρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 hours ago, handsomegamer said:

NZXT s340 Elite, ειναι αρκετα minimal και ταιριαζει σε οποιοδιποτε γραφειο. και σε θεμα build ειναι ευκολο να το κουμανταρεις.

Εντάξει ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, radiohead είπε

 Γιατι γραφεις αυτα που ειπα ηδη προηγουμενως; :)

Τους ανεμιστηρες μπροστα τους αλλαξες θεση η ειναι stock οπως τους πηρες; 

Αν ολα τα υπολοιπα εχουν φυσιολογικες θερμοκρασιες, τους δισκους δοκιμασε να τους τοποθετησεις στις θεσεις που εχει κατω απο την καλυπτρα. 

Απλά έγγραψα αυτά που είχα κάνει ήδη πριν την απάντηση σου...

 

Λοιπόν πάμε από την αρχή.

1. Όταν πήρα το κουτί το έδεσα με τις οδηγίες που είχε μέσα. Ότι ανεμιστήρες είχε πάνω τους άφησα όπως ήταν.

2. Μόλις είδα πως δεν υπάρχει RGB Controller + LED Strip στο κουτί, αγόρασα το Cooler Master RGB Controller + 3 RGB Fans και μια RGB LEDοταινία.

3. Όταν είδα πως κάνουν θόρυβο τα ανεμιστήρια googlαρα και είδα ότι πρέπει να πάνε στην motherboard πάνω για να μην κάνουν θόρυβο, αλλά ο θόρυβος επέμενε γι' αυτό και το ρώτησα.

4. Επειδή η απάντηση σου ήρθε αργά και επειδή μου τα είχε σπάσει αρκετά έψαξα το BIOS και είδα ότι υπάρχουν χίλιες δυο ρυθμίσεις για το fan control στην motheroard μου.

5. Ότι κι αν δοκίμασα οι θερμοκρασίες ήταν πολύ ψηλά.

6. Χθες το βράδυ έκανα απόπειρα να προσθέσω δυο ανεμιστήρες πάνω από τους σκληρούς και είδα βελτίωση, αλλά αν δεν είχα τα έξτρα ανεμιστήρια δεν θα είχα λύση.

Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Crypton-R- είπε

Απλά έγγραψα αυτά που είχα κάνει ήδη πριν την απάντηση σου...

Λοιπόν πάμε από την αρχή.

1. Όταν πήρα το κουτί το έδεσα με τις οδηγίες που είχε μέσα. Ότι ανεμιστήρες είχε πάνω τους άφησα όπως ήταν.

2. Μόλις είδα πως δεν υπάρχει RGB Controller + LED Strip στο κουτί, αγόρασα το Cooler Master RGB Controller + 3 RGB Fans και μια RGB LEDοταινία.

3. Όταν είδα πως κάνουν θόρυβο τα ανεμιστήρια googlαρα και είδα ότι πρέπει να πάνε στην motherboard πάνω για να μην κάνουν θόρυβο, αλλά ο θόρυβος επέμενε γι' αυτό και το ρώτησα.

4. Επειδή η απάντηση σου ήρθε αργά και επειδή μου τα είχε σπάσει αρκετά έψαξα το BIOS και είδα ότι υπάρχουν χίλιες δυο ρυθμίσεις για το fan control στην motheroard μου.

5. Ότι κι αν δοκίμασα οι θερμοκρασίες ήταν πολύ ψηλά.

6. Χθες το βράδυ έκανα απόπειρα να προσθέσω δυο ανεμιστήρες πάνω από τους σκληρούς και είδα βελτίωση, αλλά αν δεν είχα τα έξτρα ανεμιστήρια δεν θα είχα λύση.

Δεν καταλαβαίνω τι συμβαίνει...

οk τουλάχιστον το ένα θέμα σου το έλυσες. Στην φωτογραφία που είχες βάλει στην προηγούμενη σελίδα έδειχνε οτι ο ssd είναι μέσα.

Ο ή οι hdd τελικά είναι απο κάτω; Μήπως απο μπροστά είναι τιγκαρισμένο με καλώδια και δεν περνάει ο αέρας;

Άν όχι σημαίνει οτι η ''μάσκα'' του κουτιού μπροστά δέν επιτρέπει και την καλύτερη ροή συκριτικά με άλλα κουτιά στα οποία είναι διάτρητη. Αυτό απο την άλλη είναι καλό ώς προς την σκόνη που θα μαζεύεις. Πάντως οι θερμοκρασίες σου είναι καλές μην τρελαίνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, radiohead είπε

οk τουλάχιστον το ένα θέμα σου το έλυσες. Στην φωτογραφία που είχες βάλει στην προηγούμενη σελίδα έδειχνε οτι ο ssd είναι μέσα.

Ο ή οι hdd τελικά είναι απο κάτω; Μήπως απο μπροστά είναι τιγκαρισμένο με καλώδια και δεν περνάει ο αέρας;

Άν όχι σημαίνει οτι η ''μάσκα'' του κουτιού μπροστά δέν επιτρέπει και την καλύτερη ροή συκριτικά με άλλα κουτιά στα οποία είναι διάτρητη. Αυτό απο την άλλη είναι καλό ώς προς την σκόνη που θα μαζεύεις. Πάντως οι θερμοκρασίες σου είναι καλές μην τρελαίνεσαι.

Το έλυσα κατά κάποιον τρόπο αλλά θα προτιμούσα να ήταν έτσι χωρίς την παρέμβαση μου.

Στην φωτογραφία δείχνω τον SSD ψηλά εκεί που είναι η θέση του δηλαδή σε αυτό το κουτί.

Και οι HDDs είναι κάτω και αυτοί στη θέση τους, χωρίς καλώδια ανάμεσα στο κενό για να χτυπάει ο ανεμιστήρας κατευθείαν.

Μπορεί να σε μπέρδεψα με τη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στα γρηγορα πρωτες εντυπωσεις του Meshify C σε σχεση με το P400S μηπως και βοηθηθει καποιος που ειναι σε διλημμα

Ανωτερη ποιοτητα κατασκευης

Πιο συμμαζεμενο σε διαστασεις και πιο βαρυ....Εμενα μου αρεσε αυτο

Χωρεσε κανονικα το EVGA 750 G2 που ειναι 200mm αν και το οριο ειναι 175mm

Εξαιρετικο airflow ειδικα σε cpu..Μετα απο 1 ωρα Witcher 3 επαιζε μεταξυ 32-34 βαθμων σε αντιθεση με το P400S που ηταν 45+....Το μπροστα καπακι ειναι δυσκολο στο μονταρισμα/ ειναι πολυ κρυο σε setup με 2 140αρηδες

Δυσκολια τοποθετησης 140αρη ανεμιστηρα επανω

Αν ειχε ενα Led fan controller και επανω καλυπτρο σε περιπτωση που δεν θελει καποιος να βαλει ανεμιστηρα  θα ηταν απλα τελειο

 

 

Επεξ/σία από Inler
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Το έλυσα κατά κάποιον τρόπο αλλά θα προτιμούσα να ήταν έτσι χωρίς την παρέμβαση μου.

Στην φωτογραφία δείχνω τον SSD ψηλά εκεί που είναι η θέση του δηλαδή σε αυτό το κουτί.

Και οι HDDs είναι κάτω και αυτοί στη θέση τους, χωρίς καλώδια ανάμεσα στο κενό για να χτυπάει ο ανεμιστήρας κατευθείαν.

Μπορεί να σε μπέρδεψα με τη φωτογραφία.

Τελικά δεν έκανε τίποτα το ανεμιστήρι, πήγε στους 62 σήμερα όταν έπαιξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε, θέλω να συναρμολογήσω gaming PC από e-shop.gr αλλά δυσκολεύομαι να διαλέξω κουτί.

  • Εύρος τιμής: 50-60 ευρώ
  • Τύπος: Mid-Tower ΑΤΧ
  • Χρώμα: Μαυρο
  • Παράθυρο: Με
  • Να μην είναι εξωπραγματικά θορυβώδες
  • Υδροψηξη με μονο 120 ψυγείο
  • τουλάχιστον δύο 2.5" SSD και τουλάχιστον δύο 3.5" HDD
  • δυο 5.25" οπτικό μέσο
  • καλό φιλτράρισμα σκόνης
  • κατάστημα προτίμησης: από οπουδήποτε στην Ελλάδα

Έχω κάποια κουτιά κατά νου :
http://www.cosmodata.gr/product/262776/

http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=39D44878-88A7-4A2D-9A65-54CD3D9AD337

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, VagosM είπε

Χαίρετε, θέλω να συναρμολογήσω gaming PC από e-shop.gr αλλά δυσκολεύομαι να διαλέξω κουτί.

  • Εύρος τιμής: 50-60 ευρώ
  • Τύπος: Mid-Tower ΑΤΧ
  • Χρώμα: Μαυρο
  • Παράθυρο: Με
  • Να μην είναι εξωπραγματικά θορυβώδες
  • Υδροψηξη με μονο 120 ψυγείο
  • τουλάχιστον δύο 2.5" SSD και τουλάχιστον δύο 3.5" HDD
  • δυο 5.25" οπτικό μέσο
  • καλό φιλτράρισμα σκόνης
  • κατάστημα προτίμησης: από οπουδήποτε στην Ελλάδα

Έχω κάποια κουτιά κατά νου :
http://www.cosmodata.gr/product/262776/

http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=39D44878-88A7-4A2D-9A65-54CD3D9AD337

μακρια απο aerocool an διαθετεις τα λεφτα δες το nzxt s340 elite 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/20/2018 στις 1:06 ΠΜ, Inler είπε

Στα γρηγορα πρωτες εντυπωσεις του Meshify C σε σχεση με το P400S μηπως και βοηθηθει καποιος που ειναι σε διλημμα

Ανωτερη ποιοτητα κατασκευης

Πιο συμμαζεμενο σε διαστασεις και πιο βαρυ....Εμενα μου αρεσε αυτο

Χωρεσε κανονικα το EVGA 750 G2 που ειναι 200mm αν και το οριο ειναι 175mm

Εξαιρετικο airflow ειδικα σε cpu..Μετα απο 1 ωρα Witcher 3 επαιζε μεταξυ 32-34 βαθμων σε αντιθεση με το P400S που ηταν 45+....Το μπροστα καπακι ειναι δυσκολο στο μονταρισμα/ ειναι πολυ κρυο σε setup με 2 140αρηδες

Δυσκολια τοποθετησης 140αρη ανεμιστηρα επανω

Αν ειχε ενα Led fan controller και επανω καλυπτρο σε περιπτωση που δεν θελει καποιος να βαλει ανεμιστηρα  θα ηταν απλα τελειο

επιβαιβεώνω και εγώ, είναι κουτάρα.

 

θέλω να βάλω rgb φανάκια, ποια να πάρω και πως τα συνδέω ώστε να ελέγχω στροφές και χρώμα;

2 120αριδες μπροστά είναι overkill ή να αντικαταστήσω τα στοκ με rgb, δηλαδή ένα μπροστά και ένα exhaust πίσω?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια...γνωριζει κανεις αν μπορω να βρω αυτο το κουτι σε αλλο καταστημα πιο φτηνα; και οποιες γνωμες για το κουτι δεκτες. https://www.skroutz.gr/s/11901724/Phanteks-Enthoo-Evolv-mATX-Tempered-Glass.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, PantKo είπε

καλησπερα παιδια...γνωριζει κανεις αν μπορω να βρω αυτο το κουτι σε αλλο καταστημα πιο φτηνα; και οποιες γνωμες για το κουτι δεκτες. https://www.skroutz.gr/s/11901724/Phanteks-Enthoo-Evolv-mATX-Tempered-Glass.html

Αυτή είναι η τιμή και για Ελλάδα είναι πολύ καλή. https://geizhals.eu/?fs=phanteks+evolv+matx+tg&in=

Σε itx το ίδιο βγαίνει πολύ φθηνότερα https://www.skroutz.gr/s/13243529/Phanteks-Evolv-ITX-Tempered-Glass.html?from=drop

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση νέου κουτιού. Τι ψάχνω:

 

  •     Εύρος τιμής: Έως 100€.
  •     Τύπος: Midi ATX
  •     Χρώμα: Αδιάφορο
  •     Παράθυρο: ΝΑΙ tempered
  •     Ηχομονωτικό: Όχι απαραίτητα.
  •     Αερόψυξη.
  •     Δίσκοι:  δύο 2.5" SSD και δύο 3.5"
  •     Οπτικό μέσο: Αν έχει είναι +. Αλλά και να μην έχει θα βρεθεί άκρη.

Θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και καλό φιλτράρισμα σκόνης.
Από θέμα airflow ψάχνω κάτι επαρκές. Δεν έχω σκοπό να κάνω overclock και δεν πάω για ρεκόρ θερμοκρασιών, αλλά να μην ψήνεται κιόλας το καλοκαίρι, γιατί μετά θα αυξάνεται και ο θόρυβος κτλ κτλ.
Αν βγαίνει και λίγο πάνω από 100€ μπορεί να γίνει μια υπέρβαση.

Το'χω ψάξει λίγο. Απ'όσα έχω δει μου αρέσει αρκετά το NZXT S340 Elite αλλά το φοβάμαι μήπως έχει θέμα με θερμοκρασίες.

Το Define R6 επίσης φαίνεται πολύ καλό αλλά ξεφεύγει η τιμή (και απ'ότι βλέπω δεν έχει έρθει ακόμη Ελλάδα...).

Τέλος, αυτά που ψάχνω δείχνει να τα καλύπτει και το Phanteks Enthoo Pro M αν και είναι επίσης λίγο πάνω από το budget και δε μου αρέσει που πρέπει να αγοράζεις ξεχωριστά τα trays για τους δίσκους. Επίσης, το μπροστινό panel είναι πλαστικό ή κάνω λάθος; Κάποιος που το έχει μπορεί να σχολιάσει πως είναι από θέμα θορύβου και σκόνης;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, anifiend είπε

Καλησπέρα, είμαι σε αναζήτηση νέου κουτιού. Τι ψάχνω:

  •     Εύρος τιμής: Έως 100€.
  •     Τύπος: Midi ATX
  •     Χρώμα: Αδιάφορο
  •     Παράθυρο: ΝΑΙ tempered
  •     Ηχομονωτικό: Όχι απαραίτητα.
  •     Αερόψυξη.
  •     Δίσκοι:  δύο 2.5" SSD και δύο 3.5"
  •     Οπτικό μέσο: Αν έχει είναι +. Αλλά και να μην έχει θα βρεθεί άκρη.

Θέλω να έχει όσο το δυνατόν καλύτερη ποιότητα κατασκευής και καλό φιλτράρισμα σκόνης.
Από θέμα airflow ψάχνω κάτι επαρκές. Δεν έχω σκοπό να κάνω overclock και δεν πάω για ρεκόρ θερμοκρασιών, αλλά να μην ψήνεται κιόλας το καλοκαίρι, γιατί μετά θα αυξάνεται και ο θόρυβος κτλ κτλ.
Αν βγαίνει και λίγο πάνω από 100€ μπορεί να γίνει μια υπέρβαση.

Το'χω ψάξει λίγο. Απ'όσα έχω δει μου αρέσει αρκετά το NZXT S340 Elite αλλά το φοβάμαι μήπως έχει θέμα με θερμοκρασίες.

Το Define R6 επίσης φαίνεται πολύ καλό αλλά ξεφεύγει η τιμή (και απ'ότι βλέπω δεν έχει έρθει ακόμη Ελλάδα...).

Τέλος, αυτά που ψάχνω δείχνει να τα καλύπτει και το Phanteks Enthoo Pro M αν και είναι επίσης λίγο πάνω από το budget και δε μου αρέσει που πρέπει να αγοράζεις ξεχωριστά τα trays για τους δίσκους. Επίσης, το μπροστινό panel είναι πλαστικό ή κάνω λάθος; Κάποιος που το έχει μπορεί να σχολιάσει πως είναι από θέμα θορύβου και σκόνης;

Fractal Design Meshify C

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...