Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμ. Σύμφωνα με τις προδιαγραφές που έθεσες στο 1ο σου post πας για το R5. Δεν στο πρότεινα τότε γιατί είπες ότι θες με παράθυρο να βλέπεις τα λαμπάκια. Το R5 ναι μεν έχει παράθυρο αλλά δεν είναι Tempered Glass το οποίο ανώτερο ποιοτικά αλλά και πιάνει όλο το πλαινό. Το R5 έχει μικρό παράθυρο που φυσικά δεν είναι Tempered. Είναι όμως πολύ καλό κουτί. Έχει βγει και η νέα έκδοσή του το R6 αλλά κοστίζει γύρω στα 150 αλλά δεν έχει έρθει ακόμα Ελλάδα. Μόνο στο εξωτερικό.

https://geizhals.eu/?cat=gehatx&xf=599_Fractal+Design

Το R6 έχει και καλύπτρα για το τροφοδοτικό, έχει Tempered Glass και έχει την δυνατότητα να αγοράσεις ξεχωριστά (άγνωστη τιμή. Θα είναι διαθέσιμο μέσα στον Γενάρη). Θα μου πεις ακριβό είναι και με το έξτρα κιτ θα πάει πολύ πάνω. Δίκιο έχεις. Λέμε τώρα τι δυνατότητες έχεις το κουτί.

Επίσης το R5 στο επάνω μέρος έχει 3 ξεχωριστά καπάκια και όχι ένα μονοκόμματο όπως έχει το R6 αλλά και όλα τα κουτιά. Αυτά τα καπάκια έχουν ηχομονωτικό υλικό και μπορείς να αφαιρέσεις μόνο αυτό/αυτά στα οποία θέλεις να βάλεις ανεμιστήρια. Έχει παντού gromments στις οπές που περνάνε τα καλώδια. Δεν θα έχεις ποτέ θέμα με τους κραδασμούς των δίσκων. Επαναλαμβάνω ότι το πλαινό δεν είναι όλο από παράθυρο και ότι δεν είναι Tempered glass όπως άλλα σύγχρονα κουτιά είναι ένα μείον. Τα ζυγίζεις και αποφασίσει. Τέλος να αναφέρω όπως το κάνω και άλλες φορές, τα νεότερα κουτιά πλέον θα βγαίνουν με θύρα Type C. Προσωπικά το θεωρώ αρκετά σημαντικό γιατί τέτοια χαρακτηριστικά δεν βγαίνουν κάθε χρόνο. Συνήθως κάνουν και χρόνια. Έχε το υπόψιν σου.

Δυστυχώς 100% δεν θα σε καλύψει κανένα κουτί για διάφορους λόγους. Από ομορφιά, τιμή, διαστάσεις, χαρακτηριστικά, ηχομόνωση, καλές θερμοκρασίες και άλλα. Θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις ανάγκες σου. Γράψε σε ένα χαρτί 10 πράγματα που θες να έχει το κουτί ξεκινώντας από το πιο σημαντικό. Το κουτί που θα έχει περισσότερα από τα πιο σημαντικά αυτό πρέπει και να επιλέξεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα.

Λοιπόν, έχω ένα πρόβλημα. Μου έκανε δώρο η γυναίκα μου το Cooler Master MasterBox Lite 5 RGB το οποίο είχα στην Wishlist μου που σημαίνει πως το ήθελα. Είναι όμορφο όπως το περίμενα δε λεω, του έβαλα και RGB Ταινία Led + Extra RGB Fans και έγινε ακόμα πιο ωραίο. Το θέμα είναι πως έχω θέμα με τους σκληρους που σε idle χτυπανε 40-45 και σε παιχνίδι μέχρι και 60! Χτυπάει κόκκινο το Hard Disk Sentinel! Επίσης τα RGB Fans είναι πολύ θορυβώδες, μπορώ να ελέγξω τις στροφές κάπως γιατί μ' έχει ζαλίσει; Και έχω ξενερώσει αλλά δεν θέλω να το σουτάρω γιατί είναι δώρο. Είναι τόσο χάλια το airflow του συγκεκριμένου κουτιού; Το PC μου είναι στην υπογραφή μου. Είμαι ερχόμενος από το υπεράνετο Cooler Master HAF X που δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με τους σκληρούς με θερμορκασίες 25-35 συνέχεια. Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Εύρος budget : 100

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) : Midi

- Χρώμα : Προτιμουσα το main χρωμα του να ειναι μαυρο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) : Με καποιο παραθυρο κατα προτιμηση tempered glass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, CostasRo είπε

- Εύρος budget : 100

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) : Midi

- Χρώμα : Προτιμουσα το main χρωμα του να ειναι μαυρο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) : Με καποιο παραθυρο κατα προτιμηση tempered glass

αν εχεις τα χρηματα να πας σε κατι τετοιο αρκει να ταιριαζει στο στυλ σου

NZXT-H700i ή Phanteks-Enthoo-Evolv-Atx-Glass ή Phanteks-Enthoo-Evolv-ATX ή Be-Quiet-Dark-Base-700-RGB-Led

αλλιως υπαρχουν και πιο budget οπως αυτα εδω.

Corsair-Carbide-Clear-400C ή NZXT-S340-Elite ή Corsair-Crystal-460X-Compact ή Deepcool-Earlkase-RGB ή Phanteks-Eclipse-P300-Tempered-Glass ή Be-Quiet-Pure-Base-600-Window-Black

Γνωμη μου ειναι να σκεφτεις πολυ καλα με ποιο κουτι θα πορευτεις γιατι ειναι ισως απο τα πιο 2 πιο σημαντικα κομματια του Pc, μαζι με τη μητρικη (μεγεθος). Επισης καποια εχουν καλυμμα στο τροφοδοτικο και καποια οχι, καποια χωρανε περισσοτερους σκληρους και καποια λιγοτερους. Γενικα αυτα που εβαλα εχουν καλο airflow καλο desing.Να βρεις ενα κουτι  που πρεπει να σε αντιπροσοπευει μιας και προκειται για κατι αποκλειστικα δικο σου. αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, cpttony είπε

Τους δίσκους τους "χτυπάνε" καθόλου τα fans?

Όσο για τις στροφές, είτε μέσα από την μητρική ή/και με την αγορά ενός fan controller.

Όπως θα δεις και στην φώτο που έφτιαξα, ο 1ος ανεμιστήρας χτυπάει πάνω στον SSD, ο 3ος στους HDDs που υπάρχει κι ενα κενό ανάμεσα στον ανεμιστήρα και τους HDDs. Νομίζω πως το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν τρύπες για να μπει-βγει ο αέρας παρά μόνο τον πίσω ανεμιστήρα που έχει.

msb5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, handsomegamer said:

αν εχεις τα χρηματα να πας σε κατι τετοιο αρκει να ταιριαζει στο στυλ σου

NZXT-H700i ή Phanteks-Enthoo-Evolv-Atx-Glass ή Phanteks-Enthoo-Evolv-ATX ή Be-Quiet-Dark-Base-700-RGB-Led

αλλιως υπαρχουν και πιο budget οπως αυτα εδω.

Corsair-Carbide-Clear-400C ή NZXT-S340-Elite ή Corsair-Crystal-460X-Compact ή Deepcool-Earlkase-RGB ή Phanteks-Eclipse-P300-Tempered-Glass ή Be-Quiet-Pure-Base-600-Window-Black

Γνωμη μου ειναι να σκεφτεις πολυ καλα με ποιο κουτι θα πορευτεις γιατι ειναι ισως απο τα πιο 2 πιο σημαντικα κομματια του Pc, μαζι με τη μητρικη (μεγεθος). Επισης καποια εχουν καλυμμα στο τροφοδοτικο και καποια οχι, καποια χωρανε περισσοτερους σκληρους και καποια λιγοτερους. Γενικα αυτα που εβαλα εχουν καλο airflow καλο desing.Να βρεις ενα κουτι  που πρεπει να σε αντιπροσοπευει μιας και προκειται για κατι αποκλειστικα δικο σου. αυτα.

Αναμεσα σε NZXT s340 Elite , Phanteks Eclipse p300 tempered glass και Phanteks Eclips p400 tempered glass ποιο θα μου προτεινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ποια είναι η άποψή σας για το συγκεκριμένο κουτί ??

http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-ATX-TemperedGlass.html

με ενδιαφέρει να έχει καλή ροή αέρα, στο μπροστά μέρος Θέλω να βάλω ένα ψυγείο 360 και στο πίσω μέρος θα μπει το ψυγείο από την κάρτα γραφικών και στο πάνω μέρος θα ήθελα Να μεταφερθούν τα 14 για τα ανεμιστηράκια που έχει μέσα το κουτί

και πώς τα πηγαίνει από σκόνες?

 

 

Επεξ/σία από birel-motosport
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CostasRo είπε

Αναμεσα σε NZXT s340 Elite , Phanteks Eclipse p300 tempered glass και Phanteks Eclips p400 tempered glass ποιο θα μου προτεινες;

 

NZXT s340 Elite, ειναι αρκετα minimal και ταιριαζει σε οποιοδιποτε γραφειο. και σε θεμα build ειναι ευκολο να το κουμανταρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Crypton-R- είπε

Όπως θα δεις και στην φώτο που έφτιαξα, ο 1ος ανεμιστήρας χτυπάει πάνω στον SSD, ο 3ος στους HDDs που υπάρχει κι ενα κενό ανάμεσα στον ανεμιστήρα και τους HDDs. Νομίζω πως το θέμα είναι πως δεν υπάρχουν τρύπες για να μπει-βγει ο αέρας παρά μόνο τον πίσω ανεμιστήρα που έχει.

msb5.jpg

Μπορείς να βγάλεις μια photo απο μέσα; Το κουτί έρχεται με έναν rgb αντάπτορα που συνδέεις όλα τα fans και εκείνο σε ένα τετράπινο στη μητρική. Μέσα στο bios βάλε silent ή με custom προφιλ χαμήλωσε τις στροφές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, birel-motosport είπε

ποια είναι η άποψή σας για το συγκεκριμένο κουτί ??

http://www.phanteks.com/Enthoo-Evolv-ATX-TemperedGlass.html

με ενδιαφέρει να έχει καλή ροή αέρα, στο μπροστά μέρος Θέλω να βάλω ένα ψυγείο 360 και στο πίσω μέρος θα μπει το ψυγείο από την κάρτα γραφικών και στο πάνω μέρος θα ήθελα Να μεταφερθούν τα 14 για τα ανεμιστηράκια που έχει μέσα το κουτί

και πώς τα πηγαίνει από σκόνες?

Κούταρος είναι.Άριστη ποιότητα με πολλά features όπως fan hub,άπλετοι χώροι για cable management , πανέμορφο με το tg και πολύ στιβαρή κατασκευή.Τώρα από airflow δεν είναι και ότι καλύτερο,όπως όλα τα "κλειστά" κουτιά. Το έχει φίλος και το δουλέυει σχεδόν μόνιμα με ανοιχτή την μπροστινή πόρτα για να κρατάει καλά temps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, radiohead είπε

Μπορείς να βγάλεις μια photo απο μέσα; Το κουτί έρχεται με έναν rgb αντάπτορα που συνδέεις όλα τα fans και εκείνο σε ένα τετράπινο στη μητρική. Μέσα στο bios βάλε silent ή με custom προφιλ χαμήλωσε τις στροφές

Το έλυσα το θέμα θορύβου μέσα από το bios, έχω 5 ανεμιστίρια όλα στη μητρική πάνω. Υπάρχει ένας splitter που παίρνει τα 3 3πινα από τα μπροστά ανεμιστήρια και εχει έξοδο ένα μεγάλο τετράπινο molex που εκεί έχω βάλει αντάπτορα για τρίπινο και μετά πάει στη motherboard. Τα άλλα δυο ανεμιστήρια πάνε κατευθείαν στην motherboard και ανάμεσα έχουν την ψύκτρα (H60). Το μόνο μου θέμα τώρα είναι πως θα ρίξω την θερμοκρασία στους σκληρούς και γιατί είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα.

Επεξ/σία από Crypton-R-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...