Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν μπορείς να το έχεις στα αριστερά σου όμως, δεν υποστηρίζει inverted motherboard. Αν σε ενδιαφέρει να βλέπεις από το παράθυρο δηλαδή, αλλιώς no problem. Το dark base 700 υποστηρίζει όλα αυτά που θες (με χειρότερο airflow από το Meshify βέβαια), αλλά υπερβαίνει το budget σου για 30€ περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 ώρες πριν, haris013 είπε

Έπεσε στο μάτι μου και το meshify c της fractal καθώς και raijintek thetis και asterion. 

Μου αρέσει και το corsair air 240.

Κλεινω προς το meshify, αξίζει κάποιο καλύτερα σε ποιότητα και features? 

Το fractal είναι καλό αν και με χαλάει που έχει μόνο 2 usb θύρες μπροστά. Το asterion έχει και αυτό όπως και το phnateks P400s χάλια θερμοκρασίες. To Thetis έχει και αυτό πολύ μικρή εισαγωγή αέρα και λογικά και αυτό θα ανεβάζει θερμοκρασίες. Το corsair λόγω του τετράγωνου όγκου σε πολλούς δεν είναι βολικό. Τέλος υπάρχει και το sarkoon αλλά έχουν κάνει πατάτα στο επάνω μέρος και πολύ δύσκολα παίρνει radiator. Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις ποτέ υδρόψυξη είναι μια καλή φθηνή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Το fractal είναι καλό αν και με χαλάει που έχει μόνο 2 usb θύρες μπροστά. Το asterion έχει και αυτό όπως και το phnateks P400s χάλια θερμοκρασίες. To Thetis έχει και αυτό πολύ μικρή εισαγωγή αέρα και λογικά και αυτό θα ανεβάζει θερμοκρασίες. Το corsair λόγω του τετράγωνου όγκου σε πολλούς δεν είναι βολικό. Τέλος υπάρχει και το sarkoon αλλά έχουν κάνει πατάτα στο επάνω μέρος και πολύ δύσκολα παίρνει radiator. Αν δεν σκοπεύεις να βάλεις ποτέ υδρόψυξη είναι μια καλή φθηνή λύση.

αν είχες να επιλέξεις μεταξύ κάποιου case στην αγορά αυτή τη στιγμή προσωπικά σε ποιο θα πήγαινες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα κανένα. Όλα μου ξυνίζουν(Αναφέρομαι σε καλά και ακριβούτσικα κουτιά έτσι?). Ξέχασα να αναφέρω ότι βγήκε και το fractal R6 αλλά είναι ακριβό. Στα 150 ευρώ και το κιτ για να αλλάξεις το μπροστινό panel για να έχεις και usb type C πωλείται ξεχωριστά. Προσωπικά θα περίμενα κάποιους μήνες να βγουν και περισσότερα κουτιά με usb type C. Αν βέβαια βιαζόμουν θα έπαιρνα κάποιο πιο οικονομικό κοντά στα 60 ευρώ και αργότερα με την κατάλληλη ευκαιρία θα έπαιρνα κάποιο καλό όταν αυτό κυκλοφορήσει ή όταν πέσει η τιμή στο fractal R6. Αν πέσει βέβαια.

Επεξ/σία από BlueBlood7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, haris013 είπε

αν είχες να επιλέξεις μεταξύ κάποιου case στην αγορά αυτή τη στιγμή προσωπικά σε ποιο θα πήγαινες;

ena ειναι αυτο https://www.skroutz.gr/s/10533180/NZXT-S340-Elite.html  και μετα ειναι και αυτο εδω 

 

https://www.skroutz.gr/s/13423770/CoolerMaster-Masterbox-Pro-5-RGB.html#reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, life is music said:

Αστείο airflow το masterbox,μετριο το nzxt...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, haris013 said:

 

Συνοπτικα για το meshify γιατι θα χω χρονο να ασχοληθω απο δευτερα,ειναι μικρο,σαλονισιο και το cable managment ειναι θεικο,παντου υπαρχουν διακριτικες εσοχες για το παραμικρο καλωδιο ωστε να ρθει απο πισω μπροστα,εγω που ειμαι ζβαρνιαρης πρωτη φορα εχω τοσο τακτοποιημενο κουτι στα 20 χρονια που ασχολούμαι με το άθλημα,το τζαμι ειναι σκοτεινο και επιτρεπει να φανει μονο οτι εχει φως σε λογικη αποσταση πραγμα που το βρηκα πολυ ομορφο,οσοι θέλετε να φαίνονται και οι βιδες σας δε κανει,οπως ειπα το κουτι ειναι συμαζεμενο σε μηκος και η gpu μου(aorus 1080ti) δεν εχει αρκετο χωρο μεταξύ αυτης και του μπροστινου ανεμιστήρα,οσοι εχετε radiators και γουρουνοκαρτες ισως ζοριστειτε,απο δευτερα μιλαμε για θερμοκρασιες αλλα προσωπικα δεν θα χω  θεμα μιας και idle ειναι πιο χαμηλα απο το soprano που επαιζε με ανοιχτο παραθυρο! :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Anastazio είπε

Συνοπτικα για το meshify γιατι θα χω χρονο να ασχοληθω απο δευτερα,ειναι μικρο,σαλονισιο και το cable managment ειναι θεικο,παντου υπαρχουν διακριτικες εσοχες για το παραμικρο καλωδιο ωστε να ρθει απο πισω μπροστα,εγω που ειμαι ζβαρνιαρης πρωτη φορα εχω τοσο τακτοποιημενο κουτι στα 20 χρονια που ασχολούμαι με το άθλημα,το τζαμι ειναι σκοτεινο και επιτρεπει να φανει μονο οτι εχει φως σε λογικη αποσταση πραγμα που το βρηκα πολυ ομορφο,οσοι θέλετε να φαίνονται και οι βιδες σας δε κανει,οπως ειπα το κουτι ειναι συμαζεμενο σε μηκος και η gpu μου(aorus 1080ti) δεν εχει αρκετο χωρο μεταξύ αυτης και του μπροστινου ανεμιστήρα,οσοι εχετε radiators και γουρουνοκαρτες ισως ζοριστειτε,απο δευτερα μιλαμε για θερμοκρασιες αλλα προσωπικα δεν θα χω  θεμα μιας και idle ειναι πιο χαμηλα απο το soprano που επαιζε με ανοιχτο παραθυρο! :-)

Άψογος, ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα! αγορα case παραθετω φορμα.

- Εύρος budget max 100 eurw

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) mid

- Χρώμα αδιαφορο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) με παραθυρο να χαζευουμε τα φωτακια

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό οσο το δυνατον πιο αθορυβο

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη δεν ξερω ακομα

- Πλήθος & είδος δίσκων 1 ssd 1 hdd για αρχη

- Οπτικό μέσο τηλεσκοπιο :P 

αυτο που θελω ειναι να εχει πολυ καλο cable managment,να ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβο και να εχει παραθυρο.Μπορω να παραγγειλω απο παντου,εσωτερικο-εξωτερικο ebay κτλπ..Ευχαριστω καλη χρονια!!!

Επεξ/σία από PankoEllas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

Kαλησπερα! αγορα case παραθετω φορμα.

- Εύρος budget max 100 eurw

- Tύπος (Cube, Mini/Midi/Full tower κλπ) mid

- Χρώμα αδιαφορο

- Παράθυρο με ή χωρίς (απλό, acrylic, tempered) με παραθυρο να χαζευουμε τα φωτακια

- Με ή χωρίς ηχομονωτικό οσο το δυνατον πιο αθορυβο

- Υδρόψυξη ή αερόψυξη δεν ξερω ακομα

- Πλήθος & είδος δίσκων 1 ssd 1 hdd για αρχη

- Οπτικό μέσο τηλεσκοπιο :P 

αυτο που θελω ειναι να εχει πολυ καλο cable managment,να ειναι οσο το δυνατον πιο αθορυβο και να εχει παραθυρο.Μπορω να παραγγειλω απο παντου,εσωτερικο-εξωτερικο ebay κτλπ..Ευχαριστω καλη χρονια!!!

Θέλεις να παίρνει dvd κλπ;

Αυτό εννοεί οπτικό μέσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, radiohead είπε

Θέλεις να παίρνει dvd κλπ;

Αυτό εννοεί οπτικό μέσο.

ναι το ξερω,απλα το θεωρω περιτο σαν ερωτηση μιας και 99 στα 100 κουτια εχουν θεση για οπτικο μεσο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

ναι το ξερω,απλα το θεωρω περιτο σαν ερωτηση μιας και 99 στα 100 κουτια εχουν θεση για οπτικο μεσο..

Αυτά που θα σου πρότεινα δεν παίρνουν.

Χρειάζεσαι τελικά ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PankoEllas είπε

ναι το ξερω,απλα το θεωρω περιτο σαν ερωτηση μιας και 99 στα 100 κουτια εχουν θεση για οπτικο μεσο..

Πλέον δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτά που θα σου πρότεινα δεν παίρνουν.

Χρειάζεσαι τελικά ή όχι;

 

37 λεπτά πριν, BlueBlood7 είπε

Πλέον δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση.

ναι ε? μαλιστα..σκεφτομαι να βαλω bluray αρα βαζω χρειαζομαι.

47 λεπτά πριν, radiohead είπε

Αυτά που θα σου πρότεινα δεν παίρνουν.

Χρειάζεσαι τελικά ή όχι;

αν θελεις παντως δειξε μου και αυτα χωρις θεση να εχω μια ιδεα τι παιζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...