Προς το περιεχόμενο

Οδηγός επιλογής κουτιού/case


cpttony

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Τσέκαρε και eshop για splitter fan/rgp είχε λογικές τιμές όταν τα κοιτούσα με την προϋπόθεση ότι γλυτώνεις μεταφορικά αν έχεις σποτ κοντά τώρα αν μένεις Αθήνα πετάγεσαι να πάρεις τα noctua που παρέθεσε παραπάνω ο @dem

Will do , με βολεύει έχω πολύ κοντά μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 21/12/2019 στις 9:18 ΜΜ, thetiesthatbind είπε

Καλησπέρα και σε αυτό το τοπικ. Ψάχνομαι για κουτί προφανώς. Γενικα κοιτάω προς mesh front panel για όσο το δυνατον καλύτερο air-flow. Έχω βάλει στο μάτι το CM NR600 (το οποιο ειναι και το ταβάνι μου) αλλά θα ήθελα να δω και κάποια πιο μπάτζετ επιλογή, τι έχετε να προτείνετε; Θα ήθελα να εχει TG οπωσδήποτε και από μέγεθος Midi για ΑΤΧ build. 

Για το Corsair iCUE 220T RGB Airflow έχουμε γνώμη; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλές γιορτες σε ολους! 

Έχω το  CM NR600 την odd έκδοση. Αν δεν ήθελα κουτί με ODD θα έπαιρνα αυτό:  http://www.phanteks.com/Eclipse-P400A.html ή θα περίμενα για το http://www.lian-li.com/lancool-ii/

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στην ίδια φάση εδώ και καιρό και περίμενα το Lancool II μέχρι που είδα το review από Gamer Nexus που λίγο ή πολύ το έθαβε... Το P400A δεν το έβρισκα σε normal λεφτά οπότε πήγα σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html και ησύχασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chrisde είπε

Ήμουν στην ίδια φάση εδώ και καιρό και περίμενα το Lancool II μέχρι που είδα το review από Gamer Nexus που λίγο ή πολύ το έθαβε... Το P400A δεν το έβρισκα σε normal λεφτά οπότε πήγα σε αυτό https://www.skroutz.gr/s/15608538/CoolerMaster-MasterCase-H500.html και ησύχασα...

Τα εγκατεστημένα φαν αν δεν κάνω λάθος δεν είναι pwm από όσο μου είχε πει ο φίλος μου που το έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LIGHT1NG είπε

Τα εγκατεστημένα φαν αν δεν κάνω λάθος δεν είναι pwm από όσο μου είχε πει ο φίλος μου που το έχει. 

True that. Τα δύο μπροστά δεν ενοχλούν ωστόσο, και το πίσω που υποτίθεται είναι θορυβώδες δεν κάθισα καν να το διαπιστώσω, το αντικατέστησα αμέσως με ένα 12άρι arctic PWM που είχα. Έβαλα και ένα 14άρι πάνω και είμαι κομπλέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτά τα καλώδια βρήκα. Είναι 3 pin σε 4x3pin διακλάδωση. Δυστυχώς δεν βρήκα 4 pin pwm σε διακλωση για 3pin. Θα κάνω την δουλειά μου λογικά ε ? 

https://www.itsmart.gr/product_info.php?cPath=86_1241_1689_1712&products_id=12601

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Παιδιά αυτά τα καλώδια βρήκα. Είναι 3 pin σε 4x3pin διακλάδωση. Δυστυχώς δεν βρήκα 4 pin pwm σε διακλωση για 3pin. Θα κάνω την δουλειά μου λογικά ε ? 

https://www.itsmart.gr/product_info.php?cPath=86_1241_1689_1712&products_id=12601

www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-cable-splitter-4-fan-pwm-extended-p-PER.818054

Βέβαια λέει 4-7 μέρες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

www.e-shop.gr/ek-water-blocks-ek-cable-splitter-4-fan-pwm-extended-p-PER.818054

Βέβαια λέει 4-7 μέρες.. 

Εμένα οι ανεμιστήρες είναι με 3 pins. Θα μπορούν να συνδεθούν στις υποδοχές των 4 pins κανονικά ε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

Εμένα οι ανεμιστήρες είναι με 3 pins. Θα μπορούν να συνδεθούν στις υποδοχές των 4 pins κανονικά ε ? 

Ναι αλλά νομίζω δεν θα ρυθμίζετε η ταχύτητα σε αυτά με 3 πιν αλλά ίσως και ναι γιατί το splitter θα έχει 4 συνδεμένα αλλά ποιο μεγάλο ποσοστό δίνω στο να μην ρυθμίζετε πάντως για μελλοντικά φαν pwm αν τυχών αγοράσεις αυτό είναι η καλύτερη λύση. 

Εγώ σιγά σιγά ετοιμάζω λίστα για custom loop η οποία θα αγοραστεί μετά το καλοκαίρι και λογικά θα κάνω ολικό upgrade cpu, mobo, gpu κλπ αν όλα πάνε και καλά στα οικονομικά φυσικά ως τότε. 

Μπας και ξεφορτωθώ το haf x 😂 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Skrez1982 είπε

Κοίτα τώρα ρυθμίζονται πάντως και ας έχουν 3pin από το bios της tomahawk όχι σαν pwm αλλά σαν dc.

Τότε με τον ίδιο τρόπο θα τα έχεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

Ναι αλλά νομίζω δεν θα ρυθμίζετε η ταχύτητα σε αυτά με 3 πιν αλλά ίσως και ναι γιατί το splitter θα έχει 4 συνδεμένα αλλά ποιο μεγάλο ποσοστό δίνω στο να μην ρυθμίζετε πάντως για μελλοντικά φαν pwm αν τυχών αγοράσεις αυτό είναι η καλύτερη λύση. 

Εγώ σιγά σιγά ετοιμάζω λίστα για custom loop η οποία θα αγοραστεί μετά το καλοκαίρι και λογικά θα κάνω ολικό upgrade cpu, mobo, gpu κλπ αν όλα πάνε και καλά στα οικονομικά φυσικά ως τότε. 

Μπας και ξεφορτωθώ το haf x 😂 

Θα ήθελα πολυ να δω την λιστα σου γιατι και εγω εχω μπει σε υδροσκεψεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dalain είπε

Θα ήθελα πολυ να δω την λιστα σου γιατι και εγω εχω μπει σε υδροσκεψεις!

Από την ΕΚ θα πάρω κατά πάσα πιθανότητα με hard tubes τώρα αν με βγάζει στενά το πορτοφόλι ίσως μερικά κομμάτια να είναι από barrow αλλά εξαρτάται τα λεφτά που θα έχω στην άκρη γιατί τον Φεβρουάριο θα ξέρω αν παω Γερμανία μόνιμα για μετά την σεζόν αλλά αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο που λένε 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/12/2019 στις 5:15 ΜΜ, Skrez1982 είπε

Τελικά αγόρασα 2 fans https://www.amazon.de/gp/aw/d/B07MCVFQTN/ref=ox_sc_act_image_1?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1#

σαν αυτά που έχει από την μάνα του το κουτί μου από amazon για να τα βάλω στις θέσεις που έχω τα βελάκια. Το ερώτημα είναι : να τα βάλω να βγάζουν τον αέρα από το κουτί , έτσι δεν είναι ? Στην παρούσα φάση η εισαγωγή αέρα γίνεται από τους 3x12 fans από κάτω προς τα πάνω. Χτυπάνε κατευθείαν πάνω στην κάρτα γραφικών. Και ένας πίσω βγάζει αέρα. 

Δεύτερο ερώτημα : υπαρχει κάποιο κόλπο να μπορώ να τους συνδέσω πάνω στην tomahawk max μιας και τα 4 sysfan είναι πιασμένα από τους υπάρχοντες ανεμιστήρες ? Δηλαδή κάποιου είδους σπλιτερ 2 σε ένα  που να πηγαίνει πάνω στα headers της μητρικής και να μπορώ να συνδεω 2 ανεμιστήρες σε ένα header sysfan ?

IMG_20191224_170847.jpg

Αν βάλεις 2 fans εκει για έξοδο,αυτομάτως είναι σαν να καταργείς τον δεξί από τους τρεις που βάζουν κάτω.Γιατί σκέψου πως ο αέρας όπως θα μπάινει θα βγαίνει κατευθείαν και θα χάσεις ροή φρέσκου αέρα που προφανώς θα χρειάζεται η αερόψυξη,αφού οι 2 αριστεροί θα δίνουν τον περισσότερο αέρα στην κάρτα και θα δουλεύουν στην ουσία 2 fans εντελώς τσάμπα.

Έχε υπ'όψιν επίσης πως στο συγκεκριμένο κουτί,ρόλο εξαγωγής έχει και το τροφοδοτικό. Στα λέω γιατί και προφανείς είναι αλλά επειδή έχω το ίδιο κουτί και έχω κάνει δοκιμές. Όταν είχα αέρα είχα βάλει τον πάνω από τους δύο που θες να βάλεις στο πλαινό αφαιρόντας το μεταλλικό κάλυμα και είχα φτιάξει ένα "μισό" δικό μου από σκληρό πλαστικό για να μην φαινεται κενό.Πιο πολύ το είχα κάνει για αισθητικούς και όχι πρακτικους λόγους αλλά τουλάχιστον ο ένας δεν "έκλεβε" όλο τον εισερχόμενο αέρα λόγω απόστασης.Πλέον έχω βάλει  στην θέση αυτή AIO 240mm

Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην βάλεις καθόλου εκεί αφού έτσι κι αλλιώς έχεις 1+1(psu)= 2 exhausts,δεν χρειάζεται κάτι άλλο και δεν θα δεις διαφορά στην πράξη. 

Σου βάζω και δυο φωτό από το δικό μου πριν και μετά για να δεις

 

Επεξ/σία από mcrae13
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...