Προς το περιεχόμενο

Απορια με περιστροφη γης και αεροπλανα


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την εκμεταλευονται για να ταξιδεψουν;

 

Αν εισαι κινα και θες να πας αμερικη (πχ εχουν ιδια αποσταση και απο ανατολικα και απο δυτικα), η γη κινειται προς ανατολη, φτανεις πιο γρηγορα αν κινηθεις προς δυση;

 

Απ την αλλη εχω μια απορια με τις ταχυτητες..

Τα αεροπλανα κινουνται πιο γρηγορα απο τη γη, η δεν μας κανει αισθηση η ταχυτητα της;

Αν εισαι ελλαδα και θες να πας τουρκια, η γη κινειται προς τουρκια, θα φτασεις τουρκια η η "γη" συνεχως θα σε προσπερναει;

 

Πολυ παιδικες ισως αποριες , αλλα εχω μπερδευτει καπως πως γινονται τα ταξιδια με αεροπλανα και εαν μας επηρεαζει η ταχυτητα της γης οταν ειμαστε στον αερα. Αν ειχα φυσικο στην οικογενεια θα τον ρωτουσα εχω ξεχασει τις σχολικες γνωσεις. Απαντηστε οποιος θελει σοβαρα ομως ουτε ειρωνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν είχα πάει Νεα Υορκη, απο Ελβετία μέχρι Νεα Υορκη ήταν κανα 10ωρο ?! δεν θυμάμαι.

Η επιστροφή ήταν καμία ώρα λιγότερο ή κάπου εκεί.

 

Οπότε όταν γυρνάγαμε, η γη πήγαινε αντίθετα με εμάς οπότε και φτάσαμε πιο γρήγορα. Δεν ξέρω εαν σε βοηθάει να καταλάβεις κάτι απο τις απορίες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για το βιντεο αλλα δεν το καταλαβα, ηταν στα αγγλικα. Αν ηξερα αγγλικα δεν θα εμπαινα στο. Insomnia.gr αλλα στο insomnia.com.

Όταν είχα πάει Νεα Υορκη, απο Ελβετία μέχρι Νεα Υορκη ήταν κανα 10ωρο ?! δεν θυμάμαι.

Η επιστροφή ήταν καμία ώρα λιγότερο ή κάπου εκεί.

 

Οπότε όταν γυρνάγαμε, η γη πήγαινε αντίθετα με εμάς οπότε και φτάσαμε πιο γρήγορα. Δεν ξέρω εαν σε βοηθάει να καταλάβεις κάτι απο τις απορίες σου.

Στην επιστροφη κανονικα θα επρεπε να πατε πιο αργα. Η γη γυριζει προς την ανατολη και εσεις απο ελβετια προς νυ πηγαιτε προς δυση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά στον χρόνο έχει μόνο έμμεση σχέση με την περιστροφή της γης.

 Όταν κρατάς ένα μπαλάκι στο χέρι σου και το πετάξεις προς τα πάνω το βλέπεις να κινείται και οριζόντια με την ταχύτητα περιστροφής της γης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η διαφορά στον χρόνο έχει μόνο έμμεση σχέση με την περιστροφή της γης.

Όταν κρατάς ένα μπαλάκι στο χέρι σου και το πετάξεις προς τα πάνω το βλέπεις να κινείται και οριζόντια με την ταχύτητα περιστροφής της γης;

Το μπαλακι δεν κανει ταξιδια χιλιομετρων οποτε δεν ξερω .. Αν πετουσε καθετα προς στρατοσφαιρα και ξαναεπεφτε δεν ξερω αν πηγαινε στο ιδιο σημειο, ασχετα με τον ανεμο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ενα καράβι πλέει με 10 μίλια εσύ για να πας απο την πρύμνη στην πλώρη πρέπει να τρέχεις με 10 μίλια και κάτι? Οχι

 

 

Όλοι τρεχουμε με την ταχύτητα της γης, αν πας ποτε στο πλανητάριο θα το δεις, ο δε αφηγητής σε καλωσορίζει λεγοντας: καλώς ήρθατε στο διαστημόπλοιο γή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκμεταλευονται για να ταξιδεψουν;

 

Αν εισαι κινα και θες να πας αμερικη (πχ εχουν ιδια αποσταση και απο ανατολικα και απο δυτικα), η γη κινειται προς ανατολη, φτανεις πιο γρηγορα αν κινηθεις προς δυση;

 

Απ την αλλη εχω μια απορια με τις ταχυτητες..

Τα αεροπλανα κινουνται πιο γρηγορα απο τη γη, η δεν μας κανει αισθηση η ταχυτητα της;

Αν εισαι ελλαδα και θες να πας τουρκια, η γη κινειται προς τουρκια, θα φτασεις τουρκια η η "γη" συνεχως θα σε προσπερναει;

 

Πολυ παιδικες ισως αποριες , αλλα εχω μπερδευτει καπως πως γινονται τα ταξιδια με αεροπλανα και εαν μας επηρεαζει η ταχυτητα της γης οταν ειμαστε στον αερα. Αν ειχα φυσικο στην οικογενεια θα τον ρωτουσα εχω ξεχασει τις σχολικες γνωσεις. Απαντηστε οποιος θελει σοβαρα ομως ουτε ειρωνιες.

 

Οπότε αν μπω σε ένα ελικόπτερο και ανέβω μόνο κάθετα μετά από μερικές ώρες θα είμαι σε άλλη χώρα...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκμεταλευονται για να ταξιδεψουν;

Αν εισαι κινα και θες να πας αμερικη (πχ εχουν ιδια αποσταση και απο ανατολικα και απο δυτικα), η γη κινειται προς ανατολη, φτανεις πιο γρηγορα αν κινηθεις προς δυση;

Απ την αλλη εχω μια απορια με τις ταχυτητες..

Τα αεροπλανα κινουνται πιο γρηγορα απο τη γη, η δεν μας κανει αισθηση η ταχυτητα της;

Αν εισαι ελλαδα και θες να πας τουρκια, η γη κινειται προς τουρκια, θα φτασεις τουρκια η η "γη" συνεχως θα σε προσπερναει;

Πολυ παιδικες ισως αποριες , αλλα εχω μπερδευτει καπως πως γινονται τα ταξιδια με αεροπλανα και εαν μας επηρεαζει η ταχυτητα της γης οταν ειμαστε στον αερα. Αν ειχα φυσικο στην οικογενεια θα τον ρωτουσα εχω ξεχασει τις σχολικες γνωσεις. Απαντηστε οποιος θελει σοβαρα ομως ουτε ειρωνιες.

Τα αεροπλανα κινουνται στον αερα. Αρα το μονο που επιδρα στο χρονο που θελει να παει απο το α στο β, ειναι ο ανεμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τυχαιο παραδειγμα αεροπορικης πτησης με επιστροφη:

 

Αθηνα - Λονδινο = 04:00 ωρες (κινηση αεροπλανου δυτικα)

Λονδινο - Αθηνα = 03:35 ωρες (κινηση αεροπλανου ανατολικα)

 

αυτο κατι σημαινει... και φυσικα δε σημαινει οτι πατησε γκαζι ο πιλοτος στην επστροφη!

post-51430-0-68527900-1495836849_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Flat earth και στην εκπαιδευση :) εχει μια επιπεδη γη κατω κατω δες

Καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εκμεταλευονται για να ταξιδεψουν;

Αν εισαι κινα και θες να πας αμερικη (πχ εχουν ιδια αποσταση και απο ανατολικα και απο δυτικα), η γη κινειται προς ανατολη, φτανεις πιο γρηγορα αν κινηθεις προς δυση;

Όχι, φτάνεις πιο γρήγορα όταν κινείσαι ανατολικά.

 

Απ την αλλη εχω μια απορια με τις ταχυτητες..

Τα αεροπλανα κινουνται πιο γρηγορα απο τη γη, η δεν μας κανει αισθηση η ταχυτητα της;

Κινούνται πιο γρήγορα από την γη όταν ταξιδεύουν δυτικά.

Όταν κινούνται ανατολικά, κινούνται πιο αργά.

 

Αν εισαι ελλαδα και θες να πας τουρκια, η γη κινειται προς τουρκια, θα φτασεις τουρκια η η "γη" συνεχως θα σε προσπερναει;

Αν κάνεις μία νοητή γραμμή προς το διάστημα και τοποθετήσεις τον εαυτό σου σε σημείο ΚΑΘΕΤΟ στο διάστημα σε σχέση με αυτό που βρίσκεσαι τώρα, χωρίς να επηρεάζεσαι πια από την ατμόσφαιρα/ταχύτητα/βαρύτητα της γης, τότε ναι, κάποια στιγμή χωρίς εσύ να έχεις κινηθεί καθόλου κάθεται από το σημείο που βρίσκεσαι δεν θα είναι η Ελλάδα, αλλά η Τουρκία.

 

Πολυ παιδικες ισως αποριες , αλλα εχω μπερδευτει καπως πως γινονται τα ταξιδια με αεροπλανα και εαν μας επηρεαζει η ταχυτητα της γης οταν ειμαστε στον αερα. Αν ειχα φυσικο στην οικογενεια θα τον ρωτουσα εχω ξεχασει τις σχολικες γνωσεις. Απαντηστε οποιος θελει σοβαρα ομως ουτε ειρωνιες.

Όσο βρίσκεσαι μέσα στην ατμόσφαιρα της γης και επηρεάζεσαι από την βαρύτητά της, τότε ναι σε επηρεάζει η ταχύτητα της γης και βασικά κινείσαι με την ίδια ταχύτητα, πάνω κάτω 1000 μίλια την ώρα στο ύψος του ισημερινού.

Φαντάσου ένα τρένο που τρέχει με 100 χλμ την ώρα. Αν δεν έχει παράθυρα, δεν καταλαβαίνεις ότι κινείσαι κι εσύ με 100 χλμ την ώρα μαζί του. Αν βρει βράχο μπροστά του και σταματήσει απότομα, θα φύγεις μπροστά γιατί ενώ το τρένο έχει σταματήσει εσύ ακόμα κινείσαι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα πάει Νεα Υορκη, απο Ελβετία μέχρι Νεα Υορκη ήταν κανα 10ωρο ?! δεν θυμάμαι.

Η επιστροφή ήταν καμία ώρα λιγότερο ή κάπου εκεί.

 

Οπότε όταν γυρνάγαμε, η γη πήγαινε αντίθετα με εμάς οπότε και φτάσαμε πιο γρήγορα. Δεν ξέρω εαν σε βοηθάει να καταλάβεις κάτι απο τις απορίες σου.

Αυτο εχει να κανει με καποια αερια ρευματα τα οποια λεγονται jet streams και δημιουργουνται εξαιτιας της περιστροφης της γης.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jet_stream

Δεν εχει να κανει με την περιστροφη της γης οπως την φανταζεσαι για το λογω οτι η γη κινειται αντιθετα η προς την ιδια κατεθυνση με την πορεια του αεροπλανου. Το αεροπλανο οταν πεταει εχει 2 ταχυτητες. Ταχυτητα εδαφους κ ταχυτητα αερος. Αυτες δεν ειναι ιδιες. Στον αερα η ταχυτητα που ενδιαφερει τον πιλοτο ειναι η ταχυτητα αερος (για το τι ταχυτητα θα επιλεξει να διατηρησει στην πτηση) αλλα το ποση ωρα θα κανει να φτασει εξαρταται απ την ταχυτητα εδαφους. Οποτε αναλογα την ταχυτητα που εχει ο αερας σε σχεση με τη γη λογω ανεμων κλπ εχει διαφορα κ ο χρονος π χρειαζεται για να φτασει.

Επισης παιζουν κ αλλοι παραγοντες ρολο οπως θερμοκρασιες, βαρος του αεροσκαφους κλπ με βαση τις οποιες οι πιλοτοι επιλεγουν σε τι υψομετρο κ με τι ταχυτητα ειναι πιο οικονομικα σε καυσιμα να κινουνται, οι οποιοι καθε φορα ειναι διαφορετικοι, αρα καθε φορα επηρεαζεται απο ολα αυτα κ ο χρονος αφιξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...