Προς το περιεχόμενο

Ανακυκλωση


μπιπ μπιπ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολα αυτα τα μπουκαλια στα εχουν χρεωσει με Pfand. Δες την αποδειξη, ουσιαστικα σε αναγκαζουν να κρατας ολα τα μπουκαλια και να τα γυρνας πισω για να παρεις τα 25 λεπτα ανα συσκευασια.

Αυτό ακριβώς. Όταν αγοράζεις κάτι (που να έχει Pfand) από οποιοδήποτε super market εδώ στην Γερμανία χρεώνεσαι καπέλο στην τιμή του προϊόντος την τιμή του Pfand (δεν είναι πάντα 25 λεπτά του ευρώ) και μόλις το επιστρέψεις παίρνεις κουπόνι με λεφτά, το κουπόνι είτε το χρησιμοποιείς σε επόμενη αγορά είτε ζητάς τα λεφτά αν δεν θέλεις να κάνεις κάποια άλλη αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι στην ελλαδα η ανακυκλωση σαν ιδεα ειναι απλα ενα αστειο.

πιστευω οτι το κανουν μονο για το κερδος,προσπαθησαν να μας εκπαιδευσουν κιολας να πλενουμε και τα σκουπιδια πριν τα βαλουμε στην ειδικη τσαντα και απο εκει στον ειδικο καδο,για να πληρωνουν λιγοτερο προσωπικο στη διακομιδη.

για αυτο και δεν ανακυκλωνω.

1 λεπτο στα 3 μπουκαλια ειναι ξεκαθαρα προκλητικο και κοροιδια.

Η λογική σου έχει αρκετά κενά στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά είναι στη δική σου κρίση αν θες να ανακυκλώνεις.

 

Επίσης μπορείς να κάνεις αίτημα στο δήμου σου, να ερχεται υπάλληλος στο σπίτι, να σου ανοίξει τα μπουκάλια-κονσέρβες, να σε ταίζει, να πλένει τα πιάτα και μετά να παίρνει και τα ανακυκλώσιμα.

 

ontopic : Από πριν την ανακύκλωση, όταν ήταν να πετάξω πλαστικά μπουκάλια, έβγαζα το καπάκι, τα συμπίεζα και έβαζα πίσω το καπάκι. Το βάρος δεν άλλαζε, αλλά άλλαζε ο όγκος των σκουπιδιών. Η ανακύκλωση έχει πραγματικά ωφέλιμο έργο και οικονομικό αποτέλεσμα. 

Αυτό ακριβώς. Όταν αγοράζεις κάτι (που να έχει Pfand) από οποιοδήποτε super market εδώ στην Γερμανία χρεώνεσαι καπέλο στην τιμή του προϊόντος την τιμή του Pfand (δεν είναι πάντα 25 λεπτά του ευρώ) και μόλις το επιστρέψεις παίρνεις κουπόνι με λεφτά, το κουπόνι είτε το χρησιμοποιείς σε επόμενη αγορά είτε ζητάς τα λεφτά αν δεν θέλεις να κάνεις κάποια άλλη αγορά από το συγκεκριμένο κατάστημα

Οταν ήμουν πιο μικρός, θυμάμαι οτι υπήρχε κάποιο αντίστοιχο εμμεσο pfland γιατί όταν επεστρεφες συγκεκριμένα γυάλινα μπουκάλια (μάρκες αναψυκτικών, μπύρας, κλπ) έπαιρνες κάποιο ποσό πίσω, το οποίο δεν ήταν μικρό. Τότε οι εταιρείες εμφιάλωσης υπολογιζαν οτι το νεο μπουκάλι κόστιζε π.χ. 30 δραχμές, ενω αν το έπαιρναν πίσω απο τον καταναλωτη, το έπλεναν και εβαζαν νεα ετικέτα τους κόστιζε 15 δραχμές, άρα έδιναν 10 δραχμές στον πελάτη που το επέστρφε. Ο πελάτης κέρδιζε, η εταιρεία κέρδιζε και όλοι ήταν χαρούμενοι. 

 

Αυτός ήταν ο λόγος που σχεδόν όλα τα μπουκάλια της εποχής ήταν γρατσουνισμένα και με σημάδια.

 

Μετά ήρθε το πλαστικό, με διαφημισάρες οτι δε σπάει, ειναι πιο ελαφρύ, κλπ και πλέον κόστιζε στην εταιρεία 2 δρχ (οχι 30) συν οτι δεν ειχε το κόστος της επανασυλλογής, πλυσίματος, ελέγχου, κλπ

Στην Γερμανια στο σουπερ μαρκετ penny εβαζες αλουμινενια, πλαστικα και γυαλινα μπουκαλια σε ενα κουτι και για το καθενα σου επεστρεφαν 25 λεπτα σε δωροεπιταγη για να ψωνισεις απο εκει. Δηλαδη με 4 μπουκαλια κερδιζες 1 ευρω.τι κερδος βγαζουν οταν μια κονσερβα νουνου πχ εχει μισο ευρω και για το κουτι της επιστρεφουν την μιση αξια της; Παω και στον Βασιλοπουλο και για 3 μπουκαλια επιστρεφουν 1 λεπτο.ντοινκ.

Είσαι σίγουρος για το 1 λεπτό. Σε τοπικό υποκατάστημα, εχει μεσα μηχάνημα και οι τιμές ήταν πολύ μεγαλύτερες απο το 1 λεπτό. Δε θυμάμαι αλλά αμα πάω θα βγάλω φωτογραφία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι στην ελλαδα η ανακυκλωση σαν ιδεα ειναι απλα ενα αστειο.

πιστευω οτι το κανουν μονο για το κερδος,προσπαθησαν να μας εκπαιδευσουν κιολας να πλενουμε και τα σκουπιδια πριν τα βαλουμε στην ειδικη τσαντα και απο εκει στον ειδικο καδο,για να πληρωνουν λιγοτερο προσωπικο στη διακομιδη.

για αυτο και δεν ανακυκλωνω.

1 λεπτο στα 3 μπουκαλια ειναι ξεκαθαρα προκλητικο και κοροιδια.

 

Το "κάνουν για το κέρδος".

Κι εσύ δεν το κάνεις επειδή προφανώς δεν έχεις κέρδος (που "κέρδος" πάντα υπάρχει αλλά μάλλον θα ήταν ουτοπικό να αρχίσω να μιλάω για "άϋλα", μακροπρόθεσμα ή κοινωνικά οφέλη).

Και βέβαια οι κακοί είναι οι..."άλλοι". Εσύ απλά έχεις άποψη.

Got it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είναι 30+ και έχουν κάποιες παιδικές μνήμες ίσως θυμούνται ότι πίσω στη δεκαετία του 80-90 γυρνάγαμε τα μπουκάλια μπύρας στον μπακάλη/μίνι μάρκετ της γειτονιάς και μας έδινε πίσω χρήματα. Τα μπουκάλια μάλιστα στο πλάι έγραφαν τιμή 10, 20 δρχ, 30 δρχ κτλ.

 

Σε ό,τι αφορά την "εκπαίδευση" δεν ξέρω τι και πώς συμβαίνει στην Ελλάδα, αλλά σε πολλές χώρες σε προτρέπουν (ή στο έχουν κάνει κτήμα σου από το σχολείο) ότι αν θες να ανακυκλώσεις τότε πρέπει η συσκευασία να είναι ελεύθερη υπολειμμάτων γιατί υπάρχει ο κίνδυνος λίγη σάλτσα που έμεινε από τον τοματοπελτέ να καταστρέψει ολόκληρη παρτίδα υλικών έτοιμων για ανακύκλωση. Οι χώρες που θέλουν να κάνουν οικονομία σε προσωπικό σε προτρέπουν να διαχωρίσεις μόνος σου στο σπίτι χαρτιά, πλαστικά, κουτάκια (τα γυάλινα είναι τελείως διαφορετική ιστορία) και να τα παραδίδεις ξεχωριστά.

 

Μιλώντας για μνήμες, θυμάμαι αρχές δεκαετίας 90 ότι υπήρχε μια προσπάθεια στα ελληνικά σχολεία, ειδικά στα δημοτικά να μεταδοθεί το πνεύμα της ανακύκλωσης. Ήταν όταν πρωτοεισήχθε το σηματάκι της ανακύκλωσης και κάναμε σαφάρι να βρούμε κουτάκια που το είχαν. Επίσης υπήρχαν πολλά μαθήματα/δραστηριότητες να φτιάχνουμε ανακυκλωμένο χαρτί από "πολτό" που ετοιμάζαμε σπίτι, κομπόστ από παλιό χώμα κτλ. Ακόμα και τα παιδικά περιοδικά της εποχής είχαν πολλές σελίδες αφιερωμένες στην ανακύκλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είναι 30+ και έχουν κάποιες παιδικές μνήμες ίσως θυμούνται ότι πίσω στη δεκαετία του 80-90 γυρνάγαμε τα μπουκάλια μπύρας στον μπακάλη/μίνι μάρκετ της γειτονιάς και μας έδινε πίσω χρήματα. Τα μπουκάλια μάλιστα στο πλάι έγραφαν τιμή 10, 20 δρχ, 30 δρχ κτλ.

 

Μάλλον έχεις πολλά χρόνια να αγοράσεις μπύρες σε μπουκάλι... Το ίδιο ακριβώς συνεχίζει να ισχύει και σήμερα, 0,14€ σου δίνουν πίσω αν επιστρέψεις άδειο μπουκάλι μπύρας 500 ml.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχεις πολλά χρόνια να αγοράσεις μπύρες σε μπουκάλι... Το ίδιο ακριβώς συνεχίζει να ισχύει και σήμερα, 0,14€ σου δίνουν πίσω αν επιστρέψεις άδειο μπουκάλι μπύρας 500 ml.

 

Καλα μεγαλη ιστορια ποσο σου επιστρεφουν αλλα ναι ακομη γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιότερα θυμάμαι ότι έδιναν καλά ποσά όταν ανακύκλωνες τονερ-μελάνια κλπ. Τώρα δεν δίνουν σχεδόν τίποτα.

Παλιότερα είχα μαζέψει 6-7 τονερ και έβγαλα 10+ ευρώ. Χρειάστηκε όμως να πάρω αυτοκίνητο για να μεταφέρω οπότε δώρο άδωρον.

 

Τέλος πάντων, εγώ ανακυκλώνω τα πάντα γιατί το θεωρώ περισσότερο σωστό για το περιβάλλον.

 

Σίγουρα κάποιοι κερδίζουν από την ανακύκλωση, αυτό όμως δεν παίζει ρόλο. Ολοι από κάτι κερδίζουν. 

Κάτι που για μένα είναι σκουπίδι, για κάποιον άλλο μπορεί να  είναι πολύ σημαντικό.

 

Το να κάθομαι και να πουλάω σκουπίδια για 5-10 λεπτά το θεωρώ ανούσιο την στιγμη που δεν έχω τεράστιο όγκο. Μόνο και μόνο οι χαμένες εργατώρες ή ο χαμένος ελεύθερος χρόνος δεν αξίζουν τον κόπο. Ας τα πάρει καλύτερα ο δήμος ή κάποιος ιδιώτης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα αν μπορούν να ανακυκλωθούν. Μιλάω για τους γνωστούς μπλε κάδους ανακύκλωσης συσκευασιών. (Έχω μπει στο σάιτ τους που έχει λίστα με προϊόντα, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις τα πράγματα είναι ασαφή)
 
Λοιπόν.

 

Αποσμητικά ρολ ον:
6ztDQn1.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Αυτά τα σπρέυ αποσμητικά:
Xb1MzI4.jpg

 

 

 

Αυτή η πούδρα (των οποίων τα κουτιά ξέπλυνα με νερό)

0HucSPv.jpg?1
 

 

Αναβράζοντα δισκία (βιταμίνες) από φαρμακείο:
CHZKrxD.jpg?1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω για κάποια συγκεκριμένα προϊόντα αν μπορούν να ανακυκλωθούν. Μιλάω για τους γνωστούς μπλε κάδους ανακύκλωσης συσκευασιών. (Έχω μπει στο σάιτ τους που έχει λίστα με προϊόντα, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις τα πράγματα είναι ασαφή)

 

Λοιπόν.

 

Αποσμητικά ρολ ον:

 

 

 

Αυτά τα σπρέυ αποσμητικά:

 

 

 

Αυτή η πούδρα (των οποίων τα κουτιά ξέπλυνα με νερό)

 

 

Αναβράζοντα δισκία (βιταμίνες) από φαρμακείο:

 

Mα τα κουτιά δεν έχουν το σήμα ανακύκλωσης επάνω ;;

 

Νομίζω ότι σίγουρα ανακυκλώνονται...

 

Προσωπικά πάντως έχω αναλογία 3-1 ανακύκλωση με κανονικά σκουπίδια

 

Πετάω μια μεγάλη σακούλα κάθε δύο μέρες, ενώ τα μη ανακυκλώσιμα σκουπίδια μου είναι σαφώς λιγότερα (ειδικά σε όγκο)

 

Δε ξέρω τι γίνεται παραπέρα, αλλά τουλάχιστον νιώθω ότι το "καθήκον" μου το έχω κάνει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω οτι στην ελλαδα η ανακυκλωση σαν ιδεα ειναι απλα ενα αστειο.

πιστευω οτι το κανουν μονο για το κερδος,προσπαθησαν να μας εκπαιδευσουν κιολας να πλενουμε και τα σκουπιδια πριν τα βαλουμε στην ειδικη τσαντα και απο εκει στον ειδικο καδο,για να πληρωνουν λιγοτερο προσωπικο στη διακομιδη.

για αυτο και δεν ανακυκλωνω.

1 λεπτο στα 3 μπουκαλια ειναι ξεκαθαρα προκλητικο και κοροιδια.

Αυτό δεν το κάνουν για έχουν λιγότερο κόσμο, αλλά για να καταφέρουν να έχουμε όσο καλύτερη ποιότητα ανακυκλώσιμου υλικού γίνεται. Οι εταιρείες που αγοράζουν το ανακυκλώσιμο υλικό ελεγχουν την καθαρότητα του υλικού, γιατί είναι θέμα ποιότητας. Αν δεν πληρούν κάποια στάνταρ, το υλικό γίνεται 2ης ή 3ης κατηγορίας. Όσο πιο "λερωμένο" είναι και γενικά η "μπάλ" που θα συμπιέσουν θα έχει προσμίξεις απο άλλα υλικά πέφτει η τιμή, με αποτέλεσμα ορισμένες φορές η πώληση μιας "μπάλας" να φέρνει ζημιά.

 

ontopic : Από πριν την ανακύκλωση, όταν ήταν να πετάξω πλαστικά μπουκάλια, έβγαζα το καπάκι, τα συμπίεζα και έβαζα πίσω το καπάκι. Το βάρος δεν άλλαζε, αλλά άλλαζε ο όγκος των σκουπιδιών. Η ανακύκλωση έχει πραγματικά ωφέλιμο έργο και οικονομικό αποτέλεσμα. 

Δεν είναι καλή τεχνική αυτή, γτ αν γίνει διαχωρισμός απο κάποιο μηχάνημα (οπτικός ή βαλλιστικό διαχωριστή) το συμπιεσμένο μπουκαλάκι μπορεί να περάσει στην κατηγορία απορριμμάτων 2D ενώ είναι 3D. Καλύτερα όπως είναι και ας πιάνει όγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Το επαναφέρω και εγώ για να ρωτήσω για τονερ.

Υπάρχει κάποιος που παίρνει (δωρεάν) Θεσσαλονίκη άδεια τονερ (συμβατά);

Εναλλακτικά μπορώ να τα πετάξω σε καδο ανακύκλωσης ή καλύτερα όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gregdel είπε

Το επαναφέρω και εγώ για να ρωτήσω για τονερ.

Υπάρχει κάποιος που παίρνει (δωρεάν) Θεσσαλονίκη άδεια τονερ (συμβατά);

Εναλλακτικά μπορώ να τα πετάξω σε καδο ανακύκλωσης ή καλύτερα όχι;

Είχα δει στο πλαίσιο κουτί ανακύκλωσης μόνο για μελάνια/τόνερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...