Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
1 ώρα πριν, john-c4 είπε

Τα σχεδια τα εχω εστειλα ιμεηλ σε καποιους ο ενας μου ειπε 130 +φπα ο αλλος 150 +φπα. Τρελαθηκα!!!

για το carrige plate του α8 στα 5 κομματια μας πηρε γυρω στα 15 ευρω το κομματι

οι τιμες ακογουντε νορμαλ παντως

 

ειναι αρκετα κομματια και εχουν αρκετη επεξεργασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.. 

Δεν ξερω για σας αν χρησιμοποιείτε αυτο εδώ

https://www.thingiverse.com/thing:2388579

για τη σκόνη..  Αλλά τυπωνοντας μετα απο μια βδομάδα βγαλαμε κουβερτούλα..

20180215_194712.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε το δεύτερο Ε3D που είχα παραγγείλει από βλακεία μου ωστόσο θα το χρειαστώ αφού το πρώτο βγήκε εκτός μετά από πολλές αστοχίες δικές μου κατά την διάρκεια της εγκατάστασης. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το σωληνάκι το άσπρο και το οποίο έρχεται σε μήκος 1μ και κάτι, το χρησιμοποιείται ολόκληρο όπως είναι ή το έχετε κόψει σε προσαρμοσμένο μέγεθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Μου ήρθε το δεύτερο Ε3D που είχα παραγγείλει από βλακεία μου ωστόσο θα το χρειαστώ αφού το πρώτο βγήκε εκτός μετά από πολλές αστοχίες δικές μου κατά την διάρκεια της εγκατάστασης. Θέλω να ρωτήσω σχετικά με το σωληνάκι το άσπρο και το οποίο έρχεται σε μήκος 1μ και κάτι, το χρησιμοποιείται ολόκληρο όπως είναι ή το έχετε κόψει σε προσαρμοσμένο μέγεθος;

Το κοβεις, απλα κοιταξε μην το κοψεις κοντο, εχε υπ οψη οτι το σπρωχνεις να μπει και μεσα στη ψυκτρα οποτε πρεπει να υπολογησεις και εκει μερικα εκατοστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχισμένος στη τοποθεσία σπίτι μου με την νέα μου κεφαλή εκτύπωσης E3D πλήρως λειτουργική :D. Βλέπω από πρώτη ματιά πως το retraction δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, στα πόσα πρέπει να ρυθμίσω το retraction?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, kakofonixx είπε

Πολύ καλό και νομίζω έξυπνη η θέση που τοποθέτησες τον ανεμιστήρα. Μπράβο! :)

 

Είναι όντως καλή ιδέα αλλά όχι δική μου :-) Το αρχικό design είναι αυτό: https://www.thingiverse.com/thing:1632847

Εγώ απλώς το τροποποίησα για να κάθεται πάνω στον αλουμινένιο άξονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stefstefan είπε

Ευτυχισμένος στη τοποθεσία σπίτι μου με την νέα μου κεφαλή εκτύπωσης E3D πλήρως λειτουργική :D. Βλέπω από πρώτη ματιά πως το retraction δεν λειτουργεί όπως θα έπρεπε, στα πόσα πρέπει να ρυθμίσω το retraction?

Νομιζω οτι τα bowden εχουν ενα θεματακι με το retraction ετσι και αλλιως, επισης να πω οτι στο δικο μου το πολυ retraction μου μπουκωνε το throat 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Anaisthitos είπε

Νομιζω οτι τα bowden εχουν ενα θεματακι με το retraction ετσι και αλλιως, επισης να πω οτι στο δικο μου το πολυ retraction μου μπουκωνε το throat 

Άρα προτείνεις μικρό ρετράξιον και πόσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα πειραματιστει και εγω λιγο με retraction και οτι και να δοκιμασα παντα αφηνε ιχνος.

Μειωθηκε αλλα τελικα αφησα τα default του cura και το αποδεχτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, stefstefan είπε

Άρα προτείνεις μικρό ρετράξιον και πόσο;

Το maximum retraction πάντα πρέπει να είναι το μήκος του nozzle plus το throat του heatsink .

Δεν θελουμε σε καμία περίπτωση να τραβιέται το ζεστό νήμα προς τα πίσω και μα εισέρχεται στο κρύο heatsink γιατί ψύχεται και στουμπωνει.

Δεν είναι global αλλά σε Bowden setups καλό είναι να μην ξεφεύγουμε απο τα 4mm-5mm αλλά αυτό δεν είναι όπως προείπα global 

Θα βρω ένα ενδιαφέρον άρθρο που το εξηγεί με εικόνες καθώς είμαι από το κινητό και δεν το έχω πρόχειρο 

Επεξ/σία από tsakfot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα στην παρέα του 3d printing.  θα χρειαστώ την βοήθεια σας!!! στήσαμε έναν εκτυπωτή διαστάσεων 65*65*80cm στην λογική του prusa i3.  το πλαίσιο και η επιφάνια εκτύπωσης είναι αεροπορικό αλουμίνιο. το πρόβλημα μου είναι ότι η κατασκευή δεν έχει θερμαινόμενο τραπέζι λόγο μεγάλου κόστους (και κατανάλωσης)..
η χρήση για την ώρα θα είναι μονό PLA. Σε μικρές εκτυπώσεις δεν έχω πρόβλημα με την χρήση της μπλε ταινίας για να κολλήσει το αντικείμενο στην επιφάνια.  όταν όμως η εκτύπωση ξεπερνά τα 10 εκατοστά εκεί αρχίσει το πρόβλημα ..... δεν μπορώ να το κάνω να κολλήσει με τίποτα. χρειάζομαι λοιπόν προτάσεις οικονομικές ( μέγιστο 30 ευρώ) για να μπορέσω σε ΜΗ θερμαινόμενο τραπέζι να μπορέσω να εκμεταλλευτώ όλη την επιφάνια εκτύπωσης. μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μπλε ταινίες, atlacoll, καθρέπτη 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Anaisthitos είπε

κολλα χαρτιου σε στικ δοκιμασε

 μιλας για τa UHU stick??  θα δοκιμασω, λογικα να απλωσω ενα παχυ στρωμα ομοιομορφα και να περιμενω να στεγνωσει???

Επεξ/σία από kkgas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kkgas είπε

 μιλας για τa UHU stick??  θα δοκιμασω, λογικα να απλωσω ενα παχυ στρωμα ομοιομορφα και να περιμενω να στεγνωσει???

ναι οι περισσοτεροι αυτο χρησιμοποιουν, μια απλη στρωση θελει οσο θα εβαζες και σε χαρτι για να κολλησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...