Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πετα το cura :P

Εβαλα το simplify και βρηκα την υγεια μου.Θελει λιγο κοπο να το μαθεις και να το ρυθμισεις στην αρχη αλλα εχει απειρως καλυτερο αποτελεσμα.

Επεξ/σία από Dantε
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και πείτε μου παρακαλώ πως να καταφέρω να κολλήσει πάνω σε γυαλί το πρώτο layer,δοκίμασα διάφορες θερμοκρασίες,ταχύτητες του πρώτου layer,calibration και αν τύχει και κολλάει τότε κάποια στιγμή στα επόμενα layer το ξεκολλάει,εκτύπωση κάνω με μανό και χαρτοταινια και κολλάει άψογα 

2 λεπτά πριν, Dantε είπε

Πετα το cura :P

Εβαλα το simplify και βρηκα την υγεια μου.Θελει λιγο κοπο να το μαθεις και να το ρυθμισεις στην αρχη αλλα εχει απειρως καλυτερο αποτελεσμα.

Είχα δοκιμάσει το slic3r και ήταν ότι πρέπει αλλά,μόνο αρνητικό είναι ότι το βγάζω σε μικρο σδ και κάνω την εκτύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Και πείτε μου παρακαλώ πως να καταφέρω να κολλήσει πάνω σε γυαλί το πρώτο layer,δοκίμασα διάφορες θερμοκρασίες,ταχύτητες του πρώτου layer,calibration και αν τύχει και κολλάει τότε κάποια στιγμή στα επόμενα layer το ξεκολλάει,εκτύπωση κάνω με μανό και χαρτοταινια και κολλάει άψογα 

Είχα δοκιμάσει το slic3r και ήταν ότι πρέπει αλλά,μόνο αρνητικό είναι ότι το βγάζω σε μικρο σδ και κάνω την εκτύπωση 

Στο γυαλι βαλε λακ.Κολλαει απιστευτα.Μετα απο 4-5 εκτυπωσεις,εγω το καθαριζω με λιγο οινοπνευμα και ξαναπερναω.

Το simplify κανει εκτυπωση απευθειας.Και εγω βαριεμαι να καθομαι να περναω σε sd κτλ.Ολοκληρη ιστορια,ειδικα αν κανεις δοκιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dantε είπε

Στο γυαλι βαλε λακ.Κολλαει απιστευτα.Μετα απο 4-5 εκτυπωσεις,εγω το καθαριζω με λιγο οινοπνευμα και ξαναπερναω.

Το simplify κανει εκτυπωση απευθειας.Και εγω βαριεμαι να καθομαι να περναω σε sd κτλ.Ολοκληρη ιστορια,ειδικα αν κανεις δοκιμες.

Ευχαριστώ πολύ ,τι λακ βάζετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Vasilica89 είπε

Ευχαριστώ πολύ ,τι λακ βάζετε;

Εγω βρηκα μια τυχαια στο ντουλαπι και εβαλα.Δε νομιζω οτι για αρχη θες κατι συγκεκριμενο.

Ζεσταινεις στος 50 βαθμους το bed,ριχνεις μπολικο,αφηνεις 2-3 λεπτα και μετα ακουμπας ενα χαρτι πανω να μαζεψει το περισσευουμενο.

Κολλαει τοσο καλα που ετυχε να κραταει το fillament πανω ακομα και εαν ειχα μακρια το nozzle απο το bed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Dantε είπε

Εγω βρηκα μια τυχαια στο ντουλαπι και εβαλα.Δε νομιζω οτι για αρχη θες κατι συγκεκριμενο.

Ζεσταινεις στος 50 βαθμους το bed,ριχνεις μπολικο,αφηνεις 2-3 λεπτα και μετα ακουμπας ενα χαρτι πανω να μαζεψει το περισσευουμενο.

Κολλαει τοσο καλα που ετυχε να κραταει το fillament πανω ακομα και εαν ειχα μακρια το nozzle απο το bed.

Ok,ευχαριστώ και πάλι,αν βρω κανένα θα δοκιμάσω γιατί να έχεις γυαλί και να μην σου κάνει δουλειά είναι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αρχικά δες μήπως έχεις λάθος διάμετρο στο νήμα πρέπει να είναι 1,75

 

Μετά τεντωσε σωστά τους ιμάντες όσο μπορείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αρχικά δες μήπως έχεις λάθος διάμετρο στο νήμα πρέπει να είναι 1,75

Μετά τεντωσε σωστά τους ιμάντες όσο μπορείς

Καλησπέρα! Είναι και 1,75 και είναι και τεντωμένα γιατί έχω tensioner,έκανα εκτύπωση τα lm88 κάποια που είναι verified αλλά δεν μπαίνουν καν στα ραουλα του τραπεζιού (τετράδα) με 100% γέμισμα και έχουν γίνει κάπως οβάλ,επίσης εκτύπωση και σπιράλ για αντικατάσταση του lm88 αλλά όταν τα έβαλα επάνω και να λειτουργεί τό μοτεράκι κίνησης του τραπεζιού ζοριζόταν υπερβολικά και τα έβγαλα,ενώ με το χέρι εκτός βάσης έκανε άνετα τη κίνηση πέρα δοθε το τραπέζι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Είναι η πρώτη σου απόπειρα για εκτύπωση ή στο δημιούργησε τελευταία το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stefstefan είπε

Είναι η πρώτη σου απόπειρα για εκτύπωση ή στο δημιούργησε τελευταία το πρόβλημα;

Καλησπέρα! Αν απευθύνεστε σε μένα,μου δημιούργησε τελευταία το πρόβλημα,έχω κάποια εμπειρία από εκτύπωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, 

Όταν εκτυπώνω σχέδια που έχουν ενδιάμεσα κύκλους για να περνάνε βίδες πχ. Κάνει κανονικά το brim γύρω γύρω αλλά στους κύκλους το μαζεύει στο Hot end όταν ξεκινάει το first layer είναι αρκετά καλό και συνεχίζει κανονικά. Είμαι πολύ ψηλά? Θέλει να κατέβει πιο κάτω? Η είναι θέμα του slicer? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Κανεις με τον α8 να δουλευει simplfy3d να δωσει κανενα profile να δοκιμασω ? ειπα να μπω να το δοκιμασω και χαθηκα

κι εγώ θέλω αν βρεθει καποιος και εχει την καλοσύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...