Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Καποια στιγμη στο μελλον για τετοια επιφανεια κοιτα σε silicon heater ενας 30χ30 220V θα σου κανει ανετα την δουλεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 λεπτά πριν, babisgr είπε

για εμένα αν δεν έχεις heated bed...ειναι απαραίτητη μια PEI (buildTak,lockbuild κλπ) επιφάνεια.

 heated bed  δεν ειναι δυνατον να μπει σε συτην την κατασκευη, η πλακα του τραπεζιου (65*65) καθετε πανω σε 3 αλουμινια (20*20) μοιρασμενα ανα 16 εκατοστα για να μην εχω ταλαντωση και κραδασμους.

η κολλα  UHU δεν δουλεψε :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2018 στις 7:11 ΜΜ, babisgr είπε

Οσοι χρησημοποιούν επιφάνειες εκτύπωσης τύπου BuldTac ,lockBuild κλπ ξέρουν πόσο απλουστεύουν 
την διαδικασία της εκτύπωσης και τους ειναι ανεκτίμητα...αυτό μέχρι να προσπαθήσεις να ξεκολήσεις μια εκτύπωση με abs που ειδικα το πρώτο layer ειναι λίγο χαμηλότερα.
Αίμα - δάκρυα και ιδρώτας! (καλα λίγο υπερβολικός!)
Αυτο σκέφτηκε ο Prusa και έδωσε στο MK3 αφαιρούμενο μαγνητικό buld plate.
Ας το κάνουμε el cheapo way και εμεις.
Χρειάζετε μόνο αυτοκόλητο φυλλο μαγνήτη - μια λαμαρίνα λεπτη και μια επιφάνεις buildtac (lockbuild Για εμένα)

Κόστος συνολικά μαζί με lockbuild κανα 20ρικο€
λαμαρίνα γαλβανιζέ 0.5mm (ίσως και ποιο λεπτη καλύτερα)
μαγνήτης απο εδώ http://magnitech.gr/shop/magnetic-sheet ... m-x-08-mm/ και σου περισεύει για πολλές χρήσεις
και κάνα 10ρικο το buildtac

μετα την εκτύπωση απλά βγάζεις λαμαρίνα και την στραβώνεις...οι εκτυπώσεις πετάγονται μόνες τους.
Δοκιμασμένο μεχρι τους 80c που τυπώνω abs...παραπάνω δεν πηγα,δεν το πάω ποτέ.

IMG_20180208_183750.jpg

IMG_20180208_183800.jpg

IMG_20180208_183807.jpg

Έκανα κι εγώ τη μετατροπή! Πήγα χθες στο Magnitech για να πάρω το μαγνητικό φύλλο. Ρώτησα τον κύριο εκεί αν ξέρει που μπορώ να βρω λαμαρίνα κι εκείνος είχε την καλοσύνη να μου χαρίσει ένα κομμάτι 24x30cm που του είχε ξεμείνει από κάποια συσκευασία! Σήμερα την έκοψα με το dremmel στις σωστές διαστάσεις και της έβαλα πάνω κι ένα buildtak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

δοκιμασα πανω σε εναν μεγαλο φακελο γραμματων (40*20) και κολλησε αλλα το χαρτι απο τον φακελο ζαρωσε εκει που ηταν η εκτυπωση. σκεφτομαι να δοκιμασω σε χοντρο χαρτονι (1mm) παχος 

Επεξ/σία από kkgas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, georgeadams είπε

Έκανα κι εγώ τη μετατροπή! Πήγα χθες στο Magnitech για να πάρω το μαγνητικό φύλλο. Ρώτησα τον κύριο εκεί αν ξέρει που μπορώ να βρω λαμαρίνα κι εκείνος είχε την καλοσύνη να μου χαρίσει ένα κομμάτι 24x30cm που του είχε ξεμείνει από κάποια συσκευασία! Σήμερα την έκοψα με το dremmel στις σωστές διαστάσεις και της έβαλα πάνω κι ένα buildtak.

^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παρατηρήσει πως το μαύρο filament της 3DEdge σπάει σχεδόν μέρα παρά μέρα όταν δεν βρίσκεται σε λειτουργία ο εκτυπωτής. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 λεπτά πριν, stefstefan είπε

Έχω παρατηρήσει πως το μαύρο filament της 3DEdge σπάει σχεδόν μέρα παρά μέρα όταν δεν βρίσκεται σε λειτουργία ο εκτυπωτής. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Ακούγετε σαν το νήμα να έχει μαζέψει πολύ υγρασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, εχει δοκιμασει κανεις filament μαρκας Gembird  https://www.skroutz.gr/s/13907759/Gembird-ABS-1-75mm-Κόκκινο-1kg-3DP-ABS1-75-01-R.html ή τα Neema3d Athena https://www.skroutz.gr/s/11541875/Neema3D-Athena-PLA-1-75mm-Μαύρο-1kg.html σε pla ή abs ? μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει Primavalue απο Grobotronics (για Devil δεν εχω διαβασει κ τ καλυτερα) αλλα τωρα ψαχνω κατι φθηνο γτ εκτυπωνω full επειδη θελω να φτιαξω κατι που απαιτει 2kg. επισης αν εχετε ν μ προτεινεται κατι, καλοδεχουμενο! ακομη κ απο εξωτερικο! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2018 στις 12:18 ΠΜ, kkgas είπε

καλησπέρα και από εμένα στην παρέα του 3d printing.  θα χρειαστώ την βοήθεια σας!!! στήσαμε έναν εκτυπωτή διαστάσεων 65*65*80cm στην λογική του prusa i3.  το πλαίσιο και η επιφάνια εκτύπωσης είναι αεροπορικό αλουμίνιο. το πρόβλημα μου είναι ότι η κατασκευή δεν έχει θερμαινόμενο τραπέζι λόγο μεγάλου κόστους (και κατανάλωσης)..
η χρήση για την ώρα θα είναι μονό PLA. Σε μικρές εκτυπώσεις δεν έχω πρόβλημα με την χρήση της μπλε ταινίας για να κολλήσει το αντικείμενο στην επιφάνια.  όταν όμως η εκτύπωση ξεπερνά τα 10 εκατοστά εκεί αρχίσει το πρόβλημα ..... δεν μπορώ να το κάνω να κολλήσει με τίποτα. χρειάζομαι λοιπόν προτάσεις οικονομικές ( μέγιστο 30 ευρώ) για να μπορέσω σε ΜΗ θερμαινόμενο τραπέζι να μπορέσω να εκμεταλλευτώ όλη την επιφάνια εκτύπωσης. μέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει μπλε ταινίες, atlacoll, καθρέπτη 
 

δοκιμασε σε γυαλι που θα το ψεκασεις με μια δυνατη λακ 

στον δικο μου με αυτον τον τροπο, αλλα θερμαινομενο bed, κολλαει παρα πολυ καλα. δε χανεις κατι να δοκιμασεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί τελευταία οι εκτυπώσεις μου βγαίνουν με ψωριασμένη την επιφάνεια;  Έχει να κάνει κι αυτό με την υγρασία που αναφέρει ο Inuyasha πιο πάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/19/2018 στις 10:14 ΜΜ, mr.911 είπε

καλησπερα, εχει δοκιμασει κανεις filament μαρκας Gembird  https://www.skroutz.gr/s/13907759/Gembird-ABS-1-75mm-Κόκκινο-1kg-3DP-ABS1-75-01-R.html ή τα Neema3d Athena https://www.skroutz.gr/s/11541875/Neema3D-Athena-PLA-1-75mm-Μαύρο-1kg.html σε pla ή abs ? μεχρι τωρα ειχα δοκιμασει Primavalue απο Grobotronics (για Devil δεν εχω διαβασει κ τ καλυτερα) αλλα τωρα ψαχνω κατι φθηνο γτ εκτυπωνω full επειδη θελω να φτιαξω κατι που απαιτει 2kg. επισης αν εχετε ν μ προτεινεται κατι, καλοδεχουμενο! ακομη κ απο εξωτερικο! 

εχω δοκιμασει το neema3d athena σε πορτοκαλι και iron frey pla, μια χαρα δεν ειχα κανενα θεμα στην εκτυπωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντόπισα τελικά το πρόβλημα στο bowden του οποίου το πάνω μέρος, στο οποίο βρίσκεται και η βίδα, έβγαινε προς τα έξω με αποτέλεσμα να μην υπάρχει σωστή τροφοδοσία του νήματος. Προς το παρόν τοποθέτησα έναν σφιγκτήρα ώστε να κολλήσει με το σώμα του μοτέρ. Θα ψαχτώ αργότερα με άλλη βάση για bowden που θα υπολογίζει και θα λύνει αυτό το πρόβλημα.

Επίσης δοκίμασα και το ATHENA σε πορτοκαλί χρώμα κι έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα μπορούσε κάποιος  να με βοηθήσει  με την ρύθμιση του εκτυπωτή Anet a8 στην εφαρμογή cura τελευταία έκδοση;μια εβδομάδα και δεν καταφέρνω τίποτα,του δίνω διαστάσεις τραπεζιού αρχίζει η εκτύπωση αλλά μετά το πρώτο layer κάνει μόνο πέρα δοθε ,και που και που ρίχνει λίγο filament επάνω,ενώ ότι η εφαρμογή cura 14.7 που είναι σε στικάκι με το προφίλ πάλι από στικ λειτουργεί κανονικότατα εκτός από το σταμάτημα στο 100%,επίσης τα στρογγυλά παράδειγμα (ρουλεμάν από Pla)δεν τα κάνει και τόσο στρογγυλά όπως πρέπει και δεν ταιριάζουν για να μπουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...