Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!!

Μετά απο πολύυυ καιρό κάτι με έπιασε και είπα να θυμηθω τις παλιές καλές εποχές (3d printing και βαψιματάκι)

Είχα λοιπόν ξεχασμένο σε μια ντουλάπα εναν  Ender 3 Pro και σήμερα αποφάσισα να τον βάλω πάλι μπροστά.

Κάθως λοιπον ξεκίνησα να πειραματίζομαι με μερικά μοντέλα που είχα αγοράσει τα σχεδιά τους στο παρελθόν, θυμήθηκα ποιός ήταν ο λόγος που ειχα σταματήσει να ασχολούμαι. Και εδώ θα χρειαστώ την βοήθειά σας! Όταν βάζω λοιπόν στο Cura κάποια κάποια μοντέλα για να τα κάνω slice, αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα supports. Για την ακρίβεια 2 είναι τα προβλήματα.

1ον  Σε ορισμένα σημεια που χρειάζεται να μπουν supports αλλα αυτά δεν βρισκονται πάνω απο το bed δεν βάζει. Αν δηλάδή κάτω απο το σημείο που χρειάζεται να μπεί το support βρίσκεται κομμάτι του μοντέλου και όχι το bed τετε μερικές φορές δεν βάζει supports το Cura.

2o Αυτό ειναι το πιο συχνό πρόβλημα και το μόνο που με έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα καθώς δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη, με αποτέλεσμα να έχουν χαλάσει πολλά prints. Σε αντίθεση με το 1ο πρόβλημα, οταν τοποθετηθούν supports πάνω στο μοντέλο, τις περισσότερες φορές αυτά βρίσκονται στον αέρα. Θα παραθέσω και ένα ενδεικτικό screenshot αλλά δεν ξέρω αν θα ειναι διακριτό αυτο που σας λέω. 

image.png

2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αρχή κατέβασε την τελευταία έκδοση του Cura που έχει βελτιωμένα supports. 

Τα προβλήματα λύνονται εάν στην επιλογή supports βάλεις tree supports και Touching Buildplate

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2023 στις 8:04 ΜΜ, kostasbm είπε

με ένα πολυμετρο

κοιτάς τι βγάζει σε κάθε εξοδο

βγάλε την αντισταση απο το hottend και βαλε να ζεσταθει στους 200 και μετρα με ενα πιστολι  να δεις ...ετσι αν ανεβαζει θερμοκρασια θα κοιταξεις να αλλαξεις το θερμιστορ γιατι μαλλον ειναι προβληματικο αν δεν ανεβαζει μπορει η εξοδος στη μητρικη να μη δινει το σωστο ρευμα....το μετρας με ενα πολυμετρο

κοιτά τις συνδέσεις σου 

Λοιπόν, μέτρησα τα ρεύματα

αυτό που φτάνει στη μητρική, αυτό που στέλνει στο hotend και αυτό στο bed, και όλα είναι περίπου 12.8

προσπάθησα να μετρήσω και την θερμοκρασία με το πολύμετρο, γιατί δεν έχω άλλο τρόπο, αλλά είχε μεγάλη απόκλιση και δεν τη θεωρώ αξιόπιστη μέτρηση.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tonyM000 είπε

Λοιπόν, μέτρησα τα ρεύματα

αυτό που φτάνει στη μητρική, αυτό που στέλνει στο hotend και αυτό στο bed, και όλα είναι περίπου 12.8

προσπάθησα να μετρήσω και την θερμοκρασία με το πολύμετρο, γιατί δεν έχω άλλο τρόπο, αλλά είχε μεγάλη απόκλιση και δεν τη θεωρώ αξιόπιστη μέτρηση.

 

 

 

ωραία..πρέπει κάπως να μετρήσεις τη θερμοκρασία...να βεβαιωθείς ότι δουλεύει σωστά....αν ναι  μμετα κοιτάς το θερμιστορ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θερμοκρασια να μετρησει γιατι;

Ας μετρησει την αντισταση του θερμιστορ να δει αν ειναι οκ.

Τα 12,8 ειναι πολλα.Ειναι με φορτιο; Ρυθμισε με φορτιο να ειναι καπου 12-12,1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dantε είπε

Θερμοκρασια να μετρησει γιατι;

Ας μετρησει την αντισταση του θερμιστορ να δει αν ειναι οκ.

Τα 12,8 ειναι πολλα.Ειναι με φορτιο; Ρυθμισε με φορτιο να ειναι καπου 12-12,1.

Όλα τα μέτρησα πάνω στις βίδες από τις κλεμες τις μητρικής. Και φυσικά τα hotend και bed την ώρα που θερμαίνονταν.  

Το thermistor πόσα ωμ πρέπει να δείξει ; Θα το μετρήσω το απόγευμα.

 

Α και κάτι άλλο που έχει συμβεί, αλλά μάλλον είναι άσχετο, πλεον το λαμπάκι του διακόπτη του τροφοδοτικό δεν ανάβει

Γενικά έπαθε πολλά μαζί ενώ δούλευε τέλεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tonyM000 είπε

Όλα τα μέτρησα πάνω στις βίδες από τις κλεμες τις μητρικής. Και φυσικά τα hotend και bed την ώρα που θερμαίνονταν.  

Το thermistor πόσα ωμ πρέπει να δείξει ; Θα το μετρήσω το απόγευμα.

 

Α και κάτι άλλο που έχει συμβεί, αλλά μάλλον είναι άσχετο, πλεον το λαμπάκι του διακόπτη του τροφοδοτικό δεν ανάβει

Γενικά έπαθε πολλά μαζί ενώ δούλευε τέλεια. 

Κοψε ταση τοτε. Οχι οτι θα κανει καποια διαφορα, δεν ειναι η αιτια για τα προβληματα σου αυτο.

Το θερμιστορ ,δες τι τυπου ειναι στον εκτυπωτη σου,λογικα κλασσικο 100Κ θα ειναι και βρες τη καμπυλη και δες αν δινει τη σωστη αντισταση για την εκαστοτε θερμοκρασια που βρισκεται. Πχ στους 25 βαθμους να ειναι 95000Ω, στους 100 90000Ω κτλ.Τυχαιες οι τιμες που σου αναφερω.

Παντως μηπως απλα το τροφοδοτικο σε αφηνει καιρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσεις το glass bed;

Ξαφνικά όλες μου οι εκτυπώσεις ξεκολλάνε μετά το 60% περίπου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... 

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nighthunter είπε

Ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος να καθαρίσεις το glass bed;

Ξαφνικά όλες μου οι εκτυπώσεις ξεκολλάνε μετά το 60% περίπου και δεν μπορώ να βγάλω άκρη... 

UHU Κόλλα Stick για Χαρτί 40gr | Plaisio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ υγρό καθαρισμού για τζάμια (azax κλπ). Αλλά η καλύτερη λύση είναι να βάζεις brim. Εάν δεν κρυώσει το bed δυσκολα βγαίνει το αντικείμενο. Και φυσικά εννοείται πολύ καλό bed leveling

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ξέχασα να πω ότι όλες οι εκτυπώσεις που ξεκολλησαν είναι με brim. 

Έχω κάνει πολλές φορές level και κάνω και auto leveling με gcode σε κάθε εκτύπωση 

 

Με azax έχω καθαρίσει αλλά δεν... 

Επεξ/σία από Nighthunter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...