Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, ggkas είπε

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που γέρνεις προς Eleggo μεριά? Σκεφτομαι να πάρω τον Anycubic Mono X2 και βλεπω στο site της Elegoo οτι ο Saturn S ειναι πανω κατω στα ίδια χαρακτηριστικά και ελαφρώς πιο οικονομικός. 

 

Εγώ ψάχνω για κάτι πολύ entry level. Στην αρχή ψηνόμουν να πάρω τον anyubic photon m3. Μη έχοντας καμία ιδέα αν είναι κάλος ή όχι άρχισα να ψάχνω στο reddit. Εκεί ένα μεγάλο ποσοστό έλεγαν για την elegoo κυρίως λόγο του ότι βρίσκεις πιο εύκολα ανταλλακτικά. Και εγώ επειδή γενικά ψάχνω για κάτι οικονομικό, οι περισσότεροι προτείνανε τον elegoo mars 2 (2k οθόνη βέβαια αλλά εμένα προσκοπικά δεν με πειράζει διότι δεν ξέρω καν αν μου αρέσει γενικά αυτό το είδος εκτύπωσης) ο οποίος βαίνει στα 100 ευρώ περίπου από το site τους.

2 ώρες πριν, tegonikos είπε

Βρε φανταστικά παλικάρια ρίξτε ένα χεράκι βοήθειας μη ρίξω τον bambu από το μπαλκόνι😆

(πλάκα κάνω, δεν φταίει ο εκτυπωτής σε κάτι)

Βασικά έχω ένα θέμα με τον slicer (bambu studio). Εχω δοκιμάσει και το Cura, μία από τα ίδια.

Bάζω ένα έτοιμο stl αρχείο που βρήκα και κατέβασα από τα βάθη του διαδικτύου και κάνοντας το slice παρουσιάζεται (τουλάχιστον στα μάτια μου) πρόβλημα στο top surface θα έλεγα. Μου μοιάζει ότι δεν τελειώνει σωστά.

Δεν θέλω να βάλω εκτύπωση και να χαλάσω τσάμπα PLA, ποια η άποψη σας?

Αυτό είναι το αρχείο

image.jpeg.495eaabf6aa3368157629b6dfdaee6a7.jpeg

 

Ετσι γίνεται όταν το κάνω slice

image.jpeg.05169684ee07502d56e0f65909039673.jpeg

 

Σας μοιάζει αυτό φυσιολογικό τελείωμα??

image.jpeg.f232415f7fa931243f04ff7c52777c62.jpeg

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις στο quality (οι εργοστασιακές δηλαδή χωρίς να πειράξω κάτι)

image.jpeg.af81b28b809b216c9fd9bd096d3b354a.jpeg

 

Εχει κανείς άποψη επι του θέματος να βoθήσει?

Μπορεί τα έχεις επιλέξει στο slicer την επιλογή Filter out tiny gaps (έτσι είναι στο Cura).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

νορμάλ το βλέπω τι σε απασχολεί?

Oι κάθετες γραμμές που δεν υπάρχουν στο αρχικό αρχείο και τελικά εκτυπώθηκαν..

image.jpeg.885609a118c26066f829209853c4b5fb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, tegonikos είπε

Oι κάθετες γραμμές που δεν υπάρχουν στο αρχικό αρχείο και τελικά εκτυπώθηκαν..

image.jpeg.885609a118c26066f829209853c4b5fb.jpeg

Οι κάθετες γραμμές υπάρχουν εκεί γιατί το μοντέλο έχει κλίση στην τελική επιφάνεια. O πιο άμεσος τρόπος να το λύσεις είναι να τυπσεις υπο κλίση με support (δεξια στην εικόνα). Σκέψου τα layer σαν φυλλα χαρτι που πέφτουν μονο παράλληλα με την επιφάνεια εκτύπωσης, πώς να επιτύχουν την κλίση αυτή χωρις τα κενα/γραμμες;temp.png.500b111fe2130fc97816c6d8fac868f9.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχατε δίκιο παιδιά. Τον εκτύπωσα όρθιο τον μπόμπ και όλα μέλι γάλα!Ναστε καλά!

image.jpeg.949171f14e52f84e6d6335285d990e03.jpeg

καλά δεν υπάρχει ο bambu. Τον μετακίνησα λίγο για να αλλάξω καρούλι, το πήρε χαμπάρι το θηρίο και στο καπάκι στην επόμενη εκτύπωση κατέβασε το bed τέρμα κάτω και ξεκίνησε vibration test από το μηδέν όπως την πρώτη φορά. Και το άλλο κουφό, έβγαλα το μαγνητικό καπάκι της κεφαλής για να ξεκουμπώσω το σωληνάκι και μου έβγαλε μήνυμα στο κινητό ότι δεν βλέπει το καπάκι της κεφαλής, ντοινγκ. Δεν ξέρω, αρχίζω να πιστεύω οτι αυτό το πράμα έχει Α.Ι

Μπορεί για τους εμπειρότερους να ακούγονται αστεία αυτά που λέω, άλλα για μένα ρε παιδιά είναι πρωτόγνωρες και εντυπωσιακές αυτές οι λεπτομέρειες!

Εντωμεταξύ εχω εκτυπώσει 1 κιλό+ PLA και δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό. Ο εκτυπωτής του αρχάριου for sure.

Αλλο ένα που τους βγάζω το καπέλο είναι το PLA τους. Είχε μέσα στην συσκευασία ένα κιλό δώρο (200 γραμμάρια οι τσιφούτηδες της creality στον 5 s1 και 50 (!) στον 3 s1 pro). O μποπ είναι εκτυπωμένος με creality PLA (αγορασμένο) και ο terminator με bambu, με αυτό που είχε δώρο.

ίδιες ταχύτητες (full speed βασικά) ίδιες ρυθμίσεις ποιότητας. Κοιτάξτε διαφορά. Στο bambu PLA δεν μπορείς να διακρίνεις γραμμές με τίποτα!Είναι σαν να εκτυπώθηκε σε ρητίνη!Φοβερό!

Εννοείται παραγγελία ΜΟΝΟ από bambu πλέον PLA....

image.jpeg.e6a1a7343504adf45e9264a1d9573104.jpeg

image.jpeg.cc7ee33f8d4d604fa05b6c7549cbdad9.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον άφησα το πρωί να εκτυπώνει και έφυγα για δουλειά. Γύρισα και βρήκα αυτό το αριστούργημα αφηρημένης τέχνης. Σας το λέω παιδιά, ο bambu είναι σε άλλο επίπεδο. Παίρνει τις πρωτοβουλίες του και ενίοτε εκτυπώνει τα δικά του!😄

image.jpeg.2aaddd2837b91e3d7443792f2895bdf9.jpeg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tegonikos είπε

Τον άφησα το πρωί να εκτυπώνει και έφυγα για δουλειά. Γύρισα και βρήκα αυτό το αριστούργημα αφηρημένης τέχνης. Σας το λέω παιδιά, ο bambu είναι σε άλλο επίπεδο. Παίρνει τις πρωτοβουλίες του και ενίοτε εκτυπώνει τα δικά του!😄

image.jpeg.2aaddd2837b91e3d7443792f2895bdf9.jpeg

 

καθάρισε το κρεβάτι με λίγο ζεστό νερό και 1 σταγόνα κρεμοσάπουνο και όταν το καθαρίσεις και στεγνώσει πέρασε το με ΙΡΑ και δες το first layer αν είναι οκ.Απλά είσαι καινούριος στο άθλημα δεν είναι τίποτα μην το σκέφτεσαι καν από την στιγμή που δεν έχεις καμία blob of death όλα καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nemo1776 είπε

καθάρισε το κρεβάτι με λίγο ζεστό νερό και 1 σταγόνα κρεμοσάπουνο και όταν το καθαρίσεις και στεγνώσει πέρασε το με ΙΡΑ και δες το first layer αν είναι οκ.Απλά είσαι καινούριος στο άθλημα δεν είναι τίποτα μην το σκέφτεσαι καν από την στιγμή που δεν έχεις καμία blob of death όλα καλά είναι.

Πάντα η συμβουλή σου πολύτιμη. Οντως το bed ήθελε καθάρισμα με ΤΟΝ τρόπο ακριβώς που είπες. Δεν το είχα καθαρίσει ποτέ σωστά.Τώρα κολλάει σαν βεντούζα και το πρώτο layer είναι καλύτερο και από την πρώτη εκτύπωση που έκανα!εύγε!

Τελικά θέλει συχνότερα το bed ΚΑΛΟ καθάρισμα αν θέλεις να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. 

 

2 ώρες πριν, panosena είπε

Πέτα το, πρέπει ν' ανέβεις κατηγορία, τουλάχιστον 2k €.

Γιατί να κάνω κάτι τέτοιο??Oχι και να το πετάξω!

Λογικά εχεις κάποιο καλύτερο μοντέλο υπόψιν σου και το λες αυτό?Επειδή όντως ψήνομαι να πάρω έναν σαν δεύτερο (και οχι να πετάξω ή δώσω αυτόν που έχω τώρα) και έλεγα για δεύτερο bambu (τον κλειστό μοντέλο, τον X1C, άλλα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα στην Ευρώπη), αν έχεις κάτι στα υπόψιν σου που να αξίζει να κοιτάξω μέχρι τα 2Κ (~1500 ευρώ πάει περίπου ο X1C) είμαι όλος αυτιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα σου έκανα επειδή έχεις την τάση να απογοητεύεσαι εύκολα και να τα παρατάς.

Δεν ξέρω (εννοώ δεν έχω χρησιμοποιήσει) κάποιον εκτυπωτή σε αυτή την κατηγορία αλλά σίγουρα θα υπάρχουν αρκετοί καλοί. Αλλά αυτοί είναι για εταιρείες, επαγγελματίες κλπ που χρειάζονται το κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panosena είπε

Πλάκα σου έκανα επειδή έχεις την τάση να απογοητεύεσαι εύκολα και να τα παρατάς.

Δεν ξέρω (εννοώ δεν έχω χρησιμοποιήσει) κάποιον εκτυπωτή σε αυτή την κατηγορία αλλά σίγουρα θα υπάρχουν αρκετοί καλοί. Αλλά αυτοί είναι για εταιρείες, επαγγελματίες κλπ που χρειάζονται το κάτι παραπάνω.

Βρε συ με έχεις παρεξηγήσει νομίζω!Αν απογοητευόμουν εύκολα θα εγκατέλειπα το 3d printing γενικά γιατί όντως χρειάζεται χρόνο και προσπάθεια για να φτάσεις σε ένα σημείο να εκτυπώνεις ότι θέλεις απροβλημάτιστα. Π.χ το πλύσιμο του bed που ανέφερε ο Nemo δεν το είχα υπόψιν μου και όπως δείχνει η εκτύπωση που έβαλα μετά μάλλον είναι κομβικής σημασίας.

Αλλο πράγμα δεν ξέρω, μαθαίνω, πειραματίζομαι, ρωτάω, αποτυγχάνω, πετυχαίνω. Και άλλο πράγμα να αγοράσεις ένα 3d printer με εργοστασιακό πρόβλημα!

Κοίταξε πως ήταν βιδωμένο το bed στον creality ender 5 s1 για να είναι ευθεία!

image.jpeg.fcbdfc4ac06ed0863a086147ef8aa48b.jpeg

image.jpeg.833baa0f339aa0bb6a27d0e3e1141cef.jpeg

και δεν ήταν ΜΟΝΟ αυτό το πρόβλημα (στον οριζόντιο άξονα δηλαδή), μόλις το bed κατέβαινε, γιατί ΚΑΘΕ φορά που έκανες bed leveling το bed κατέβαινε μέχρι κάτω εντελώς να βρει έναν διακόπτη που είχε εκεί και μετά ξανανέβαινε (μιλάμε για σχεδιαστικό ντελίριο!) έχανε το leveling οχι κατά χιλιοστά, κατά 2-3 εκατοστά!Πρόβλημα δηλαδή ΚΑΙ στον κάθετο άξονα, καθαρά μηχανικό.

Με συγχωρείς, εσύ δηλαδή θα κράταγες ένα τέτοιο μηχάνημα 650 ευρώ και θα προσπαθούσες με πατέντες να το "ισιώσεις" κάτι που δεν κατάφερε ούτε η αντιπροσωπεία μια βδομάδα που το πάλευε (γιατί δέχθηκα να το επισκευάσουν αν γίνεται παρόλο που ο εκτυπωτής ήταν μιας ημέρας!) και δεν θα απογοητευόσουν?

 

 

2 ώρες πριν, Nemo1776 είπε

ανά 10-15 εκτυπώσεις πέρνα του ένα ΙΡΑ μην το παρακάνεις  καλύτερα είναι το ζεστό νερό με κρεμοσάπουνο

Δίνεις συμβουλές σε μία πρόταση που ο άλλος χρειάζεται βδομάδες και κιλά PLA για να ανακαλύψει μόνος του, αυτό έχω καταλάβει. Ειλικρινά σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους κινεζοεκτυπωτες και ημι συναρμολογημενοι να ερθουν ,τους λυνεις και τους κανεις απο την αρχη αν θες να παρεις καλο αποτελεσμα. 

Για τα θεματα που λες, αν το ειχες κανει αυτο, θα τα ελυνες.

Βεβαια αν το δεις απο την οπτικη του οτι θα πρεπε να δουλευει σωστα οπως τον δινουν,δεν θα ειχες αδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...