Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Dantε είπε

Καλοριζικος.

Αλλα οπως σου εγραψα παραπισω, το 3D printing ειναι αθλημα που αν δε κατσεις να μαθεις να εντοπιζεις και να αντιμετωπιζεις τα προβληματα, οσους εκτυπωτες και να αλλαξεις, αργα η γρηγορα στο ιδιο σημειο θα καταληξεις.

Αυτο πού λες μπορεί να ίσχυε παλιά αλλα τώρα οχι πχ στο prusa αν έχει κάποιο πρόβλημα σου βγάζει ενα κωδικό μπαίνεις στο site και σου λεει ακριβώς τι να κάνεις,δεν χρειάζεται να μπαίνεις στα forums και να ρωτάς τι μπορεί να είναι και πως το φτιάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Dantε είπε

Καλοριζικος.

Αλλα οπως σου εγραψα παραπισω, το 3D printing ειναι αθλημα που αν δε κατσεις να μαθεις να εντοπιζεις και να αντιμετωπιζεις τα προβληματα, οσους εκτυπωτες και να αλλαξεις, αργα η γρηγορα στο ιδιο σημειο θα καταληξεις.

Eυχαριστώ!Συμφωνώ, έχω καταλάβει ότι το 3d printing σε θέλει "ενεργό" μέλος στις εκτυπώσεις. Αρα ρε γαμώτο να λειτουργεί σωστά ο εκτυπωτής τουλάχιστον out of the box. Στην πορεία, οκ, μπορεί θα χρειαστεί να αλλάξεις εξαρτήματα (υποθέτω) να κάνεις τίποτα ρυθμίσεις κ.τ.λ, αλλα στην πορεία!Οχι να προσπαθείς να λύσεις άλυτα σχεδιαστικά προβλήματα με το καλημέρα.

Να έκανε ο creality 200 ευρώ να το καταλάβω. Εν γνώση σου παίρνεις κάτι φθηνό το οποίο απαιτεί να κάνεις και εσύ τις πατέντες σου. Στα 650 που πληρώνεις τον ender 5 s1 αυτό που είδα και έζησα δεν δικαιολογείται με τίποτα. Πως να εντοπίσεις και να αντιμετωπίσεις το οτι το bed δεν μπορεί να είναι ποτέ του σταθερό μιας και κρατιέται μόνο στην μία από τις 4 πλευρές του?Σε καινούργιο μηχάνημα να καθίσεις να τρυπήσεις σκελετούς, να προσθέσεις άξονες κ.τ.λ?

Σαν νέος στο άθλημα, μετά από αυτά τα λίγα που είδα αν μου έλεγαν ότι ο creality κοστίζει 250 ευρώ και ο bambu 2000 ευρώ, θα το θεωρούσα λογικότατο!Τέτοια είναι η διαφορά στα πάντα (ακόμα και στο software!) μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Πρωτάρης εντελώς χρειάζομαι ένα 3d printer για να φτιάχνω κάποια σχέδια που χρειάζομαι. Δουλεύω με mac. Μετά από κάποια αναζητηση π έκανα έχω καταλήξει στον anycubic Kobra max. Ποια η γνώμη σας κ τι πρέπει να προσέξω γενικά..

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fk-decibel είπε

Παιδιά καλησπέρα. Πρωτάρης εντελώς χρειάζομαι ένα 3d printer για να φτιάχνω κάποια σχέδια που χρειάζομαι. Δουλεύω με mac. Μετά από κάποια αναζητηση π έκανα έχω καταλήξει στον anycubic Kobra max. Ποια η γνώμη σας κ τι πρέπει να προσέξω γενικά..

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

τι θες να τυπώνεις ? και τι μεγέθη? προσωπικά σε αυτά τα λεφτά θα έπαιρνα prusa όχι κινέζικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, fk-decibel είπε

Παιδιά καλησπέρα. Πρωτάρης εντελώς χρειάζομαι ένα 3d printer για να φτιάχνω κάποια σχέδια που χρειάζομαι. Δουλεύω με mac. Μετά από κάποια αναζητηση π έκανα έχω καταλήξει στον anycubic Kobra max. Ποια η γνώμη σας κ τι πρέπει να προσέξω γενικά..

ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Χρειάζεσαι όντως τόσο μεγάλη επιφανια εκτύπωσης? σε αυτά τα λεφτά το ελάχιστο θα κοιτούσα σε κάτι core xy

να ξες αν θες και ποιότητα εκτυπωσεις και μεγαλες εκτυπωσεις ετοιμασου να θελεις βδομαδα για να εκτυπωσεις κατι 30χ30χ30 με μύτη 0,4 και ενα normal layer height 0,2 , αν πας σε μεγαλύτερη μύτη και μεγαλύτερο layer height χάνεις σε λεπτομερια

όποτε πες μας τι θέλεις να εκτυπώνεις και σε τι μεγεθοι , οπως επισης και τι υλικο σε ενδιαφερει να εκτυπωσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fk-decibel είπε

Χρειάζομαι κ μεγάλα κομμάτια ναι. Εξαρτήματα εσωτερικού αυτοκινήτων κυρίως 

Bambu Lab P1P πάρε αυτόν καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

14 λεπτά πριν, Nemo1776 είπε

Bambu Lab P1P πάρε αυτόν καλύτερα σε αυτά τα χρήματα.

Θα χρειαστώ την μεγαλύτερη επιφάνεια εκτυπώσης πιστεύω γιαυτο. Αυτός π μ γράφεις ήταν η πρώτη μ επιλογή. 

Επεξ/σία από fk-decibel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!!

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα resin printer απο το anycubic.com μιας και έχει κάποιες προσφορές που τρέχουν αυτές τις μέρες αλλα είδα στο trustpilot αρκετές κακές κριτικές και με έβαλαν σε σκέψεις. Έχει αγοράσει ποτέ κανείς κάτι απο εκεί στο παρελθόν? Να το εμπιστευτώ?

 

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ggkas είπε

Καλησπέρα σε όλους!!

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα resin printer απο το anycubic.com μιας και έχει κάποιες προσφορές που τρέχουν αυτές τις μέρες αλλα είδα στο trustpilot αρκετές κακές κριτικές και με έβαλαν σε σκέψεις. Έχει αγοράσει ποτέ κανείς κάτι απο εκεί στο παρελθόν? Να το εμπιστευτώ?

 

 

image.png

Δες και στο site της Elegoo. Έχουν και αυτοί  κάποιες προσφορές. Στο λέω γιατί και εγώ ψάχνω για resin εκτυπωτή και ήμουν ανάμεσα σε anycubic και elegoo. Και μάλλον γέρνω προς elegoo μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος που γέρνεις προς Eleggo μεριά? Σκεφτομαι να πάρω τον Anycubic Mono X2 και βλεπω στο site της Elegoo οτι ο Saturn S ειναι πανω κατω στα ίδια χαρακτηριστικά και ελαφρώς πιο οικονομικός. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε φανταστικά παλικάρια ρίξτε ένα χεράκι βοήθειας μη ρίξω τον bambu από το μπαλκόνι😆

(πλάκα κάνω, δεν φταίει ο εκτυπωτής σε κάτι)

Βασικά έχω ένα θέμα με τον slicer (bambu studio). Εχω δοκιμάσει και το Cura, μία από τα ίδια.

Bάζω ένα έτοιμο stl αρχείο που βρήκα και κατέβασα από τα βάθη του διαδικτύου και κάνοντας το slice παρουσιάζεται (τουλάχιστον στα μάτια μου) πρόβλημα στο top surface θα έλεγα. Μου μοιάζει ότι δεν τελειώνει σωστά.

Δεν θέλω να βάλω εκτύπωση και να χαλάσω τσάμπα PLA, ποια η άποψη σας?

Αυτό είναι το αρχείο

image.jpeg.495eaabf6aa3368157629b6dfdaee6a7.jpeg

 

Ετσι γίνεται όταν το κάνω slice

image.jpeg.05169684ee07502d56e0f65909039673.jpeg

 

Σας μοιάζει αυτό φυσιολογικό τελείωμα??

image.jpeg.f232415f7fa931243f04ff7c52777c62.jpeg

 

Αυτές είναι οι ρυθμίσεις στο quality (οι εργοστασιακές δηλαδή χωρίς να πειράξω κάτι)

image.jpeg.af81b28b809b216c9fd9bd096d3b354a.jpeg

 

Εχει κανείς άποψη επι του θέματος να βoθήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...