Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, kanesaxo είπε

δεν εχει καθολου περιθώριο για εργολαβικη δουλειά. Εμένα αυτό με καίει.

Και η τιμή που εθεσαν στο πρόγραμμα ειναι ΥΠΟΠΤΑ κοντά στη τιμή της πιάτσας...Για να τους βαλουν μόνους τους, στο παιχνίδι.

Ως προς αυτό δεν ξέρω. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι προσφορές που πήρα ήταν από τα κεντρικά της καθε εταιρίας. 

Εδώ ήπειρο που πήρα 3  τηλέφωνο ( που ψωνίζουν από αυτούς που μου έκαναν τις προσφορές) με έγραψαν κανονικά!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Ως προς αυτό δεν ξέρω. 

Αυτό που ξέρω είναι ότι οι προσφορές που πήρα ήταν από τα κεντρικά της καθε εταιρίας. 

Εδώ ήπειρο που πήρα 3  τηλέφωνο ( που ψωνίζουν από αυτούς που μου έκαναν τις προσφορές) με έγραψαν κανονικά!!! 

λογικο που σε εγραψαν. Και ο λογος ειναι, οτι δε μπορει η καθε μικρή επιχείρηση, να περιμένει τα 7000 απ'το προγραμμα σου 2-3-4-5 μήνες. Προφανώς, επειδή δεν εχει καποιο ιδιαίτερο κέρδος απ'τις 7000. (το περιθώριο κέρδους του, το γνωρίζουν καλύτερα αυτοι και κρίνουν πως δε τους συμφέρει!).

Ενω η μεγάλη εταιρεία, προφανώς εχιε μεγαλύτερη ανεση/κεφάλαιο κίνησης...Ισως και καλυτερες τιμές λογω μεγάλων αγορών, ηλεκτρολογους φασον ή υπαλλήλους και πάει λέγοντας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Sanjuro είπε

 

Δεν έχει μπει, δεν υπάρχει καμία απάτη. Μόνο ψεύτικο ΠΕΑ μπορεί να υπάρχει ναι;

Φυσικα, μιλαμε τι ισυχει απο τη στιγμη που θα πατησει υποβολη στην αιτηση.

1 ώρα πριν, myst77 είπε


Η αιτηση ειναι σε λιγες μερες και τωρα δεν ξερω τι θα κανω
Αλλοι γνωστοι μου λενε πως για φυσικο αεριο μονο δεν αξιζει να μπω στο προγραμμα
Επισης αν ειναι ολο αυτο με ξυνιζει αν το κανανε ετσι γιατι εγω ειχα φερθει καλα σε κατι που χρειαστηκε αυτος

 

Νομιζω το θεμα σου το εξαντλησαμε. Εχει βγει μαιμου ΠΕΑ, με ψευτικη λιστα παρεμβασεων για να πιασεις τα ορια του προγραμματος. Το εξοικονομω δεν σε καλυπτει αν θελεις ΜΟΝΟ να βαλεις ΦΑ. Απο κει και περα και τις επιλογες σου τις καλυψαμε. Ειτε πας σε σοβαρο μηχανικο, που θα σου πει οτι δεν μπορεις να μπεις στο εξοικονομω βαζοντας μονο ΦΑ, και θα βγαλετε ενα πραγματικο ΠΕΑ και εντυπο παρεμβασεων, που θα πρεπει να πραγματοποιηθει ολο για να ενταχθεις στο προγραμμα, ειτε θα πορευτεις με το μαιμου ΠΕΑ που σου εδωσαν και οποια απατη απαιτηθει για να σε πληρωσει το προγραμμα, οποτε πλεον αποδεχεσαι και τις οποιες ποινικες συνεπειες της επιλογης σου . Ενηλικος εισαι, αποφασιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

λογικο που σε εγραψαν. Και ο λογος ειναι, οτι δε μπορει η καθε μικρή επιχείρηση, να περιμένει τα 7000 απ'το προγραμμα σου 2-3-4-5 μήνες. Προφανώς, επειδή δεν εχει καποιο ιδιαίτερο κέρδος απ'τις 7000. (το περιθώριο κέρδους του, το γνωρίζουν καλύτερα αυτοι και κρίνουν πως δε τους συμφέρει!).

Ενω η μεγάλη εταιρεία, προφανώς εχιε μεγαλύτερη ανεση/κεφάλαιο κίνησης...Ισως και καλυτερες τιμές λογω μεγάλων αγορών, ηλεκτρολογους φασον ή υπαλλήλους και πάει λέγοντας!

Λογικό να μην θέλουν να συνεργαστούν αλλα όχι να με γράφουν (ούτε εμένα ούτε άλλους γνωστούς μου) λες και τους ζητάμε να κάνουν τσάμπα τη δουλειά.

Ας πουν Ευχαριστώ που μας ρωτάτε αλλά δεν αναλαμβάνουμε. 

Τέλος πάντως όταν "έβρεχε τρόπους κρατούσαν ομπρέλα "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikucic είπε

Λογικό να μην θέλουν να συνεργαστούν αλλα όχι να με γράφουν (ούτε εμένα ούτε άλλους γνωστούς μου) λες και τους ζητάμε να κάνουν τσάμπα τη δουλειά.

Ας πουν Ευχαριστώ που μας ρωτάτε αλλά δεν αναλαμβάνουμε. 

Τέλος πάντως όταν "έβρεχε τρόπους κρατούσαν ομπρέλα "

σ'αυτο εχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikucic είπε

Λογικό να μην θέλουν να συνεργαστούν αλλα όχι να με γράφουν (ούτε εμένα ούτε άλλους γνωστούς μου) λες και τους ζητάμε να κάνουν τσάμπα τη δουλειά.

Ας πουν Ευχαριστώ που μας ρωτάτε αλλά δεν αναλαμβάνουμε. 

Τέλος πάντως όταν "έβρεχε τρόπους κρατούσαν ομπρέλα "

ειναι καποια πραγματα που απλα δε βγαινουν τα μικρα μαγαζια αν δεν εχουν απο πισω στηριξη της εταιρειας. Πχ ο αλουμινας της γειτονιας δε μπορει να πληρωσει πρωτη υλη σημερα και να παρει τα λεφτα σ'ενα χρονο, δεν εχει τετοια κεφαλαια διαθεσιμα. Θελει τη συνεργασια της οποιας alumil/europa κλπ να φορτωθει εκεινη το κοστος του χρηματος. Το ιδιο ισχυει και για τα φβ. Και αναφερω τα αλουμινια και τα φβ γιατι και για τα δυο οι τιμες του προγραμματος ειναι πολυ κοντα στις τιμες "της αγορας". Οι μονωσεις αντιθετα πχ εχουν αρχετο "λιπος" στο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ειναι καποια πραγματα που απλα δε βγαινουν τα μικρα μαγαζια αν δεν εχουν απο πισω στηριξη της εταιρειας. Πχ ο αλουμινας της γειτονιας δε μπορει να πληρωσει πρωτη υλη σημερα και να παρει τα λεφτα σ'ενα χρονο, δεν εχει τετοια κεφαλαια διαθεσιμα. Θελει τη συνεργασια της οποιας alumil/europa κλπ να φορτωθει εκεινη το κοστος του χρηματος. Το ιδιο ισχυει και για τα φβ. Και αναφερω τα αλουμινια και τα φβ γιατι και για τα δυο οι τιμες του προγραμματος ειναι πολυ κοντα στις τιμες "της αγορας". Οι μονωσεις αντιθετα πχ εχουν αρχετο "λιπος" στο προγραμμα.

Αντιλαμβάνομαι πλήρως τις δυσκολίες του μικρού αυταπασχολουμενου επαγγελματία.

Αλλού είναι η ένστασή μου.

Ξέρετε αν η συμπεριφορά κάποιου είναι καλή ακόμη και αν δεν συνεργαστείς μπορεί να αποτελεί "επένδυση" για το μέλλον. Πχ ένας κύριος παλιά μου είχε πει "δεν μπορώ να την παρω τη δουλειά για τους χ λόγους" όμως μου έδωσε οδηγίες μου έδωσε τηλ συναδέλφων του και γενικά έδειξε ένα ενδιαφέρον. Τα έφερε η ζωή αργότερα και συνεργαστήκαμε σε άλλη δουλειά . Αντίθετα με τους τρεις τοπικούς των ΦΒ ούτε για πλάκα πλέον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

Φυσικα, μιλαμε τι ισυχει απο τη στιγμη που θα πατησει υποβολη στην αιτηση.

Νομιζω το θεμα σου το εξαντλησαμε. Εχει βγει μαιμου ΠΕΑ, με ψευτικη λιστα παρεμβασεων για να πιασεις τα ορια του προγραμματος. Το εξοικονομω δεν σε καλυπτει αν θελεις ΜΟΝΟ να βαλεις ΦΑ. Απο κει και περα και τις επιλογες σου τις καλυψαμε. Ειτε πας σε σοβαρο μηχανικο, που θα σου πει οτι δεν μπορεις να μπεις στο εξοικονομω βαζοντας μονο ΦΑ, και θα βγαλετε ενα πραγματικο ΠΕΑ και εντυπο παρεμβασεων, που θα πρεπει να πραγματοποιηθει ολο για να ενταχθεις στο προγραμμα, ειτε θα πορευτεις με το μαιμου ΠΕΑ που σου εδωσαν και οποια απατη απαιτηθει για να σε πληρωσει το προγραμμα, οποτε πλεον αποδεχεσαι και τις οποιες ποινικες συνεπειες της επιλογης σου . Ενηλικος εισαι, αποφασιζεις.

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας. Για να κλεισουμε...

Τι προτεινετε να κανω. να πω οτι δεν θελω να φαινονται τα υπολοιπα και να δω τι θα μου απαντησουν;

Επισης κατι πολυ σημαντικο. Αν δεν κανω κατι μπορω να ζητησω πισω τα λεφτα που εδωσα για το ΠΕΑ (καπου 260 ευρω) ;

Αν οχι μπορω να το παρω στα χερια μου για να το εχω για δικη μου χρηση αν βαλω σε αλλον μαστορα φυσικο αεριο, εκτος προγραμματος εξοικονομω ή εκει δεν χρειαζεται;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, myst77 είπε

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας. Για να κλεισουμε...

Τι προτεινετε να κανω. να πω οτι δεν θελω να φαινονται τα υπολοιπα και να δω τι θα μου απαντησουν;

Επισης κατι πολυ σημαντικο. Αν δεν κανω κατι μπορω να ζητησω πισω τα λεφτα που εδωσα για το ΠΕΑ (καπου 260 ευρω) ;

Αν οχι μπορω να το παρω στα χερια μου για να το εχω για δικη μου χρηση αν βαλω σε αλλον μαστορα φυσικο αεριο, εκτος προγραμματος εξοικονομω ή εκει δεν χρειαζεται;
 

Καλα πριν δεν ελεγες οτι το εχεις στα χερια σου, μαζι με τη λιστα παρεμβασεων και δειχνει οτι εισαι κατηγορια Η κλπ κλπ .... τωρα ρωτας αν μπορεις να το παρεις στα χερια σου?

Το ΠΕΑ χρειαζεται για μεταβιβαση, ενοικιαση και το εξοικονομω. Το "μεγαλο" ΠΕΑ, αυτο με το εντυπο παρεμβασεων χρειαζεται μονο για το εξοικονομω. Για συνδεση ΦΑ δε χρειαζεται τιποτα, αιτηση μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, myst77 said:

Ευχαριστω παιδια για το χρονο σας. Για να κλεισουμε...

Τι προτεινετε να κανω. να πω οτι δεν θελω να φαινονται τα υπολοιπα και να δω τι θα μου απαντησουν;

Επισης κατι πολυ σημαντικο. Αν δεν κανω κατι μπορω να ζητησω πισω τα λεφτα που εδωσα για το ΠΕΑ (καπου 260 ευρω) ;

Αν οχι μπορω να το παρω στα χερια μου για να το εχω για δικη μου χρηση αν βαλω σε αλλον μαστορα φυσικο αεριο, εκτος προγραμματος εξοικονομω ή εκει δεν χρειαζεται;
 

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου.  Το ΠΕΑ πληρώθηκε και εκδόθηκε. Τέλος! Και στο λέω σαν ιδιώτης δεν είμαι μηχανικός.  Ζήτησες μια υπηρεσία,  και σου την παρείχαν.  Ίσως εν μέρει σου έταξαν λαγούς με πετραχειλια αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ξόδεψαν χρόνο. Στην τελική κράτα το να υπάρχει.  Εχει ισχύ 10 ετών.  Ποτε δεν ξέρεις, μπορεί σε κάποιο επόμενο εξοικονομώ να αλλάξουν οι όροι και να θες περισσότερες παρεμβάσεις. Φιλικά όλα τα παραπάνω επειδή ίσως φανηκα λιγο απότομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikucic είπε

Αλλά κάτι μου λένε να δουν αν το δίκτυο είναι κορεσμένο και άλλα τέτοια.

Άσχετος είμαι επί του αντικειμένου, αλλά αυτό γιατί μου φαίνεται να είναι άλλη μια κοροϊδία από αυτές που μόνο στο Ελλαδιστάν συναντάς; Έχουμε σαν χώρα αστεία ποσοστά κάλυψης ενεργειακών αναγκών από ανανεώσιμες πηγές ενέργειας και ήδη ακούμε ότι κάποιες περιφέρειες είναι και κορεσμένες; Πόση αλήθεια μπορεί να περιέχει αυτό;;;

28 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο θα πάρεις πίσω τα λεφτά σου.  Το ΠΕΑ πληρώθηκε και εκδόθηκε. Τέλος! Και στο λέω σαν ιδιώτης δεν είμαι μηχανικός.  Ζήτησες μια υπηρεσία,  και σου την παρείχαν.  Ίσως εν μέρει σου έταξαν λαγούς με πετραχειλια αλλά αυτό δεν αναιρεί το γεγονός ότι ξόδεψαν χρόνο. Στην τελική κράτα το να υπάρχει.  Εχει ισχύ 10 ετών.  Ποτε δεν ξέρεις, μπορεί σε κάποιο επόμενο εξοικονομώ να αλλάξουν οι όροι και να θες περισσότερες παρεμβάσεις. Φιλικά όλα τα παραπάνω επειδή ίσως φανηκα λιγο απότομος.

Εντάξει εσύ τον ξέπλυνες τελείως όμως τον μηχανικό ε.

Εδώ τον κορόιδεψαν τον άνθρωπο, αν ισχύουν φυσικά όσα συμπεράναμε. Δηλαδή περνάμε μπάι τη λαμογιά και βλέπουμε ότι του παρείχαν κάποια υπηρεσία; Η "τελική υπηρεσία" είναι να μπει στο εξοικονομώ και να κάνει την αναβάθμιση. Το ΠΕΑ είναι το πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Και αν ξεκινάνε με πουστιές, τί ωφέλιμο έργο ακριβώς έχουν παράξει για τον πελάτη τους μέχρι τώρα; Ένα μαϊμού ΠΕΑ που από την πραγματική του κλάση Γ τον εμφανίζει σαν Η; Τί χρήση να κάνει με αυτό; Εδώ είναι σα να τον έχουν εγκλωβίσει να προχωρήσει με την παρανομία για να μη χάσει τα 260€. Ωραία υπηρεσία. Να ανοίξω κι εγώ τέτοια δουλειά να προσφέρω υπηρεσίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, DownUNDERground said:

 

Εντάξει εσύ τον ξέπλυνες τελείως όμως τον μηχανικό ε.

Εδώ τον κορόιδεψαν τον άνθρωπο, αν ισχύουν φυσικά όσα συμπεράναμε. Δηλαδή περνάμε μπάι τη λαμογιά και βλέπουμε ότι του παρείχαν κάποια υπηρεσία; Η "τελική υπηρεσία" είναι να μπει στο εξοικονομώ και να κάνει την αναβάθμιση. Το ΠΕΑ είναι το πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Και αν ξεκινάνε με πουστιές, τί ωφέλιμο έργο ακριβώς έχουν παράξει για τον πελάτη τους μέχρι τώρα; Ένα μαϊμού ΠΕΑ που από την πραγματική του κλάση Γ τον εμφανίζει σαν Η; Τί χρήση να κάνει με αυτό; Εδώ είναι σα να τον έχουν εγκλωβίσει να προχωρήσει με την παρανομία για να μη χάσει τα 260€. Ωραία υπηρεσία. Να ανοίξω κι εγώ τέτοια δουλειά να προσφέρω υπηρεσίες.

Ωπα,  σε καμία περίπτωση δεν είχα πρόθεση να ξεπλύνω το μηχανικό.  Άλλωστε ανέφερα ότι του τον παραπλάνησε. Αλλα διαφωνώ ότι η τελική υπηρεσία είναι να μπει στο εξοικονομώ.  Του ζητήθηκε μόνο να εκδόσει ΠΕΑ για το εξοικονομώ.  Δεν του έταξε ότι θα τον βαλει στο πρόγραμμα,  ούτε του ζήτησε επιπλέον χρήματα πέρα από τα προβλεπόμενα.  Επομένως η υπηρεσία προς το παρών τελειώνει εκεί. Εφόσον έμπαινε στο πρόγραμμα συμφωνώ ότι ο μηχανικός εχει και επιπλέον όφελος.  Και ας μην ξεχνάμε και την ευθύνη του πελάτη.  Κυκλοφορεί αρκετό καιρό τώρα η προδημοσιευση του οδηγού.  Και επίσης εδώ και χρόνια οι οδηγοί των παλαιοτερων εξοικονομώ.  Δεν οφείλει ο πελάτης να τους εχει διαβάσει?  Να ρωτήσει ότι δεν καταλαβαίνει?  Στην περίπτωσή μας ο πελάτης ειχε πιστοποιητικό κατηγορίας Γ και του εμφανισε ο μηχανικός κατηγορία Η. Εδω υπάρχει συνευθύνη. Του μηχανικού που το εξέδωσε, αν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα,  και του πελάτη. Δεν έπρεπε να ρωτήσει πως έγινε αυτό?  Δεν κατηγορώ το φιλο.  Και εγω την έχω πατήσει στο παρελθόν από μηχανικό. Απλα έμαθα να είμαι πολύ πιο προσεκτικός.  Αλλωστε το ποσό δεν ειναι τραγικό, σύμφωνα τουλάχιστον με τον τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@didaskalop

ενταξει δεν ξερω τις διαδικασιες. πιστευα οτι αυτο ειναι μερος του συνολικου εργου και αν δεν γινει "επιστρεφεται"
Επισης αυτο το εντυπο που γραφει τα τελευταια δεν ειναι το ιδιο (ιδιας μορφης) με το αρχικο που αγορασα το σπιτι, δηλαδη δεν ξερω αν ειναι το "κανονικο" ΠΕΑ. Το πολυσελιδο εντυπο που μου εστειλαν για να επισυναψω γραφει στη πρωτη σελιδα:


ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ ΟΔΗΓΟΥ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ «ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ – ΑΥΤΟΝΟΜΩ»

ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ
Έντυπο Πρότασης Παρεμβάσεων
βάσει της 1ης Ενεργειακής Επιθεώρησης (ΠΕΑ ***/2019)

και στις επομενες σελιδες εχει τη λιστα παρεμβασεων και σε μια σελιδα γραφει:
Untitled.jpg.b7ffb6757c9c780e4d9a4bd56bdddb23.jpg

οπότε νομίζω απλα αναφερεται στο ΠΕΑ και δεν ειναι το "κανονικο"

To πρωτο ΠΕΑ , οταν αγορασα το σπιτι ηταν:Untitled2.jpg.3bc1fc25759148355bb43625009338cb.jpg

 

αν δεν χρειαζεται οκ δεν το θελω μου αρκει αν μπορω καπως να παρω τα λεφτα. Να τους ξαναρωτησω γιατι περασαν ολα τα αλλα, να μην ασχοληθω καθολου, να τους πως γιατι λέει κατηγορια Η ενω ηταν το πρωτο εδειχνε Γ και να δω πως θα αντιδρασουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, didaskalop είπε

Ωπα,  σε καμία περίπτωση δεν είχα πρόθεση να ξεπλύνω το μηχανικό.  Άλλωστε ανέφερα ότι του τον παραπλάνησε. Αλλα διαφωνώ ότι η τελική υπηρεσία είναι να μπει στο εξοικονομώ.  Του ζητήθηκε μόνο να εκδόσει ΠΕΑ για το εξοικονομώ.  Δεν του έταξε ότι θα τον βαλει στο πρόγραμμα,  ούτε του ζήτησε επιπλέον χρήματα πέρα από τα προβλεπόμενα.  Επομένως η υπηρεσία προς το παρών τελειώνει εκεί. Εφόσον έμπαινε στο πρόγραμμα συμφωνώ ότι ο μηχανικός εχει και επιπλέον όφελος.  Και ας μην ξεχνάμε και την ευθύνη του πελάτη.  Κυκλοφορεί αρκετό καιρό τώρα η προδημοσιευση του οδηγού.  Και επίσης εδώ και χρόνια οι οδηγοί των παλαιοτερων εξοικονομώ.  Δεν οφείλει ο πελάτης να τους εχει διαβάσει?  Να ρωτήσει ότι δεν καταλαβαίνει?  Στην περίπτωσή μας ο πελάτης ειχε πιστοποιητικό κατηγορίας Γ και του εμφανισε ο μηχανικός κατηγορία Η. Εδω υπάρχει συνευθύνη. Του μηχανικού που το εξέδωσε, αν δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα,  και του πελάτη. Δεν έπρεπε να ρωτήσει πως έγινε αυτό?  Δεν κατηγορώ το φιλο.  Και εγω την έχω πατήσει στο παρελθόν από μηχανικό. Απλα έμαθα να είμαι πολύ πιο προσεκτικός.  Αλλωστε το ποσό δεν ειναι τραγικό, σύμφωνα τουλάχιστον με τον τρόπο που βλέπω εγώ τα πράγματα. 

Οκ, αλλά ο κάθε πελάτης μπορεί να είναι από άσχετος με το θέμα, να μην έχει χρόνο να ασχοληθεί, να είναι αγράμματος, μέχρι και καθυστερημένος στην τελική (myst προφανώς δεν εννοώ εσένα εδώ). Δικαιούται να μην έχει καμία απολύτως ιδέα με το αντικείμενο και γι' αυτό παίρνει τον επαγγελματία του κλάδου να τον καθοδηγήσει. Και αυτός του τάζει ότι θα κάνει του δουλειά του και του βγάζει ένα μουσαντέ ΠΕΑ. Ο πελάτης μπορεί να βάζει για υπογραφή το ένα σταυρό. Όχι να μεταφράσει ένα ΠΕΑ. Είναι συνυπεύθυνος;

4 λεπτά πριν, myst77 είπε

To πρωτο ΠΕΑ , οταν αγορασα το σπιτι ηταν:να τους πως γιατι λέει κατηγορια Η ενω ηταν το πρωτο εδειχνε Γ και να δω πως θα αντιδρασουν...

Ναι, για μένα από εκεί θα άρχιζα. Από τις ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...