Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, kax54638 είπε

Δυστυχώς το ΠΕΑ είναι υποχρεωτικό για να κάνεις την αίτηση άσχετα αν θα καταφέρεις τελικά να ενταχθείς. Αυτό σημαίνει ότι το πληρώνεις και τα λεφτά θα τα πάρεις πίσω μόνο αν καταφέρεις να ενταχθείς. Άρα ο μηχανικός πρέπει να πληρωθεί ανεξαρτήτως του αποτελέσματος. Τώρα αν σου έβγαλε το ΠΕΑ και σου το έδωσε πριν πληρωθεί, πάλι το ηθικό και σωστό είναι να τον πληρώσεις.

Όχι. Πρώτα θα κάνεις την αίτηση. Θα βάλεις τα στοιχεία του ΠΕΑ. Όχι το τιμολόγιο. Το τιμολόγιο θα το βάλεις μετά αφού κάνεις την αίτηση και μόνο αν επιλεχθείς.

Ναι τα στοιχεία του πεα ποια είναι; αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Εγω έχω ένα τιμολόγιο μόνο που λέει αμοιβή μηχανικού για το πεα.τα 400€

Ρωτάω τώρα παιδιά τον μηχανικό ποια είναι τα στοιχεία του πεα και με απάντησε αυτό. 

Θα γράψεις στη δικαιολογία «αμοιβή για τη διενεργηση και έκδοση του Α ΠΕΑ στα πλαίσια του Εξοικονομώ αυτόνομων, Στοιχεία του πεα θα βρεις πάνω στο πεα μετά

Επεξ/σία από Triple_HR21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Ναι τα στοιχεία του πεα ποια είναι; αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Εγω έχω ένα τιμολόγιο μόνο που λέει αμοιβή μηχανικού για το πεα.τα 400€

Πρέπει να σου εκδώσει και το ΠΕΑ. Είναι ένα μικρό τεύχος με την ενεργειακή κατάταξη, τις προτάσεις αναφορικά με την ενεργειακή αναβάθμιση κ.λπ. Αφού στο δώσει, μπαίνεις καλού κακού και εδώ και συμπληρώνεις τα στοιχεία για να ελέγξεις εγκυρότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Ναι τα στοιχεία του πεα ποια είναι; αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Εγω έχω ένα τιμολόγιο μόνο που λέει αμοιβή μηχανικού για το πεα.τα 400€

Ρωτάω τώρα παιδιά τον μηχανικό ποια είναι τα στοιχεία του πεα και με απάντησε αυτό. 

Θα γράψεις στη δικαιολογία «αμοιβή για τη διενεργηση και έκδοση του Α ΠΕΑ στα πλαίσια του Εξοικονομώ αυτόνομων, Στοιχεία του πεα θα βρεις πάνω στο πεα μετά

Το πεα θα το πάρεις όταν τον πληρώσεις. Ορθά κοφτά και ξάστερα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Ναι τα στοιχεία του πεα ποια είναι; αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Εγω έχω ένα τιμολόγιο μόνο που λέει αμοιβή μηχανικού για το πεα.τα 400€

Ρωτάω τώρα παιδιά τον μηχανικό ποια είναι τα στοιχεία του πεα και με απάντησε αυτό. 

Θα γράψεις στη δικαιολογία «αμοιβή για τη διενεργηση και έκδοση του Α ΠΕΑ στα πλαίσια του Εξοικονομώ αυτόνομων, Στοιχεία του πεα θα βρεις πάνω στο πεα μετά

Πάμε απο την αρχή.

ΠΕΑ και έντυπο παρεμβάσεων, έχεις υπογεγραμμένο στα χέρια σου?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, MauroPaltoudias είπε

Άρα, πού το πρόβλημα ;

δεν υπαρχει προβλημα,εγω νομιζα οτι στην αιτηση απλα ανεβαζεις το τιμολογιο απο το μηχανικο,εκει μπερδευομουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλή λογική.

Δες το εξής απλό : το πρόγραμμα ζητάει στοιχεία σχετικά με το πού βρίσκεσαι (ενεργειακή κατάταξη) και το πού θα βρεθείς, με βάση τις επεμβάσεις οι οποίες και θα μεσολαβήσουν στην ιδιοκτησία σου. Αυτά θα διαβάσει και με βάση αυτά μπορεί να τεκμηριώσει ότι ο στόχος (της ενεργειακής αναβάθμισης) επετεύχθη. Αν δεν του δώσεις αυτά τα δεδομένα, δεν έχει τρόπο να δει τι και πώς.

Στα γράφω πολύ απλά, προκειμένου να κατανοήσεις λίγο τη λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

Ναι τα στοιχεία του πεα ποια είναι; αυτό δεν έχω καταλάβει. 

Εγω έχω ένα τιμολόγιο μόνο που λέει αμοιβή μηχανικού για το πεα.τα 400€

Ρωτάω τώρα παιδιά τον μηχανικό ποια είναι τα στοιχεία του πεα και με απάντησε αυτό. 

Θα γράψεις στη δικαιολογία «αμοιβή για τη διενεργηση και έκδοση του Α ΠΕΑ στα πλαίσια του Εξοικονομώ αυτόνομων, Στοιχεία του πεα θα βρεις πάνω στο πεα μετά

O μηχανικός σου μαζί με το τιμολόγιο θα σου δώσει και το ΠΕΑ . 

Στήν 1η σελίδα του ΠΕΑ αναφέρεται ο αριθμός ασφαλείας και ο αριθμός πρωτοκόλλου .

Αυτά θά βάλεις εσύ στήν αίτηση υπαγωγής του εξποικονομώ και θα πατήσεις λήψη στοιχείων για να αντλήσει από το σύστημα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/1/2021 στις 4:48 ΜΜ, fredd0 είπε

demo δεν υπαρχει, υπηρξε demo λειτουργια του συστηματος για καμια βδομαδα πριν ξεκινησει επισημα το προγραμμα. Πλεον αυτο τελειωσε. Και οχι δεν υπαρχει προ-αποθηκευση δεδομενων. Η δυνατοτητα αιτησης σε καθε περιφερεια ενεργοποιειται στις 10 το πρωι της ημερας κατα την οποια ξεκινουν οι αιτησεις για τη συγκεκριμενη περιφερεια.

Τι ακριβως ζηταει μπορεις να δεις απο σχετικα ποστ εδω πιο πισω με screenshot και απο το σχετικο εγχειριδιο -> https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Εγχειρίδιο+Διαδικασίας+Υποβολής+Αιτήσεων+Μεμον-Μονοκ+Εξοικονομώ+-+Αυτονομώ.pdf/4a80c602-f75b-4150-a6d6-8b5b76268272

μελετησα λιγο τη φορμα που με εστειλες,και εχω την εξης απορια.

στην προταση παρεμβασεων τι ακριβως πρεπει να βαλω εγω?

πατας προσθηκη και μετα πως τα βαζεις πχ πλαισιο αλουμινιου λεει κλτπ.τους υπολογισμους πως τους κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Triple_HR21 είπε

μελετησα λιγο τη φορμα που με εστειλες,και εχω την εξης απορια.

στην προταση παρεμβασεων τι ακριβως πρεπει να βαλω εγω?

πατας προσθηκη και μετα πως τα βαζεις πχ πλαισιο αλουμινιου λεει κλτπ.τους υπολογισμους πως τους κανεις?

θα συμβουλευτείς τη πρόταση παρεμβάσεων που σου εχει φτιαξει ο μηχ/κος . Εσυ επιλέγεις κατηγορίας δαπάνης , m2 ή τεμάχια , και το κόστος τουθ καθενά. 

Τα βάζεις με τη σειρά . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MauroPaltoudias είπε

Είναι απλή λογική.

Δες το εξής απλό : το πρόγραμμα ζητάει στοιχεία σχετικά με το πού βρίσκεσαι (ενεργειακή κατάταξη) και το πού θα βρεθείς, με βάση τις επεμβάσεις οι οποίες και θα μεσολαβήσουν στην ιδιοκτησία σου. Αυτά θα διαβάσει και με βάση αυτά μπορεί να τεκμηριώσει ότι ο στόχος (της ενεργειακής αναβάθμισης) επετεύχθη. Αν δεν του δώσεις αυτά τα δεδομένα, δεν έχει τρόπο να δει τι και πώς.

Στα γράφω πολύ απλά, προκειμένου να κατανοήσεις λίγο τη λογική.

Μάλιστα με λίγα λόγια μόλις αναρτηθει το πεα θα σημπληωθουν μερικά πεδία αυτόματα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

Μάλιστα με λίγα λόγια μόλις αναρτηθει το πεα θα σημπληωθουν μερικά πεδία αυτόματα; 

Οχι . Για το πεα θα βάλεις μόνο τους δύο κωδικούς θα το φορτώσεις και είσαι έτοιμος.

Για το άλλο που λες 

Θα σου δώσει ο μηχανικος ένα αρχείο pdf που είναι η πρόταση παρεμβάσεων.

Αυτή την πρόταση θα την ανεβάσεις στην πλατφόρμα. 

Σε μια σελίδα της θα έχει έναν πίνακα (τύπωσε τον).  Αυτόν τον πίνακα θα τον  περάσεις γραμμή γραμμή και θα βγει το σύνολο πόσο προϋπολογισμου που θέλεις να δεσμεύσεις .

Αν μελετησεις λίγο τις φωτο που έστειλα σε προηγούμενη ανάρτηση ίσως βγάλεις άκρη. Και αφού διαβάσεις τις οδηγίες του προγράμματος σε προσοχή και ηρεμία.

Γιατί ερώτηση ερώτηση τη στιγμή που δεν έχεις ακόμη σαφή εικόνα δεν οδηγεί κάπου.

Επεξ/σία από ikucic
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

εκλεισαν οι αιτησεις?όποιος πρόλαβε πρόλαβε για Αττική?

Ναι για διαμέρισμα ή μονοκατοικία έχει περάσει η προθεσμία 

Πλέον μονο για πολυκατοικίες θα ισχύσει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...