Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, energy52 είπε

Καλη χρονια να εχουμε! Απορια..Με το επομενο εξοικονομω φτου κι απ την αρχη η αιτηση; εγω ανεβασα ΠΕΑ αλλα δεν προλαβα τελειωσαν τα χρηματα εφτασα μεχρι το σταδιο 3..Παραμενει το ΠΕΑ στο συστημα και συνεχιζεις απο κει και μετα; Κανονικα δεν πρεπει να υπαρχει προτεραιοτητα για τις παλιοτερες αιτησεις;

Οσο για την αμοιβη του μηχανικου..πλεον με οποιον γνωστο μιλαω νομιζω ολοι τους ζητανε εξτρα αμοιβη περαν του ΠΕΑ αναλογα αλλος 250, αλλος 300-350 μεχρι το τελος της διαδικασιας κι ειναι λογικο..Εγω ας πουμε εδωσα 150 προκαταβολη και τα υπολοιπα στο τελος του προγραμματος οταν εγκριθω!

Το ΠΕΑ εξακολουθεί να ισχύει. Όταν ανοίξει νέο εξοικονομώ, θα πρέπει να κάνεις όλα τα βήματα της αίτησης εξαρχης.

13 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Το οποίο ΠΕΑ το πληρώνεις από πριν και αν δεν προλάβεις να ενταχθείς στο πρόγραμμα το κάνεις λαδόκολλα για πίτες σουβλάκι έτσι; Άλλο ένα ωραίο απότοκο της καταπληκτικής διαδικασίας ένταξης...

Ναι, ξέρω ότι έχει ισχύ αρκετά χρόνια και χρειάζεται αν νοικιάσεις το σπίτι κλπ. αλλά αυτό δε λέει κάτι. Σε πολλούς μπορεί να μην τους χρειαστεί ποτέ ξανά.

Άλλη χρέωση του ΠΕΑ για εξοικονομώ και άλλη για ενοικίαση. Εντελώς διαφορετικές δουλειές για την έκδοση του ΠΕΑ και εντελώς διαφορετικές χρεώσεις. 

16 ώρες πριν, xeretismata είπε

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία! Επειδή στο προηγούμενο εξοικονομώ δεν είχα προλάβει μηχανικό να αναλάβει το έργο αυτήν την φορά ήρθα σε επαφή και ξεκίνησα τις διαδικασίες από τον Αύγουστο. Καθώς ήμουν από τους πρώτους που είχαν εκδηλώσει ενδιαφέρον με διαβεβαιώσαν πως όλα θα γίνουν από αυτούς και θα είμαι στην πρώτη "διαλογή" από τις αιτήσεις που θα προσπαθήσουν να βάλουν στο πρόγραμμα αφού είναι γνωστός ο χαμός που γίνεται. 

Μετά από ανταλλαγή πολλών mail τηλεφωνημάτων κ.λ.π ο φάκελος ήταν έτοιμος έγκαιρα. Σε τυχαίο τηλέφωνο που έκανα παραμονή Χριστουγέννων για κάποιες διευκρινίσεις με την διαδικασία, η γραμματέας με ενημερώνει ότι έχουν πάρα πολλές αιτήσεις και θα ήταν καλύτερο να αναλάβω μόνος την δική μου. Σε ερώτησή μου αν υπάρχει διαθέσιμο κάποιο demo ώστε να κάνω εξάσκηση μου ανέφερε ότι θα μου δώσουν ένα βίντεο που περιγράφει αναλυτικά την διαδικασία γιατί το demo είναι κλειστό πλέον. Αποτέλεσμα να έχω γίνει έξω φρενών καθότι υποτίθεται από την αρχή είχαμε συμφωνήσει πως αναλαμβάνουν την όλη διαδικασία από το Α μέχρι το Ω. Θυμήθηκαν να μου πουν ότι δεν μπορούν να εγγυηθούν την αίτηση μου σε τυχαίο τηλεφώνημά μου. Δηλαδή αν δεν τους καλούσα περίμεναν να μου το πουν παραμονή της αίτησης

Όπως και να έχει πλέον πιστεύω πως είναι καλύτερα έτσι, αφού διαβάζοντας προηγούμενα posts είδα ότι η ολοκλήρωση της αίτησης δεν φαίνεται να απαιτεί ιδιαίτερες γνώσης αλλά καλή προετοιμασία (excel με όλα τα πεδία έτοιμα προς copypaste) και φυσικά τύχη. 

Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής: 

  1. Κυκλοφορεί κάποιο άλλο demo ώστε να κάνω εξάσκηση;
  2. Με την εμπειρία όσων έκαναν δηλώσεις σε άλλες περιφέρειες μέχρι τώρα, εάν δω απλά το βίντεο χωρίς να έχω κάνει εξάσκηση υπάρχει κάποια ελπίδα; 
  3. Τελικά συμφέρει να ανέβει πρώτα το ΠΕΑ και μετά να συνεχιστεί η διαδικασία;
  4. Πόσες παρεμβάσεις θεωρείτε πως είναι το μέγιστο δυνατό να προλάβει κανείς;
  5. Όταν έχουμε να περάσουμε π.χ. 10 μπαλκονόπορτες μιλάμε για 10 παρεμβάσεις ή μια;
  6. 290€ +5 παράβολο για διαμέρισμα 90 τ.μ στην Θεσσαλονίκη είναι λογική τιμή; (δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω). Με μια γρήγορη αναζήτηση είδα χαμηλότερες τιμές και φαντάστηκα ότι η μεγαλύτερη τιμή έχει να κάνει με την δέσμευση ότι αυτοί θα ολοκληρώσουν την αίτηση ή λέω ασυναρτησίες; 

Η τελευταία και βασική ερώτηση για την οποία ξεκίνησα το post: αν καταφέρω τελικά να περάσω την αίτηση στο σύστημα,  μπορώ να αλλάξω τον σύμβουλό έργου ώστε να κάνει κάποιο άλλο γραφείο τις εργασίες. Έχω μείνει εξαιρετικά απογοητευμένος μαζί τους και επειδή ενδιαφερόμουν για μια λύση «πάρτε το κλειδί του σπιτιού και κάντε την δουλειά» (πιθανόν όταν θα γίνουν οι εργασίες να μην βρίσκομαι καν στην περιοχή για να επιβλέπω τις εργασίες) δεν έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον στο συγκεκριμένο γραφείο.

Συγνώμη για το μακροσκελές post...

Εγώ έχω μια απορία μόνο. Γιατί το ψάχνεις τώρα, αφού έχει κλείσει ούτως ή άλλως το πρόγραμμα και δεν γίνονται αιτήσεις?

14 ώρες πριν, kax54638 είπε

Ήταν τυπικός ο δικός σου τουλάχιστον. Εγώ έδωσα ένα ποσό μετρητά γιατί αιφνιδιάστηκα λίγο. Φυσικά θα πληρωθούν για την δουλειά που κάνουν ανεξαρτήτως αν εμείς μπορέσουμε να ενταχθούμε ή όχι αλλά πραγματικά από την στιγμή που την διαδικασία θα την κάνουμε εμείς, τόσα λεφτά μόνο για το ΠΕΑ; 

Το ΠΕΑ έχει συγκεκριμένη χρέωση γιατι απαιτεί και κάμποσες ώρες να φτιαχτεί και τα μισά απο τα λεφτά που κοστίζει, πάνε στην εφορία. Η χρέωση είναι σωστή δηλαδή.

Έχε κατά νου πως κάποιοι ζητάνε πολλά παραπάνω γιατί έχουν αποφασίσει πως δεν τους καλύπτει το τιμολόγιο του προγράμματος για την έκδοση του ΠΕΑ (75€ +2,5€/m2) ...

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Εγώ έχω μια απορία μόνο. Γιατί το ψάχνεις τώρα, αφού έχει κλείσει ούτως ή άλλως το πρόγραμμα και δεν γίνονται αιτήσεις?

Στην Κεντρική Μακεδονία είναι σε 12 μέρες από σήμερα

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, xeretismata είπε

Στην Κεντρική Μακεδονία είναι σε 12 μέρες από σήμερα

Ωραία. Αν πας λίγες σελίδες πίσω, θα δεις κάποιος φίλος έχει ανεβάσει φωτογραφίες απ όλες τις καρτέλες που πρέπει να συμπληρωθούν.

Αν έχεις όλα τα στοιχεία και τα περάσεις σωστά εντός 10-15 λεπτών θα τα καταφέρεις. 

Αν κολλήσεις κάπου ή κάποια στοιχεία δεν είναι σωστά, δυστυχώς δεν θα τα καταφέρεις. Αν κάποιος είχε δουλέψει το demo, θα ήξερε αν είναι όλα σωστά ή όχι (γιατί το demo εκτός του ότι έβλεπες τι χρειάζεται, έκανε και ελέγχους αν ήταν σωστό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν πας λίγες σελίδες πίσω, θα δεις κάποιος φίλος έχει ανεβάσει φωτογραφίες απ όλες τις καρτέλες που πρέπει να συμπληρωθούν.

Το έχω δει αυτό και δεν ήμουν σίγουρος αν είναι όλες οι σελίδες συμπεριλαμβάνονταν σε εκείνο το post. 

 

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν κάποιος είχε δουλέψει το demo, θα ήξερε αν είναι όλα σωστά ή όχι (γιατί το demo εκτός του ότι έβλεπες τι χρειάζεται, έκανε και ελέγχους αν ήταν σωστό)

Καλή πληροφορία αυτή... σε περίπτωση που φτάσουμε στα άκρα με το τεχνικό γραφείο. Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, xeretismata είπε

Το έχω δει αυτό και δεν ήμουν σίγουρος αν είναι όλες οι σελίδες συμπεριλαμβάνονταν σε εκείνο το post. 

 

Καλή πληροφορία αυτή... σε περίπτωση που φτάσουμε στα άκρα με το τεχνικό γραφείο. Ευχαριστώ! 

Δεν έχει πολλά δύσκολα σημεία προς συμπλήρωση. Το δύσκολο είναι να τα έχεις όλα σωστά στο E9 (αριθμός παροχής ΔΕΗ) / E1 (πρώτη κατοικία + Αρ. Παροχής ΔΕΗ), να είναι σε όλα αυτά σωστά τα τετραγωνικά και συμβατα

Και κατά το πέρασμα της αίτησης να βάλεις σωστά τα δεκαδικά όπου απαιτούνται, να συμπληρώσεις σωστά τα δικαιώματα ιδιοκτησίας του σπιτιού και τέλος να περάσεις σωστά τις παρεμβάσεις του ΠΕΑ.

Έχε κατά νου πως 99% αν σου κάνει το γραφείο την αίτηση δεν θα μπεις. Εκτος και αν κάνει μόνο τη δικιά σου (μάλλον αδύνατον).

Οπότε αν το κατέχεις ελάχιστα ασχολήσου μόνος σου, ή πλήρωσε κάποιον που το έχει κάνει ξανά να κάνει μόνο τη δικιά σου. (μιλάμε να τον πληρώσεις ως data entry και όχι σαν μηχανικό, ασχέτως του αποτελέσματος που θα φέρει)

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Και κατά το πέρασμα της αίτησης να βάλεις σωστά τα δεκαδικά όπου απαιτούνται, να συμπληρώσεις σωστά τα δικαιώματα ιδιοκτησίας του σπιτιού και τέλος να περάσεις σωστά τις παρεμβάσεις του ΠΕΑ.

Αυτή ήταν μια από τις απορίες που ξέχασα να αναφέρω στο αρχικό μου post. H πλατφόρμα τι φορμάτ επιδέχεται; Στις χιλιάδες θέλει τελεία και στα δεκαδικά κόμμα ή το αντίστροφο; 

Επίσης έχετε παρατηρηθεί εάν η σελίδα αλληλεπιδρά καλύτερα με κάποιον browser ή ακόμα και να μην δέχεται κάποιον?  Από τα site σε δημόσιες υπηρεσίες τα έχουμε δει όλα....(ακόμα και μη φόρτωμα του chrome...αλλά πλήρη λειτουργία με internet explorer 🙈). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Άλλη χρέωση του ΠΕΑ για εξοικονομώ και άλλη για ενοικίαση. Εντελώς διαφορετικές δουλειές για την έκδοση του ΠΕΑ και εντελώς διαφορετικές χρεώσεις. 

Α οκ. Ομολογώ ότι δεν το ήξερα αυτό.

Πάντως όπως και να έχει είναι λίγο μαλακία να πληρώνεις τόσα λεφτά για να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις μετά από 1 ή και 2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Ωραία. Αν πας λίγες σελίδες πίσω, θα δεις κάποιος φίλος έχει ανεβάσει φωτογραφίες απ όλες τις καρτέλες που πρέπει να συμπληρωθούν.

Αν έχεις όλα τα στοιχεία και τα περάσεις σωστά εντός 10-15 λεπτών θα τα καταφέρεις. 

Αν κολλήσεις κάπου ή κάποια στοιχεία δεν είναι σωστά, δυστυχώς δεν θα τα καταφέρεις. Αν κάποιος είχε δουλέψει το demo, θα ήξερε αν είναι όλα σωστά ή όχι (γιατί το demo εκτός του ότι έβλεπες τι χρειάζεται, έκανε και ελέγχους αν ήταν σωστό)

Το demo αυτό που ανέφερες που υπάρχει να το δω; 

Επίσης από πριν δν υπάρχει να μπεις στο πρόγραμμα μέσα να περάσεις ότι ζητάει και να πατήσεις προσωρινή αποθήκευση κτλπ; 

Με λίγα λόγια να ξέρουμε ακριβως τη ζητάει πριν ανοίξει το πρόγραμμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

demo δεν υπαρχει, υπηρξε demo λειτουργια του συστηματος για καμια βδομαδα πριν ξεκινησει επισημα το προγραμμα. Πλεον αυτο τελειωσε. Και οχι δεν υπαρχει προ-αποθηκευση δεδομενων. Η δυνατοτητα αιτησης σε καθε περιφερεια ενεργοποιειται στις 10 το πρωι της ημερας κατα την οποια ξεκινουν οι αιτησεις για τη συγκεκριμενη περιφερεια.

Τι ακριβως ζηταει μπορεις να δεις απο σχετικα ποστ εδω πιο πισω με screenshot και απο το σχετικο εγχειριδιο -> https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Εγχειρίδιο+Διαδικασίας+Υποβολής+Αιτήσεων+Μεμον-Μονοκ+Εξοικονομώ+-+Αυτονομώ.pdf/4a80c602-f75b-4150-a6d6-8b5b76268272

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xeretismata είπε

Το έχω δει αυτό και δεν ήμουν σίγουρος αν είναι όλες οι σελίδες συμπεριλαμβάνονταν σε εκείνο το post. 

 

Καλή πληροφορία αυτή... σε περίπτωση που φτάσουμε στα άκρα με το τεχνικό γραφείο. Ευχαριστώ! 

1η. Αν θυμάμαι καλά τις είχα βάλει όλες τις σελίδες. Ηταν ένας πρόχειρος αλλά πλήρης οδηγός.

2η παρατήρηση. Εγώ έχω μπει στο πρόγραμμα (μένει η 2η φάση). Το πρώτο ΠΕΑ το πλήρωσα προχθές (δηλ 20 μέρες μετα την έκδοσή του). Αυτό που πλήρωσα πριν ανοίξει η πλατφόρμα ήταν τα 5 ευρώ (το παράβολο).

Βέβαια έχω βγάλει και 2ο ΠΕΑ για το σπίτι της μάνας μου το οποίο δεν πρόλαβε να μπει. Δεν το έχω πληρώσει αλλά θα το πληρώσω γιατί ο άνθρωπος (ο μηχανικός) δούλεψε. Απλά του είπα στο πληρώσω λίγο αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fredd0 είπε

demo δεν υπαρχει, υπηρξε demo λειτουργια του συστηματος για καμια βδομαδα πριν ξεκινησει επισημα το προγραμμα. Πλεον αυτο τελειωσε. Και οχι δεν υπαρχει προ-αποθηκευση δεδομενων. Η δυνατοτητα αιτησης σε καθε περιφερεια ενεργοποιειται στις 10 το πρωι της ημερας κατα την οποια ξεκινουν οι αιτησεις για τη συγκεκριμενη περιφερεια.

Τι ακριβως ζηταει μπορεις να δεις απο σχετικα ποστ εδω πιο πισω με screenshot και απο το σχετικο εγχειριδιο -> https://exoikonomo2020.gov.gr/documents/10182/0/Εγχειρίδιο+Διαδικασίας+Υποβολής+Αιτήσεων+Μεμον-Μονοκ+Εξοικονομώ+-+Αυτονομώ.pdf/4a80c602-f75b-4150-a6d6-8b5b76268272

χμμ μαλιστα

γενικα σαν αιτηση ειναι ευκολο να γινει?

εκτος απο τα προσωπικά στοιχεια ζηταει πχ να ανεβασεις κατοψη σπιτιου συμβολαιο σπιτιου κλτπ η οχι? η απλα μπαινεις μεσα στη πλατφορμα και προχωρας βημα βημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Triple_HR21 said:

χμμ μαλιστα

γενικα σαν αιτηση ειναι ευκολο να γινει?

εκτος απο τα προσωπικά στοιχεια ζηταει πχ να ανεβασεις κατοψη σπιτιου συμβολαιο σπιτιου κλτπ η οχι? η απλα μπαινεις μεσα στη πλατφορμα και προχωρας βημα βημα?

Γενικά είναι πολύ εύκολο αν έχεις όλα τα στοιχεία.  Δεν χρειάζεται ούτε το σχέδιο ουτε το συμβόλαιο για αρχή.  Μόνο το ΠΕΑ. Όπως το είπες βήμα βήμα , με ταχύ βήμα όμως.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Triple_HR21 είπε

χμμ μαλιστα

γενικα σαν αιτηση ειναι ευκολο να γινει?

εκτος απο τα προσωπικά στοιχεια ζηταει πχ να ανεβασεις κατοψη σπιτιου συμβολαιο σπιτιου κλτπ η οχι? η απλα μπαινεις μεσα στη πλατφορμα και προχωρας βημα βημα?

δεν χρειάζεται καμία ιδιαιτερη τεχνική γνώση παρά η γνώση των βασικών δεξιοτήτων πληροφορικής (πολύ βασικών).

Το ανέβασμα του πεα είναι copy paste δύο κωδικοί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tommygre είπε

https://www.facebook.com/gatopsaro/videos/10221344597899090/

Εδω θα βρειτε video απο εναν επιτυχημενο ωφελουμενο. 

Δεν μπορεί κανείς να καταλάβει πολλά απ'αυτό. Η ποιότητα δεν είναι ούτε κατάληλη για youtube video των 00's. Καλύτερα απλά να διαβάσει τον σχετικό οδηγό και να ζητήσει εδώ και εκεί πληροφορίες/διευκρινήσεις για λεπτομέρειες που δεν πιάνει.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...