Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα,
να ρωτησω και εγω κατι
ο μηχανικος που ηρθε , εβγαλε ΠΕΑ κτλ με ρωταει αν μπορω να κανω εγω την αιτηση για να τα προλαβουμε.
Μου εδειξε υποδειγμα, περασα δοκιμαστικη και νομιζω δεν θα εχω προβλημα

Στις κατηγοριες δαπάνης ομως μου εχει 9 δαπανες με κοστος 25300€ (τεντες, ηλιακο, παραθυρα, AC κτλ) ενω θα αναβαθμισουμε μονο τη θερμανση στο σπιτι μου.
Οταν τον ρωτησα μου ειπε ΟΚ ειναι ετσι, δεν εχει καμμια σημασια.
Υπαρχει λογος που θα περασουμε και τα υπολοιπα, θα βγαλει εξτρα λεφτα και απο αυτα, ασχετα αν δεν γινουν οι εργασιες;
Υπαρχει καποιος κινδυνος, τι να κανω;

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 minutes ago, myst77 said:

καλημερα,
να ρωτησω και εγω κατι
ο μηχανικος που ηρθε , εβγαλε ΠΕΑ κτλ με ρωταει αν μπορω να κανω εγω την αιτηση για να τα προλαβουμε.
Μου εδειξε υποδειγμα, περασα δοκιμαστικη και νομιζω δεν θα εχω προβλημα

Στις κατηγοριες δαπάνης ομως μου εχει 9 δαπανες με κοστος 25300€ (τεντες, ηλιακο, παραθυρα, AC κτλ) ενω θα αναβαθμισουμε μονο τη θερμανση στο σπιτι μου.
Οταν τον ρωτησα μου ειπε ΟΚ ειναι ετσι, δεν εχει καμμια σημασια.
Υπαρχει λογος που θα περασουμε και τα υπολοιπα, θα βγαλει εξτρα λεφτα και απο αυτα, ασχετα αν δεν γινουν οι εργασιες;
Υπαρχει καποιος κινδυνος, τι να κανω;

Τα έβαλε όλα γιατί πιθανότατα μόνο με την θέρμανση δεν επιτυγχάνεται η ζητούμενη ενεργειακή αναβάθμιση τριών βαθμίδων.  Τώρα πως θα σου βγάλει το δεύτερο πεα...ο θεος και η ψυχή του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, didaskalop είπε

Τα έβαλε όλα γιατί πιθανότατα μόνο με την θέρμανση δεν επιτυγχάνεται η ζητούμενη ενεργειακή αναβάθμιση τριών βαθμίδων.  Τώρα πως θα σου βγάλει το δεύτερο πεα...ο θεος και η ψυχή του.

Μόνο με θέρμανση να πιάσεις 3 κατηγορίες?  Το θεωρώ απίθανο. Με ζόρι 2 κατηγορίες αν βάλεις ΖΝΧ και η τωρινή σου θέρμανση είναι πολύ ενεργοβόρα. 

Προφανώς θα κάνεις και άλλες παρεμβάσεις.  Βέβαια οι τέντες έχουν απειροελάχιστη συμβολή.

Ηλιακός και AC το θεωρώ σίγουρο.

Αυτά ειναι προσωπικές εκτιμήσεις αλλά καλό θα ήταν να τον ρωτήσεις πιο συγκεκριμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ρε παιδια.
Στο σπιτι έχω και AC και τέντες και ηλιακό και παραθυρα με διπλό τζάμι.
Το μονο που θέλω να αλλάξω είναι το είδος θερμανσης. αυτο συνεννοηθηκαμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, myst77 είπε

οχι ρε παιδια.
Στο σπιτι έχω και AC και τέντες και ηλιακό και παραθυρα με διπλό τζάμι.
Το μονο που θέλω να αλλάξω είναι το είδος θερμανσης. αυτο συνεννοηθηκαμε

δε γινεται ... προφανως ο μηχανικος ειναι ολιγον λαμογιο, παντως στο εξοικονομω για να μπεις πρεπει το κτιριο να αναβαθμιστει 3 βαθμιδες. Εσενα προφανως σου εβγαλε μαιμου ΠΕΑ που σε διχνει χαμηλοτερα απο οτι εισαι, και εβαλε παρεμβασεις για να ανεβει το σπιτι 3 βαθμιδες και να γινει δεκτο στο εξοικονομω ... αλλα εχε υποψιν οτι για να γινει εκταμιευση των χρηματων πρεπει περα απο τα τιμολογια να υπαρχουν και φωτογραφικες αποδειξεις των παρεμβασεων, πριν μετα, οποτε παιζει να μπεις και να μη παρεις φραγκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, fredd0 είπε

δε γινεται ... προφανως ο μηχανικος ειναι ολιγον λαμογιο

Μα ήταν σαφές από την πρώτη ανάρτηση ότι κάτι δεν πάει καλά. Φαντάζομαι τι τέρατα γίνονται γενικότερα... Ή μάλλον παίζει και να μην φαντάζομαι καν.

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, myst77 είπε

οχι ρε παιδια.
Στο σπιτι έχω και AC και τέντες και ηλιακό και παραθυρα με διπλό τζάμι.
Το μονο που θέλω να αλλάξω είναι το είδος θερμανσης. αυτο συνεννοηθηκαμε

αν είναι όπως τα λες (που έτσι θα είναι)

πρέπει άμεσα να κάνεις μια σοβαρή κουβέντα μαζί του.

1η ερώτηση: θα κάνεις καμιά μόνωση δώματος ; (το λέω γιατί αυτή μόνη της πιάνει μια κατηγορία αν δεν έχεις θερμομόνωση στο δώμα).

ρωτάω μήπως ισχύει κάτι άλλο γιατί εδώ φαίνεται ότι ο μηχανικός έχει κάνει του κεφαλιού του...

2η ερώτηση: είχες ξαναβγάλει ΠΕΑ στο παρελθοόν (για οποιοδήποτε λόγο);

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, myst77 είπε

καλημερα,
να ρωτησω και εγω κατι
ο μηχανικος που ηρθε , εβγαλε ΠΕΑ κτλ με ρωταει αν μπορω να κανω εγω την αιτηση για να τα προλαβουμε.
Μου εδειξε υποδειγμα, περασα δοκιμαστικη και νομιζω δεν θα εχω προβλημα

Στις κατηγοριες δαπάνης ομως μου εχει 9 δαπανες με κοστος 25300€ (τεντες, ηλιακο, παραθυρα, AC κτλ) ενω θα αναβαθμισουμε μονο τη θερμανση στο σπιτι μου.
Οταν τον ρωτησα μου ειπε ΟΚ ειναι ετσι, δεν εχει καμμια σημασια.
Υπαρχει λογος που θα περασουμε και τα υπολοιπα, θα βγαλει εξτρα λεφτα και απο αυτα, ασχετα αν δεν γινουν οι εργασιες;
Υπαρχει καποιος κινδυνος, τι να κανω;

Πρέπει να ανέβεις 3 ενεργειακές κατηγορίες απο οτι είσαι τωρα βάσει του ΠΕΑ που σου έχει εκδόσει. 

Μου φαίνεται δέν μπορείς να κάνεις μόνο μια παρέμβαση , πρέπει να ανέβεις 3 βαθμίδες πλέον με το εξοικονομώ αυτονομώ βάσει των παρεμβάσεων του μηχανικού .

 

 

 

Επεξ/σία από meletis_m
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εγω δεν εβγαλα ΠΕΑ πιο πριν. εχω ενα που εκδοθηκε λιγο πριν αγοραστει το σπιτι και το εδειχνε κατηγορια Γ
που τοτε ειχε μονο εξωτερικα κουφωματα, ημιτελες ηταν. Ουτε ηλιακο, ουτε τεντες, ουτε AC, ουτε λεβητα πετρελαιου, εγω τα εβαλα αυτα μετα

μονωση δεν θα κανω. εγω μονο φυσικο αεριο θελω και ειπα να το κανω με το εξ'οικονομω.

Επεξ/σία από myst77
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, myst77 είπε

εγω δεν εβγαλα ΠΕΑ πιο πριν. εχω ενα που εκδοθηκε λιγο πριν αγοραστει το σπιτι και το εδειχνε κατηγορια Γ
που τοτε ειχε μονο εξωτερικα κουφωματα, ημιτελες ηταν. Ουτε ηλιακο, ουτε τεντες, ουτε AC, ουτε λεβητα πετρελαιου, εγω τα εβαλα αυτα μετα

μονωση δεν θα κανω. εγω μονο φυσικο αεριο θελω και ειπα να το κανω με το εξ'οικονομω.

Εάν είναι πρίν το 2017 το ΠΕΑ θές άλλο μου φαίνεται για το εξοικονομώ αυτονομώ , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, myst77 είπε

εγω δεν εβγαλα ΠΕΑ. εχω ενα που εκδοθηκε λιγο πριν αγοραστει το σπιτι και το εδειχνε κατηγορια Γ
που τοτε ειχε μονο εξωτερικα κουφωματα, ημιτελες ηταν. Ουτε ηλιακο, ουτε τεντες, ουτε AC, ουτε λεβητα πετρελαιου, εγω τα εβαλα αυτα μετα

μονωση δεν θα κανω. εγω μονο φυσικο αεριο θελω και ειπα να το κανω με το εξ'οικονομω.

αυτο που θελεις (να βαλεις μονο ΦΑ) δε γινεται με το εξοικονομω. Οποιοσδηποτε μηχανικος επρεπε να σου πει αυτο και να τελειωσει το θεμα.

Οποτε δυο επιλογες υπαρχουν

α) ο μηχανικος θεωρει οτι δε θα μπεις στο εξοικονομω οποτε απλα για παρει τα λεφτα του ΠΕΑ σου εβγαλε ενα οτι ναναι

β) ο μηχανικος ειναι σουπερ λαμογιο και σκοπευει να εμφανισει μαιμου τιμολογια για παρεμβασεις που δε θα γινουν και να τσεπωσει τα λεφτα.

Στη δευτερη περιπτωση, μερος της απατης εισαι και εσυ γιατι εσυ κανεις αιτησεις, εσυ θα εμφανισεις μαιμου τιμολογια κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω που αφιερωνετε χρονο και απαντατε :-)

α) με τη κουβεντα που κανουμε και αυτα τα δεδομενα δεν θα μπω γιατι δεν ανεβαι
νω 3 επιπεδα;
σε αυτη τη περιπτωση μπορω να παρω πισω τα περιπου 250 ευρω που εδωσα για το ΠΕΑ;

β)  εδω αν προχωρησει θα εχω επιπτωσεις εγω;

πηγαμε να το κανουμε το 2018/2019 αλλα δεν προλαβαμε να καταχωρησουμε την αιτιση εκεινο το πρωινο.
Αυτη τη φορα για αυτο που θα ανοιξει σε λιγες μερες μου ειπε οτι 'τωρα η επιδοτηση θα ειναι μεγαλυτερη περιπου στο 80%"
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά μιλάτε σα να σέρνει ο μηχανικός το χρήστη να κάνει την παρέμβαση με το ζόρι.

Εγώ καταλαβαίνω ότι γίνεται σε συνεννόηση και των δύο μερών όλο αυτό. Απλά ο φίλος μπορεί να μην ξέρει ακριβώς τις λεπτομέρειες του πως θα επιτευχθεί να βάλει φυσικό αέριο χωρίς να πληρώσει όλο το ποσό.

Φίλε μου μήπως σου είχε πει αρχικά ότι δε γίνεται και του είπες αν μπορεί να βρεθεί κάποιος τρόπος; Σου είπε ο ίδιος με το καλημέρα ότι είναι απολύτως εφικτό; Γιατί ή είναι σούπερ λαμόγιο ή δε μας δίνεις την πλήρη εικόνα.

Επεξ/σία από DownUNDERground
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...