Προς το περιεχόμενο

Tekken: Αφιέρωμα στην πιο επιτυχημένη fighting σειρά του gaming


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και κάπου χάνει την ιδέα του καθαρού fighting, αυτό που δεν έχω δει καθόλου εκτός από κάτι video στο youtube, είναι το Injustice 2. Εχει κανείς άποψη αν αξίζει να το πάρω να παίζω με τα πιτσιρίκια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πιο Επιτυχημένη σειρά fighting?
Κάτσε,μιλάμε για παιχνίδι ξυλου που δεν πέφτει σταγόνα αίμα?
Lulz.
Που ειναι τόσο αργό που το γρασίδι μεγαλώνει 2 πόντους πριν ανταλλαξουν 2 μπουνιές?
To Mortal Kombat ακόμα γελάει.
9348933ee229154a6b710525e39bbe45.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πάντα ήμουν fan αλλά από το 6 κ μετά αυτό με τα άτελείωτα combo έχει κάπως κουράσει. Για αυτό κι έχω μεταβεί στη σειρά doa που το gameplay στυλ "ψαλιδι-μολυβι-χαρτι" το θεωρώ πολύ καλύτερο και πιο δίκαιο για να κερδίσει κάποιος.

 

Ναι, δεν εχει combo το DoA. Που ετσι και ξεκινησει το combo, για να σταματησει πρεπει να ριξεις το γενικο.

Το εχουν κανει εντελως Tekken πλεον.

 

Αν θες να ευχαριστηθεις gameplay, παιζεις Virtua fighter. Εκει δεν εχει λαμακιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν εχει combo το DoA. Που ετσι και ξεκινησει το combo, για να σταματησει πρεπει να ριξεις το γενικο.

Το εχουν κανει εντελως Tekken πλεον.

 

Αν θες να ευχαριστηθεις gameplay, παιζεις Virtua fighter. Εκει δεν εχει λαμακιες.

 

Όλα έχουν combos. Και το vf. Δες τι κάνουν μερικοί στα tournaments που έτσι και σε κολλήσουν στον τοίχο μπορούν να σου κάνουν 70% damage μόνο με ένα combo. Παιχνίδια fighting είναι και είναι λογικό να έχουν combo. Όμως στο doA λόγω των reverses τα combo είναι πιο δύσκολο να γίνουν γιατί τα launchers μπορούν να αποφευχθούν εάν κάνεις σωστό hold

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tekken 3 στο Playstation...

 

Οτι καλύτερο έχω παίξει σε Fighting,  άπειρες αναμνήσεις και ώρες παιχνιδιού. 

 

Αυτό μαζί με Gran Turismo 2, ISS 98 και Crash Bandicoot είναι τα μισά παιδικά μου χρόνια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Tekken 3 ήταν το πιο διασκεδαστικό, μετά το χάλασαν λίγο.
​Γενικότερα από fighting games, το Mortal Kombat:Deception είναι το αγαπημένο μου, γιατί δεν ήταν καθαρά fighting, το story mode του ήταν στιλ adventure με βάθος, πολύ ενδιαφέρον, έχουμε καιρό να δούμε καλό fighting τίτλο δυστυχώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλαβω δηλαδη, σε τι ξεπερασε κατα πολυ το tekken 1 [ακομα και το tekken 2] σε arcades και κονσολες το virtua fighter 2,εκτος βεβαια απο τις πωλησεις στο playstation και το button mashing, στα γραφικα? στο gameplay? και  για να μην ξεχνιομαστε,ποιο επιτυχημενα τα tekken apo ta street fighter? δεν νομιζω,στο button mashing και στις πωλησεις στα ps 1-2 ενδεχομενως ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα έχουν combos. Και το vf. Δες τι κάνουν μερικοί στα tournaments που έτσι και σε κολλήσουν στον τοίχο μπορούν να σου κάνουν 70% damage μόνο με ένα combo. Παιχνίδια fighting είναι και είναι λογικό να έχουν combo. Όμως στο doA λόγω των reverses τα combo είναι πιο δύσκολο να γίνουν γιατί τα launchers μπορούν να αποφευχθούν εάν κάνεις σωστό hold

To περιμενα οτι θα ελεγες αυτο. Και να σου πει την αληθεια το ηθελα για να πω το παραπονο μου.

 

Τα combos στο DoA σπανε (σταματανε). Αλλα πως?

Πρεπει να κανεις hold σε

High, Middle, Low Punch

και 

High, Middle, Low Kick

Δηλ εχεις 1/6 πιθανοτητες να το πετυχεις.

Αλλα δεν αρκει αυτο. Πρεπει να εισαι frame perfect.

Εγω αν το πετυχω 1 φορα σε καθε match ειμαι ευτυχισμενος. Εχεις και τα Super combos που δε σπανε με τιποτα.

 

Στο Virtua ειναι πανευκολο να τα σπασεις. Εχεις τις 10πλασιες πιθανοτητες . Εγω τα καταφερνω σχεδον σε καθε combo. Και αποφευγεις τις ακρες της πιστας.

 

Το DoA ειναι το πιο δυσκολο fighting. Εφιαλτικο θα ελεγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει καταντήσει Φωσκολικό σεναριακά.

για να τα λεμε και ολα και τα mortal kombat εχουν καταντησει και γαμω τα σιριαλ,τυφλα να χει η τολμη και γοητεια  :-)

To περιμενα οτι θα ελεγες αυτο. Και να σου πει την αληθεια το ηθελα για να πω το παραπονο μου.

 

Τα combos στο DoA σπανε (σταματανε). Αλλα πως?

Πρεπει να κανεις hold σε

High, Middle, Low Punch

και 

High, Middle, Low Kick

Δηλ εχεις 1/6 πιθανοτητες να το πετυχεις.

Αλλα δεν αρκει αυτο. Πρεπει να εισαι frame perfect.

Εγω αν το πετυχω 1 φορα σε καθε match ειμαι ευτυχισμενος. Εχεις και τα Super combos που δε σπανε με τιποτα.

 

Στο Virtua ειναι πανευκολο να τα σπασεις. Εχεις τις 10πλασιες πιθανοτητες . Εγω τα καταφερνω σχεδον σε καθε combo. Και αποφευγεις τις ακρες της πιστας.

 

Το DoA ειναι το πιο δυσκολο fighting. Εφιαλτικο θα ελεγα.

Le Perv μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οταν ακουω για τα dead or alive μου ρχεται στο μυαλο το βυζαντιο? :devil:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε λέω, ωραία τα tekken, φάγαμε πολλές ώρες μικροί, σε μερικά μέρη της μνήμης μας έχουν κάνει κράτηση τα combos των παιχτών ( για μένα Jin Kazama, King, Eddie, Nina Williams και Yoshimitsu ) αλλά δυστυχώς πλέον το είδος είναι κάπως βαρετό.

 

Πλέον σαν fighting παιχνίδι προτιμώ τα Naruto Shippuden και τα Dragon Ball, γιατί δε βασίζονται μόνο σε απομνημόνευση combos και στην ικανότητα να ψαρώσεις τον αντίπαλο και να τον χτυπήσεις ακριβώς πριν σε χτυπήσει αυτός αλλά σε εκμετάλευση της ίδιας της πίστας και σε συνδυασμό τεχνικών και support. Συν τα πιο ωραία γραφικά 

 

Επίσης, θα γούσταρα πολύ να δω ένα remake του Bloody Roar. Να ξαναπαίξω με τους Xion the Unborn, Yugo the Wolf και Bakuryu the Mole

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επτά χαρακτήρες έχουν εμφανιστεί και στα επτά κύρια παιχνίδια της σειράς: Heihachi, King, Kuma, Marshall Law, Nina Williams, Paul Phoenix και Yoshimitsu.

Αν θυμάμαι καλά στο ΤΕΚΚΕΝ 3 ο Marshall Law ήταν npc, στο video τερματισμού του Forest Law, ο οποίος ήταν ο χαρακτήρας που μπορούσες να χρησιμοποιήσεις.

Και νομίζω όλα αυτά για να δείξουν τις ικανότητες στην ταχύτητα του ΤΕΚΚΕΝ 3, γιατί αν θυμάστε, στο 2 και στο 1 ο Law δεν μπορούσε να κάνει τα backflip (γιαυτό ο Marshall στο τέλος του video δεν μπορεί να κάνει και την κίνηση...).

Το ΤΕΚΚΕΝ 3 το είχα κάψει, ίσως το αγαπημένο μου παιχνίδι από όλα όσα έχω παίξει (το δισκάκι του PSX είχε κυριολεκτικά λίωσει κι από ένα σημείο και μετά δεν έπαιζε).

Ωραίο άρθρο, μας θύμισε τα παιδικά μας χρόνια... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να τα λεμε και ολα και τα mortal kombat εχουν καταντησει και γαμω τα σιριαλ,τυφλα να χει η τολμη και γοητεια  :-)

Le Perv μπορεις να μου εξηγησεις γιατι οταν ακουω για τα dead or alive μου ρχεται στο μυαλο το βυζαντιο? :devil:

Mετα το DoA 5 (εχω το απλο και το Last Round)  με τους χαρακτηρες του Virtua, μου ειναι δυσκολο να γυρισω στο Virtua.

 

Μου κοβεται η ανασα απο τη λεπτομερια. Ιδρωτας που σταζει, βου-βου με αμορτισερ (υπερβολικο) κι αποκαλυπτικα κουστουμια.

Το εδειξα σε ενα φιλο μου και εμεινε με ανοιχτο το στομα.

 

Οπως ξαναειπα ομως, καταντησε το DoA σαν το Tekken με τα combo. Κουραζει πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To περιμενα οτι θα ελεγες αυτο. Και να σου πει την αληθεια το ηθελα για να πω το παραπονο μου.

 

Τα combos στο DoA σπανε (σταματανε). Αλλα πως?

Πρεπει να κανεις hold σε

High, Middle, Low Punch

και 

High, Middle, Low Kick

Δηλ εχεις 1/6 πιθανοτητες να το πετυχεις.

Αλλα δεν αρκει αυτο. Πρεπει να εισαι frame perfect.

Εγω αν το πετυχω 1 φορα σε καθε match ειμαι ευτυχισμενος. Εχεις και τα Super combos που δε σπανε με τιποτα.

 

Στο Virtua ειναι πανευκολο να τα σπασεις. Εχεις τις 10πλασιες πιθανοτητες . Εγω τα καταφερνω σχεδον σε καθε combo. Και αποφευγεις τις ακρες της πιστας.

 

Το DoA ειναι το πιο δυσκολο fighting. Εφιαλτικο θα ελεγα.

 

Συμφωνώ. Είναι όντως πολύ δύσκολο σαν fighting game overall και πιο δίκαιο θα έλεγα από τα αλλά γιατί δεν μπορεί να spamarei κάποιος εύκολα εξαιτίας των holds. Στο tekken έχω χάσει από άσχετους απλά επειδή πατούσαν τυχαία κουμπιά. Στο Doa σπάνια να συμβεί κάτι τέτοιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα το DoA 5 (εχω το απλο και το Last Round)  με τους χαρακτηρες του Virtua, μου ειναι δυσκολο να γυρισω στο Virtua.

 

Μου κοβεται η ανασα απο τη λεπτομερια. Ιδρωτας που σταζει, βου-βου με αμορτισερ (υπερβολικο) κι αποκαλυπτικα κουστουμια.

Το εδειξα σε ενα φιλο μου και εμεινε με ανοιχτο το στομα.

 

Οπως ξαναειπα ομως, καταντησε το DoA σαν το Tekken με τα combo. Κουραζει πολυ.

η αληθεια ειναι οτι για να παιξεις virtua θα πρεπει πρωτα να κανεις ζεσταμα με tetris η γιογκα! απο τα tekken εμενα μου αρεσει το 5 στο ps2,ειναι οντως πολυ καλο με εκπληκτικα γραφικα για το ps2,ειναι ποιο εντυπωσιακο σε σχεση με το ποιο τεχνικο virtua fighter 4 evolution.και τα δυο παντως ειναι ισαξια. απο doa εχω παιξει μονο το δευτερο στο ps2 ,δε λεω καλο 3d beat em up αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ποιο ρηχο απο τα προαναφερθεντα. επισης εκπληκτικα και τα soulcalibur 2-3,mortal kombat deception-armagedon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...