Προς το περιεχόμενο

Email marketing σε λίστα πελατών (όχι γραμμένοι σε newsletter). Είναι νόμιμο?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Προηγουμένως έγραψες πως οτιδήποτε δεν σε αφορά είναι spam. Τώρα μου λες ότι αν στέλνεις σχετικά email δεν είναι spam. Ποιος κρίνει όμως τι αφορά τον αποδέκτη και τι όχι; Εσύ; Όχι βέβαια, ο ίδιος δεν πρέπει να το κρίνει; Δεν μπορείς να έχεις δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ως αποδέκτης να κρίνεις ως spam ότι δεν σε αφορά κι ως αποστολέας να θεωρείς ότι επειδή ενδιαφέρεσαι να κάνεις δουλειές με κάποιον είναι υποχρεωμένος και να δεχτεί την επικοινωνία μαζί σου. Αυτό που λες είναι αυτοαναιρούμενο.

 

Ή όλα θα είναι spam ή τίποτα.

 

Όσο για το παράδειγμα της NASA, γι αυτό υπάρχουν οι αγγελίες εργασίας. Ώστε να εκδηλώνει ενδιαφέρον ο εν δυνάμει εργαζόμενος με δική του πρωτοβουλία. Στον πολιτισμένο κόσμο έτσι γίνονται οι δουλειές. Με τη μεσολάβηση μεσαζόντων.

 

Από εκεί και πέρα, για να μην το παίζω και ηθικοπλάστης σε βαθμό υποκρισίας θα επαναλάβω ότι όλα επιτρέπονται όταν τηρείται και κάποιο μέτρο. Αλλά εδώ σου λέει ο άλλος από πάνω ότι έχει εταιρία hosting και του στέλνουν email για σεντόνια. Αυτό είναι ο ορισμός της γελοιότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προηγουμένως έγραψες πως οτιδήποτε δεν σε αφορά είναι spam. Τώρα μου λες ότι αν στέλνεις σχετικά email δεν είναι spam. 

 

μηπως χανεσαι στη μεταφραση?

 

οταν λεω ΔΕΝ με αφορα, εννοω οτι ΔΕΝ ειναι σχετικο.

 

ΑΡΑ αν ειναι σχετικο, τοτε με αφορα!

 

τι περιεργο λεω?

Όσο για το παράδειγμα της NASA, γι αυτό υπάρχουν οι αγγελίες εργασίας. Ώστε να εκδηλώνει ενδιαφέρον ο εν δυνάμει εργαζόμενος με δική του πρωτοβουλία. Στον πολιτισμένο κόσμο έτσι γίνονται οι δουλειές. Με τη μεσολάβηση μεσαζόντων

 

Δηλαδη στο linkeid που μου ερχονται ειδοποιησεις απο ΣΧΕΤΙΚΕΣ ανακοινωσεις-αγγελιες εταιρειων που ψαχνουν συνεργατες, ειναι spam?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το περίεργο σε αυτό που λες είναι ότι πρόκειται περί υποκειμενικής ερμηνείας. Ο νόμος δεν μπορεί να κάνει υποκειμενική διάκριση, γιατί τότε το να αποδείξεις τι είναι σχετικό και τι όχι σηκώνει πολύ συζήτηση. Αυτό που λες είναι αυτό που λέω κι εγώ από την αρχή, ότι αν τέλος πάντων είναι να στείλεις mail χωρίς να ξέρεις κάποιον φρόντισε τουλάχιστον να είναι σχετικό το αντικείμενο. Αλλά τυπικά και πάλι spam είναι κι έτσι.

 

Όσο για το LinkedIn δεν υπάρχει η έννοια του spam καθότι κάνεις χρήση μιας πλατφόρμας που έχει συγκεκριμένο σκοπό. Δεν είναι το ίδιο με το email. Το email είναι προσωπικό σου στοιχείο. Το facebook, το linkedIn, το Google κλπ δεν είναι. Είναι ιδιωτικές εταιρίες που μπορούν να σε βομβαρδίζουν με διαφημίσεις/ειδοποιήσεις/whatever όποτε τους καυλώσει γιατί αυτός είναι ο σκοπός λειτουργίας τους. Δεν έχω διαβάσει τους όρους χρήσης του LinkedIn αλλά είμαι βέβαιος ότι θα υπάρχει σχετική αναφορά. Κι ενδεχομένως να υπάρχει και setting να κόψεις εντελώς την επικοινωνία από τρίτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το email είναι προσωπικό σου στοιχείο. Το facebook, το linkedIn, το Google κλπ δεν είναι. .

 

Δεν ειναι προσωπικο στοιχειο το facebook?

 

το ξερεις οτι υπαρχουν υποθεσεις στα δικαστηρια για το facebook ως προσωπικα δεδομενα?

 

πχ γκομενος ειδε μυνηματα της γκομενας κτλ

 

http://www.cnn.gr/news/kosmos/story/66238/esteile-sta-dikastiria-to-facebook-gia-mia-selfie-me-tin-merkel

http://defence-issues.gr/%CE%BB%CE%AC%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%B1-%CF%86%CE%BB%CE%B5%CF%81%CF%84-%CE%BC%CE%AD%CF%83%CF%89-facebook-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AD%CE%BB%CE%B7%CE%BE%CE%B5-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1/

http://www.helleniclawyer.eu/2016/02/facebook.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα έλαβα ένα mail στο προσωπικό της δουλειάς το οποίο δεν φαίνεται πουθενά στο Internet. Το έχω χρησιμοποιήσει βέβαια σε εγγραφές σε 2 σελίδες όλες κι όλες.

Η μια ασχολείται με αποστολή SMS οπότε μάλλον κάποιος έδωσε στοιχεία...

 

Το mail ηρθε από ένα νεο ειδησεογραφικό site. Θα τους στειλω Mail να δω που βρηκαν το mail μου...

Ο ιδιος ειναι και το σουπερ πορταλ και τα σμσ. Σε λιγο θα λαβεις και για δημιουργια εταιριας στην βουλγαρια. Παλι ο ιδιος ειναι... Εδρα σαλονικα. Σωστα???

 

Το χει παραχεσει... Μου στελνει ακομα και οταν κανω unsubscribe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φυσικα γνωριζω. Ειχα γραφτει πολλα χρονια πριν στην εταιρια του με τα sms. Ελα που εχω κιαλλη εταιρια που δεν την ξερει....

 

Ε... Λαμβανω σπαμ και στις δυο μου εταιριες.

 

Αρα????

 

+++++

Να ειναι αληθεια αραγε??

 

http://www.protothema.gr/greece/article/692519/prostimo-75000-euro-se-etaireia-gia-apostoli-eborikon-spam/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν κάνει τίποτα το report as spam γιατί χρησιμοποιούν free mail services τύπου yahoo, gmail, outlook/msn κλπ. Η μόνη λύση είναι αναφορά στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αν το κάναμε όλοι αυτό σε ένα χρόνο δεν θα υπήρχε spam. Αλλά βαριόμαστε και δικαιολογημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εμενα τα σπαμ που μου στελνουν απο ελλαδα ειναι απο συγκεκριμενα domain , πχ info-παπακι-travelling.gr

 

Η πλακα ειναι οτι το συγκεκριμενο προσωπικο μου εμαιλ περα απο μερικες δημοσιες υπηρεσιες το εχω δωσει μονο στην Ευρωεργασιακη πριν χρονια! Καλα να μου πεις, αυτα δεν ειναι τα λαμογια των προγραμματων voucher που επεφτε η μιζα με την βροχη? Στα email θα κολουσαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

By the way, η απόφαση είναι εδώ:

http://www.dpa.gr/APDPXPortlets/htdocs/documentSDisplay.jsp?docid=113,169,23,2,196,59,26,154

 

Η εταιρία που έκανε το spam είναι αυτή εδώ:

http://www.strategymentor.gr/el/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κάνει τίποτα το report as spam γιατί χρησιμοποιούν free mail services τύπου yahoo, gmail, outlook/msn κλπ. Η μόνη λύση είναι αναφορά στην Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων. Αν το κάναμε όλοι αυτό σε ένα χρόνο δεν θα υπήρχε spam. Αλλά βαριόμαστε και δικαιολογημένα.

 

 

Εάν έχεις Βayesian φίλτρο στον mail server τότε μπορείς να το εκπαιδεύσεις, π.χ. μεταφέροντας τα e-mails στον φάκελο Junk / Spam και μετά να δημιουργήσεις φίλτρα ώστε όταν θεωρήσει ένα μήνυμα spam να το σώζει αυτόματα στον φακελο Junk.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα στη ρίζα του. Απλά δεν δέχομαι spam. Το θέμα είναι, με αφορμή το πρόστιμο, να τιμωρηθούν όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...