Προς το περιεχόμενο

Πόσο απειλεί η τεχνολογία τις θέσεις εργασίας ;


bsp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 69
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Σιγκαπούρη έχει ήδη κυκλοφορήσει πιλοτικά ταξί χωρίς οδηγό ενώ η Volvo και η Mercedes ετοιμάζουν φορτηγά με αυτόματο πιλότο.

Σε 10 χρόνια από τώρα οι μεταφορές δεν θα είναι όπως σήμερα και φυσικά πολλοί οδηγοί θα χάσουν τις δουλειές τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Σιγκαπούρη έχει ήδη κυκλοφορήσει πιλοτικά ταξί χωρίς οδηγό ενώ η Volvo και η Mercedes ετοιμάζουν φορτηγά με αυτόματο πιλότο.

Σε 10 χρόνια από τώρα οι μεταφορές δεν θα είναι όπως σήμερα και φυσικά πολλοί οδηγοί θα χάσουν τις δουλειές τους

Και αν κάνει επίθεση ο Γκοτζίλας στη Σιγκαπούρη; Και τι ξέρουν αυτοί; Ή οι Volvo, BMW, Mercedes, Ford, Honda, Toyota και ακολουθούν την Tesla;

Αλλά όταν λες στον άλλο τώρα αυτή τη στιγμή κάνουν λιγότερα θανατηφόρα και σοβαρά ατυχήματα και σου λέει κάνουν χαζομάρες διαφορετικές από του ανθρώπου, τι περιμένεις;

Ναι δεν τρέχουν, δεν περνάνε κόκκινα, δεν κάνουν προσπεράσεις μλκιες, δεν οδηγούν μεθυσμένα, καυλωμένα και 18χρονα και εξελίσσονται με εκθετικό ρυθμό. Right, δε βλέπουν τον Γκοτζίλα.

 

Ενώ εσύ που έχεις μια περιφερειακή όραση απαράδεκτη και μια εστίαση συγκεκριμένη, νομίζεις (μαγική λέξη) ότι τα βλέπεις όλα. Αν έχεις μια μαύρη κηλίδα μπορεί να μην το έχεις πάρει καν χαμπάρι γιατί ο εγκέφαλος σου δημιουργεί από την φαντασία σου σχεδόν ότι βλέπεις. Πηγή μου; Η σύγχρονη νευροπεπιστήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θεμα ειναι να "εφευρεθουν" δουλειες για τους εναπομείναντες εργατες αμα προκειται να τις "παρουν" τα κομπιουτερ και η τεχνολογία.

Κανενα προβλημα για μενα. Ας δουλευουν τα ρομποτ 24 ωρερς την ημερα, δεν θα εχουν και εργασιακα προνομια ουτε συνδικάτο, απλα αυτα που θα παραγουν πρεπει να πληρωθουν απο εμας τους πρωην οδηγους ταξι, λεοφορειων και νταλικας (σε αυτη την περιπτωση που συζητατε).

Αν δεν εχεις λεφτά να καταναλωσεις ποιος ο λογος της παραγωγης;

Επειδη κανεις δεν θελει να σε πληρωνει να καθεσαι, ετσι και το κρατος και οι εταιριες δεν θα σου δινουν επιδοματα ετσι, επειδη ειμαστε καλα παιδια.

Αρα οπως ο παγοπωλης και γαλατάς έχασαν τις δουλειες τους,εκπαιδευτηκανε λογικα σε κατι αλλο για να φερουν το ψωμι στο τραπεζι της οικογενειας,

Αυτο περιμενουμε λοιπον το κατι αλλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παει να πει απειλει? Καλο ειναι δηλαδη να υπαρχουν θεσεις εργασιας για δουλειες που μπορει να κανει ενα μηχανημα? Ειπαμε, ολοι ειμαστε brainwashed απο την καπιταλιστικη κοινωνια που μεγαλωσαμε και ζουμε, αλλα να το αναγνωριζουμε κιολας.

Η απειλη ειναι η απωλεια εισοδηματος και αρα δυνατοτητας βιοπορισμου για οσους αντικατασταθουν. Βλεπε Universal basic income κλπ ως λυση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν κάνει επίθεση ο Γκοτζίλας στη Σιγκαπούρη; Και τι ξέρουν αυτοί; Ή οι Volvo, BMW, Mercedes, Ford, Honda, Toyota και ακολουθούν την Tesla;

Αλλά όταν λες στον άλλο τώρα αυτή τη στιγμή κάνουν λιγότερα θανατηφόρα και σοβαρά ατυχήματα και σου λέει κάνουν χαζομάρες διαφορετικές από του ανθρώπου, τι περιμένεις;

Ναι δεν τρέχουν, δεν περνάνε κόκκινα, δεν κάνουν προσπεράσεις μλκιες, δεν οδηγούν μεθυσμένα, καυλωμένα και 18χρονα και εξελίσσονται με εκθετικό ρυθμό. Right, δε βλέπουν τον Γκοτζίλα.

 

Ενώ εσύ που έχεις μια περιφερειακή όραση απαράδεκτη και μια εστίαση συγκεκριμένη, νομίζεις (μαγική λέξη) ότι τα βλέπεις όλα. Αν έχεις μια μαύρη κηλίδα μπορεί να μην το έχεις πάρει καν χαμπάρι γιατί ο εγκέφαλος σου δημιουργεί από την φαντασία σου σχεδόν ότι βλέπεις. Πηγή μου; Η σύγχρονη νευροπεπιστήμη.

 

Εσύ μπορείς να αντιληφθείς αντικείμενα που τα βλέπεις για πρώτη φορά. Γιατί ο εγκέφαλος σου αναγνωρίζει κανονικότητες στα ερεθίσματα που συνδέονται με αυτά τα αντικείμενα.

Σου έδωσα σαν παράδειγμα ένα αυτοκίνητο που ένας ζουλού π.χ. βλέπει για πρώτη φορά. Επειδή τα πίξελ του αυτοκινήτου μοιράζονται κοινά χαρακτηριστικά(παρόμοιο χρώμα, κίνηση κτλ.) ο εγκέφαλός του τα αντιλαμβάνεται σαν ένα εννιαίο αντικείμενο. Άσχετα αν δεν ξέρει ακόμα πώς λέγεται αυτό το αντικείμενο και τι κάνει.

Αυτή την ικανότητα που την έχει και το πιο ηλίθιο ζώο τα neural networks δεν την διαθέτουν στο ελάχιστο.

 

Εδιτ: Με άλλα λόγια, το πρόβλημα δεν είναι στην όραση. Σε αυτά που μεταφέρουν τα νεύρα των ματιών στον εγκέφαλο. Αλλά σε αυτό που αντιλαμβάνεται ο εγκέφαλος όταν αναλύσει τα ηλεκτρικά σήματα από τα νεύρα των ματιών.

 

Οι τύποι του AI παίρνουν ένα πανηλίθιο NN και το βγάζουν για ώρες ατέλειωτες στους δρόμους έτσι ώστε να μάθει να αντιδρά στο 99.9% των περιπτώσεων και αντικειμένων που θα συναντήσει ένας οδηγός στο δρόμο. Μόλις συμβεί κάτι απρόβλεπτο από το 0,1% είτε "παγώνουν" περιμένοντας οδηγίες, είτε κάνουν "πατάτες", σαν αυτή που σκότωσε τον οδηγό του Tesla.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς οι "υπέρμαχοι" της απανταχού αυτοματοποίησης και των νεωτερισμών παντού νομίζετε ότι είστε ή ότι θα είστε απρόσβλητοι από αυτές τις εξελίξεις; Γιατί; Επειδή είστε γαμάουα προγραμματιστές, οικονομολόγοι υψηλά εξειδικευμένοι και δε συμμαζεύεται; Εδώ οι ιάπωνες αντικαθιστούν τον καπετάνιο ΠΛΟΙΟΥ που χρειάζεται χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης κι άλλες τόσες εμπειρίας και πιστεύετε ότι δε θα βρεθεί σύντομα το σκριπτάκι από κάποια ομάδα πιο γαμάτων προγραμματιστών από εσάς που θα σας σβήσει από το χάρτη; Νομίζεται ότι μόνο οι "ανειδίκευτοι" κινδυνεύουν και ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μυαλό να δουλεύουν σε επιστημονικά πόστα και να διαπρέπουν μαθαίνοντας συνεχώς νέα πράγματα από καθημερινή έρευνα; Κι αν δεν έχουν αυτό το μυαλό πρέπει να ψοφήσουν επειδή δε θα μπορούν να βγάλουν το ψωμί τους. Αυτό που έχω να σας πω είναι προσέξτε τι εύχεστε γιατί η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πεινάσουμε ΠΑΡΕΑ. Κι αν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ΧΑΣΟΥΝ τις δουλειές τους και δε μπορούν να βρούν νέες, ποιός θα αγοράζει, αυτά που παράγονται; Τα ρομπότ; Φιλικά, είστε επιεικώς κοντόφθαλμοι. Συγκρίνετε κάτι τσαγκάρηδες και βόδια κτλ. που πήρε μερικούς ΑΙΩΝΕΣ να αντικατασταθούν. Εδώ μιλάμε χάνονται θέσεις εργασίας ΗΔΗ καθημερινά με τις χιλιάδες. Εκτός αν νομίζετε ότι θα δουλεύουν τα ρομπότ, κι εσείς θα αμπελοφιλοφείτε, θα ασχολείστε με τις καλές τέχνες και θα γαμάτε κάθε μέρα. Πάο πάσο και παίρνω ότι είπα πίσω αν πιστεύετε τα τελευταία. Ξέρω τώρα θα με πείτε κομμουνιστή άλλα στα @@ μου. Η εργασία είναι δικαίωμα όχι προνόμιο. Ο κοσμός έχει αρχίσει και γυρίζει υπερβολικά γρήγορα για το δικό του καλό σε τομείς που δε θα έπρεπε. Αυτή είναι η γνώμη μου. Πιστεύω ότι σε δύο δεκαετίες από τώρα (αν ζούμε) η εικόνα κάθε άλλο παρά όμορφη θα είναι αν συνεχίσουμε έτσι. Πιο πολύ προς δυστοπία το κόβω.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς οι "υπέρμαχοι" της απανταχού αυτοματοποίησης και των νεωτερισμών παντού νομίζετε ότι είστε ή ότι θα είστε απρόσβλητοι από αυτές τις εξελίξεις; Γιατί; Επειδή είστε γαμάουα προγραμματιστές, οικονομολόγοι υψηλά εξειδικευμένοι και δε συμμαζεύεται; Εδώ οι ιάπωνες αντικαθιστούν τον καπετάνιο ΠΛΟΙΟΥ που χρειάζεται χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης κι άλλες τόσες εμπειρίας και πιστεύετε ότι δε θα βρεθεί σύντομα το σκριπτάκι από κάποια ομάδα πιο γαμάτων προγραμματιστών από εσάς που θα σας σβήσει από το χάρτη; Νομίζεται ότι μόνο οι "ανειδίκευτοι" κινδυνεύουν και ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μυαλό να δουλεύουν σε επιστημονικά πόστα και να διαπρέπουν μαθαίνοντας συνεχώς νέα πράγματα από καθημερινή έρευνα; Κι αν δεν έχουν αυτό το μυαλό πρέπει να ψοφήσουν επειδή δε θα μπορούν να βγάλουν το ψωμί τους. Αυτό που έχω να σας πω είναι προσέξτε τι εύχεστε γιατί η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πεινάσουμε ΠΑΡΕΑ. Κι αν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ΧΑΣΟΥΝ τις δουλειές τους και δε μπορούν να βρούν νέες, ποιός θα αγοράζει, αυτά που παράγονται; Τα ρομπότ; Φιλικά, είστε επιεικώς κοντόφθαλμοι. Συγκρίνετε κάτι τσαγκάρηδες και βόδια κτλ. που πήρε μερικούς ΑΙΩΝΕΣ να αντικατασταθούν. Εδώ μιλάμε χάνονται θέσεις εργασίας ΗΔΗ καθημερινά με τις χιλιάδες. Εκτός αν νομίζετε ότι θα δουλεύουν τα ρομπότ, κι εσείς θα αμπελοφιλοφείτε, θα ασχολείστε με τις καλές τέχνες και θα γαμάτε κάθε μέρα. Πάο πάσο και παίρνω ότι είπα πίσω αν πιστεύετε τα τελευταία. Ξέρω τώρα θα με πείτε κομμουνιστή άλλα στα @@ μου. Η εργασία είναι δικαίωμα όχι προνόμιο. Ο κοσμός έχει αρχίσει και γυρίζει υπερβολικά γρήγορα για το δικό του καλό σε τομείς που δε θα έπρεπε. Αυτή είναι η γνώμη μου. Πιστεύω ότι σε δύο δεκαετίες από τώρα (αν ζούμε) η εικόνα κάθε άλλο παρά όμορφη θα είναι αν συνεχίσουμε έτσι. Πιο πολύ προς δυστοπία το κόβω.

Οι λόγοι που υπάρχει ανεργία στην Ελλάδα δεν είναι λόγο τεχνολογίας.

Το ότι "η τεχνολογία θα μας φάει τις δουλειές" ακούγεται από την έναρξη της βιομηχανικής επανάστασης πριν 200 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς οι "υπέρμαχοι" της απανταχού αυτοματοποίησης και των νεωτερισμών παντού νομίζετε ότι είστε ή ότι θα είστε απρόσβλητοι από αυτές τις εξελίξεις; Γιατί; Επειδή είστε γαμάουα προγραμματιστές, οικονομολόγοι υψηλά εξειδικευμένοι και δε συμμαζεύεται; Εδώ οι ιάπωνες αντικαθιστούν τον καπετάνιο ΠΛΟΙΟΥ που χρειάζεται χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης κι άλλες τόσες εμπειρίας και πιστεύετε ότι δε θα βρεθεί σύντομα το σκριπτάκι από κάποια ομάδα πιο γαμάτων προγραμματιστών από εσάς που θα σας σβήσει από το χάρτη; Νομίζεται ότι μόνο οι "ανειδίκευτοι" κινδυνεύουν και ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μυαλό να δουλεύουν σε επιστημονικά πόστα και να διαπρέπουν μαθαίνοντας συνεχώς νέα πράγματα από καθημερινή έρευνα; Κι αν δεν έχουν αυτό το μυαλό πρέπει να ψοφήσουν επειδή δε θα μπορούν να βγάλουν το ψωμί τους. Αυτό που έχω να σας πω είναι προσέξτε τι εύχεστε γιατί η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πεινάσουμε ΠΑΡΕΑ. Κι αν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ΧΑΣΟΥΝ τις δουλειές τους και δε μπορούν να βρούν νέες, ποιός θα αγοράζει, αυτά που παράγονται; Τα ρομπότ; Φιλικά, είστε επιεικώς κοντόφθαλμοι. Συγκρίνετε κάτι τσαγκάρηδες και βόδια κτλ. που πήρε μερικούς ΑΙΩΝΕΣ να αντικατασταθούν. Εδώ μιλάμε χάνονται θέσεις εργασίας ΗΔΗ καθημερινά με τις χιλιάδες. Εκτός αν νομίζετε ότι θα δουλεύουν τα ρομπότ, κι εσείς θα αμπελοφιλοφείτε, θα ασχολείστε με τις καλές τέχνες και θα γαμάτε κάθε μέρα. Πάο πάσο και παίρνω ότι είπα πίσω αν πιστεύετε τα τελευταία. Ξέρω τώρα θα με πείτε κομμουνιστή άλλα στα @@ μου. Η εργασία είναι δικαίωμα όχι προνόμιο. Ο κοσμός έχει αρχίσει και γυρίζει υπερβολικά γρήγορα για το δικό του καλό σε τομείς που δε θα έπρεπε. Αυτή είναι η γνώμη μου. Πιστεύω ότι σε δύο δεκαετίες από τώρα (αν ζούμε) η εικόνα κάθε άλλο παρά όμορφη θα είναι αν συνεχίσουμε έτσι. Πιο πολύ προς δυστοπία το κόβω.

Συμφωνώ μαζί σου, πρέπει να ληφθούν μέτρα χθές για ελάχιστο κοινωνικό εισόδημα και μέτρα διαβίωσης. Πολλοί το ονομάζουν τεχνολογικό κουμουνισμό.

Επίσης πρέπει να ληφθούν μέτρα για άτομα που θέλουν να εργάζονται και να είναι δημιουργικά μέσω της δουλειάς τους.

Όποιος θέλει ας δει το παρακάτω βίντεο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον:

 

https://youtu.be/bJ6QmZ48jY4

Οι λόγοι που υπάρχει ανεργία στην Ελλάδα δεν είναι λόγο τεχνολογίας.

Το ότι "η τεχνολογία θα μας φάει τις δουλειές" ακούγεται από την έναρξη της βιομηχανικής επανάστασης πριν 200 χρόνια.

Δεν μιλάμε για τόσο μικρό disruption αλλά για πολύ μεγαλύτερης κλίμακας φαινόμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ μαζί σου, πρέπει να ληφθούν μέτρα χθές για ελάχιστο κοινωνικό εισόδημα και μέτρα διαβίωσης. Πολλοί το ονομάζουν τεχνολογικό κουμουνισμό.

Επίσης πρέπει να ληφθούν μέτρα για άτομα που θέλουν να εργάζονται και να είναι δημιουργικά μέσω της δουλειάς τους.

Όποιος θέλει ας δει το παρακάτω βίντεο είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον:

 

https://youtu.be/bJ6QmZ48jY4

 

Δεν μιλάμε για τόσο μικρό disruption αλλά για πολύ μεγαλύτερης κλίμακας φαινόμενο.

Α ναι, σωστά, μιλάμε για τη κατάληψη του πλανήτη απ τα ρομπότ.

 

Άλλο ένα thread στο μπλα μπλα καταλήγει στη συνωμοσιολογία τύπου Λιακόπουλου... Αρχίζω να διακρίνω ένα μοτίβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις μεταφορες παντως με φορτηγα οι εξελιξεις θα ειναι γρηγορες και θα χαθουν εκκατομυρια θεσεις εργασιας.

Θα μπαινει μπροστα ενα φορτηγο με 2 οδηγους με βαρδιες και απο πισω θα ακολουθει ενα κομβόι με αλλα 20 αυτονομα που θα ειναι συνδεδεμενα ασυρματα με το πρωτο και θα ακολουθουν την πορεια του.

Ετσι και ο γκοτζιλα να βγει,και ξαφνικα να πεσει ενα δεντρο στο δρομο το κομβοι δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Βεβαια αυτονομα που θα κανουν δρομολογια λαχαναγορα Μανωλαδα θα αργησουμε να δουμε,αλλα σε Αμερικη Αυστραλια και σε χωρες της βορειας Ευρωπης ολα αυτα θα γινουν συντομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς οι "υπέρμαχοι" της απανταχού αυτοματοποίησης και των νεωτερισμών παντού νομίζετε ότι είστε ή ότι θα είστε απρόσβλητοι από αυτές τις εξελίξεις; Γιατί; Επειδή είστε γαμάουα προγραμματιστές, οικονομολόγοι υψηλά εξειδικευμένοι και δε συμμαζεύεται; Εδώ οι ιάπωνες αντικαθιστούν τον καπετάνιο ΠΛΟΙΟΥ που χρειάζεται χιλιάδες ώρες εκπαίδευσης κι άλλες τόσες εμπειρίας και πιστεύετε ότι δε θα βρεθεί σύντομα το σκριπτάκι από κάποια ομάδα πιο γαμάτων προγραμματιστών από εσάς που θα σας σβήσει από το χάρτη; Νομίζεται ότι μόνο οι "ανειδίκευτοι" κινδυνεύουν και ότι όλοι οι άνθρωποι έχουν μυαλό να δουλεύουν σε επιστημονικά πόστα και να διαπρέπουν μαθαίνοντας συνεχώς νέα πράγματα από καθημερινή έρευνα; Κι αν δεν έχουν αυτό το μυαλό πρέπει να ψοφήσουν επειδή δε θα μπορούν να βγάλουν το ψωμί τους. Αυτό που έχω να σας πω είναι προσέξτε τι εύχεστε γιατί η προσωπική μου άποψη είναι ότι θα πεινάσουμε ΠΑΡΕΑ. Κι αν όλοι αυτοί οι άνθρωποι ΧΑΣΟΥΝ τις δουλειές τους και δε μπορούν να βρούν νέες, ποιός θα αγοράζει, αυτά που παράγονται; Τα ρομπότ; Φιλικά, είστε επιεικώς κοντόφθαλμοι. Συγκρίνετε κάτι τσαγκάρηδες και βόδια κτλ. που πήρε μερικούς ΑΙΩΝΕΣ να αντικατασταθούν. Εδώ μιλάμε χάνονται θέσεις εργασίας ΗΔΗ καθημερινά με τις χιλιάδες. Εκτός αν νομίζετε ότι θα δουλεύουν τα ρομπότ, κι εσείς θα αμπελοφιλοφείτε, θα ασχολείστε με τις καλές τέχνες και θα γαμάτε κάθε μέρα. Πάο πάσο και παίρνω ότι είπα πίσω αν πιστεύετε τα τελευταία. Ξέρω τώρα θα με πείτε κομμουνιστή άλλα στα @@ μου. Η εργασία είναι δικαίωμα όχι προνόμιο. Ο κοσμός έχει αρχίσει και γυρίζει υπερβολικά γρήγορα για το δικό του καλό σε τομείς που δε θα έπρεπε. Αυτή είναι η γνώμη μου. Πιστεύω ότι σε δύο δεκαετίες από τώρα (αν ζούμε) η εικόνα κάθε άλλο παρά όμορφη θα είναι αν συνεχίσουμε έτσι. Πιο πολύ προς δυστοπία το κόβω.

 

Αντιθέτως, εσύ το βλέπεις προσωπικά και κοντόφθαλμα. Στο χέρι μας είναι να αγωνιστούμε και η μετάβαση να γίνει δίκαια, αλλά το να αγωνιζόμαστε για να συντηρούμε το υπάρχον σύστημα επειδή φοβόμαστε το καλύτερο είναι σκοταδισμός. Σε λίγο θα αρχίσουν να σαμποτάρουν μηχανήματα και να κυνηγάνε μάγισσες. Το κάνει ένας τρελός παπάς αν δεν κάνω λάθος σε βίντεο που κυκλοφορούν στο youtube.

 

Δεν μπορείτε καν κάποιοι να φανταστείτε ένα άλλο οικονομικό και κοινωνικό μοντέλο. Τώρα είμαστε παγιδευμένοι δούλοι. Η αυτοματοποίηση της παραγωγής είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να μας ελευθερώσει. Εκτός αν θεωρείτε ότι είναι ζωή το να κάθεσαι στη γραμμή παραγωγής ή να κόβεις εισιτήρια σε ένα ταμείο για να γίνεται κάποιος άλλος πλούσιος. Αντί να κάνεις αυτό που σου αρέσει ή μπορεί να κάνει την ανθρωπότητα καλύτερη, όπως επιστήμες, τέχνες και έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι, σωστά, μιλάμε για τη κατάληψη του πλανήτη απ τα ρομπότ.

 

Άλλο ένα thread στο μπλα μπλα καταλήγει στη συνωμοσιολογία τύπου Λιακόπουλου... Αρχίζω να διακρίνω ένα μοτίβο.

Ποιος είπε κάτι τέτοιο; Αγγλικά ξέρεις; Το βίντεο λέει κάτι τέτοιο;

 

Αν ήσουν βαφέας αυτοκινήτων στην Mercedes το 60 δε θα είχες την ίδια άποψη τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος είπε κάτι τέτοιο; Αγγλικά ξέρεις; Το βίντεο λέει κάτι τέτοιο;

Αυτό ισχυρίστηκε ο Death Lord στον οποίο είπες ότι συμφωνείς, και το ίδιο λέει και ο τύπος στο βιντεάκι που έβαλες.

 

 

Αν ήσουν βαφέας αυτοκινήτων στην Mercedes το 60 δε θα είχες την ίδια άποψη τώρα.

 

Αν ήμουν βαφέας στη Mercedes το 60 και έχανα τη δουλειά μου, θα πήγαινα στη BMW.

Και αν δε πήγαινα εκεί, θα πήγαινα σε συνεργείο αυτοκινήτων.

Και αν δεν έβρισκα ούτε εκεί, θα άρχιζα να βάφω τοίχους.

Και άμα δεν έβαφαν ούτε τους τοίχους, θα πήγαινα πωλητής σε ένα βιβλιοπωλείο.

Και αν δεν πήγαινα ούτε εκεί, θα πήγαινα λάτζα σε ένα εστιατόριο.

Και αν δε πήγαινα ούτε εκεί θα πήγαινα να μαζεύω ελιές και να οργώνω χωράφια με το τρακτέρ.

Και..

Και..

Και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...