Προς το περιεχόμενο

H Creative ανακοίνωσε τη νέα gaming κάρτα ήχου Sound BlasterX AE-5


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σαν χρήστης SoundBlaster 16/32 και 64 απο τις αρχές του 1990 μπορώ να πώ οτι με την εισαγωγή των All-In-One motherboards στις αρχές-μεσα του 2000 δεν χρειάστηκε ποτέ να ξαναπάρω κάρτα ήχουν μέχρι πριν μερικά χρόνια οπού πήρα την SoundBlaster Z. Η χρήση του Software έκανε αρκετά μεγάλη διαφορά και μπορώ να πώ ότι βοήθησε αρκετά με τις δίαφορες παραμέτρους.

 

Η συμβουλή μου είναι η εξής. H Creative έχει χάσει μεγάλο μέρος της αγοράς της απο τότε που οι καταστευαστές άρχισαν να βάζουν Sound on the Motherboard με αποτέλεσμα να μην χρειαζόμαστε να πέρνουμε την κάθε τελευταία κάρτα. Επίσης η κάρτα ήχου είναι το τελευταία πράγμα που θα αναβαθμίσω στο PC μου.

 

Δευτερον να μην πιστεύετε το Marketing. Η κάρτα μπορεί να έχει απο έξω φρου-φρου και αρώματα για να δικαιολογήσουν τα $140+ άλλα απο μέσα έχει ενα εξαιρετικά μικρό κομάτι Silicon το οποίο κρύβουν με το κουτί.

 

Για παράδειγμα όταν είναι πρωτοβγεί η Ζ η τιμή ήταν παράμοια ($130+) και η εμφάνιση ήταν κάπως έτσι.

 

7395776_8.png

 

 

 

 

Μετά απο μερικού μήνες και γύρω στα Χριστούγενα η Creative έβγαλε την κάρτα με την εξής μορφή και την αγόρασα για περίπου $40 σε απλό κουτί. Όσο για την απόδοση....καμία διαφορά

 s-l225.jpg

 

Είμαι σίγουρος ότι θα βγάλει ποιό "λίτή" έκδοση μέσα σε μερικούς μήνες. Επίσης δεν πιστέω οτι σε καμία περίπτωση ο ενισχυτής να είναι ενσωματωμενος με την κάρτα. Προσωπικά στο Gaming πρωτιμάω τα εξωτερικά ηχεία

 

http://www.tested.com/tech/pcs/454839-tested-why-high-end-pc-sound-card-matters/

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν χρήστης SoundBlaster 16/32 και 64 απο τις αρχές του 1990 μπορώ να πώ οτι με την εισαγωγή των All-In-One motherboards στις αρχές-μεσα του 2000 δεν χρειάστηκε ποτέ να ξαναπάρω κάρτα ήχουν μέχρι πριν μερικά χρόνια οπού πήρα την SoundBlaster Z. Η χρήση του Software έκανε αρκετά μεγάλη διαφορά και μπορώ να πώ ότι βοήθησε αρκετά με τις δίαφορες παραμέτρους.
 
Η συμβουλή μου είναι η εξής. H Creative έχει χάσει μεγάλο μέρος της αγοράς της απο τότε που οι καταστευαστές άρχισαν να βάζουν Sound on the Motherboard με αποτέλεσμα να μην χρειαζόμαστε να πέρνουμε την κάθε τελευταία κάρτα. Επίσης η κάρτα ήχου είναι το τελευταία πράγμα που θα αναβαθμίσω στο PC μου.
 
Δευτερον να μην πιστεύετε το Marketing. Η κάρτα μπορεί να έχει απο έξω φρου-φρου και αρώματα για να δικαιολογήσουν τα $140+ άλλα απο μέσα έχει ενα εξαιρετικά μικρό κομάτι Silicon το οποίο κρύβουν με το κουτί.
 
Για παράδειγμα όταν είναι πρωτοβγεί η Ζ η τιμή ήταν παράμοια ($130+) και η εμφάνιση ήταν κάπως έτσι.
 

 
 
 
 
Μετά απο μερικού μήνες και γύρω στα Χριστούγενα η Creative έβγαλε την κάρτα με την εξής μορφή και την αγόρασα για περίπου $40 σε απλό κουτί. Όσο για την απόδοση....καμία διαφορά

 
 
Είμαι σίγουρος ότι θα βγάλει ποιό "λίτή" έκδοση μέσα σε μερικούς μήνες. Επίσης δεν πιστέω οτι σε καμία περίπτωση ο ενισχυτής να είναι ενσωματωμενος με την κάρτα. Προσωπικά στο Gaming πρωτιμάω τα εξωτερικά ηχεία
 
http://www.tested.co...d-card-matters/

 

Τα πε όλα...
Μπορεί να κλειδώσει!!!!
+10000000

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο τα τεχνικα που σιγουρα παιζουν τον ρολο τους ειναι και αλλα ...

 

ήχος και διακοπτικο τροφοδοτικο υπολογιστη ειναι εννοιες ασυμβατες + τις παρεμβολες απο το motherboard με τα απειρα υψισυχνα σηματα ...

 

δινοντας τα ιδια λεφτα για εξωτερικη usb καρτα με ξεχωριστη τροφοδοσια το αποτελεσμα ειναι καλυτερο, ειδικα αν εχεις στερεοφωνικο συνδεδεμενο στον υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αντίθετα με τα κακόγουστα και καλά "ferrari design" και κάτι τέτοια, τα ledάκια τα σβήνει όποιος θέλει και μπορούν να είναι όσο καλόγουστη ή κακογουστη η αισθητική καθενός (από πανηγυρτζίδικα μέχρι ένα καλαίσθητο χρώμα). Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα εναντίον τους. Δηλαδή παλιά που έβαζαν ένα χρώμα, σε μια φωτεινότητα, κιτς-ξεκιτς, θες δεν θες, ήταν καλύτερο;

 

ΥΓ: Προσωπικά απλώς χαίρομαι ότι θα πέσει η τιμή της Z.  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα με τα κακόγουστα και καλά "ferrari design" και κάτι τέτοια, τα ledάκια τα σβήνει όποιος θέλει και μπορούν να είναι όσο καλόγουστη ή κακογουστη η αισθητική καθενός (από πανηγυρτζίδικα μέχρι ένα καλαίσθητο χρώμα). Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα εναντίον τους. Δηλαδή παλιά που έβαζαν ένα χρώμα, σε μια φωτεινότητα, κιτς-ξεκιτς, θες δεν θες, ήταν καλύτερο;

 

ΥΓ: Προσωπικά απλώς χαίρομαι ότι θα πέσει η τιμή της Z.  :-)

Άμα έκανες το ίδιο στο αμάξι σου θα σε φώναζαν 

κάγκουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι drivers της creative φτιάξανε καθόλου; Γιατι με μια X-Fi που είμαι εδω και πόσα χρόνια βλαστημάω την ώρα και την στιγμή που την αγόρασα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί 5.1; Η onboard έχει 7.1.

Είχα την Audigy 2 Platinum (για να συνδέω την κιθάρα, για χαμηλό latency και για τις οπτικές εισόδους-εξόδους, και για το τηλεκοντρόλ). Όσο περνούσε ο καιρός και έβγαιναν νέα windows, η creative δεν έφτιαχνε τις εφαρμογές της κάρτας ήχου για τα νέα Windows, παρά μόνο τους βασικούς drivers. Έτσι χρόνο με το χρόνο έχανα υποστήριξη για DVD-Audio (είχα αγοράσει δισκάκια και δεν έπαιζαν πλέον πουθενά), THX app, υποστήριξη του τηλεκοντρόλ, όλα όσα χαρακτήριζαν την Audigy 2 Platinum δηλαδή. Από τότε αποφάσισα πως δεν αξίζει να δίνω λεφτά σε προιόντα που δεν σέβονται τον πελάτη. Δεν θέλω μια κάρτα που θα παίζει πετσοκομμένα στα επόμενα Windows.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μέτα η πρώτη μου κάρτα η 16pro και μετά η 32 και μετά το χάος γιαυτό το όνομα μου ξυπνάει μνήμες retro gaming Και πιο "αγνών" εποχών

Για τους πιο επαγγελματίες του είδους θα είναι καλή αλλά για την μεγάλη πλειοψηφία των gamers δεν παίζει ρόλο

Οι onboard κάνουν μια χαρά και την δουλειά τους τα τελευταία χρόνια το "gaming" marketing gimmick και ιδιαίτερα τα led δεν μου λένε κάτι,αλλά σίγουρα υπάρχουν κάποιοι που τους αρέσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...