Προς το περιεχόμενο

Διαχειριστής τα ψιλό βρήκαμε τελικά αλλά. ( θέλουμε και πρόταση για εταιρία κοινοχρήστων)


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν απο 5 ή 6 χρονια αλλαξαμε στην οικοδομη για τον παραπανω λογο καμπινα ασανσερ με αυτοματες πορτες και μηχανη.

για 5 οροφους συν το ισογειο, δηλαδη 6 πορτες μας κοστισε 21000€

Ποσο κανει αδεια για 1 χρονο βγαλατε ή το αφησατε ετσι;

 

Την καμπινα γιατι την αλλαξατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φύγω λέμε προς το παρόν....

Θέλω νσ βλέπω τον ραπ χάχα.

 

Για λίγα χρόνια ακόμα θέλω να μείνω εδώ, απέναντι είναι όλο το σόι τους χρειάζομαι.

Του είπα να κόψουμε την καθαριότητα και να τα κάνω εγώ στον όροφο μας, είπε οι άλλοι δεν θέλουν ασανσέρ, μόνο καθαριότητα θέλουν. Ρε που πάμε; είναι κ σόι του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε και ενα φακο για τον διαδρομο. Εχουμε και ενα ωραιο thread για φακους.

Τι να κάνω; μιλάμε για τρελό γερο, ήρθε ένας να πληρώσει κοινόχρηστα και τα ρέστα τα είχε στην τουαλέτα... Απίστευτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να φύγω λέμε προς το παρόν....

Θέλω νσ βλέπω τον ραπ χάχα.

 

Για λίγα χρόνια ακόμα θέλω να μείνω εδώ, απέναντι είναι όλο το σόι τους χρειάζομαι.

Του είπα να κόψουμε την καθαριότητα και να τα κάνω εγώ στον όροφο μας, είπε οι άλλοι δεν θέλουν ασανσέρ, μόνο καθαριότητα θέλουν. Ρε που πάμε; είναι κ σόι του..

 

Ε, ξεκινήστε να πληρώνετε (ή να μην πληρώνετε) ότι θέλει ο καθένας εκεί μέσα.

Εσύ δεν πληρώνεις καθαριότητα, οι άλλοι ασανσέρ, οι τρίτοι τίποτα και όπου πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ξεκινήστε να πληρώνετε (ή να μην πληρώνετε) ότι θέλει ο καθένας εκεί μέσα.

Εσύ δεν πληρώνεις καθαριότητα, οι άλλοι ασανσέρ, οι τρίτοι τίποτα και όπου πάει.

δεν εξαρταται τιποτα απο εμενα...εγω πληρωνω για ολα λεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να κάνω; μιλάμε για τρελό γερο, ήρθε ένας να πληρώσει κοινόχρηστα και τα ρέστα τα είχε στην τουαλέτα... Απίστευτος.

με λιγα λογια κραταει τα λεφτα στην τουαλετα.

ακουσατε μαγκες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με λιγα λογια κραταει τα λεφτα στην τουαλετα.

ακουσατε μαγκες?

Χάχα μάλλον, το σπίτι όμως δύσκολα Ν το βρείτε...το έχουν βρει

 

Αλλοι πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εποχές είναι τέτοιες που είναι απαραίτητο σε κάθε συμφωνητικό που υπογράφει η πολυκατοικία με εταιρία διαχείρισης, να υπάρχει ρήτρα που θα αναφέρει ορθά κοφτά πως πάνω από Χ ποσό ανεξόφλητων κοινοχρήστων ανα ιδιοκτησία θα γίνονται αυτόματα όλες οι νομικές ενέργειες διεκδίκησης των χρεών. Αν δεν γίνουν την εξόφληση των χρεών την αναλαμβάνει αυτοματα η εταιρία.

Μόλις γίνει το πρώτο εξώδικό και μαθευτεί και από τα υπόλοιπα ανδρόποδα στην πολυκατοικία , θα δεις πόσο εύκολα στρώνουν οι κώλοι από τους δεν πληρώνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι εποχές είναι τέτοιες που είναι απαραίτητο σε κάθε συμφωνητικό που υπογράφει η πολυκατοικία με εταιρία διαχείρισης, να υπάρχει ρήτρα που θα αναφέρει ορθά κοφτά πως πάνω από Χ ποσό ανεξόφλητων κοινοχρήστων ανα ιδιοκτησία θα γίνονται αυτόματα όλες οι νομικές ενέργειες διεκδίκησης των χρεών. Αν δεν γίνουν την εξόφληση των χρεών την αναλαμβάνει αυτοματα η εταιρία.

Μόλις γίνει το πρώτο εξώδικό και μαθευτεί και από τα υπόλοιπα ανδρόποδα στην πολυκατοικία , θα δεις πόσο εύκολα στρώνουν οι κώλοι από τους δεν πληρώνω

Να πω του διαχειριστή να βγάλει εξώδικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γίνει το πρώτο εξώδικό και μαθευτεί και από τα υπόλοιπα ανδρόποδα στην πολυκατοικία , θα δεις πόσο εύκολα στρώνουν οι κώλοι από τους δεν πληρώνω 

Κοιτα, υπαρχουν και μερικες (ελαχιστες) περιπτωσεις που οι ανθρωποι οντως δεν εχουν να πληρωσουν αλλα κανουν οτι μπορουν.

Παραδειγμα, πριν χρονια (στην αρχη της κρισης) στην οικοδομη ενος φιλου ενας ιδιοκτητης εμεινε ανεργος, λεει λοιπον το παλικαρι στους υπολοιπους "εμεινα χωρις δουλεια και δεν εχω λεφτα να δινω κοινοχρηστα αλλα αν θελετε και εσεις μπορω να κανω δουλειες στην οικοδομη μιας και μεχρι να ξαναβρω δουλεια εχω απλετο χρονο" και ο τυπος καθαριζε την οικοδομη, καθαριζε την αυλη, κλαδευε τα δυο δενδρα που ειχαν, πηγαινε να πληρωσει τους λογαριασμους, ελεγχε και αλλαζε τις λαμπες, πηγαινε και μαζευε τα κοινοχρηστα και αλλα τετοια. Ναι, πιθανοτατα αυτα που εκανε δεν καλυπταν τα κοινοχρηστα του αλλα η υπολοιπη οικοδομη ειδε οτι ο ανθρωπος δεν ηταν κανας μπαταχτσης, ηταν απλα ενας φιλοτιμος ανθρωπος που του ετυχε μια μεγαλη αναποδια και συμφωνησαν να τον βοηθησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, υπαρχουν και μερικες (ελαχιστες) περιπτωσεις που οι ανθρωποι οντως δεν εχουν να πληρωσουν αλλα κανουν οτι μπορουν.

Παραδειγμα, πριν χρονια (στην αρχη της κρισης) στην οικοδομη ενος φιλου ενας ιδιοκτητης εμεινε ανεργος, λεει λοιπον το παλικαρι στους υπολοιπους "εμεινα χωρις δουλεια και δεν εχω λεφτα να δινω κοινοχρηστα αλλα αν θελετε και εσεις μπορω να κανω δουλειες στην οικοδομη μιας και μεχρι να ξαναβρω δουλεια εχω απλετο χρονο" και ο τυπος καθαριζε την οικοδομη, καθαριζε την αυλη, κλαδευε τα δυο δενδρα που ειχαν, πηγαινε να πληρωσει τους λογαριασμους, ελεγχε και αλλαζε τις λαμπες, πηγαινε και μαζευε τα κοινοχρηστα και αλλα τετοια. Ναι, πιθανοτατα αυτα που εκανε δεν καλυπταν τα κοινοχρηστα του αλλα η υπολοιπη οικοδομη ειδε οτι ο ανθρωπος δεν ηταν κανας μπαταχτσης, ηταν απλα ενας φιλοτιμος ανθρωπος που του ετυχε μια μεγαλη αναποδια και συμφωνησαν να τον βοηθησουν.

αδερφε ...μιλαμε για ατομα που εχουν λεφτα στην οικοδομη μου....ολοι δουλευουν κανονικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γίνει το πρώτο εξώδικό και μαθευτεί και από τα υπόλοιπα ανδρόποδα στην πολυκατοικία , θα δεις πόσο εύκολα στρώνουν οι κώλοι από τους δεν πληρώνω 

 

Σωστά, αλλά αυτά ισχύουν αν μιλάμε για άτομα που έχουν λεφτά και το παίζουν φτωχοί δεν έχουμε κτλ. Αν ο άλλος πράγματι δεν έχει οτι και να κάνεις παίρνεις τα τρια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά αυτά ισχύουν αν μιλάμε για άτομα που έχουν λεφτά και το παίζουν φτωχοί δεν έχουμε κτλ. Αν ο άλλος πράγματι δεν έχει οτι και να κάνεις παίρνεις τα τρια του.

συντηρητική κατάσχεση στο σπίτι του, πλειστηριασμός και πληρωμή οφειλών του

ο νόμος για τέτοια χρέη είναι αμείλικτος αρκεί να υπάρχει θέληση από τους υπολοίπους στην πολυκατοικία.

 

Σταματήστε επιπλέον να τα παρουσιάζετε τα πράγματα τόσο τραγικά. Για ψιλολόγια  κοινόχρηστων μιλάμε. Η συντριπτική πλειοψηφία των μηνιαίων λογαριασμών έχει λιγότερη αξία από το χαρτί στα οποία τα εκτυπώνουν. Οι μόνο λογαριασμοί που ενδεχόμενα είναι μεγαλύτερα ποσά είναι αυτοί του χειμώνα λόγω θέρμανσης. Όπου κι εκεί μπορεί να λειτουργήσεις ειλικρινά και σωστά αν δεν είσαι απλά τουφεκάκιας μπαταξής.

1. Σε περίπτωση αυτόνομης θέρμανσης απλά δεν ανάβεις τα καλοριφέρ μια και δεν έχεις μία και δεν θες να επιβαρύνεις τους υπόλοιπους ενοίκους-κορόιδα

2. Σε περίπτωση κεντρικής θέρμανσης βγάζεις τα σώματα, ενημερώνεις την διαχείριση και δέχεσαι περιοδικές επισκέψεις από αυτήν για να τσεκάρουν πως δεν τα έβαλες ξανά

Έτσι συμπεριφέρεται ο αξιοπρεπής μη κατέχων ένοικος και δεν πετά την μπάλα στους υπόλοιπους  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά αυτά ισχύουν αν μιλάμε για άτομα που έχουν λεφτά και το παίζουν φτωχοί δεν έχουμε κτλ. Αν ο άλλος πράγματι δεν έχει οτι και να κάνεις παίρνεις τα τρια του.

Οι ιδιοκτήτες έχουν λεφτά εκεί μέσα στάνταρ.. Οι 2 ενοικιαστές δουλεύουν από όσο ξέρω.. 10 ευρώ το μήνα δεν είναι σπουδαίο ποσόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...