Προς το περιεχόμενο

Διαχειριστής τα ψιλό βρήκαμε τελικά αλλά. ( θέλουμε και πρόταση για εταιρία κοινοχρήστων)


vairass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα πριν λίγο να τον ρωτήσω για καταστατικό της πολυκατοικίας αλλά δεν υπάρχει τίποτα...

Τελικά το ασανσέρ λειτουργεί ακόμα αλλά..

Θα κοπεί λέει δια νόμου διότι θέλει κάποια αναβάθμιση η οποία κοστίζει 3.000 ευρώ τα οποία δεν δίνουν οι ιδιοκτήτες... Το σόι του δηλαδή.

 

Του έκανα πρόταση να πάμε σε εταιρία που μαζεύει τα κοινόχρηστα...

Για κάντε καμία πρόταση για Θεσσαλονίκη περιοχή Τούμπα η Χαρίλαου.

 

Το πρόβλημα του και η απορία του είναι αν υπάρχει περίπτωση να μας φάνε τα λεφτά αυτές οι εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν το πιασα, αν πάτε σε εταιρεία δηλαδή τι θα αλλάξει? 'Οποιος δεν πληρώνει τώρα δεν θα πληρώνει ούτε τότε.

Δεν πάει μέσω νόμου η εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην δικια μου οικοδομή ήμασταν πριν πολλα χρονια στον Ερμή αλλα δεν μείναμε καθόλου ικανοποιημένοι.

Αφού ο άλλος λέει δνε κάνουν τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στέλνουν άνθρωπο για την είσπραξη των κοινοχρήστων, σε φιξ μέρα και ώρα.

 

Από εκεί και πέρα, για παραλαβή πετρελαίου, ας πούμε, ζητάνε συνήθως και κάποιον από την πολυκατοικία, για "μάρτυρα".

 

Γενικά, σε πολυκατοικία που τα πράγματα κυλούν ομαλά (εκτός κι αν μιλάμε για κανένα θηρίο 50+ διαμερισμάτων, όπως εκεί όπου έμενα πριν από καμιά εικοσαετία...) δεν προσθέτουν κάτι ιδιαίτερο και εκεί όπου υπάρχουν προστριβές δεν λύνουν κανένα θέμα.

 

Υ.Γ. Για το ασανσέρ μάλλον τις εσωτερικές θύρες εννοεί. Ζήτησέ του να δεις την προσφορά (ή προσφορές), απλά για να βεβαιωθείς ότι δεν πετάει νούμερα από το μυαλό του. Πάντως και σε εμάς στο οικονομικό σκάλωσε το ζήτημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασανσερ οχι μονο θελει αναβαθμιση, αλλα θελει και μια αδεια κανονικα. Δεν ξερω ποιος ελενχει αλλα κανονικα χρειαζεται, και κοστιζει χρηματα.

Ρωτηστε εκτος της αναβαθμισης ποσο κανει μια καινουργια μηχανη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 δια νόμου διότι θέλει κάποια αναβάθμιση η οποία κοστίζει 3.000 ευρώ τα οποία δεν δίνουν οι ιδιοκτήτες

 

 

Απο τα λίγα που ξέρω,νομίζω οτι βγαίνει ένα πιστοποιητικό για την ασφάλεια του ασανσέρ και έρχεται ένας απο το υπουργείο για έλεγχο.

Παρόλο που το ασανσέρ τοχα πάρει καινούριο,οταν άρχισα να ενοικιάζω διαμερίσματα 1 χρόνο μετά,στην πολυκατοικία,υποχρεώθηκα να το εκδώσω (500 ευρώ) για να μαι by the book.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν το έχουν εκδώσει,ίσως βρείς μια ευκαιρία να "λύσεις" το θέμα ,γρηγορότερα. :devil:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέλνουν άνθρωπο για την είσπραξη των κοινοχρήστων, σε φιξ μέρα και ώρα.

 

Από εκεί και πέρα, για παραλαβή πετρελαίου, ας πούμε, ζητάνε συνήθως και κάποιον από την πολυκατοικία, για "μάρτυρα".

 

Γενικά, σε πολυκατοικία που τα πράγματα κυλούν ομαλά (εκτός κι αν μιλάμε για κανένα θηρίο 50+ διαμερισμάτων, όπως εκεί όπου έμενα πριν από καμιά εικοσαετία...) δεν προσθέτουν κάτι ιδιαίτερο και εκεί όπου υπάρχουν προστριβές δεν λύνουν κανένα θέμα.

 

Υ.Γ. Για το ασανσέρ μάλλον τις εσωτερικές θύρες εννοεί. Ζήτησέ του να δεις την προσφορά (ή προσφορές), απλά για να βεβαιωθείς ότι δεν πετάει νούμερα από το μυαλό του. Πάντως και σε εμάς στο οικονομικό σκάλωσε το ζήτημα.

Είπαμε μήπως οι εταιρίες παίρνουν τα λεφτά με το ζόρι, από ότι κατάλαβα δεν παίζει... Το ασανσέρ είναι δική του δουλειά κ των ιδιοκτητών, εγώ νοικιάζω εδώ.. Απέναντι που φτιάξαμε το δικό μας ασανσέρ βγήκε στα 2000 πριν κάνα 4 χρόνια.. Αλλαγή μοτέρ και εσωτερικές πόρτες.

 

 

 

Απο τα λίγα που ξέρω,νομίζω οτι βγαίνει ένα πιστοποιητικό για την ασφάλεια του ασανσέρ και έρχεται ένας απο το υπουργείο για έλεγχο.

Παρόλο που το ασανσέρ τοχα πάρει καινούριο,οταν άρχισα να ενοικιάζω διαμερίσματα 1 χρόνο μετά,στην πολυκατοικία,υποχρεώθηκα να το εκδώσω (500 ευρώ) για να μαι by the book.

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και δεν το έχουν εκδώσει,ίσως βρείς μια ευκαιρία να "λύσεις" το θέμα ,γρηγορότερα. :devil:

 

 

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι ιδιοκτήτες δεν βάζουν λεφτά για τίποτα.

Ζήτησα βάψιμο της προσοχης και μόνωση της ταράτσας και είπαν όλοι όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαση οσων λες (δεν εχουμε ακουσει και την αλλη πλευρα για να εχουμε σφαιρικη αποψη) πρεπει να τους θεσεις το ερωτημα τι νοημα εχει η πληρωμη κοινοχρηστων πλεον.

Συντηρηση δεν κανουν (αν οντως θελει βαψιμο η προσοψη και μονωση η ταρατσα και δεν τα λες εσυ για να τα λες), τον ανελκυστηρα δεν τον συντηρουν επισης, αρα θα πρεπει να σου επαναπροσδιοριστει ο σκοπος των κοινοχρηστων και πιθανως και το υψος τους απο εδω και εμπρος.

 

Ας επαναπροσδιοριστουν τα κοινοχρηστα για τις δουλειες που γινονται ακομη, πχ καθαριοτητα, ποτισμα και δεν ξερω εγω τι αλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετοιμασου για μετακομιση.

Οι αδειες ανελκυστηρα ειναι φιξ ξερετε; αναλογα με τους οροφους; Πως οριζονται οι τιμες;

Αδεια χρειαζεται; Ελενχει κανεις;

Βαση οσων λες (δεν εχουμε ακουσει και την αλλη πλευρα για να εχουμε σφαιρικη αποψη) πρεπει να τους θεσεις το ερωτημα τι νοημα εχει η πληρωμη κοινοχρηστων πλεον.Συντηρηση δεν κανουν (αν οντως θελει βαψιμο η προσοψη και μονωση η ταρατσα και δεν τα λες εσυ για να τα λες), τον ανελκυστηρα δεν τον συντηρουν επισης, αρα θα πρεπει να σου επαναπροσδιοριστει ο σκοπος των κοινοχρηστων και πιθανως και το υψος τους απο εδω και εμπρος.Ας επαναπροσδιοριστουν τα κοινοχρηστα για τις δουλειες που γινονται ακομη, πχ καθαριοτητα, ποτισμα και δεν ξερω εγω τι αλλο.

Φως για το διαδρομο και νερο για καθαριοτητες. Αν τα κοψουν και αυτα θα τους φανε οι λυκοι και τα σκουλικια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ασανσερ οχι μονο θελει αναβαθμιση, αλλα θελει και μια αδεια κανονικα. Δεν ξερω ποιος ελενχει αλλα κανονικα χρειαζεται, και κοστιζει χρηματα.

Ρωτηστε εκτος της αναβαθμισης ποσο κανει μια καινουργια μηχανη.

πριν απο 5 ή 6 χρονια αλλαξαμε στην οικοδομη για τον παραπανω λογο καμπινα ασανσερ με αυτοματες πορτες και μηχανη. 

για 5 οροφους συν το ισογειο, δηλαδη 6 πορτες μας κοστισε 21000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι ιδιοκτήτες δεν βάζουν λεφτά για τίποτα.

Ζήτησα βάψιμο της προσοχης και μόνωση της ταράτσας και είπαν όλοι όχι.

 

 

 

Η πρόσοψη είναι ιστορία για βάψιμο,φίλος θέλει λάδωμα τρελό αν θές να παρακάμψεις τυπικές άδειες,ένσημα για το συνεργείο κτλ.

Αν πας νομότυπα δε συμφέρει οικονομικά,απο την άλλη αν σε καρφώσουν οι γείτονες οταν έρθει συνεργείο,έμπλεξες.

Ειδικά αν προκύψει ατύχημα κατα τη διάρκεια των εργασιών.

Η μόνωση σε ότι αφορά,είναι κάτι που μπορείς να διεκδικήσεις,σε λογική βάση γιατι οι περιγραφές σου είναι λίγο γενικές.

Νομίζω οτι πρέπει να ξεκινήσεις με το ασανσέρ ρωτώντας αν έχουν πιστοποίηση απο φορέα ελέγχου ανελκυστήρων,νομίζω οτι είναι υποχρεωτικό για τον ιδιοκτήτη.

Αλλα και πάλι ...νομίζω. :-)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...