Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό ρευμα


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κατ'αρχην σε ποσο καιρο περασαν το καινουριο ρολοι απο την στιγμη που κανανε την αιτηση. Μου ειπαν στο τηλεφωνο οτι λογο αυξημενου φορτου θα αργησουν οποτε υπολογιζω στο 2μηνο.

Επισης χοντρικα τι διαφορες ειδαν στο λογαριασμο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω από την αρχή τέτοιο ρολόι. Όταν μπήκαμε στο σπίτι το 2015, υπήρχε αριθμός παροχής (χελώνα) για το διαμέρισμα, αλλά χωρίς ρολόι. Με την πρώτη σύνδεση, ζητήσαμε νυχτερινό. Το έβαλαν σε 10 μέρες (δυτική Αττική).

 

Οι διαφορές που θα δεις στο λογαριασμό σου εξαρτώνται από τη χρήση σου.

Κάθε κιλοβατώρα που "σπρώχνεις" στο νυχτερινό ωράριο, σου δίνει όφελος περίπου 6 cents.

 

Εμείς βάζουμε πλυντήρια πιάτων / ρούχων μόνο τις ώρες νυχτερινού. Το χειμώνα που έχει νυχτερινό και 3-5 το μεσημέρι, μπορείς να κάνεις το μαγείρεμα τότε (μας ταιριάζει στο πρόγραμμα καμιά φορά), να ανάψεις τη θέρμανση (αν καις ρεύμα) κλπ. Το ίδιο και με το θερμοσίφωνα (έχουμε ηλιακό και δεν ανάβουμε ποτέ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω.

Κυριως για κλιματιστικο και πληντηριο θελω να το χρησιμοποιησω!

Αν κοιμάσαι με κλιματιστικό τις νύχτες του καλοκαιριού, βολεύει πολύ! Ή αν βάζεις θέρμανση με ρεύμα τη νύχτα το χειμώνα (ή το μεσημέρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 κάνω! Το κλιματιστικό δουλεύει σε θέρμανση και ψύξη όλο τ χρόνο ( όταν χρειάζεται)!

Με βάση τον παλιό σου λογαριασμό ρεύματος παρατήρησες ιδιαίτερη διαφορά χρημάτων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σπρώχνω ενα 35-50% της κατανάλωσης μου στο νυχτερινό, με λίγη (αλλά όχι τρομερά μεγάλη) προσπάθεια. Ούτως ή άλλως σε λίγο συνηθίζεις και βάζεις πχ τα πλυντήρια μόνο νυχτες κλπ.

 

Καταναλώνω περίπου 700kwh το τετράμηνο, άρα περίπου 240-350 kwh είναι στο νυχτερινό (το χειμώνα είναι πιο εύκολο λόγω του 3-5 το μεσημέρι και επειδή η γυναίκα μου και τα παιδιά είναι στο σπίτι εκείνες τις ώρες και δεν κοιμούνται). Πες 300kwh το τετράμηνο (= 300x0.06=18€), δηλαδή 54-60€ το χρόνο, για τη δική μου χρήση. Υπάρχει και ένα μικρό πάγιο νυχτερινού (πχ 2€ το τετράμηνο ή κάτι) που τυπικα το αποσβαινεις σε κάθε λογαριασμό χωρίς να κάνεις τίποτα, λόγω πχ του ψυγείου κλπ (γι αυτό το έβαλαν: ώστε αν ο τυπικος χρήστης δεν αλλάξει καθόλου συνήθειες, να του έρχεται πάνω κάτω το ίδιο. Η λογική του νυχτερινού είναι να αλλάξεις κάπως συνήθειες και να μεταθέσεις ενεργοβορες λειτουργίες στις ώρες μη αιχμής).

 

Επίσης, σκέψου ότι τα 42€ που έδωσες αποβαίνουν με 700kwh στο νυχτερινό και αυτό το έκανα σε 2 τετράμηνα και κατι. Από εκεί και πέρα ο,τι και όποτε σπρώχνεις, είναι μονο κέρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Το νυχτερινό τώρα νομίζω είναι μόνο το βράδυ μετά τις 11. Αυτές τις ώρες κανονικά μόνο αυτός ο μετρητης δεν πρέπει να γράφει? Βλέπω στο ρολόι ότι γυρίζουν τα νούμερα του κανονικού και όχι του νυχτερινού. Είναι από βλάβη ή κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα καθώς έχουμε προϊστορικό μετρητή στο σπίτι. Είχα ρωτήσει ηλεκτρολόγο αν αλλάζουν το ρολόι και μου λέει οτι δεν το αλλάζουνε αλλά το ανοίγουν και τοποθετούν μια συσκευή με μια ροδέλα μέσα που τροποποιεί την ταχύτητα του ρολογιού όταν πηγαίνουμε σε βραδυνές ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα καθώς έχουμε προϊστορικό μετρητή στο σπίτι. Είχα ρωτήσει ηλεκτρολόγο αν αλλάζουν το ρολόι και μου λέει οτι δεν το αλλάζουνε αλλά το ανοίγουν και τοποθετούν μια συσκευή με μια ροδέλα μέσα που τροποποιεί την ταχύτητα του ρολογιού όταν πηγαίνουμε σε βραδυνές ώρες.

Έτσι ακριβώς. Ήδη περιμένω ένα 2μηνο περίπου. Η ΔΕΔΗΕ (η όπως γράφεται) είπε ότι θα αργήσουν να βάλουν αυτό το μηχανηματακι λόγο μεγάλης ζήτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει ηλεκτρολόγο αν αλλάζουν το ρολόι και μου λέει οτι δεν το αλλάζουνε αλλά το ανοίγουν και τοποθετούν μια συσκευή με μια ροδέλα μέσα που τροποποιεί την ταχύτητα του ρολογιού όταν πηγαίνουμε σε βραδυνές ώρες.

μάλλον ο "ηλεκτρολόγος" μπερδεύει τις συσκευές αποφυγής χρέωσης με τους δέκτες τας. Αν έμπαινε συσκευή που να αλλάζει την ταχύτητα περιστροφής τότε θα καταγράφονταν λιγότερη ενέργεια από την πραγματική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά σπρώχνω ενα 35-50% της κατανάλωσης μου στο νυχτερινό, με λίγη (αλλά όχι τρομερά μεγάλη) προσπάθεια. Ούτως ή άλλως σε λίγο συνηθίζεις και βάζεις πχ τα πλυντήρια μόνο νυχτες κλπ.

 

Καταναλώνω περίπου 700kwh το τετράμηνο, άρα περίπου 240-350 kwh είναι στο νυχτερινό (το χειμώνα είναι πιο εύκολο λόγω του 3-5 το μεσημέρι και επειδή η γυναίκα μου και τα παιδιά είναι στο σπίτι εκείνες τις ώρες και δεν κοιμούνται). Πες 300kwh το τετράμηνο (= 300x0.06=18€), δηλαδή 54-60€ το χρόνο, για τη δική μου χρήση. Υπάρχει και ένα μικρό πάγιο νυχτερινού (πχ 2€ το τετράμηνο ή κάτι) που τυπικα το αποσβαινεις σε κάθε λογαριασμό χωρίς να κάνεις τίποτα, λόγω πχ του ψυγείου κλπ (γι αυτό το έβαλαν: ώστε αν ο τυπικος χρήστης δεν αλλάξει καθόλου συνήθειες, να του έρχεται πάνω κάτω το ίδιο. Η λογική του νυχτερινού είναι να αλλάξεις κάπως συνήθειες και να μεταθέσεις ενεργοβορες λειτουργίες στις ώρες μη αιχμής).

 

Επίσης, σκέψου ότι τα 42€ που έδωσες αποβαίνουν με 700kwh στο νυχτερινό και αυτό το έκανα σε 2 τετράμηνα και κατι. Από εκεί και πέρα ο,τι και όποτε σπρώχνεις, είναι μονο κέρδος.

 

Στο σπίτι που είμαι τώρα (ενοίκιο), το ρολόι είναι παλιό, και μετά από 2-3 μήνες αφού είχα μπει, ανακάλυψα ότι το νυχτερινό που έχω είναι 23:00-07:00 καθ' όλη τη διάρκεια του έτους.

Μου είπαν ότι με μια αίτηση αυτό μπορεί ν' αλλάξει και να το σπάσω σε θερινό/χειμερινό, αλλά ότι μετά δε μπορώ να το αλλάξω ξανά αν θέλω.

 

Απλά αναρωτιέμαι αν αξίζει, απ' τη στιγμή που τις καθημερινές δεν είναι κανείς στο σπίτι 15:00-17:00 (εγώ συνήθως επιστρέφω κατά τις 16:20 απ' τη δουλειά, και δύσκολα θα ανάψω κουζίνα), πλυντήρια πιάτων/ρούχων μπαίνουν αποκλειστικά τη νύχτα, και μόνο τα Σαββατοκύριακα είμαστε σπίτι 15:00-17:00, που το καλοκαίρι θα ανάψουμε κλιματιστικό σε αυτό το διάστημα, ενώ μαγειρεύουμε πάντα πριν τις 15:00.

Απ' την άλλη, το χειμώνα χάνω το όφελος του νυχτερινού για το θερμοσίφωνα (έχω ηλιακό, αλλά μιλάω για τις μέρες με συννεφιά), που τον βάζω από ~16:20 που επιστρέφω, έως ~17:00.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε απόδειξη πληρωμής από τη ΔΕΔΔΗΕ( το πλήρωσα πριν κανα 1.5) μήνα.

Γνωρίζεται στο περίπου ποσό καιρό θα κάνει να έρθει τεχνικός για να εγκαταστήσει το μηχάνημα στο ρολόι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...