Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό ρευμα


txcellas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πληρώσεις το ρολόι σε 3 4 μέρες έρχονται. Τόσο έκαναν σε μένα. Σε μένα έβαλαν ένα ψηφιακό χωρίς τίποτα άλλο στην παλιά χελώνα. Γυρνάει μόνο του σε νυχτερινό. Γράφει

 

Ampere

Στιγμιαία watt

Συνολικά watt

Της μέρας τα watt

Τα Βραδυνα watt

Ημερομηνία και ώρα

 

Με ένα ρολόι δηλαδή και μια χελώνα έχουμε κανονικά νυχτερινό.

 

Το έχω πάνω από μήνα στα 520kwatt τα 350 είναι μέρας και τα 160 Βραδυνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σε σπίτι που νοικιάζεις μπορείς να κάνεις αίτηση για νυχτερινό χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ;

Εφόσον πληρώνεις εσύ το κόστος και το αποτέλεσμα μόνο μείωση μπορεί να προκαλέσει στους λογαριασμούς φαντάζομαι ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πληρώσεις το ρολόι σε 3 4 μέρες έρχονται. Τόσο έκαναν σε μένα. Σε μένα έβαλαν ένα ψηφιακό χωρίς τίποτα άλλο στην παλιά χελώνα. Γυρνάει μόνο του σε νυχτερινό. Γράφει

 

Ampere

Στιγμιαία watt

Συνολικά watt

Της μέρας τα watt

Τα Βραδυνα watt

Ημερομηνία και ώρα

 

Με ένα ρολόι δηλαδή και μια χελώνα έχουμε κανονικά νυχτερινό.

 

Το έχω πάνω από μήνα στα 520kwatt τα 350 είναι μέρας και τα 160 Βραδυνα.

Μακάρι να έρθουν τόσο σύντομα!

Σε σπίτι που νοικιάζεις μπορείς να κάνεις αίτηση για νυχτερινό χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ;

Εφόσον πληρώνεις εσύ το κόστος και το αποτέλεσμα μόνο μείωση μπορεί να προκαλέσει στους λογαριασμούς φαντάζομαι ναι.

Το ρεύμα στο όνομα μου είναι όποτε δεν υπάρχει πρόβλημα. Όταν φυγω ας του μείνει, χάρισμα του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπίτι που νοικιάζεις μπορείς να κάνεις αίτηση για νυχτερινό χωρίς τη συγκατάθεση του ιδιοκτήτη ;

Εφόσον πληρώνεις εσύ το κόστος και το αποτέλεσμα μόνο μείωση μπορεί να προκαλέσει στους λογαριασμούς φαντάζομαι ναι.

Αν το εχετε γυρισει στο ονομα σου, δεν βλεπω τον λογο γιατι οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγοντας από ένα σπίτι που νοικιάζουμε δεν παίρνουμε υποθέτω το μηχανηματακι αυτό ε; θα μείνει για τον επόμενο ενοικιαστή (η ιδιοκτήτη) ο οποίος απλά θα κάνει ΣΥΝΔΕΣΗ και θα έχει νυχτερινό η θα πρέπει από την αρχή να κάνει διαδικασίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το νυχτερινό ρεύμα αξίζει μόνο όταν κάνεις παραπάνω κατανάλωση το βράδυ από ότι τη μέρα αλλιώς σου βγαίνει ακριβότερα...μη νομίζετε ότι με το να βάλεις νυχτερινο απλά έχεις έκπτωση το βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί η κατανάλωση του νυχτερινού να είναι μεγαλύτερη από το κανονικό, δεν είναι εφικτό, τη στιγμή που το κανονικό έχει διπλάσια διάρκεια από το νυχτερινό (16 ώρες έναντι 8).

Δηλαδή θα πρέπει όλη τη μέρα να λειτουργείς μόνο το ψυγείο και να μεταθέσεις όλες τις δουλειές, συν τηλεοράσεις κ.λπ. το βράδυ, σαν κάποιους σε μια αμερικάνικη εκπομπή για τσιγγούνηδες, που μια τρελή έβαζε σκούπα και κλάδευε τη νύχτα με φακό (με ηλεκτρικό πριόνι).

 

Απλά, όπως είπε ο dtzgr, κάνεις όσες περισσότερες δουλειές μπορείς τη νύχτα, και όχι τη μέρα, π.χ. πλυντήρια.

Αν μπορείς να βολευτείς και με το να ανάβεις θερμοσίφωνα τη νύχτα αντί για τη μέρα, και να σιδερώνεις κατά τις 23:00 ή 15:00-17:00 αντί για το απόγευμα, ή να φτιάχνεις ένα φαγητό μέχρι τις 07:00, τόσο το καλύτερο.

 

Απλά τα περισσότερα από αυτά δε μπορούν να γίνουν. Και αν τα κάνεις θα έχεις καταλήξει σαν τους τρελούς που λέω πιο πάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημαντικό οφελος απο το νυχτερινο θα δεις αν συνδυαστεί με ηλεκτρική θερμανση το χειμώνα, οπως κλιματιστικό inverter.

Αλλιως το οφελος ειναι μικρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το νυχτερινό ρεύμα αξίζει μόνο όταν κάνεις παραπάνω κατανάλωση το βράδυ από ότι τη μέρα αλλιώς σου βγαίνει ακριβότερα...μη νομίζετε ότι με το να βάλεις νυχτερινο απλά έχεις έκπτωση το βραδυ.

Αυτό είναι ανέφικτο. Στο νυχτερινό έχεις απλά ένα 2ευρω παραπάνω στο λογαριασμό κάθε τετράμηνο. Με 700kwatt το τετράμηνο στο νυχτερινό τιμολόγιο έχεις 40 ευρώ έκπτωση. Δηλαδή όπως και να έχει με το νυχτερινό κερδίζεις απλά όσες πιο πολλές πάνε εκεί τόσο πιο πολύ το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για θέρμανση το θέλω (κλιματιστικό) κυρίως και πλυντήριο. Ειμαι βραδινός τύπος όποτε κάνω και το ρεύμα μου σε βραδινό! Ούτως η άλλως συνήθως πλυντήριο βραδινές ώρες βάζω λόγο εργασίας. Με ποιο σκεπτικό όμως έχουν κάνει τον νυχτερινό ρεύμα χωρίς προϋποθέσεις για το ποιοι το δικαιούνται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εναν φοιτητη που δεν μαγειρευω και τρωω λεσχη, συμφερει να το κανω? Νομιζω ξοδευω περιπου 500-600 kwh το 4μηνο (θερμοσιφωνα, ΥΗ, αφυγραντηρα κτλ...)

 

Πλυντηριο βαζω συνηθως βραδινες ωρες και τοτε κανω μπανιο συνηθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εναν φοιτητη που δεν μαγειρευω και τρωω λεσχη, συμφερει να το κανω? Νομιζω ξοδευω περιπου 500-600 kwh το 4μηνο (θερμοσιφωνα, ΥΗ, αφυγραντηρα κτλ...)

 

Πλυντηριο βαζω συνηθως βραδινες ωρες και τοτε κανω μπανιο συνηθως

 

Συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι δεν υπάρχει κάποιος που να μην τον συμφέρει να το κανει. Και μόνο οι πάγιες συσκευές: ψυγείο, φορτιστές στις πρίζες κλπ θα είναι κέρδος. Εκτός σε όσους έχουν νυχτερινό υπάρχει διαφορετική κατανάλωση τις "κανονικές" ώρες! Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο σκεπτικό όμως έχουν κάνει τον νυχτερινό ρεύμα χωρίς προϋποθέσεις για το ποιοι το δικαιούνται;;

Το νυχτερινό δεν είναι κοινωνική πολιτική. Είναι κίνητρο να μετατοπίσεις καταναλώσεις σε ώρες μη αιχμής (για το δίκτυο μεταφοράς και για τις μονάδες παραγωγής). Αν δεν υπήρχε τέτοιο κίνητρο και λόγω των κοινών ωραρίων των περισσότερων ανθρώπων (εργασίας, ζωής, ύπνου, μαγειρέματος κλπ) τότε θα υπήρχαν στιγμές που το δίκτυο χρειάζεται τεράστια χωρητικότητα (για να τους εξυπηρετήσει όλους ταυτόχρονα) και άλλες στιγμές που το δίκτυο κάθεται.

 

Ο διαχειριστής προτιμά συνεχή ομοιόμορφη φορτωση στο δίκτυο και μικρότερη μέγιστη χωρητικότητα (γιατί για να αυξήσει τη χωρητικότητα και να μην έχει διακοπες τις ώρες που η ζήτηση είναι υψηλή, το κόστος είναι τεράστιο). Ο μόνος τρόπος να γίνει αυτό είναι αν δώσει κίνητρο ώστε όσοι μπορούν να εξετάσουν το ενδεχόμενο να μεταφέρουν οικειοθελώς (με το αζημειωτο) ενεργοβορες συνήθειες σε στιγμές που το δίκτυο συνήθως "κάθεται", ώστε μετά να μειώνεται η μέγιστη ισχύς που απαιτείται στις ώρες αιχμής (γιατί, πχ, μία φορά μόνο τη μέρα θα βάλεις πλυντήριο, ή θα μαγειρέψεις ή θα σιδερωσεις κοκ)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...