Προς το περιεχόμενο

Περιοχές για φοιτητές στην Αθήνα


Uonlyliveonce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά άλλοι πηγαίναμε από νότια Αττική στη σχολή, δεν μας εμπόδισε κάτι...

 

Είναι άλλο να έχεις δικό σου σπίτι (αν αυτό εννοείς στη περίπτωσή σου) και άλλο να έρχεσαι από επαρχία με σκοπό να νοικιάσεις. Στη δεύτερη περίπτωση έχεις το πλεονέκτημα της επιλογής και επιλέγεις που θα είναι καλύτερα με βάση 5-10 κριτήρια εκ των οποίων η απόσταση είναι από τα πιο βασικά αν έχεις σκοπό να παρακολουθείς μαθήματα εντατικά σε καθημερινή βάση. (όταν δεν έχεις και όχημα δικό σου και εξαρτάσαι από τα ελληνικά ΜΜΜ)

 

Σίγουρα είναι πιο ωραία να μένεις στον Άλιμο από τη Κυψέλη αλλά αν έχεις έρθει με σκοπό να σπουδάσεις σε συγκεκριμένη σχολή δε θα πας να μείνεις κάπου θες 1 ώρα και απλά για να πας.

 

(Καλά υπάρχει και το κριτήριο της προσωπικής επιλογής, μπορεί κάποιος να προτιμάει να μένει σε συγκεκριμένο μέρος και ας χάνει 2,5  ώρες την ημέρα σε λεωφορεία αλλά εγώ με τη δουλειά μου πχ δε τη πάλευα και μετά από ένα διάστημα μετακόμισα πιο κοντά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι εννοείται πως τα ΜΜΕ δεν δειχνουν την πλήρη αλήθεια... Τα Χριστούγεννα π.χ έμεινα 3 μέρες σε έναν φίλο μου στην Ομόνοια και δεν έγινε το παραμικρό... οπότε ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα περιμένω τα αποτελέσματα από τις πανελλήνιες και μετά θα αρχίσω το ψάξιμο και θα χω στο νου μου τα μέρη που μου είπατε!!! ✌

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και εγώ που μεγάλωσα στην Αθήνα..και 2-3 φορές που έπρεπε να πάω στη Ζήνωνος το βράδυ να πάρω το λεωφορείο έκανα το σταυρό μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοείται πως τα ΜΜΕ δεν δειχνουν την πλήρη αλήθεια... Τα Χριστούγεννα π.χ έμεινα 3 μέρες σε έναν φίλο μου στην Ομόνοια και δεν έγινε το παραμικρό...

Αν στις ειδησεις εκτός απο φωτο εγκληματιων δημοσιευανε και διεύθυνση θα ηταν υπέροχα. Μονο σε διπλανό τους διαμέρισμα θα ένιωθα ήσυχος

 

Και μην ακούσω μαλακιες οτι απο εδω και περα θα κοιμούνται στις φυλακές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά!!! ήθελα να ρωτήσω, πέρασα στην ΑΣΟΕ στην Αθήνα και με όσους έχω μιλήσει μου λένε πως με βολεύει πολύ να βρώ σπίτι στους Αμπελόκηπους... Ήθελα να ρωτήσω, χωρίς καμία παρεξήγηση, είναι καλή περιοχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπου και να πας, πήγαινε Ταύρο. Τους λόγους τους έχω εξηγήσει σε άλλο θρεντ που δυστυχώς κλειδώθηκε. Και μια χαρά συμφέρει για το ΠαΠει.

 

Και αμάν πια με του Ζωγράφου. Όπου φοιτητής και Ζωγράφου. Η περιοχή δεν έχει ισιο δρόμο. Ανηφόρα/κατηφόρα/ανηφόρα/κατηφόρα, κτλ.

 

Άμα θες Πειραιά πάντως, μη πας Μανιάτικα, Καστέλα, Καλλίπολη για τον ίδιο λόγο ακριβώς.

Καλησπέρα παιδιά!!! ήθελα να ρωτήσω, πέρασα στην ΑΣΟΕ στην Αθήνα και με όσους έχω μιλήσει μου λένε πως με βολεύει πολύ να βρώ σπίτι στους Αμπελόκηπους... Ήθελα να ρωτήσω, χωρίς καμία παρεξήγηση, είναι καλή περιοχή;

Ουπς τώρα το είδα. Πάλι Ταύρο θα σου πρότεινα. Αμπελόκηποι είναι απαίσια συνοικία κατά την άποψη μου. Άμα θες κέντρο κοίτα Δυτικές συνοικίες (Σεπόλια, Κολωνός)

Πολύ αστυνομία παίζει στους Αμπελοκήπους, περισσότερο από όσο θα πρεπε, πρώτα απ' όλα. Και δεύτερον θα έχεις στα πόδια σου τους χούλιγκαν του Βάζελου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμπελόκηποι είναι μια χαρά περιοχή, έχει και ζωή στην Πανόρμου με μπαράκια, φαγαδικα και αρκετό φοιτητοκοσμο. Έχει αστυνομία λόγο ΓΑΔΑ αλλά αυτό δεν το λες και κακό. Απλά είναι ακριβά νομιζω λόγο μετρό. Φυσικά σε κάθε περιοχή υπάρχουν καλά και κακά σημεία, αν πχ νοικιάσεις πάνω στην Κηφισίας δεν θα σου αρέσει, αν πας πάνω από Πανόρμου είναι αρκετά ήσυχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σπούδασα ασοεε και εμένα εξαρχεια και άνω εξαρχεια. Ήταν μια χαρά και από απόσταση σχολής και σαν σημείο , συγκοινωνίες και πολλές περιοχές κοντά σαν κέντρο. Αν τυχόν έχεις αμάξι βέβαια είναι δύσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είπαμε να υπάρχει αστυνομία, αλλά όχι και σε φάση που φοβάσαι να βηξεις.

 

Πανόρμου...χμμ, έχω πάει εκεί και στην πλατεία βλέπω γέρους συνήθως. Τώρα ναι έχει φαγάδικα αλλά δυστυχώς πολλά από αυτά δεν έχουν take away.

 

Και έπειτα, γιατί ψάχνεις περιοχή δίπλα στην ΑΣΟΕΕ, και δε κοιτάς ποια περιοχή γουστάρεις ΕΣΥ; Εντάξει μη πας σε καμιά Ραφήνα, αλλά συγκοινωνίες έχει η Αθήνα, δόξα το Θεό. Αν πάλι δε ξέρεις από Αθήνα, πες μας τι γουστάρεις σε μια περιοχή να σε βοηθήσουμε. (Μην ανησυχείς δε θα σου προτείνω πάλι Ταύρο, το υπόσχομαι.)

 

 

Αμπελόκηποι πάντως δε θα σου πρότεινα, εκτός αν είσαι Βάζελος και γουστάρεις να κάνεις παρέα με τους χούλιγκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ΟΠΑ σου προτεινω πλατεια καννιγος, πλατεια βαθης, αττικη, σεπολια, κολωνο, πλατεια βικτωριας,εξαρχεια, κυψελη, κατω πατησια.

 

με τα ποδια θα πηγαινεις σχολη μαζι με το τσουρι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς ο από πάνω αστειεύεται. Αλλά οι περισσότεροι ξεχνάνε ότι η πιο επικίνδυνη περιοχή της Αθήνας είναι ο Βοτανικός.

 

 

Σχεδόν καθόλου συγκοινωνίες, οδοί χωρίς πεζοδρόμια (Μαρκόνι, Αγίας Άννας), λυτά σκυλιά, τσιγγανοι...όσο για τα σπίτια...μόνο κάτι παραγκες θα βρεις.

 

Με λίγα λόγια η πολυδιαφημισμενη Ομόνοια, είναι παράδεισος μπροστά στο Βοτανικό που σπάνια αναφέρεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τεταρτοετής στο ΟΠΑ(ΑΣΟΕΕ) θα σε συμβούλευα να ξεχάσεις οποιαδήποτε περιοχή κοντά στη σχολή(κυψέλη,βικτώρια,εξάρχεια,ομόνοια κ.α.),ειδικότερα αν είσαι κορίτσι.Μιλάμε για άθλιες καταστάσεις ειδικά από τη στιγμή που αρχίζει να σκοτινιάζει και γενικότερα απλά περπατώντας σε αυτές τις περιοχές γύρω από τη σχολή αντιλαμβάνεσαι περί τινος πρόκειται.(Υπάρχουν φοιτητές που το χειμώνα φοβούνται να έρθουν μόνοι τους για μάθημα 7-9.)
Θα ήταν καλό επίσης να αποφύγεις αν μπορείς περιοχές που θα πρέπει να χρησιμοποιείς λεωφορείο-τρολλευ για να έρχεσαι,γιατί αφενός δεν έχουν σταθερά ωράρια,ειδικά τις απογευματινές ώρες είναι σύνηθες φαινόμενο να περιμένεις πάνω από 15 λεπτά,αφετέρου θα έχουν πολλές καθυστερήσεις στη διαδρομή η οποία ιδιαίτερα σε ώρες αιχμής θα σου φανεί μαρτυρική από το πλήθος που θα συγκεντρώνεται.
Γνώμη μου είναι να αποφύγεις και την αλλαγή γραμμής από μετρό σε ηλεκτρικό,αν και αυτό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα για πολλούς φοιτητές.
Αν έχεις αυτοκίνητο σίγουρα δε θα μπορείς να έρχεσαι με αυτό στη σχολή,καθώς δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις θέση για παργκινγκ και θα έχεις και πρόβλημα με το δακτύλιο συν την κίνηση του κέντρου.
Προσπάθησε να βρεις ένα σπίτι κοντά σε σταθμό του ηλεκτρικού και μη σε φοβίζει αν η περιοχή φαίνεται μακριά από τη σχολή,να βρεις τη διαδρομή και να υπολογίσεις ότι κατα μέσο όρο θα χρειάζονται 2 λεπτά για κάθε στάση+4-5 λεπτά αναμονής.(Για μένα τσεκαρισμένο από την Καλλιθέα-Βικτώρια είναι 6 στάσεις και χρειάζονται 12 λεπτά,το ίδιο ισχύει πάνω κάτω σε όλους τους σταθμούς)
Έχε υπόψιν σου ότι τα προγράμματα στην ΑΣΟΕΕ δεν είναι συνήθως καλά φτιαγμένα με αποτέλεσμα να είναι σύνηθες φαινόμενο να έχεις κενό 2ή4 ώρες ανάμεσα στα μαθήματα,οπότε καλό θα είναι να έχεις και την επιλογή να πεταχτείς σπίτι σου εκείνες τις ώρες.
Γενικότερα περιοχές που μπορείς να ψαχτείς είναι Καλλιθέα,Ταύρος ακόμα και Ν.Ιωνία,Ν.Ηράκλειο ή και προς Αιγάλεω αν θες να είσαι στο επίκεντρο της φοιτητικής ζωής.
Πάντα να ψάχνεις κοντά σε σταθμούς ηλεκτρικού ή μετρό και ας κοστίζει κάτι παραπάνω.
Καλή φοίτηση στο ΟΠΑ :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβούνται; Jesus...

 

Χα, μ' αρέσει που του πρότεινες Ταύρο...δε νιώθω μόνος τώρα! Αν και στη πραγματικότητα ο Ταύρος δεν έχει ΗΣΑΠ. Ο σταθμός Ταύρος ανήκει διοικητικά στο δήμο Καλλιθέας αλλά εξυπηρετεί τους Ταυριωτες που μένουν από τον Προαστιακό και κάτω κυρίως.

 

Νέα Ιωνία και Νέο Ηράκλειο ούτε για πλάκα. Τελείως κακοί δρόμοι, παραγκες και γενικά χάνεσαι. Και είναι και περιοχές που δεν έχουν ούτε Βενετη ούτε Γρηγόρη ούτε Everest! Μπορεί να κάνω λάθος γιατί για να πω την αμαρτία μου δεν έχω πολυκυκλοφορησει σε αυτές τις περιοχές.

 

Αιγάλεω παίζει πολύ τσιγγαναριο, και δεν έχει ΗΣΑΠ οπότε δε νομίζω ότι κολλάει.

 

Επειδή υποσχέθηκα να μη σου προτείνω πάλι Ταύρο...θα σου προτείνω Μοσχάτο. Φτηνή περιοχή είναι, ησυχία έχει (μόνο ένα μαγαζί έχω πετύχει ανοικτό στη Μακρυγιάννη τη νύχτα!)...έχει και δυο νυχτερινές γραμμές (040 που σε αφήνει στην Παραλιακή και 500 που σε αφήνει στον ΗΣΑΠ)....το μόνο περίεργο είναι οτι τα Everest του Μοσχάτου δεν είναι 24ωρα (γιατί όμως δε καταλαβαίνω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους... Βρήκα τελικά σπίτι, στην Άνω Κυψέλη... Πιο μακριά από την πλατεία, βόρεια δηλαδή... είναι στα όρια με το Πολύγωνο... Ως τώρα ήσυχη περιοχή φαίνεται! όχι τόσο φοιτιτοπεριοχή, αλλά δεν με χαλάει αυτό... τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...