Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σχολές πληροφορικής - προγραμματισμού

sahgon

Ερώτηση

Μόλις τελείωσα την τρίτη Λυκείου, έγραψα πανελλήνιες μέσω πέμπτου πεδίου , οικονομίας και πληροφορικής. Σε 4-5 βγαίνουν τα αποτελέσματα και έχουν αρχίσει οι υποβολές για το μηχανογραφικό μέχρι και 20 μέρες από σήμερα. 

Εγώ γενικά αναζητώ μια σχολή πληροφορικής, και κυρίως θέλω όταν βγω από αυτή τη σχολή που θα έχω μπει να βγω σίγουρα προγραμματιστής βασικά. Τα τμήματα πληροφορικής που έχω στο νου μου είναι και με ενδιαφέρουν:
1. Πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ

2. Πληροφορικής ΟΠΑ

3. Πληροφορικής ΑΠΘ

4. Εφαρμοσμένης πληροφορικής Παν. Μακεδ.

5. Πληροφορικής ΠΑΠΕΙ 

6. Πληροφορικής και τηλεματικής Χαροκόπειο 

7. Ψηφιακών συστημάτων ΠΑΠΕΙ

8. Επιστήμης υπολογιστών Παν. Κρήτης

Τώρα σχετικά με τη σειρά που θα τα δηλώσω είναι ένα ζήτημα...μάλλον πρώτα θα βάλω ΕΚΠΑ, στο οποίο βέβαια δεν πιστεύω ότι θα έχω αρκετά μόρια για να μπω, οπότε αν πάρω τα μόρια που πιστεύω θα μπω ΟΠΑ που μάλλον είναι αυτό που πραγματικά θέλω. 

Για να μπω στο θέμα, χρειάζομαι γνώμες για τις παραπάνω σχολές, κυρίως για αυτές στην Αθήνα. Εκτός από ότι οι σχολές στην Αθήνα θα είναι πολύ καλές, μένω Λουτράκι Κορινθίας και το να πάω Θεσ/κη δεν είναι και ότι πιο εύκολο αν και είναι μια επιλογή μου αναγκαστικά. Και γι'αυτούς τους λόγους ίσως αυτή θα είναι και η σειρά που θα τα δηλώσω ακόμα και ενώ το ΑΠΘ θέλει πιο πολλά μόρια από τον ΟΠΑ και δεν βγάζει νόημα πολύ αυτή η σειρά που θα τα βάλω.

Εγώ δεν έχω θέμα αν μέσα στα μαθήματα υπάρχουν οικονομικά όπως στον ΟΠΑ, ή τηλεπικοινωνίες στο ΕΚΠ. Αλλά επειδή κάποιος φίλος του πατέρα μου που έχει υιό που πέρασε τμήμα πληροφορικής ΟΠΑ, του είπε ότι το τμήμα αυτό(του ΟΠΑ) είναι πολύ περιορισμένο και δεν βγαίνεις καθαρά προγραμματιστής γιατί έχει και οικονομικά μαθήματα, αλλά δεν είναι και σίγουρος....και εγώ τώρα είμαι σε φάση "τι λέει; πού πάω;".  Δεύτερον, τι βγαίνεις από αυτά τα τμήματα; Υπάρχουν μεγάλες διαφορές;

Όπως είπα ΕΚΠΑ δεν το βλέπω να μπαίνω, ΟΠΑ είναι αυτό που θέλω μάλλον, για ΑΠΘ και ΠΑ. ΜΑΚ. δεν έχω ίδεα... αλλά αν είναι πραγματικά καλά ίσως ξανα σκεφτώ τη σειρά που θα τα βάλω, το ίδιο και για της Κρήτης.

Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
  • Απαντήσεις 126
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Συχνή συμμετοχή στην ερώτηση

Δημοφιλή Μηνύματα

Το θέμα δεν είναι το κόστος, αλλά ο χρόνος. Εγώ προσωπικά δε δέχομαι να με καθυστερούν οι καταλήψεις. Είναι χάσιμο πολύτιμου χρόνου.

Κάντε μου μία χάρη και πηγαίνετε στη πρώτη σελίδα αυτού εδώ του θέματος να δείτε πώς το άρχισα και για ποιον λόγο. Μην ξεφτυλίζετε το θέμα που άνοιξα. Το άνοιξα για άλλο λόγο και βασικά για να είναι χ

Αυτό που θέλει να σου πει ο kaliakman (φαντάζομαι) είναι πως τελειώνοντας και μόνο κάποια από αυτές τις σχολές, δεν είσαι προγραμματιστής. Αν δε δουλέψεις μόνος σου (κάτι που ήδη κάνεις, όπως είπες),

Προτεινόμενες αναρτήσεις

• 0

Τα δικα σου λεγομενα μπορεις να τα αλλαζεις καθε μερα, οπως και κανεις, ασχετως αν υπαρχουν καποιοι να σου δειχνουν οτι φασκεις κι αντιφασκεις.

Τα λεγομενα των αλλων δεν δικαιουσαι. Ετσι λοιπον, κανεις εδω μεσα δεν εχει γραψει οτι δεν αξιζει να σπουδασει καποιος.

Οι σπουδες σαφεστατα αξιζουν και γι'αυτο σπουδασαμε, οσοι σπουδασαμε. Δεν κατοχυρωνουν τιποτα ομως απο μονες τους. Γι'αυτο, μετα το πτυχιο ο καθενας ακολουθει το δικο του δρομο. Αλλος παει για μεταπτυχιακο, αλλος για certs, αλλος για δουλεια και αλλος καταληγει αεργος να βαυκαλιζεται μεσα στα φορουμ για το πτυχιο ΤΕΙ που διαθετει βγαζοντας αχρηστους μεχρι και καταξιωμενους επαγγελματιες στο χωρο της πληροφορικης.

• Like 1
Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Τα δικα σου λεγομενα μπορεις να τα αλλαζεις καθε μερα, οπως και κανεις, ασχετως αν υπαρχουν καποιοι να σου δειχνουν οτι φασκεις κι αντιφασκεις.

Τα λεγομενα των αλλων δεν δικαιουσαι. Ετσι λοιπον, κανεις εδω μεσα δεν εχει γραψει οτι δεν αξιζει να σπουδασει καποιος.

Οι σπουδες σαφεστατα αξιζουν και γι'αυτο σπουδασαμε. Δεν κατοχυρωνουν τιποτα ομως απο μονες τους. Γι'αυτο, μετα το πτυχιο ο καθενας ακολουθει το δικο του δρομο. Αλλος παει για μεταπτυχιακο, αλλος για certs, αλλος για δουλεια και αλλος καταληγει αεργος και βαυκαλιζεται μεσα στα φορουμ για το πτυχιο ΤΕΙ βγαζοντας αχρηστους τους αλλους.

Εσύ δηλαδή έχεις σπουδάσει; :-D    Όπως είπα και πρίν εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Εσύ δηλαδή έχεις σπουδάσει; :-D    Όπως είπα και πρίν εξ ιδίων κρίνεις τα αλλότρια.

Το τι εχω κανει εγω δεν ειναι θεμα που θα το συζητησω μαζι σου, ειτε εδω, ειτε στα pm που ηρθες απροσκλητα για να συνεχισεις τις γυμνασιακου επιπεδου "ατακες" σου. Αλλωστε, μολις πηγα να σου πω μερικα πραγματα για μενα, αρχισες να "μαντευεις" με τη μια οτι ψευδομαι (γιατι αραγε ; ).

Γι'αυτο φερνω συνεχως το παραδειγμα του giotis1982 (16 χρονια προυπηρεσια, 8 IT certs ) καθως μπηκε στη διαδικασια να σου κοινοποιησει το CV του και παραλληλα μπηκες κι εσυ στη διαδικασια να τον ακυρωσεις, να τον προσβαλλεις και να τον μηδενισεις μπρος στην πτυχιαρα ΤΕΙ που διαθετεις .

Ειναι χαρακτηριστικο του mindset σου και των επιχειρηματων σου η συγκεκριμενη περιπτωση.

Μετα την παρουσα διευκρινηση λοιπον, συνδεεσαι εκ νεου με Καιρο μεχρι να εντοπισω το επομενο διασκεδαστικο ποστ-κωλοτουμπα που θα κανεις για να αυτοαναιρεθεις.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Το τι εχω κανει εγω δεν ειναι θεμα που θα το συζητησω μαζι σου, ειτε εδω, ειτε στα pm που ηρθες απροσκλητα για να αρχισεις τα ιδια και τα ιδια.

Γι'αυτο φερνω συνεχως το παραδειγμα του giotis1982 (16 χρονια προυπηρεσια, 8 IT certs ) τον οποιο προσβαλλεις ως επαγγελματια , επειδη θεωρεις οτι το πτυχιο ΤΕΙ σε καθιστα ανωτερο/σημαντικοτερο/whatever.

Σου απαντησαν κι αλλοι, συνεχισε λοιπον να εκτιθεσαι.

Ρε άσε τον giotis1982 με 16 χρόνια προυπηρεσία και τα 300 certs. Και γω λέω οτι έχω 20 χρόνια και 3 μεταπτυχιακά. Πες μας για σένα. Εκτός και εάν ντρέπεσαι, πράγμα διόλου απίθανο.

Με εσενα διαλογο δε συνεχιζω , το ανεφερα και πιο πανω, ο μονος λογος που απαντησα προηγουμενως ηταν διοτι επιχειρησες να αλλαξεις αυτα που γραφω για να δημιουργησεις εντυπωσεις.

Απαξιείς ε; Και βάζε και κάνα τόνο δε κοστίζει τίποτα!

Τέλος εδώ γιατί εξαιτίας σου χάλασε το thread.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
  • 0

Και βάζε και κάνα τόνο δε κοστίζει τίποτα!

Θα βαλω τονους μολις μαθεις να γραφεις σωστα τις βασικες λεξεις της επιστημης που ισχυριζεσαι οτι σπουδασες.

Βρες το λαθος :

http://www.insomnia.gr/topic/648865-τεχνικος-υπολογιστων-2017/?p=55832842

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

• Δημιουργία νέου...

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.