Προς το περιεχόμενο

Eπιλογή Σχολής


commandante

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να μπει ένα όριο κάποια στιγμή στις μαλακίες που μπορούν να ειπωθούν σε ένα μόνο thread.

 

 

 

Σε δημόσιο φόρουμ είσαι θα διαβάσεις και βλακείες. Εγώ ξέρεις πόσες έχω διαβάσει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

_Theo_ μόνο μια ερώτηση. Πιστεύεις ότι κάποιος που το έχει, έχει χύσει ιδρώτα για να φτάσει σε ένα επίπεδο και σέβεται τον εαυτό του θα σκεφτόταν έστω και για μια στιγμή να μπει στο Δημόσιο; Σε Δημόσιο οποιασδήποτε χώρας, όχι μόνο εδώ. Να κάνει τι ακριβώς;

Το μόνο "Δημόσιο" στο οποιό self-respected computer scientists θα πήγαιναν είναι υπηρεσίες των ΗΠΑ/ΗΒ/κλπ που παίζουν με war / networks. Κατά τα άλλα, οι περισσότερες δουλειές οδηγούν σε slow and painful knowledge death. 

 

Ειδικά για αρχή καριέρας δεν θα το έκανα με τίποτα. Στην Ελλάδα μάλιστα, για κανένα λόγο. Σε κάθε περίπτωση σε ιδιωτικές εταιρίες μπορείς να παίζεις σε 100%+ μεγαλύτερους μισθούς, με πολύ μεγαλύτερη ανέλιξη (και αν είσαι σε καλή εταιρία, με σχεδόν σίγουρη θέση για πολύ καιρό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ που ξέρεις ότι παράγει έργο; Σε ενδιαφέρει και το επίπεδο του κώδικα ε;

 

 

Ενώ εσύ επειδή ξαφνικά αποφάσισες να ασχοληθείς με το κλαδό απέκτησες ελπίδες.Και που ξέρεις ποιά είναι η ενασχόληση μου με το κλάδο; Το ξαναλέω όσοι έχετε την ίδια άποψη είστε τυχεροί γιατί δεν υπάρχει επιμελητήριο.

 

Όντως, τυχεροί όσοι δουλεύουν IT στην Ελλάδα που δεν έχουν ένα μάτσο άσχετους γραφειοκράτες να ορίζουν τι μπορούν και δε μπορούν να κάνουν. Ειδικά όταν βασίζουν τις νομοθεσίες σε παρωχυμένες ιδεοληψίες τύπου "Δεν έχεις το κατάλληλο κωλόχαρτο από το Χ πανεπιστήμιο".

 

Αν εσύ περιμένεις να υπάρξει ένας "Δερβέναγας" ορισμένος από το κράτος για να κόψει τον ανταγωνισμό επειδή δε μπορείς να ανταπεξέλθεις, καλύτερα να το κόψεις το άθλημα από τώρα. Αν πιστεύεις ότι επειδή πήρες πτυχίο, μαθαίνοντας τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή αναλογικά με το τι χρειάζεσαι, αυτόματα αυτό σε καθιστά καλύτερο , τότε κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου - και μάλιστα όρθιος. Υπάρχουν αυτοδίδακτοι (όχι απαραίτητα χωρίς ανώτατη εκπαίδευση, απλά σπούδασαν κάποια άλλη επιστήμη) που οι γνώσεις τους και οι ικανότητές τους είναι απαράμιλλες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, τυχεροί όσοι δουλεύουν IT στην Ελλάδα που δεν έχουν ένα μάτσο άσχετους γραφειοκράτες να ορίζουν τι μπορούν και δε μπορούν να κάνουν. Ειδικά όταν βασίζουν τις νομοθεσίες σε παρωχυμένες ιδεοληψίες τύπου "Δεν έχεις το κατάλληλο κωλόχαρτο από το Χ πανεπιστήμιο".

 

Αν εσύ περιμένεις να υπάρξει ένας "Δερβέναγας" ορισμένος από το κράτος για να κόψει τον ανταγωνισμό επειδή δε μπορείς να ανταπεξέλθεις, καλύτερα να το κόψεις το άθλημα από τώρα. Αν πιστεύεις ότι επειδή πήρες πτυχίο, μαθαίνοντας τον ελάχιστο κοινό παρονομαστή αναλογικά με το τι χρειάζεσαι, αυτόματα αυτό σε καθιστά καλύτερο , τότε κοιμάσαι τον ύπνο του δικαίου - και μάλιστα όρθιος. Υπάρχουν αυτοδίδακτοι (όχι απαραίτητα χωρίς ανώτατη εκπαίδευση, απλά σπούδασαν κάποια άλλη επιστήμη) που οι γνώσεις τους και οι ικανότητές τους είναι απαράμιλλες.

 

 

 

Με αυτο το σκεπτικό γιατί υπάρχει ο δικηγορικός σύλλογος ή ο ιατρικός σύλλογος; Γιατί να μη μπορεί κάποιος να δηλώσει φιλόλογος, γεωπόνος, φυσικός χωρίς να έχει κάποιο πτυχίο απο ΑΕΙ εσωτερικού ή εξωτερικού; Αυτά τα τραγελαφικά μόνο στην Πληροφορική και στους Ψυχολόγους συμβαίνουν. 

Κατά τα άλλα με έκανες και γέλασα. Το θέμα δεν είναι αν μπορώ να ανταπεξέλθω εγώ (που μια χαρά μπορώ) το θέμα είναι να μην δηλώνει ο κάθε πικραμένος που ξύπνησε ένα ωραίο πρώι και είπε "ας ασχοληθώ με την Πληροφορική" IT Consultant, IT Support κλπ και να κάνει και τον έξυπνο.

Βεβαία στον ιδιωτικό τομέα αυτό δεν μπορείς να το ελέγξεις μιας και η κάθε επιχείρηση κάνει οτι θεωρεί σωστό  εκείνη. Αλλά τουλάχιστον με την ίδρυση επιμελητηρίου Πληροφορικής οπού θα εντάσσονταν αυτόματα όλα τα τμήματα ΑΕΙ/ΤΕΙ Πληροφορικής αλλά και πτυχιούχοι εξωτερικού θα συμμάζευε κάπως τα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσεις που μπαινετε στη διαδικασια και απαντατε στο _Theo_ ριξτε μια ματια σε αυτο το τοπικ:

http://www.insomnia.gr/topic/648865-τεχνικος-υπολογιστων-2017/?p=55832740

 

Ειδικα στο ποστ που εχω taggαρει στο παραπανω URL εχει πει σε Senior IT consultant με ITIL cert, MCSA, MCSΕ, MCT κλπ και 16 χρονια προυπηρεσια στο χωρο,  οτι δεν θα του μαθει ο αλλος τη δουλεια καθως αυτος διαθετει πτυχιο ΤΕΙ πληροφορικης :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω ότι ο Theo ίσως κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά κάπου το χαλάει με τα περί κλειστού κλάμπ των πληροφορικών.

 

Επίσης, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι όλων των ειδών οι προγραμματιστές ή οι περί του επαγγέλματος δηλώνοντες web, admin δικτύων κλπ, μπορούν να "διαβάσουν" και να ανάγουν ένα πρόβλημα σε ήδη γνωστό, αν είναι np hard ή όχι, αν υπάρχει ήδη αλγόριθμος που το λύνει, αν μπορεί να βελτιώσει ένα αλγόριθμο κλπ. Πιθανό να το ξέρει κάποιος ημμυ, κάποιος μαθηματικός αλλά και πάλι με διάβασμα.

 

Σημασία έχει τι θέλει η εταιρία.Ίσως να μη χρειάζονται οι γνώσεις ενός πληροφορικού καθόλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το σκεπτικό γιατί υπάρχει ο δικηγορικός σύλλογος ή ο ιατρικός σύλλογος; Γιατί να μη μπορεί κάποιος να δηλώσει φιλόλογος, γεωπόνος, φυσικός χωρίς να έχει κάποιο πτυχίο απο ΑΕΙ εσωτερικού ή εξωτερικού; Αυτά τα τραγελαφικά μόνο στην Πληροφορική και στους Ψυχολόγους συμβαίνουν. 

Κατά τα άλλα με έκανες και γέλασα. Το θέμα δεν είναι αν μπορώ να ανταπεξέλθω εγώ (που μια χαρά μπορώ) το θέμα είναι να μην δηλώνει ο κάθε πικραμένος που ξύπνησε ένα ωραίο πρώι και είπε "ας ασχοληθώ με την Πληροφορική" IT Consultant, IT Support κλπ και να κάνει και τον έξυπνο.

Βεβαία στον ιδιωτικό τομέα αυτό δεν μπορείς να το ελέγξεις μιας και η κάθε επιχείρηση κάνει οτι θεωρεί σωστό  εκείνη. Αλλά τουλάχιστον με την ίδρυση επιμελητηρίου Πληροφορικής οπού θα εντάσσονταν αυτόματα όλα τα τμήματα ΑΕΙ/ΤΕΙ Πληροφορικής αλλά και πτυχιούχοι εξωτερικού θα συμμάζευε κάπως τα πράγματα. 

 

1) Με κανένα σκεπτικό. Τεράστια κουβέντα.

 

2) Γιατί? Τόσο ευάλωτο είναι το εγώ σου? Ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει και θα τον κρίνει η κοινωνία. Εσύ που έχεις χαρτί νομίζεις ότι είσαι οτιδήποτε από αυτά? Κανένα χαρτί δε σε κάνει προγραμματιστή κοκ. Η ελεύθερη αγορά που θα σου δώσει χρήματα για να κάνεις αυτή τη δουλειά σε κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Το ΙΤ γενικά έχει ανταγωνισμό σε δυο άξονες. Ο πρώτος έχει να κάνει με τους άλλους και είναι σε πλήρη εξάρτηση από το δεύτερο που είναι ο ανταγωνισμός με τον εαυτό σου. Αν δε μπορείς ή δεν θέλεις να ανταγωνιστεις τον εαυτό σου τότε δεν έχεις καμια ελπίδα και στον άλλο αξονα. Η σχολή θα σου δώσει τα βασικά. Από εκεί και πέρα χρειάζεται απίστευτο χρόνο για διάβασμα και φυσικά αυτό δε σταματάει ποτέ. Καμιά λογική δεν είναι σωστή που περιμένει την σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση από ένα χαρτί. Τα παραδείγματα είναι πάρα πολλά. Τώρα οι εταιρίες στην Ελλάδα πληρώνουν τους ικανούς αρκετά χρήματα για να ζήσουν την οικογένεια τους, στο δημόσιο αντίστοιχη θέση χρειάζεται φοβέρα προσόντα και πιθανών και μια κομματική ενασχόληση.

Εκτος αν θες να διοριστεις μάνατζερ φωτοτυπικου σε κάποια ΔΕΚΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω ότι ο Theo ίσως κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά κάπου το χαλάει με τα περί κλειστού κλάμπ των πληροφορικών.

 

Επίσης, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι όλων των ειδών οι προγραμματιστές ή οι περί του επαγγέλματος δηλώνοντες web, admin δικτύων κλπ, μπορούν να "διαβάσουν" και να ανάγουν ένα πρόβλημα σε ήδη γνωστό, αν είναι np hard ή όχι, αν υπάρχει ήδη αλγόριθμος που το λύνει, αν μπορεί να βελτιώσει ένα αλγόριθμο κλπ. Πιθανό να το ξέρει κάποιος ημμυ, κάποιος μαθηματικός αλλά και πάλι με διάβασμα.

 

Σημασία έχει τι θέλει η εταιρία.Ίσως να μη χρειάζονται οι γνώσεις ενός πληροφορικού καθόλου.

 

 

 

Συμφωνώ. Όπως είπα η κάθε εταιρεία αποφασίζει.

 

1) Με κανένα σκεπτικό. Τεράστια κουβέντα.

 

2) Γιατί? Τόσο ευάλωτο είναι το εγώ σου? Ο καθένας μπορεί να πει ό,τι θέλει και θα τον κρίνει η κοινωνία. Εσύ που έχεις χαρτί νομίζεις ότι είσαι οτιδήποτε από αυτά? Κανένα χαρτί δε σε κάνει προγραμματιστή κοκ. Η ελεύθερη αγορά που θα σου δώσει χρήματα για να κάνεις αυτή τη δουλειά σε κάνει.

 

 

 

Και με εσένα συμφωνώ εν μέρει αλλά ας μην το αναλύσουμε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, νομίζω ότι ο Theo ίσως κινείται προς τη σωστή κατεύθυνση, αλλά κάπου το χαλάει με τα περί κλειστού κλάμπ των πληροφορικών.

 

Επίσης, μου είναι δύσκολο να πιστέψω ότι όλων των ειδών οι προγραμματιστές ή οι περί του επαγγέλματος δηλώνοντες web, admin δικτύων κλπ, μπορούν να "διαβάσουν" και να ανάγουν ένα πρόβλημα σε ήδη γνωστό, αν είναι np hard ή όχι, αν υπάρχει ήδη αλγόριθμος που το λύνει, αν μπορεί να βελτιώσει ένα αλγόριθμο κλπ. Πιθανό να το ξέρει κάποιος ημμυ, κάποιος μαθηματικός αλλά και πάλι με διάβασμα.

 

Ή άπλα οποιοσδήποτε με διάβασμα και βάσεις μαθηματικών οποιασδήποτε STEM σχολής. Ή και χωρίς βάσεις μαθηματικών όταν υπάρχει το https://www.khanacademy.org/  πχ. Γνωρίζεις τι επιπέδου μαθήματα κυκλοφορούν online από introductory level μέχρι postgraduate; Όποιος έχει όρεξη μαθαίνει. Έχω διδαχθεί πολλούς Προγραμματισμούς στη σχολή μου αλλά ειλικρινά πιο πολύ απολαμβάνω ένα μάθημα του MIT  ή ένα του Georgia Tech που διάλεξα για τους λόγους που έκρινα εγώ. Και αυτό είναι το υπέροχο στην εποχή μας, το ότι μπορείς να διαλέξεις να μάθεις ό,τι θέλεις!

 

Από κει και πέρα το θέμα μας είναι τι δηλώνει κάποιος; Εγώ δηλώνω τον τίτλο που μου δίνει η κάθε εταιρία που με προσλαμβάνει. Αυτό που θέλω είναι να κάνω τη δουλειά μου. Προφανώς και ένα μεγάλο κομμάτι των προγραμματιστών, ό,τι και να έχουν σπουδάσει, δε θα χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσει αλγόριθμο που δεν υπάρχει ήδη και ξέρει πως είναι ο βέλτιστος για αυτό που θέλει να κάνει. Αυτό για την ακρίβεια είναι τομέας των θεωρητικών Computer Scientists όχι του μέσου developer.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ρε παιδιά τι σχέση έχει ο προγραμματισμός με το IT? Τα κοπανήσατε βραδιάτικο;

Παρασύρθηκα από το IT PRO/Dev mea culpa ,τα ίδια ισχύουν πάνω κάτω στην προσπάθεια όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάποιος που κυνηγάει ενεργά στα 30+ το όνειρο του να γίνει Web Dev, με την πραγματική ζωή να με καθυστερεί όσο μπορεί και χωρίς την δυνατότητα να πάω να το σπουδάσω, η νοοτροπία σου _Theo_ είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος. Δηλαδή ότι θα πάω σε συνέντευξη για δουλειά και θα καθίσει απέναντι μου ένας πτυχιούχος που δεν ενδιαφέρεται για το τι μπορώ να κάνω, θα ψάξει να βρει αφορμή να με "κόψει" επειδή αυτός σπούδασε και εγώ όχι, ενώ παράλληλα θα ονειρεύεται νομικά πλαίσια που θα απαγορεύουν στις εταιρείες να με προσλάβουν!

 

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως κάποιος που κυνηγάει ενεργά στα 30+ το όνειρο του να γίνει Web Dev, με την πραγματική ζωή να με καθυστερεί όσο μπορεί και χωρίς την δυνατότητα να πάω να το σπουδάσω, η νοοτροπία σου _Theo_ είναι ο μεγαλύτερος μου φόβος. Δηλαδή ότι θα πάω σε συνέντευξη για δουλειά και θα καθίσει απέναντι μου ένας πτυχιούχος που δεν ενδιαφέρεται για το τι μπορώ να κάνω, θα ψάξει να βρει αφορμή να με "κόψει" επειδή αυτός σπούδασε και εγώ όχι, ενώ παράλληλα θα ονειρεύεται νομικά πλαίσια που θα απαγορεύουν στις εταιρείες να με προσλάβουν!

 

Να ψοφήσει η κατσίκα του γείτονα. Αυτό είναι το πιο σημαντικό! 

 

 

 

Εσύ αυτό κατάλαβες; Στις ιδιωτικές επιχειρήσεις δεν υπάρχουν και ούτε θα υπάρξουν τέτοια νομικά πλαίσια. Είναι καθαρά θέμα εταιρείας. Αν όμως πας εσύ και ένας που έχει σπουδάσει το αντικείμενο και πιθανόν μετά από τεστ φανεί ότι είστε το ίδιο καλοί αυτός δεν πρέπει λογικά να έχει το προβάδισμα; Γιατί πρέπει ξαφνικά να τα ισοπεδώσουμε όλα; Κορόιδο ήταν που σπούδασε; Έλεος πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...