Προς το περιεχόμενο

Το SNES Classic έρχεται το Σεπτέμβριο από τη Nintendo με τιμή $80 και πολλά παιχνίδια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θύμα είναι όποιος μπαίνει στη διαδικασία να ασχολείται με αναβιώσεις των nes και snes τι να κάνουμε τώρα;

 

Εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτε. Εσύ όμως μπορείς να σταματήσεις να είσαι εγωισταράς και να καταλάβεις ότι περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος θελει ας το αγορασει, ενα η περισσοτερα κομματια. Εαν ειναι παρανομη η μεταπωληση ας ασχοληθουν οι υπαλληλοι της διωξης οικονομικου εγκληματος να αποφασισουν, εδω δεν ειμαστε δικαστηριο.

Ουτε ειπε κανεις το αντιθετο.

Εμεις απλα σχολιασαμε το κατα ποσο ειναι να καμαρωνει καποιος που πουλαγε την προηγουμενη κονσολα σε πολλαπλασια αξια και αρκετα κομματια κιολας.

 

Και για να σε βοηθησω επειδη μαλλον δεν εδωσες πολυ σημασια.

Ευτυχώς που αγόρασα 6 NES Classic απο Ελλάδα και τα πούλησα εξωτερικό 250$+ όσο προλάβαινα. Και με αυτά κάτι ανάλογο προβλέπω.

 

το λες κ καμαρωνεις? σε τιμά?

Φυσικά και τον τιμά.

Έξυπνη κίνηση λέγεται....

 

Θα επρεπε. Λεγεται καλο deal. Εκανε μια επενδυση (εβαλε καποια χρηματα για να αγορασει το εμπορευμα) για να του φερει κερδος.

Το οτι ειμαστε στην κατασταση που ειμαστε στην χωρα αυτη και υπαρχουν καποιοι ισχυροι που κανουν οτι κανουν ,δεν σημαινει οτι θα λεμε μπραβο σε τετοιες κινησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως το snes δεν θα είναι στην ίδια φάση που ήταν το nes καθως το 1ο είχε κυκλοφορήσει (και ηταν γνωστό αυτο) για περιορισμένο χρονικό διάστημα και σίγουρα σύντομα θα το ξανά έχουμε κοντά μας όποιος το έχει παρακολουθήσει  λιγο το ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους τους πιτσιρικάδες ή μη που κατηγορούν τα μέλη που μοσχοπούλησαν το Nes Mini και σκοπεύουν να κάνουν το ίδιο με το Snes Minι, έχω να πω κάτι πολύ απλό:

 

<<Τα κορόιδα ζουν ανάμεσά μας(Είτε αυτά βρίσκονται Ελλάδα είτε Εξωτερικό), το θέμα είναι ότι εσύ/εσείς πρέπει να τα ανακαλύψεις/ψετε>>

 

Με απλά Ελληνικά?Σε κανένα από αυτά τα μαϊμουδάκια που είναι διατεθειμένα να πουλήσουν και την ψυχή τους για να αγοράσουν την οποιαδήποτε κονσόλα ή την οποιαδήποτε συλλεκτική, δεν μπήκε πιστόλι στον κρόταφο. Το αποφάσισαν μόνοι τους, επομένως αυτοί έχουν το καρπούζι αυτοί έχουν και το μαχαίρι(Στην προκειμένη την βούληση και τα λεφτά αντίστοιχα). Το ότι εγώ, εσύ, ο άλλος κι ο παρ'άλλος δεν συμφωνούμε με την τιμή των 250 ή 400 ευρώ δεν έχει να κάνει με τον πωλητή. Ο Πωλητής είναι σκάρτος αν το προϊόν δεν είναι καλό,όχι αν το προϊόν είναι ακριβό.

 

Προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικό αυτό που κάνει η Nintendo γιατί με 60-80 ευρώ έχεις μια ολόκληρη γενιά στην τηλεόρασή σου. Αν μπεις στην διαδικασία να βρεις έστω και μεταχειρισμένο SNES με τα 21 αυτά παιχνίδια(Πάντα κουτάτα όλα), το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να πουλήσεις αυτοκίνητο για να μην πω σπίτι(Τώρα που έχουν πέσει και οι αντικειμενικές....).

 

Συνοψίζοντας οι συλλέκτες είναι καταδικασμένοι, οι δε κοινοί θνητοί... ζυγίζουν και αποφασίζουν!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς όλους τους πιτσιρικάδες ή μη που κατηγορούν τα μέλη που μοσχοπούλησαν το Nes Mini και σκοπεύουν να κάνουν το ίδιο με το Snes Minι, έχω να πω κάτι πολύ απλό:

Αλλο πουλάω κάτι που εχω αγορασει και αλλο αγοραζω κατι για να το πουλησω γνωριζοντας πως θα βγαλω μαυρο χρημα.

Εγω πχ ως καταναλωτης περιμενα να μπουν τα χρηματα τη παρασκευη για να κανω την αγορα μου πριν ανακοινωθει η παυση του συστηματος. Νομιζω ηταν ή τριτη ή τεταρτη που ανακοινωθηκε. Την προηγουμενη μερα το σκρουτζ ειχε περιπου 15 μαγαζια με nes την επομενη ηταν 0. 

Επισης οσοι πουλησαν κατι δεκαδες κλπ δεν ηταν μονο αγοραστες αλλα οι ιδιοι οι καταστηματαρχες που τα πουλησαν παρανομα!Εκτος αν πιστευεις πως οσοι πουλησαν ηταν ιδιωτες τοτε πρεπει να εισαι πιτσιρικας.

Δεν με καιει και ολας ουτε ειμαι συλλεκτης το ηθελα για δωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο πουλάω κάτι που εχω αγορασει και αλλο αγοραζω κατι για να το πουλησω γνωριζοντας πως θα βγαλω μαυρο χρημα.

Εγω πχ ως καταναλωτης περιμενα να μπουν τα χρηματα τη παρασκευη για να κανω την αγορα μου πριν ανακοινωθει η παυση του συστηματος. Νομιζω ηταν ή τριτη ή τεταρτη που ανακοινωθηκε. Την προηγουμενη μερα το σκρουτζ ειχε περιπου 15 μαγαζια με nes την επομενη ηταν 0. 

Επισης οσοι πουλησαν κατι δεκαδες κλπ δεν ηταν μονο αγοραστες αλλα οι ιδιοι οι καταστηματαρχες που τα πουλησαν παρανομα!Εκτος αν πιστευεις πως οσοι πουλησαν ηταν ιδιωτες τοτε πρεπει να εισαι πιτσιρικας.

Δεν με καιει και ολας ουτε ειμαι συλλεκτης το ηθελα για δωρο.

Ένας πρωτοετής φοιτητής σε οποιοδήποτε  Α.Τ.Ε.Ι/Α.Ε.Ι Οικονομικών διδάσκεται μικροοικονομία και πιο συγκεκριμένα το κεφάλαιο προσφοράς/ζήτησης. Δεν είναι πυρηνική φυσική, τα στοιχειώδη πράγματα ένας μπούσουλας για να κατανοήσει ο κοινός θνητός πως λειτουργεί η Ελεύθερη αγορά και συνεπώς το Εμπόριο.

 

Είναι τελείως άτοπα αυτά που έχουν ειπωθεί περί ΦΠΑ, Μαυραγορίτες(Πραγματικά ρε παιδιά είναι δυνατόν?), μαύρο χρήμα κοκ. Από την στιγμή που η αγορά είναι ελεύθερη και το εμπόριο επίσης, ο κάθ'ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν κρίνω ούτε τον ιδιώτη(Που κάνει αυτήν την minI επένδυση) αλλά ούτε και τον Χ επιχειρηματία(που κάνει κι αυτός μια παρόμοια κίνηση).Επαναλαμβάνω απατεώνες θα ήταν αν πουλάγανε χαλασμένα SNES Mini,αλλά σε καμία περίπτωση επειδή πουλάνε ακριβά. Όταν τα διαχωρίσεις εσύ κι όσοι τέλος πάντων διαφωνούν(Και καλά κάνουν, δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας έχουμε όλοι) τότε θα εστιάσετε στο πραγματικό πρόβλημα. Το οποίο δεν είναι άλλο από το μαϊμουδάκι που λέγεται καταναλωτής ή αλλιώς ένα βαρέλι δίχως πάτο. Γιατί?

 

-Έλλειψη Παιδείας

-Έλλειψη Κριτικής Ικανότητας

 

Αυτά και μόνο αρκούν για να πληρώνουν 20.000 για ένα κουτάτο παιχνίδι Amiga ή 250 για ένα Nes Mini. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, ο καθένας κρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του.

 

Και μια μικρή αναδρομή

 

Επειδή ήμουν κάτοχος NES Mini όπου το πούλησα 70 ευρώ(Όσο το είχα αγοράσει, δικαίωμα μου άλλωστε δεν το λέω για να περιαυτολογήσω). Είχα λάβει ουκ ολίγα PM του τύπου:

 

35 κι άμα θες

εγώ μέχρι 40 δίνω φίλος

30 ευρώ είναι καλά για μεταχειρισμένη κονσόλα

κλπ κλπ

 

Όταν η Nintendo ανακοίνωσε ότι σταματάει η παραγωγή, τα ίδια άτομα στέλνανε για να το πάρουν στα 70 ευρώ γιατί όλως τυχαίως ήταν καλή τιμή τότε.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλά κάνετε και διαφωνείτε με τις ακριβές αγγελίες αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις οπότε μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.

 

Πάντα φιλικά

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το λες κ καμαρωνεις? σε τιμά?

Αν ήταν η ζήλια ψώρα..

 

Δεν το στέρησα απο κανέναν όυτε και έκλεψα κάποιον.

Μέχρι και 3 μέρες μετά την ανακοίνωση της πάυσης της παραγωγής τα μαγαζιά του skroutz ήτανε τίγκα στο απόθεμα..

Έξυπνη κίνηση λέγεται, όχι απατεωνιά. Τώρα άμα εσύ, και οποιοσδήποτε άλλος, δεν το σκέφτηκε, κακό του κεφαλιού του. Δεν φταίω εγώ. Οπότε ναι, με τιμά θα έλεγα.

Απλές αρχές της οικονομίας είναι αυτές όπου απλά τις εκμεταλλεύτηκα προς όφελος μου. Δεν έβαλα το όπλο στο κεφάλι κανενός, όποιος είχε τα χρήματα το αγόραζε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πρωτοετής φοιτητής σε οποιοδήποτε  Α.Τ.Ε.Ι/Α.Ε.Ι Οικονομικών διδάσκεται μικροοικονομία και πιο συγκεκριμένα το κεφάλαιο προσφοράς/ζήτησης. Δεν είναι πυρηνική φυσική, τα στοιχειώδη πράγματα ένας μπούσουλας για να κατανοήσει ο κοινός θνητός πως λειτουργεί η Ελεύθερη αγορά και συνεπώς το Εμπόριο.

 

Είναι τελείως άτοπα αυτά που έχουν ειπωθεί περί ΦΠΑ, Μαυραγορίτες(Πραγματικά ρε παιδιά είναι δυνατόν?), μαύρο χρήμα κοκ. Από την στιγμή που η αγορά είναι ελεύθερη και το εμπόριο επίσης, ο κάθ'ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν κρίνω ούτε τον ιδιώτη(Που κάνει αυτήν την minI επένδυση) αλλά ούτε και τον Χ επιχειρηματία(που κάνει κι αυτός μια παρόμοια κίνηση).Επαναλαμβάνω απατεώνες θα ήταν αν πουλάγανε χαλασμένα SNES Mini,αλλά σε καμία περίπτωση επειδή πουλάνε ακριβά. Όταν τα διαχωρίσεις εσύ κι όσοι τέλος πάντων διαφωνούν(Και καλά κάνουν, δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας έχουμε όλοι) τότε θα εστιάσετε στο πραγματικό πρόβλημα. Το οποίο δεν είναι άλλο από το μαϊμουδάκι που λέγεται καταναλωτής ή αλλιώς ένα βαρέλι δίχως πάτο. Γιατί?

 

-Έλλειψη Παιδείας

-Έλλειψη Κριτικής Ικανότητας

 

Αυτά και μόνο αρκούν για να πληρώνουν 20.000 για ένα κουτάτο παιχνίδι Amiga ή 250 για ένα Nes Mini. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, ο καθένας κρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του.

 

Και μια μικρή αναδρομή

 

Επειδή ήμουν κάτοχος NES Mini όπου το πούλησα 70 ευρώ(Όσο το είχα αγοράσει, δικαίωμα μου άλλωστε δεν το λέω για να περιαυτολογήσω). Είχα λάβει ουκ ολίγα PM του τύπου:

 

35 κι άμα θες

εγώ μέχρι 40 δίνω φίλος

30 ευρώ είναι καλά για μεταχειρισμένη κονσόλα

κλπ κλπ

 

Όταν η Nintendo ανακοίνωσε ότι σταματάει η παραγωγή, τα ίδια άτομα στέλνανε για να το πάρουν στα 70 ευρώ γιατί όλως τυχαίως ήταν καλή τιμή τότε.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλά κάνετε και διαφωνείτε με τις ακριβές αγγελίες αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις οπότε μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.

 

Πάντα φιλικά

Oλοκληρο κατεβατο βρε συ για να ξανα πεις τα ιδια. Οπως διαφωνεις εσυ ετσι διαφωνει και ο αλλος κλπ τι να κανουμε τωρα;.

Υπαρχουν και κατι ψυχακια παντως που εχουν στειλει στο παρελθον κατι μαυραγοριτες στο νοσοκομειο για κατι εισιτηρια ηταν συναυλιας.

Οποτε θελει και λιγο προσοχη η φαση,

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη βιαστείτε να το αγοράσετε για να το μοσχοπουλήσετε μετά, οι Αμερικανοί είχαν το μπλε και αυτό θα πιάσει τις καλές τιμές, εμείς είχαμε το γκρι και δεν θα το θέλει κανένας.

 

Ούτε καν κοντά δεν είσαι. Αν διαβάσεις στο Νετ θα δεις οτι οι Αμερικλάνοι θέλουν το ευρωπαικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θύμα είναι όποιος μπαίνει στη διαδικασία να ασχολείται με αναβιώσεις των nes και snes τι να κάνουμε τώρα; Θα πρέπει όλοι να έχουμε τη δική σου μίζερη αποψη της κλαψας;

 

Και όσο πιο πολύ τα χρυσοπληρωνει τόσο το καλύτερο να μην παραπονιέται που μιλάμε για συλλεκτικά κιόλας :lol:

 

Έχω ένα πλήρως λειτουργικό snes στον αποθήκη μου το δίνω 500€, ευκαιρία :lol:

Εχεις δικιο. Εγω εκλαψα για την "κλεφτρα νιντεντο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας πρωτοετής φοιτητής σε οποιοδήποτε  Α.Τ.Ε.Ι/Α.Ε.Ι Οικονομικών διδάσκεται μικροοικονομία και πιο συγκεκριμένα το κεφάλαιο προσφοράς/ζήτησης. Δεν είναι πυρηνική φυσική, τα στοιχειώδη πράγματα ένας μπούσουλας για να κατανοήσει ο κοινός θνητός πως λειτουργεί η Ελεύθερη αγορά και συνεπώς το Εμπόριο.

 

Είναι τελείως άτοπα αυτά που έχουν ειπωθεί περί ΦΠΑ, Μαυραγορίτες(Πραγματικά ρε παιδιά είναι δυνατόν?), μαύρο χρήμα κοκ. Από την στιγμή που η αγορά είναι ελεύθερη και το εμπόριο επίσης, ο κάθ'ένας κάνει τις επιλογές του. Εγώ δεν κρίνω ούτε τον ιδιώτη(Που κάνει αυτήν την minI επένδυση) αλλά ούτε και τον Χ επιχειρηματία(που κάνει κι αυτός μια παρόμοια κίνηση).Επαναλαμβάνω απατεώνες θα ήταν αν πουλάγανε χαλασμένα SNES Mini,αλλά σε καμία περίπτωση επειδή πουλάνε ακριβά. Όταν τα διαχωρίσεις εσύ κι όσοι τέλος πάντων διαφωνούν(Και καλά κάνουν, δικαίωμα να εκφράσουμε την άποψη μας έχουμε όλοι) τότε θα εστιάσετε στο πραγματικό πρόβλημα. Το οποίο δεν είναι άλλο από το μαϊμουδάκι που λέγεται καταναλωτής ή αλλιώς ένα βαρέλι δίχως πάτο. Γιατί?

 

-Έλλειψη Παιδείας

-Έλλειψη Κριτικής Ικανότητας

 

Αυτά και μόνο αρκούν για να πληρώνουν 20.000 για ένα κουτάτο παιχνίδι Amiga ή 250 για ένα Nes Mini. Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε, ο καθένας κρίνεται για τα λόγια και τις πράξεις του.

 

Και μια μικρή αναδρομή

 

Επειδή ήμουν κάτοχος NES Mini όπου το πούλησα 70 ευρώ(Όσο το είχα αγοράσει, δικαίωμα μου άλλωστε δεν το λέω για να περιαυτολογήσω). Είχα λάβει ουκ ολίγα PM του τύπου:

 

35 κι άμα θες

εγώ μέχρι 40 δίνω φίλος

30 ευρώ είναι καλά για μεταχειρισμένη κονσόλα

κλπ κλπ

 

Όταν η Nintendo ανακοίνωσε ότι σταματάει η παραγωγή, τα ίδια άτομα στέλνανε για να το πάρουν στα 70 ευρώ γιατί όλως τυχαίως ήταν καλή τιμή τότε.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι καλά κάνετε και διαφωνείτε με τις ακριβές αγγελίες αλλά κάθε νόμισμα έχει δύο όψεις οπότε μην τα βλέπουμε όλα μονόπλευρα.

 

Πάντα φιλικά

really?

Διαβασε λιγο παλι αυτα που εγραψες και ειδικα περι φπα.

Και εκτος απο το φπα που το εχεις παρει τελειως λαθος οι επιχειρησεις αποδιδουν στο κρατος φορο επι των κερδων τους απο την καθε πωληση.

Αν ηταν οπως τα λες ολες οι επιχειρησεις θα πουλουσαν μαυρα επειδη "πληρωσαν φπα οταν αγορασν το χ προιον".

Και ναι ειναι παρανομο να κανεις τετοιυ ειδους μετα-πωλησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το στέρησα απο κανέναν όυτε και έκλεψα κάποιον.

Εσυ και ο καθενας μεμονωμενα δεν το στερησατε οχι.

 

Οταν ομως αυτη η κινηση γινεται μαζικα(οπως εγινε)να για ποτε σε χρονο μηδεν εξαφανιστηκε το αποθεμα απο τα μαγαζια,και ολως τυχαιως αυτο το ''δεν το στερησα απο κανενα'' ξαφνικα αλλαζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, στην Αγγλία που ζω μόνιμα, το mini NES βγήκε με προτεινόμενη τιμή £50. Σχεδόν άμεσα, μεγάλες αλυσίδες καταστημάτων το πουλούσαν στην διπλάσια τιμή £100. Αμέσως μετά το έβρισκες στα μαγαζία μόνο στις £250... μετά ξαναήρθε απόθεμα και οι τιμές έπεσαν σε πιο φυσιολογικές τιμές. 

Αυτή την στιγμή, δεν υπάρχει στα καταστήματα και ο πιο φτηνός πωλητής στο Amazon tτο δίνει στα £180...

 

Ούτε μαύρη αγορά, ούτε κατοχή, ούτε τίποτα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και τον τιμά , δεν ανάγκασε κανέναν να τα αγοράσει , ούτε στέρησε το ψωμί κάποιας οικογένειας.

Έξυπνη κίνηση λέγεται....

και φυσικά θα πλήρωσε φόρους στις πωλήσεις όπως πληρώνουν τα καταστήματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...