Προς το περιεχόμενο

Το SNES Classic έρχεται το Σεπτέμβριο από τη Nintendo με τιμή $80 και πολλά παιχνίδια


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες τσάμπα γράφετε σελίδες επι σελίδες αναλύσεων για το αν είναι νόμιμη η πώληση του mini NES σε υπερδιπλάσια τιμή, αν αυτός που το πουλάει στα 250 ευρώ είναι μαυαραγορίτης, κτλ κτλ. 

 

Το θέμα συζήτησης εδώ και ώρα είναι 'να πεθάνει η κατσίκα του γείτονα'. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οχι δεν γραφω οτι μου κατεβει και προφανως δεν διαβασες καλα αυτα που εγραψα.

Και να εισα σιγουρος ξερω απο οικονομικα.

Οταν ειπα "αποδιδουν φορο επι των κερδων τους" δεν εννοουσα τον φπα.

Εννουσα το 26% ΕΠΙ ΤΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΤΟΥΣ  ασχετα απο τον φπα.

Τον φπα τον πληρωνει ο τελικος καταναλωτης. τον πληρωνει και ο εκαστοτε μεταπωλητης βεβαια, αλλα με το τιμολογιο αγορας επιστρεφεται/συμψηφιζεται μηνιαια.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινεις ειναι οτι πχ αν εγω παραγω ενα προιον και το πουλησω σε ενα μεσαζοντα τελικη τιμη 12.4 ευρω, η αξια του φπα τοτε ειναι 2.4 ευρω.

Αν αυτο το προιον αλλαξει νομιμα 5 χερια και παει στο μπακαλικο της γειτονια σου και κανει 50 ευρω νομιζεις οτι ο καταναλωτης θα πληρωσει τον ιδιο φπα?ΟΧΙ.

 

Γιαυτο αυτοι που αγοραζουν μαζικα κονσολες των 60-70 και τις μεταπωλουν 200-300 κλεβουν το κρατος,γιατι 1)ο φπα δεν ειναι ο ιδος στην τελικη πωληση και 2) δεν πληρωνουν φορο επι τψν κερδων τους αφου ειναι μαυρα.

 

Και οχι δεν το ιδιο να αγοραζεις 10 κονσολες σφραγισμενες και να τις πουλας την επομενη μερα, με το να πουλησεις μια παλια πλαστικη καρεκλα.

Αντε πια

εγω που εχω 200 παλια κομιξ αγορασμενα 1 ευρω το ενα.

αν τα πουλησω 50 ευρω το ενα θα μου κανεις μηνυση επειδη κλεβω το κρατος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα . Δηλαδη θελουμε και μεσαζοντα/κορακα/μαυραγοριτη περα απο το +24% και λοιπα χαρατσια + φουσκωμενες τιμες για να βρουμε κατι D1 σε αυτο το δυσμοιρο τόπο........

Και πας να επιβαλεις αυτη τη διεστραμενη αντιληψη σαν λογικη ε δεν πάμε καλά που λέει ο Fulgore ....

Η αλήθεια είναι ότι ειδικά το nes classic το έβρισκε κάποιος πολύ εύκολα στα 70€ καινούργιο μέχρι την ανακοίνωση της διακοπής της κυκλοφορίας του. Ήταν εκεί για όλους μας δηλαδή.

Εχει ενδιαφερον ως στατιστικο οτι αυτοι που υπερασπιζονται την "ελευθερη" αγορα, ειναι οσοι θεωρουν πως καποιοι ανθρωποι εχουν λιγοτερη αξια στη ζωη απο καποιους αλλους. Γενικευσες οτι ο αλλος που δεν εχει να πληρωσει ρευμα ειναι ρεμπεσκες, δεν εχει πληρωσει ποτε στη ζωη του κλπ κλπ. Φαινεται δεν βλεπεις ειδησεις τα τελευταια 7 χρονια ετσι; δεν εχεις δει τι απολυσεις γινονται, ποσοι ανθρωποι 50 χρονων εχουν μεινει στο δρομο και δεν τους παιρνει κανεις για δουλεια λογω ηλικιας με αποτελεσμα να μην εχουν να πληρωσουν το ρευμα της οικογενειας . Σου ευχομαι να μην το παθεις εσυ αυτο. Γι'αυτο υπαρχει το κρατος, για να προστατευει τον αδυναμο και αν τυχει καποια κακη στιγμη να προστατευσει και σενα που τωρα το παιζεις Κριτης των Παντων.

 

Οπως γενικευσες οτι τρεξαμε ολοι τελευταια στιγμη να το παρουμε. Εγω το classic το ειχα προπαραγγειλει, μου ηρθε Δεκεμβριο και το πουλησα την αλλη μερα. Ξερεις ποσο; 70 ευρω γιατι δεν το ηθελα και το θεωρησα χυδαιοτητα να το βαλω εστω 10 ευρω παραπανω.

Παίζει ρόλο πάντως η στιγμή που το πουλάει κάποιος. Αν την άλλη μέρα που το πούλησες είχε ανακοινωθεί η διακοπή της κυκλοφορίας του η τιμή πιθανό να μην ήταν η ίδια. Ίσως όχι η δικιά σου αλλά γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί κάνετε τόσο εδώ όσο και σε άλλα φόρα σαν ετοιμόγεννες για το πόσο θα το πουλήσει ο άλλος και πόσο κέρδος θα βγάλει ο παρ'άλλος. Ειλικρινά αυτό είναι μεγάλο κόμπλεξ και είναι κρίμα γιατί όπως πολύ σωστά είπε κι ένας φίλος ΔΕΝ ΜΙΛΑΜΕ για είδος πρώτης ανάγκης. Θα ζήσετε/ζήσουμε/ζήσω και χωρίς SNES Mini. Ξεκολλάτε....

 

Επαναλαμβάνω και κλείνω, το πρόβλημα είναι ο καταναλωτής όχι ο πωλητής. Στην τελική όποιος θέλει το αγοράζει εξαρχής στα 80$ και τελειώνει η συζήτηση εκεί. Και η πραγματική επένδυση είναι να το πουλήσεις σφραγισμένο μετά από 20-30 χρόνια, όχι να βγάλεις 100-200 ευρώ τώρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που εχω 200 παλια κομιξ αγορασμενα 1 ευρω το ενα.

αν τα πουλησω 50 ευρω το ενα θα μου κανεις μηνυση επειδη κλεβω το κρατος?

Οχι γιατι τα κομιξ σου δεν ειναι καινουρια προιοντα που υπαρχουν στα καταστηματα.Δεν τα αγορασες χθες με σκοπο να τα πουλησεις με κερδος αυριο.

Καταλαβαινεις την διαφορα?

edit:Αλλα και για ακραιες περιπτωσεις δεν ξερω που πεφτει ακριβως η διαχωριστικη γραμμη, αν σκοπευεις να το κανεις μονιμα πχ" πωληση παλαιων κομιξ κτλ κτλ" ισως θα πρεπει να συμβουλευτεις δικηγορο που ειδικευεται στο οικονομικο δικαιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το classic το ειχα προπαραγγειλει, μου ηρθε Δεκεμβριο και το πουλησα την αλλη μερα. Ξερεις ποσο; 70 ευρω γιατι δεν το ηθελα και το θεωρησα χυδαιοτητα να το βαλω εστω 10 ευρω παραπανω.

Δεν θα έπρεπε ως μεταχειρισμένο να το δώσεις φθηνότερα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ενδιαφερον ως στατιστικο οτι αυτοι που υπερασπιζονται την "ελευθερη" αγορα, ειναι οσοι θεωρουν πως καποιοι ανθρωποι εχουν λιγοτερη αξια στη ζωη απο καποιους αλλους. Γενικευσες οτι ο αλλος που δεν εχει να πληρωσει ρευμα ειναι ρεμπεσκες, δεν εχει πληρωσει ποτε στη ζωη του κλπ κλπ. Φαινεται δεν βλεπεις ειδησεις τα τελευταια 7 χρονια ετσι; δεν εχεις δει τι απολυσεις γινονται, ποσοι ανθρωποι 50 χρονων εχουν μεινει στο δρομο και δεν τους παιρνει κανεις για δουλεια λογω ηλικιας με αποτελεσμα να μην εχουν να πληρωσουν το ρευμα της οικογενειας . Σου ευχομαι να μην το παθεις εσυ αυτο. Γι'αυτο υπαρχει το κρατος, για να προστατευει τον αδυναμο και αν τυχει καποια κακη στιγμη να προστατευσει και σενα που τωρα το παιζεις Κριτης των Παντων.

 

Οπως γενικευσες οτι τρεξαμε ολοι τελευταια στιγμη να το παρουμε. Εγω το classic το ειχα προπαραγγειλει, μου ηρθε Δεκεμβριο και το πουλησα την αλλη μερα. Ξερεις ποσο; 70 ευρω γιατι δεν το ηθελα και το θεωρησα χυδαιοτητα να το βαλω εστω 10 ευρω παραπανω.

 

Δεν το παιζω και δεν ειμαι κριτης κανενως. Κουβεντα κανουμε. Και ναι. Ειμαι κακος γιατι την εφαγα πολλες φορες στον κωλο απο διαφορους και δεν χαριζομαι ποια σε κανεναν και ουτε λυπαμαι κανεναν γιατι κανενας δεν λυπηθηκε και εμενα οταν ειχα αναγκη.

 

Και οχι ολοι αλλα μεγαλη μεριδα αυτων που σημερα δεν εχουν να πληρωσουν ρευμα, καποτε επαιρναν εορτοδανεια και δανεια για να πανε διακοπες στην Καραϊβικη, για να παρουν Ferrari και για να παρουν σκαφος και 4ο αυτοκινητο! Και τωρα τρεχουν και δεν φτανουν!

 

Γιατι λοιπον να τους λυπηθω οταν την εποχη που μπορουσαν να βαλλουν 2 δεκαρες στην ακρη, αυτοι εκαναν την μεγαλη ζωη και τα ετρωγαν στις π0υτ@ν3ς? Και γιατι εγω πρεπει να τους πληρωνω και απο πανω?

 

Και τελος, συγνωμη που θα στο πω αλλα κανενα κρατος δεν προστατευει τον αδυναμο. Μακαρι να ηταν ετσι, αλλα δεν ειναι. Ετσι ειναι σε εναν ιδανικο κοσμο αλλα στον πραγματικο, οπου φτωχος και η μοιρα του και ο φτωχος φτωχοτερος και ο πλουσιος πλουσιοτρερος.

 

Εγω οπως και εσυ οπως και το παιδι που πουλαει το SNES 500 ευρω, δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να παιζουμε σε ενα παιχνιδι που αλλοι εβαλαν τους κανονες.

 

Αλλοι το βλεπουν γλυκα και ευαισθητα και αλλοι γινονται σκυλια μαυρα για να επιζησουν. Το να γινεις "κακος" δεν ειναι σωστο, ουτε λαθος. Ειναι αυτο που οριζει η φυση και η επιβιωση μιας και υπαρχουν και αλλα ψαρια ποιο μεγαλα απο σενα! Οι ευαισθητοι και οι ρομαντικοι ειναι για τις νουβελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ουτε τον λογο που γκρινιαζεις!

Το να εισαι ρεαλιστης και να λες τα πραγματα οπως εχουν δεν ειναι γκρινια επειδη καποιους δεν τους συμφερουν αυτα που γραφονται(που ειναι η αληθεια ομως).

 

Το να πας τελευταιος και καταϊδρωμενος και να "απαιτεις" κονσολα καταλαβαινεις πως δεν λειτουργει ετσι ο κοσμος.

Επισης και στο παραπανω εισαι λαθος.

Η ανακοινωση/αποφαση της nintendo για να σταματησει την κυκλοφορια της κονσολας ηρθε απο το πουθενα,δεν ειχε βγει καμια ανακοινωση να λεει οτι η κονσολα θα ειναι στην αγορα μεχρι τον ταδε μηνα.

 

Οι δε συγκρισεις που αναφερεις πιο κατω ειναι τελειως ασχετες με την παρουσα κουβεντα.

 

Και τελος για να σου λυθει και η απορεια επειδη συνεχιζεις να βγαζεις βιαστικα συμπερασματα,προσωπικα δεν πηρα την κονσολα γιατι εχω ηδη το Original :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εισαι ρεαλιστης και να λες τα πραγματα οπως εχουν δεν ειναι γκρινια επειδη καποιους δεν τους συμφερουν αυτα που γραφονται(που ειναι η αληθεια ομως).

 

Επισης και στο παραπανω εισαι λαθος.

Η ανακοινωση/αποφαση της nintendo για να σταματησει την κυκλοφορια της κονσολας ηρθε απο το πουθενα,δεν ειχε βγει καμια ανακοινωση να λεει οτι η κονσολα θα ειναι στην αγορα μεχρι τον ταδε μηνα.

 

Οι δε συγκρισεις που αναφερεις πιο κατω ειναι τελειως ασχετες με την παρουσα κουβεντα.

 

Και τελος για να σου λυθει και η απορεια επειδη συνεχιζεις να βγαζεις βιαστικα συμπερασματα,προσωπικα δεν πηρα την κονσολα γιατι εχω ηδη το Original :)

 

Ακομα χειροτερα. Δεν ανεβαζει το παιδι την τιμη της κονσολας. Την ανεβαζει η ιδια η εταιρια τερματιζοντας την παραγωγης της. Οποτε ξαφνικα παντου η τιμη εκτοξευτηκε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έπρεπε ως μεταχειρισμένο να το δώσεις φθηνότερα?

 

Οχι, γιατι το εδωσα σφραγισμενο με την αποδειξη του. Δηλαδη πηγα και το πηρα απο το public, για να μην μπω σε καμια blacklist που δεν παρελαβα, αλλα εκεινη την εποχη δεν μου περισσευαν ουτε τα 70 ευρω. Οποτε με βαρια καρδια, το εδωσα οσο το πηρα. Θα μπορουσα να το επιστρεψω και στο public εντος 15 ημερων να φανταστεις. Προτιμησα να το χαρει καποιος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να εισαι ρεαλιστης και να λες τα πραγματα οπως εχουν δεν ειναι γκρινια επειδη καποιους δεν τους συμφερουν αυτα που γραφονται(που ειναι η αληθεια ομως).

 

Επισης και στο παραπανω εισαι λαθος.

Η ανακοινωση/αποφαση της nintendo για να σταματησει την κυκλοφορια της κονσολας ηρθε απο το πουθενα,δεν ειχε βγει καμια ανακοινωση να λεει οτι η κονσολα θα ειναι στην αγορα μεχρι τον ταδε μηνα.

 

Οι δε συγκρισεις που αναφερεις πιο κατω ειναι τελειως ασχετες με την παρουσα κουβεντα.

 

Και τελος για να σου λυθει και η απορεια επειδη συνεχιζεις να βγαζεις βιαστικα συμπερασματα,προσωπικα δεν πηρα την κονσολα γιατι εχω ηδη το Original :)

Πιστεύω ότι και ανακοίνωση νωρίτερα να είχε βγάλει το ίδιο πράγμα ακριβώς θα είχε γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα χειροτερα. Δεν ανεβαζει το παιδι την τιμη της κονσολας. Την ανεβαζει η ιδια η εταιρια τερματιζοντας την παραγωγης της. Οποτε ξαφνικα παντου η τιμη εκτοξευτηκε!

Μονο που οι τιμες πηραν την πανω βολτα ακομα και οταν η κονσολα ηταν κανονικα στην αγορα δηλαδη προς γιορτες/Γεναρη μερια,δεν ανεβηκαν ξαφνικα οταν ανακοινωθηκε τελος απο την εταιρεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το παιζω και δεν ειμαι κριτης κανενως. Κουβεντα κανουμε. Και ναι. Ειμαι κακος γιατι την εφαγα πολλες φορες στον κωλο απο διαφορους και δεν χαριζομαι ποια σε κανεναν και ουτε λυπαμαι κανεναν γιατι κανενας δεν λυπηθηκε και εμενα οταν ειχα αναγκη.

 

Και οχι ολοι αλλα μεγαλη μεριδα αυτων που σημερα δεν εχουν να πληρωσουν ρευμα, καποτε επαιρναν εορτοδανεια και δανεια για να πανε διακοπες στην Καραϊβικη, για να παρουν Ferrari και για να παρουν σκαφος και 4ο αυτοκινητο! Και τωρα τρεχουν και δεν φτανουν!

 

Γιατι λοιπον να τους λυπηθω οταν την εποχη που μπορουσαν να βαλλουν 2 δεκαρες στην ακρη, αυτοι εκαναν την μεγαλη ζωη και τα ετρωγαν στις π0υτ@ν3ς? Και γιατι εγω πρεπει να τους πληρωνω και απο πανω?

 

Και τελος, συγνωμη που θα στο πω αλλα κανενα κρατος δεν προστατευει τον αδυναμο. Μακαρι να ηταν ετσι, αλλα δεν ειναι. Ετσι ειναι σε εναν ιδανικο κοσμο αλλα στον πραγματικο, οπου φτωχος και η μοιρα του και ο φτωχος φτωχοτερος και ο πλουσιος πλουσιοτρερος.

 

Εγω οπως και εσυ οπως και το παιδι που πουλαει το SNES 500 ευρω, δεν κανουμε τιποτα αλλο απο το να παιζουμε σε ενα παιχνιδι που αλλοι εβαλαν τους κανονες.

 

Αλλοι το βλεπουν γλυκα και ευαισθητα και αλλοι γινονται σκυλια μαυρα για να επιζησουν. Το να γινεις "κακος" δεν ειναι σωστο, ουτε λαθος. Ειναι αυτο που οριζει η φυση και η επιβιωση μιας και υπαρχουν και αλλα ψαρια ποιο μεγαλα απο σενα! Οι ευαισθητοι και οι ρομαντικοι ειναι για τις νουβελες.

 

Μηπως αυτη η θεωρηση που εχεις για τον κοσμο (ισχυει ο νομος της ζουγκλας, ο καθενας για παρτη του) σε βολευει;

 

Γιατι σε πληροφορω οτι πολλα απο τα αγαθα που απολαμβανεις (περιθαλψη, συνταξη, παιδεια, 8ωρο στη δουλεια) προηλθαν απο αγωνες καποιων που δεν κοιταξαν την παρτη τους και νοιαστηκαν να καλυτερεψουν την κατασταση ολων, αντι να την "σκαπουλαρουν" με τα παραθυρακια του νομου ή με ατομικιστικη λογικη.

 

Ολα αυτα με τις Ferrari που λες και οτι οι ανθρωποι τα τρωγαν στις π@τανες, ειναι αστεια , εκτος αν ο γειτονας σου απεναντι που δεν εχει να πληρωσει ρευμα εχει Ferrari παρκαρισμενη και εκτος αν εισαι ο Νταϊσενμπλουμ.

 

Επαναλαμβανω : σε ΒΟΛΕΥΕΙ να ερμηνευεις την κοινωνια γυρω σου ως κακη ωστε να δικαιολογεις τις ατομικες σου πραξεις. Αν μεθαυριο γινει καποια στραβη και χασεις τη δουλεια σου εσυ, θα ηθελες να σου πω εγω "καλα να παθεις, γιατι πηρες διακοποδανειο;" ενω δεν εχεις παρει; 

Σου αρεσει το τσουβαλιασμα επειδη σε βολευει;

 

Anyway, η σωστη σταση για μενα ειναι να μην αγορασει κανεις απο αυτους τους τυπους που πουλανε 200 ευρω τη συγκεκριμενη "κονσολα" (emulator).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο που οι τιμες πηραν την πανω βολτα ακομα και οταν η κονσολα ηταν κανονικα στην αγορα δηλαδη προς γιορτες/Γεναρη μερια,δεν ανεβηκαν ξαφνικα οταν ανακοινωθηκε τελος απο την εταιρεια.

 

Και σε ολο αυτο, εφταιγε το παιδι που ηθελε να αρπαξει κομματι απο την τουρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...