Προς το περιεχόμενο

για καλύτερη ευστάθεια


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να φτιάξω την συγκεκριμένη κατασκευή (ξύλινη θα είναι η βάση και από σίδερο ή αλουμίνιο οι κόκκινες ρίγες του σχεδίου) αλλά έχω κολλήσει με το εξής... το πως θα φτιάξω την πλάτη να είναι πιό σταθερή. Έτσι όπως είναι στη φωτό, νομίζω θα υπάρχει η δυνατότητα να κουνιέται αριστερά δεξιά, και δεν το θέλω αυτό! Το ερώτημα λοιπόν είναι το πως θα πρέπει να την ενισχύσω ώστε να είναι πιό ακλόνητη; Μαλλον θέλουν άλλη διάταξη οι βέργες αλουμινίου αλλά πως;

post-74587-0-09654100-1498510934_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να φτιάξω την συγκεκριμένη κατασκευή (ξύλινη θα είναι η βάση και από σίδερο ή αλουμίνιο οι κόκκινες ρίγες του σχεδίου) αλλά έχω κολλήσει με το εξής... το πως θα φτιάξω την πλάτη να είναι πιό σταθερή. Έτσι όπως είναι στη φωτό, νομίζω θα υπάρχει η δυνατότητα να κουνιέται αριστερά δεξιά, και δεν το θέλω αυτό! Το ερώτημα λοιπόν είναι το πως θα πρέπει να την ενισχύσω ώστε να είναι πιό ακλόνητη; Μαλλον θέλουν άλλη διάταξη οι βέργες αλουμινίου αλλά πως;

Μία διαγώνια πανω αριστερά-κάτω δεξιά μπάρα πάνω και μία πανω δεξιά - κάτω αριστερά μπαρα κάτω. Για ντεκόρ κιολας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια θα κανει την οξυγονοκολληση ? Εσυ ?

 

Κατω απο το ραφι θα εχει και εκει σωληνες για στηριξη η θα βιδωθουν  οι αντιριδες στο ξυλο οπως φαινεται στο σχεδιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ μου δώσατε ιδέα να βάλω αντιρίδες στα κάθετα αλλά στην πίσω πλευρά της κατασκευής (όχι μόνο δηλαδή στα πλάγια) τί λέτε;

Επίσης σκεφτόμουνα να ήταν αλουμίνια όλα αυτά αλλά εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, είμαι ανοικτός.

 

Κατευθείαν στο ξύλο θα βιδωθούν όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ μου δώσατε ιδέα να βάλω αντιρίδες στα κάθετα αλλά στην πίσω πλευρά της κατασκευής (όχι μόνο δηλαδή στα πλάγια) τί λέτε;

 

Το θεμα ειναι τι σωληνες θα χρησιμοποιησεις.Δεν θα χρειαζεται να φτιαξεις ολοκληρο πλεγμα για σιγουρια.

 

Παντως δεν με εμπνει καθολου το να βιδωθουν οι σωληνες στο ξυλο .Γιατι προφανως μιλαμε για βεργες και βιδακια της πλακας , αρα οι κολλησεις ειναι το λιγοτερο.Εκτος αν μιλαμε για μικρο βαρος στο ραφι .Τι παχος θα ειναι το ξυλο ? Ειναι μασιφ ξυλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ οκ μου δώσατε ιδέα να βάλω αντιρίδες στα κάθετα αλλά στην πίσω πλευρά της κατασκευής (όχι μόνο δηλαδή στα πλάγια) τί λέτε;

Επίσης σκεφτόμουνα να ήταν αλουμίνια όλα αυτά αλλά εάν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, είμαι ανοικτός.

 

Κατευθείαν στο ξύλο θα βιδωθούν όλα.

 

Δεν μας είπες τι θες να κάνεις με αυτή την κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η κατασκευή είναι μια μετακινούμενη βάση που φτιάχνω. Η πλάκα κάτω είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Πάνω της θα μπούν 2 μεγάλες ζαρντινιέρες (30κιλά έκαστη) που έχουν αναρριχώμενο φυτό. Η πλάτη θέλω να είτε να δουλέψει σαν καφασωτό για το φυτό, είτε να στηρίξει ένα πλαστικό καφασωτό που έχω υπόψη. Η βάση θα έχει ροδάκια για να μετακινείται σε όποιο σημείο θέλω για να καθαρίζω κλπ.

God help me :D

 

bluesattack: Νομίζω εάν βάλω μακριές ξυλόβιδες δεν θα έχω πρόβλημα με τη στήριξη/βίδωμα στη βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η κατασκευή είναι μια μετακινούμενη βάση που φτιάχνω. Η πλάκα κάτω είναι από κόντρα πλακέ θαλάσσης. Πάνω της θα μπούν 2 μεγάλες ζαρντινιέρες (30κιλά έκαστη) που έχουν αναρριχώμενο φυτό. Η πλάτη θέλω να είτε να δουλέψει σαν καφασωτό για το φυτό, είτε να στηρίξει ένα πλαστικό καφασωτό που έχω υπόψη. Η βάση θα έχει ροδάκια για να μετακινείται σε όποιο σημείο θέλω για να καθαρίζω κλπ.

 

bluesattack: Νομίζω εάν βάλω μακριές ξυλόβιδες δεν θα έχω πρόβλημα με τη στήριξη/βίδωμα στη βάση.

Κοιτα μιλαμε για μινιμουμ 60 κιλα.Αρα η βαση πρεπει να ειναι απο βαρβατο ξυλο που να παταει σε δυο βαρβατους σωληνες-δοκαρια τουλαχιστον.Αντι να δινεις σημασια στην πλατη , δωσε σημασια στην βαση .Το οτι θα χαμηλα (πανω σε ροδες) δεν εχει σημασια .Και πλατη , αντι να παιδευεσαι με σιδερα , βαλε ενα φθηνο καφασωτο απο το jumbo/praktiker, η φτιαξε εσυ ενα απο δοκαρια (λεπτα η χοντρα εσυ θα κρινεις απο το βαρος του φυτου που πιστευεις οτι θα σηκωνει) .Η φτιαξε με δοκαρια ενα πλαισιο για να βαλεις το πλαστικο καφασωστο που εχεις υποψη σου

Θα βρεχεται η ολη κατασκευη  η ειναι κατω απο σκεπαστρο ? 

 

Σκεψου παντως οτι αν σπασει η βαση χεσε, ετσι πως ειναι και αναρριχωμενο  παει το φυτο 

Με το ποτισμα τι θα κανεις ? Εχεις προβλεψει να φευγουν τα νερα ευκολα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει 8 μεγάλα ροδάκια οπότε καλύπτουν αρκετά καλά το βάρος κάτω από το ξύλο το οποίο δεν είναι σαν δοκάρια για να μην καμπυλώνει αλλά κάνει πλέξη. Ναι με τα δοκάρια για τη πλάτη θέλω να φτιάξω το σκελετό, κ πάνω εκεί βάζω το πλαστικό καφασωτό, απλώς με τις αντιρίδες κλπ. έχω μπλεχτεί γιατί σκέφτομαι να είναι όλα αλουμινένια για βάρος κ κυριότερα για να μην να βάφω κλπ. αφού ο σκελετός θα είναι καλλυμένος με το φυτό σε μερικούς μήνες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αντιριδες θα βιδωθουν στο πλασιο (ειτε ξυλινο , ειτε μεταλλικο,καλυτερα μεταλλικο) που θα φτιαξεις κατω απο την βαση.Στο κατραπλακε θα βιδωθουν ? Ολοκληρη η πλατη και το βαρος του φυτου θα στηριζεται σε δυο ξυλοβιδακια της πλακας ? (αν υποθεσουμε κιολας οτι το ξυλο διατηρειται παρα την υγρασια)

 

Σκεψου οτι θα το μετακινεις κιολας.Δεν ειναι οτι το παρατας σε μια γωνια στον τοιχο


Η πλατη μπορει να ειναι και με σωληνες και γωνιες απο υδραυλικα ειδη.Αλλα ενταξει εχει φασαρια αυτη η ιστορια, παρειναι ντιουικη Καλυτερα τρυπημα βιδες και γωνιες .Εκτος αν βρεις κατι ασχετο και φθηνο.Πχ καροτσακι για βαλιτσες και το κανεις πλατη


Εξαρταται βεβαια και γιατι μιλαμε , γιατι ειδους φυτο και καφατσωτο.Μιλαμε για μικρο καφασωτο η μιλαμε για κανα θηριο σε υψος και πλατος ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...