Προς το περιεχόμενο

ξαναγεμισμα μελανιων με χυμα μελανια


Lazlow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε 1 μηνα δε βουλωνει το μελανι τελειως.

Τα δικα μου τουλαχιστον τα εχω αφησει αρκετες φορες 1 μηνα χωρις εκτυπωση και μια χαρα βγαζαν μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, Nikoleo είπε

Λοιπόν αγόρασα σήμερα χύμα μελάνι μαύρο. Τρυπάω το σφουγγάρι, βάζω μελάνι μέχρι να φανεί μέσα από τις τρύπες και μετά αφαιρώ μια μικρή ποσότητα. Κλείνω με ζελοτειπ τις τρύπες κάνω μια μικρή τρύπα και φυσάω αλλά δε κατεβαίνει τίποτα κάτω. Ανοίγω το καπάκι, βγάζω το σφουγγάρι βάζω λίγο μελάνι κάτω, ξαναβάζω το σφουγγάρι, κολλάω καπάκι και πάλι δεν βγαίνει τίποτα. Λέτε να χρειάζομαι το σύστημα αποσυμπίεσης ή χρειάζεται κάτι άλλο;; 

Αν μπορειτε απαντήστε μιας και φαίνεστε ειδικός πάνω στο αντικείμενο 😄 @papoys1

Δεν κατάλαβα. Λέγοντας έβγαλες το σφουγγάρι, ξεκόλησες όλο το καπάκι και έβγαλες το σφουγγαράκι έξω;;;;

Αν έκανες τέτοιο πράγμα και δεν σου βγάζει και μελάνι στην ανακύκλωση και καινούργιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σας πω και εγώ την εμπειρία μου!

Σε μένα για να μη στεγνώσουν τα μελάνια σε εκτυπωτή canon με 5 ανεξάρτητα, κάθε μήνα τα συμπληρώνω με απιονισμένο νερό (περίπου 7-8 σταγόνες το κάθε δοχείο) από οπή που φαίνεται το σφουγγαράκι και πάει στην κεφαλή εκτύπωσης. Όταν μετά από μήνες αρχίζει να εκτυπώνει αχνά, ε τότε θα ρίξω και λίγο μελάνι (7-8 σταγόνες στην οπή) και μετά πάλι απιονισμένο νερό:P. Γενικά πιο πολύ εκτυπώνω με απιονισμένο νερό ή αραιωμένο μελάνι :lol:. Τα έγγραφα/γραφήματα/σχέδια βγαίνουν μια χαρά και στεγνά 😇. Αυτό το κάνω χρόνια μόνο σε εκτυπωτές canon με ανεξάρτητα μελάνια. Η διάρκεια ζωής των εκτυπωτών canon μέχρι στιγμής είναι 4-5 χρόνια, δηλαδή τόσο όσο και αυτών που οι χρήστες τους δεν βάζουν απιονισμένο νερό στο μελάνι τους! 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επειδή έπαθα το ίδιο, έκανα το εξής: Αγόρασα καινούργιο και δεν περιμένω να αδειάσει. Κάθε 2-3 μήνες συμπληρώνω κάποια ml και είμαι ήσυχος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα μου ειναι πιο απλα τα πραγματα.

Σχεδον 2 χρονια εχω τα ιδια μελανια.Οταν δε βγαζει,βαζω 4-5μλ μαυρο η 2-3 μλ στα χρωματα,κανω μια και με το εργαλειακι που τραβαει απο κατω και μια χαρα ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 31/8/2021 στις 7:59 ΜΜ, Nikoleo είπε

Σας ευχαριστω, δεν υπαρχει καποιο θεμα αν το μελανι θα λεει για Canon ή για HP, ολα το ιδιο ειναι;

 

Στις 31/8/2021 στις 8:01 ΜΜ, rose from hell είπε

ολα το ιδιο ειναι

Όχι, δεν είναι το ίδιο.

Η τεχνολογία εκτύπωσης που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία είναι διαφορετική, και τα μελάνια πρέπει να είναι τα ανάλογα.  Τώρα αν εννοείτε ότι ο προμηθευτής είναι τόσο σοβαρός που χρησιμοποιεί έναν τύπο μελανιού και τα βάζει σε διαφορετικά μπουκάλια ανάλογα με την εταιρία του εκτυπωτή, εγώ δεν θα αγόραζα αυτή τη μάρκα. Τα χύμα μελάνια έχουν ιδιαιτερότητες και υπάρχουν επώνυμα και ανώνυμα brands.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2021 στις 4:03 ΠΜ, iml είπε

 

Όχι, δεν είναι το ίδιο.

Η τεχνολογία εκτύπωσης που χρησιμοποιεί η κάθε εταιρία είναι διαφορετική, και τα μελάνια πρέπει να είναι τα ανάλογα.  Τώρα αν εννοείτε ότι ο προμηθευτής είναι τόσο σοβαρός που χρησιμοποιεί έναν τύπο μελανιού και τα βάζει σε διαφορετικά μπουκάλια ανάλογα με την εταιρία του εκτυπωτή, εγώ δεν θα αγόραζα αυτή τη μάρκα. Τα χύμα μελάνια έχουν ιδιαιτερότητες και υπάρχουν επώνυμα και ανώνυμα brands.

Αρκετά χρόνια γεμιζω από το ίδιο μελάνι hp & canon  δεν είχα πρόβλημα ! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, rose from hell είπε

Αρκετά χρόνια γεμιζω από το ίδιο μελάνι hp & canon  δεν είχα πρόβλημα ! 

 

👍

Προσωπικά είμαι πολύ προσεκτικός με την ποιότητα του μελανιού που βάζω στους Canon, σε αντίθεση με τους Hp. Αυτό γιατί οι Canon που είχα/έχω έχουν ξεχωριστή ενιαία κεφαλή, ενώ οι Hp ενσωματωμένη στο κάθε δοχείο.  Μπορεί να "τολμούσα"  να βάλω μελάνι που προορίζεται για Canon σε Hp, αλλά όχι το αντίθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2021 στις 11:50 ΠΜ, Nikoleo είπε

Τελικά χτες το έβαλα κάτω από ζεστό τρεχούμενο νερό βρύσης και άρχισε να βγάζει μελάνι αλλά όταν εκτυπώνει παραμένουν κάποιες γραμμές. Θα παραγγείλω καινούργιο δοχείο και από δω και πέρα θα το γεμίζω μόνος συχνότερα. Επίσης από AliExpress έχετε αγοράσει ποτέ σας χύμα μελάνι;

Χύμα μελάνια μια χαρά είναι. Μελανοδοχεία για hp που πήρα δύο φορές δούλεψεαν μια χαρά μέχρι να αδειάσουν και μετά στο πρώτο γέμισμα παρέδωσαν πνεύμα. Δεν τα δέχεται ο εκτυπωτής.

Στις 4/10/2021 στις 4:36 ΠΜ, d_gkal είπε

Σε hp6960  Πέρα απ' τα original τι επιλογές έχω για φθηνό μελάνι;

Εάν θέλεις να γεμίζεις μόνος με σύριγγα μόνο γνήσια hp. Τέσσερα συμβατά που πήρα 2 από Κίνα 2 από εδώ στο πρώτο γέμισμα τερμάτισαν. Έστο παίρνω μόνο γνήσια που τα γεμίζω άπειρες φορές .δεν έχω μετρήσει αλλά πρέπει να έχουν αντέξει πάνω από 10 γεμίσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα γνησια ΗΡ που εχω ,εδω και 3 χρονια σχεδον τα γεμιζω και δουλευουν μια χαρα ακομα.Πανω απο 20-25 φορες σιγουρα τα εχω γεμισει.

Βεβαια για καποιο λογο τελειωνουν γρηγορα.Ισως το σφουγγαρακι απο τα πολλα τρυπηματα να τα εχει φτυσει και ψιλοτρεχει καμια φορα απο κατω μελανι αλλα και παλι η οικονομια ειναι τεραστια.

Παντως εχω σχεδον 1000 σελιδες εκτυπωμενες με δοχεια που τα γεμιζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...