Προς το περιεχόμενο

Το iPhone γιορτάζει τα 10 του χρόνια


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εάν η Apple είχε τη δυνατότητα να κάνει πλύση εγκεφάλου σε τόσο μεγάλη μερίδα κόσμου εδώ και 10 χρόνια, τώρα θα ήταν κυβέρνηση και όχι εταιρία.

 

Γιατί δεν αποδέχεστε την απλή πραγματικότητα? Έχει πολύ καλά προιόντα που αρέσουν στον κόσμο που τα αγοράζει. Δεν είναι ανάγκη να αρέσουν σε όλους φυσικά.

 

 

ΥΓ:

Σε κάποιο θέμα ανέφερες ότι έχεις Audi. Το πήρες άραγε επειδή σου αρέσει? Γιατί με τη λογική σου μπορεί να σου έχει κάνει πλύση εγκεφάλου η Audi αφού μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με VW...

Κάποιος που ξέρει γιατί πέρνει μια συσκευή του λέω μπράβο γιατί την χρησιμοποιεί στο 100% των δυνατοτήτων της. Αλλά όταν έχει iphone η κάθε χαζογκομενα είναι για να πουλήσει καθαρά μούρη και επειδή της είπαν ότι είναι το καλύτερο χωρίς να ξέρει τίποτα άλλο. Τέτοιους πελάτες είχε ανέκαθεν η Apple και τα τελευταία χρόνια αποκτησε αρκετούς και η samsung. Ήμουν ανάμεσα σε passat cc και το A4. Ίδιο κινητήρα αλλάζει λίγο η μάσκα και το εσωτερικό και είχαν ίδια τιμή. Προτίμησα το πιο όμορφο στα μάτια μου. Τα iPhone στο μυαλό του κόσμου είναι status symbol. Δεν εχει σημασία πόσο έχει αλλά οι περισσότεροι νομίζουν ότι μετράνε έχοντας το και ας έχουν απλήρωτους 5 10 λογαριασμούς. Για την Ελλάδα μιλάω πάντα αν και τέτοια μυαλά έχουν και άλλες χώρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η Apple είχε τη δυνατότητα να κάνει πλύση εγκεφάλου σε τόσο μεγάλη μερίδα κόσμου εδώ και 10 χρόνια, τώρα θα ήταν κυβέρνηση και όχι εταιρία.

 

Την εχει, με πρωτο παραδειγμα εσενα και τον μπιλντανο ;)

 

Γιατι να γινει κυβερνηση οταν κανει οτι πραγματικα γουσταρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να ειρωνευεστε επειδη σας αρεσουν τα iPhone.Ο καθενας εχει την γνωμη του.Και αυτο ισχυει και για αυτους που εχουν κινητα android.Εγω παρολο που δεν προτιμω τα iPhone δεν τα βριζω.Απλα πιστευω οτι η τεχνολογια τους ειναι υποβαθμισμενη για την εποχη μας.Και ναι μου αρεσει το κινητο μου να εχεις πολλους πυρηνες.Υπαρχει προβλημα;Μονο να βριζετε ξερετε εσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, επειδή εσύ μαλλον είσαι 14-16 μάθε και λίγο τι συνέβαινε πριν πολλά χρόνια στο Ελλάντα αλλά και σε άλλες χώρες, για να καταλάβεις γιατι έγινε ΤΟΣΟ ποθητό... Οταν ξεκίνησαν τα Mac, επαιρνες 5 υπολογιστές με το κόστος ενός mac και οντως λόγω του οτι ήταν περισσότερο αποτελεσματικά για multimedia, εγινε εργαλείο δουλειάς για πολλούς και πόθου για πολυ περισσότερους! Τότε λοιπόν οποιος είχε Mac ηταν απλά ενας "ξεχωριστός", ενας "επαγγελματίας", αυτός που είχε τα "καλά" μηχανήματα, άρα ξεχώριζε απο τους άλλους... είχε ενα στάτους, να λένε οτι εχουν Mac! Οταν λοιπον ξεκίνησαν να βγάζουν άλλες συσκευές (φυσικά δεν βγήκε ποτέ MacPhone αλλά iPhone) τα οποία είχαν το ιδιο όνομα και με πολύ χαμηλότερο κόστος, ο κόσμος ετρεχε να αγοράσει αυτό που επιθυμούσε τόσα χρόνια και δεν έπαιρνε γιατι δεν μπρορούσε! Ετσι λοιπον στο DNA (του Ελληνα τουλάχιστον) γράφτηκε μια νεα αλληλουχία η οποια έλεγε, εχω συσκευή i, ξεχωρίζω απο τους άλλους! Βεβαια ποιο πριν υπήρχαν και δυο άλλες "γραμμες κώδικα" στο DNA που ελεγαν "οσο πιο ακριβό τοσο περισσότερο κύρος" και "δεν μπορώ εγώ να εχω κάτι που είναι χειρότερο απο του άλλου", και μπήκαμε στο τρυπάκι να αλλάζουμε συσκευές μόλις βγούν νεές, ενω δεν εχουμε προβλημα να τρώμε 4 φορές την εβδομάδα, αρκεί να μαζέψουμε για να πάρουμε ακριβό τηλέφωνο! Κάπως έτσι λοιπον, μετά απο 18 χρονια που μετράω στην πληροφορική και 14 στην κινητή τηλεφωνία (μιας και δούλευα 14 μήνες σε κατάστημα κινητής και στην συνέχεια άνοιξα δικο μου επισκευαστικό κέντρο) είδα παρα πολλούς να καυχιώνται οτι εχουν συσκευή i (pad ή phone) αλλά δεν ήξεραν να κάνουν κάτι παραπάνω απο τις κλήσεις, internet, IM, email που ως επι το πλείστον το εχει ρυθμίσει κανενα κατάστημα voda ή OTE γιατι ο κάτοχος δεν ξέρει φυσικά ΟΥΤΕ ΝΑ GOOGLΙΣΕΙ για να βρεί τις ρυθμίσεις, ουτε να διαλέξει κάποιο υπάρχοντα provider, να καυχιόνται για τις γαμάτες φωτο που ομως έβγαλαν σε στύλ "εχω καταπιεί σεισμό το χέρι μου παίζει @#$@#$ όλη την ώρα" και είναι πιο κουνημένες απο φραπέ, αλλά φταίει το γεγονός οτι "ε εκεινη δεν την εβγαλα καλή, με κούνησαν κλπ κλπ κλπ", αντε να παίζουν και κανενα παιχνίδι. Ακόμα και τώρα εχω πελάτη ο οποίος δεν πληρώνει ούτε προσωπικό ούτε προμηθευτές, ομως παίρνει οτι νεότερο υπάρχει σε iPhone, αλλα οταν αποφάσισε να πάρει ενα εκτυπωτή που να τυπώνει απευθείας απο την συσκευή, πήρε ενα HP το οποιο εφτυσε αιμα για να το κάνει να παίξει. Παρόλα αυτά, Οποτε πάει να τυπώσει, πατάει ότι κουμπί βρισκει στο μηχάνημα, το αποσυνδέει απο το WiFi, του αλλάζει ρυθμίσεις, του πετάει τα μάτια γενικά και εαν δεν τα καταφέρει με καλεί, κατα τα άλλα χαίρεται γιατι μπορεί να τυπώνει απευθείας επειδή εχει iPhone. Άλλη περίπτωση, φίλος αρχιψεύταρος, μου λεει οτι εχει ipad ή MacBook για μουσική (DJ γαρ) και εχει αγοράσει οτι συσκευή εχει βγάλει η Apple, ipad-iphone-macbook, μαλιστα χαιρόταν γιατι πριν 6 χρονια επαιζε μουσική ανετος με ενα πανάκριβο macbook ή κάτι τετοιο το οποιο είχε μέσα όλη την μουσική γιατι είχε μέσα 2ΤΒ SSD. ΟΚ, καπου εκει του λές μονο "ελα ρε, πωωωω κορυφαίο" και αλλάζεις θέμα για να μην κάψιες φλάτζα! Στον ιδιο βεβαια, ενώ είμαστε στ τραπέζι και μας τα εχει κάνει τσουρέκια για τα φανταστικά προιόντα της εταιρίας, και ενώ μιλάει σαν πολυβόλο, πιάνει ενας της παρέας μια κανάτα νερό, την βάζει μπροστά του, ανάβει την οθόνη σε Galaxy S4, το πετάει μέσα στην κανάτα και του λέει κάνε το (εχουμε μείνει όλοι κάγκελο γιατι οχι μονο δεν βγάζει καπνούς αλλά και η οθόνη εξακολουθεί να μένει αναμένη!)

 

Γενικά, δεν εχω βρεί καποιον ακόμα να με πείσει γιατι είναι καλύτερο ενα iPhone απο οσα χρησιμοποιώ (ημουν σε WinMob,γύρισα σε Android) και πίστεψέ με, το λιώνω το τηλέφωνό μου χωρίς να εχω πρόβλημα, μάλιστα εαν υπάρχει κάποιος που πιστεύει οτι μπορεί να το κάνει τον προκαλώ! Ενδεχομένος να κάνω πράγματα που πολλοί δεν ξέρουν κάν οτι γίνονται, οχι να τα κάνουν κι όλας (RDC-VPN-Site Survey-Remote Controllers-GoPro Remote-DJI Go κλπ κλπ κλπ). Οσο για το to internet που ολοι χρειάζονταν και το εφερε κοντά μας η apple, το είχε φέρει πιο πρίν κοντά μας και η HTC με ενα P3300 που είχα (WinMob) το οποιο έκανε παπαδες για την εποχή του (μια εποχη που δεν υπήρχε καν το iPhone... )

 

τι λεμε λοιπόν, το οτι ο κόσμος το λάτρεψε γιατι...το λάτρεψε, δεν σημαίνει οτι είναι η απόλυτη συσκευή ή για τους λεφτάδες...

Καλά, μην τρελαθούμε... από το 1991 βγάζω το ψωμί μου σχεδιάζοντας σε PC.

Υπήρχε (ειδικά τότε) η άποψη πως εάν είσαι επαγγελματίας γραφίστας, πρέπει να έχεις Mac.

Αλλά και κανένας δεν "έχτιζε" ένα PC με επαγγελματικές προδιαγραφές (το max που πρόσφερε η τεχνολογία της εποχής)

σε ένα κοψό κουτί με μια καλή οθόνη. Είχα τη δυνατότητα να αλλάζω μηχανήματα κάθε 2 περίπου χρόνια

πουλώντας το παλιό μου PC για άλλες διάφορες χρήσεις (κάτι που δε μπορούσε να κάνει τότε κάποιος με Mac)

και με τα μισά χρήματα είχα πάντα ένα δυνατό μηχάνημα, ενώ λόγω κόστους κάποιοι "κολλούσαν" με το Mac που είχαν για χρόνια.

Φυσικά για το κόστος υποστήριξης και ανταλλακτικών να μην πω κουβέντα...

Ο μύθος "επαγγελματίας = Mac" κατέρευσε, όταν τα PowerPc έγιναν Intel και η Adobe κυκλοφορούσε κάθε Creative Suite

για Mac και Windows μαζί. Φυσικά σήμερα τα πράγματα έχουν τόσο αλλάξει που είναι τουλάχιστον γραφικός κάποιος

που θεωρεί τον ευτό του "επαγγελματία" επειδή έχει Mac. Ας μην ξεχνάμε πως κανένα μηχάνημα δε σε κάνει επαγγελματία.

Είναι απλώς τα εργαλεία που έχεις για να δουλέψεις. Ο επαγγελματίας θα χρησιμοποιήσει κάθε διαθέσιμο μέσο και θα πετύχει το καλύτερο αποτέλεσμα. Σχετικό και άσχετο, δεν πληρώνεται - πολύ περισσότερο σήμερα - για αυτό,

οπότε υπολογίζει και το κόστος / απόσβεση του εξοπλισμού στην επιλογή του, ειδικά εάν τον πληρώνει από την τσέπη του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που ξέρει γιατί πέρνει μια συσκευή του λέω μπράβο γιατί την χρησιμοποιεί στο 100% των δυνατοτήτων της.

 

Μα δεν χρειάζεται να χρησιμοποιείς μια συσκευή στο 100% των δυνατοτήτων της για να δικαιολογήσεις την αγορά της.

 

Εσύ πχ με ένα γρήγορο αυτοκίνητο τρέχεις σε κάθε ευθεία με 200+ και παίρνεις όλες τις στροφές με παντιλίκια και χειρόφρενο? 

 

 

Κάποιος που δεν ασχολείται με VPN/RDC/Site Survey/παπάδες και αγοράζει ένα iPhone, δεν σημαίνει ότι του έκανε πλήση εγκεφάλου η Apple, ούτε ότι είναι χαζογκόμενα/κάγκουρας. Μπορεί να το πήρε επειδή απλώς του αρέσει η συσκευή και το iOS και ας το χρησιμοποιεί για τα βασικά.

 

Νομίζω ότι η εντύπωση που έχετε μερικοί ότι η επιτυχία της Apple βασίζεται σε εξωγήινο marketing και σε χαζούς ανθρώπους, είναι πέρα για πέρα εσφαλμένη. Πιο πολύ αποθημένα δείχνει παρά κάτι άλλο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχει, με πρωτο παραδειγμα εσενα και τον μπιλντανο ;)

 

Εφόσον αναφέρεσαι και σε μένα, έχουν περάσει από τα χέρια μου αρκετές Android ναυαρχίδες μαζί με iPhones και αυτή τη στιγμή η βασική συσκευή μου είναι ένα Galaxy S8 με το οποίο είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Δεν θα έλεγα ότι μου έχει κάνει πλύση εγκεφάλου κανένας. Μου αρέσει η τεχνολογία και έχω για καλή μου τύχη τη δυνατότητα να δοκιμάζω νέα πράγματα συχνά. 

 

 

Ομολογώ όμως ότι προσωπικά οι συσκευές που με έχουν αφήσει συνολικά περισσότερο ικανοποιημένο είναι αυτές της Apple.

 

Τώρα αν αυτό σε εσένα και τη στρεβλή λογική σου φαίνεται ως πλύση εγκεφάλου, πάω πάσο. Όπως νομίζεις.  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τώρα με την Ελληνική κρίση και την Apple που κολλάει?

 

Ένα σωρό και κάθε λογής εταιρίες έχουν βγάλει όσα έχασε η Ελλάδα σε 10 χρόνια... και λοιπόν?

Κάποιο έλεγαν οτι η Apple έπρεπε να αγοράσει την Ελλάδα. Έστω και για πλάκα δείχνει σε ποιό επίπεδο φτάσαμε και τι εκτίμηση μας έχουν.

 

https://www.bloomberg.com/view/articles/2015-05-11/apple-could-make-money-by-bailing-out-greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εαν μου επιτρεπετε να πω την αποψη μου.

Οπως πολυ απο εσας προειπαν μονο στην Ελλαδα θα αρχιζαμε  flame wars με την καθε χαριτομενη ειδηση του εκαστοτε διαχειριστη (no insult intented HAL9000) μονο και μονο για να δειξουμε το Ελληνικο μας ταμπεραμεντο και στην τεχνολογια.

Σαν κατοικος εξωτερικου και εχοντας στην κατοχη μου 1 iphone 6s plus ενα galaxy s8 και ενα google pixel εχω την αισθηση  οτι αχολουμαστε με λαθος τροπο με την apple.

Δεν βγαζει πλεον οτι καλυτερο , δεν ειναι προτωπορος και γενικα δεν ειναι αυτο που ηταν πριν πολλα χρονια... 

Εαν και εχω ολη την γκαμα των συσκευων της apple (χωρις να ειμαι fanboy) οφειλω να ομολογησω οτι το android εχει πλεον ενα διαφορετικο και πιο φρεσκο appeal απο το ios...

Η αλθηεια ειναι οτι προσπαθησα να ζησω με το s8 (μονο) για 2,3 μερες και δεν τα καταφερα (με πολυ απλη χρηση).Δυστηχως το andoid δεν ειναι ακομη τοσο ωριμο (κατἐμε) στο day to day usability.

 

Τελικα μαλλον ειναι απλα θεμα αισθητικης και χρηματων (προσωπικη αποψη).

 

Και ωπ καπου εδωαντιλαμβανομαι οτι και εγωμε τον τροπο μου επεσα στην παγιδα της συμμετοχης στο flame war.

Συμπερασμα και ταπεινη μου αποψη : 

Μπορουμε να αναλωσουμε πιο χρησιμα και πιο παραγωγικα τον χρονο και την σκεψη μας απο το να συμμετεχουμε σε τετοια flame wars...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο έλεγαν οτι η Apple έπρεπε να αγοράσει την Ελλάδα. Έστω και για πλάκα δείχνει σε ποιό επίπεδο φτάσαμε και τι εκτίμηση μας έχουν.

 

https://www.bloomberg.com/view/articles/2015-05-11/apple-could-make-money-by-bailing-out-greece

 

Δεν λέει ακριβώς αυτό το άρθρο που παρέθεσες. Απλά έχει "πιασάρικο" τίτλο. Άλλο το buy και άλλο το bail.

 

Για να ίσχυε το tax relief που θα έδινε η Ελλάδα ως αντάλλαγμα πάντως, νομίζω ότι θα προαπαιτούσε την έξοδο της από την ΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The iPhone remains the coolest phone on the planet

 

Ελάτε τώρα ας αφήσουμε τους διαξιφισμους, ευχηθείτε όλοι στο iPhone (τουλάχιστον) άλλα 10 χρόνια (ζωής)...!!!

 

iphone-birthday.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα iPhone εκαναν οσο τα Xiaomi, ολοι οι κινεζοφαν θα ειχαν iPhone. Τωρα πηραν κινεζικο και νομιζουν οτι ανακαλυψαν τον τροχο. Στην αρχη κατηγορουσαν την Apple οτι τα κινητα της ηταν πανακριβα και τα Android ηταν vfm. Τωρα που οι ναυαρχιδες Android εχουν τα ιδια λεφτα με τα μηλοφωνα, τους φταινε και αυτες οτι κοροιδεύουν τον κοσμο και οτι μια κινεζια ειναι ισαξια με το S8 και ας κανει τα μισα λεφτα. Σε λιγο που θα ακριβυνουν και τα κινεζικα (ηδη αρχισαν), τοτε θα βρουν να παρουν Ινδικα, Αιγυπτιακα ή Βραζιλιανικα κινητα και να λενε ποσο ανωτερα ειναι απο τα πανακριβα των Κινεζων που τα παιρνουν οι μαζες και οχι αυτοι που ξερουν. 

 

Για ολα τα αγαθα το ιδιο συμβαινει. Οταν καποιος δεν εχει λεφτα να αγορασει αυτο που του αρεσει και παιρνει ενα υποκαταστατο, μετα κατηγορει το ακριβο αγαθο οτι δεν αξιζει τα λεφτα του και οτι ειναι κοροιδία. Αυτοι που κοκορευονται για τα κινεζικα ειναι οι ιδιοι που το 2005 παιρνανε Leon και Octavia με 7.000 αλογα και μετα μας τα επρηζαν για το ποσο καλυτερα ειναι απο VW, Merc, Audi, BMW κλπ. Ο Γερμανος ή ο Εγγλεζος που επαιρνε Α4 ηταν ηλιθιος αλλα ο Τακης απο το Αιγαλεω που επαιρνε Octavia ηταν ο ξυπνιος που επιασε κοτσο το VW Group. 

 

Πισω στα τηλεφωνα τωρα. Το iPhone εκανε ευκολη την τεχνολογια ακομα και στον τελευταιο χαζο χρηστη. Για αυτο επιασε. Και πιτσιρικι 5χρ μπορει να το χρησιμοποιησει (βεβαια αυτο για τους κινεζοκαυλους ειναι αρνητικο αφου δεν γινεται το κινητο που εχουν να ειναι τοσο ευκολο που να μπορει να το χρησιμοποιησει καποιος μη-χακερ). Για αυτο εξακολουθει να πουλαει σαν τρελο. Μεχρι το 2010-11, ηταν μονοδρομος καθως ο ανταγωνισμος ηταν σε βρεφικο επιπεδο για το μεσο χρηστη. Πλεον οχι, τα Android εχουν βελτιωθει αισθητα και υπαρχουν αξιολογες συσκευες. Και εγω οπως και χιλιαδες αλλοι χρηστες iOS εχουμε περασει απο το ρομποτακι. Και δεν μπορω να πω οτι ημουν δυστυχισμενος οσο ειχα αντροιντ, καθε αλλο, για τα λεφτα που ειχα δωσει το G2 ηταν πολυ καλο και δουλευει ακομα. Τι δε μου αρεσε; Το οτι μου εβγαλε lag, το οτι χωρις custom rom δεν τραβαγε μετα τον ενα χρονο, το οτι περασα πολλα βραδια να ψαχνω tutorials για να κανω το ενα και το αλλο, το οτι επρεπε να θυσιασω το ηχειο για να τρεχει αξιοπρεπως (cyanogenmod) κ.ο.κ. Αν ηταν ευκολο να το κανω; Προφανως, ξερω να χρησιμοποιω το google. Αλλα θα προτιμουσα να μην ειχα την αναγκη να το κανω. Για αυτο πηρα ξανα iPhone, για να εχω το κεφαλι μου ησυχο

 

Φιλε hater, το να αλλαξεις rom ή να πειραξεις ενα αρχειο συστηματος, δεν σε κανει χακερ, ξεκαβαλα το καλαμι. Ο μεσος iOS-hater μου θυμιζει ενα φιλο μου που δεν πηρε iPhone επειδη δεν του αρεσει ο περιορισμος του λογισμικου και στο HTC που εχει δεν εχει πειραξει ουτε τη ρυθμιση της φωτεινοτητας. 

 

Καποιος μη-hater που μπορει να διαθεσει οσα ζηταει η Μηλοεταιρια βαζει κατω τα δεδομενα και επιλεγει. Το iPhone εχει πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα. Γνωστα ειναι αυτα, μη τα ξαναλεμε. Για μενα μετραει περισσοτερο η εμπειρια χρησης για αυτο διαλεξα iPhone. Αλλος που βλεπει ταινιες στο κινητο του θα παρει ενα S8 να γουσταρει. Αλλος που θελει να το φορτιζει μια φορα το μηνα θα παρει το Χ κινητο που εχει μπαταρια ταμπλετ. Και ουτω καθ'εξης. Οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες για αυτο υπαρχουν και διαφορετικες επιλογες.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν οι κορεατες ειναι καλοι σε κατι ειναι στο να αντιγραφουνε.μαλιστα.Η Samsung ειναι με τεραστια διαφορα η μεγαλυτερη μη πετρελαικη εταιρια στον πλανητη.Είναι η μόνη εταιρία που μπορει να κατασκευασει τσιπσετ στα 10nm.Ακου οι κορεατες ειναι καλοι μονο στο να αντιγραφουνε.Ουτε στο τεξας δεν τα λενε αυτα

 

Που ηταν samsung, οταν οι αμερικανοι κατασκευαζαν chipsets και οι ευρωπαιοι κινητα τηλεφωνα; 

 

ΗΠΑ και E.E. εχουν πλεον περασει στον τριτογενη τομεα και οι κινεζοκορεατες ειναι οι ειλωτες που κατασκευαζουν parts και οχι μονο.

 

Λογικο να υπαρχουν τεραστιες εταιρειες οπως η foxconn και η samsung που εχουν αναλαβει την κατασκευη του hardware.

 

Το hardware τους ομως, χωρις το software και το design του τριτογενη τομεα της δυσης, θα ηταν αχρηστο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ηταν samsung, οταν οι αμερικανοι κατασκευαζαν chipsets και οι ευρωπαιοι κινητα τηλεφωνα;

 

ΗΠΑ και E.E. εχουν πλεον περασει στον τριτογενη τομεα και οι κινεζοκορεατες ειναι οι ειλωτες που κατασκευαζουν parts και οχι μονο.

 

Λογικο να υπαρχουν τεραστιες εταιρειες οπως η foxconn και η samsung που εχουν αναλαβει την κατασκευη του hardware.

 

Το hardware τους ομως, χωρις το software και το design του τριτογενη τομεα της δυσης, θα ηταν αχρηστο.

Φιλε εγω δεν ειπα οτι ειναι καλυτεροι.ειπα οτι δεν ειναι καλοι μονο στο να αντιγραφουν.και η κορεα και η κινα σε πολλους τομεις ειδικα τετοιους πρωτοπορουν.και οταν σε λιγα χρονια η κινα αφησε τις ηπα χιλιομετρα πισω στο αεπ να δουμε ποιος θα κυνηγαει
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...