Προς το περιεχόμενο

Νέα full frame EOS 6D Mark II από την Canon στα 26,2 MP και χωρίς 4K Video


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Canon ανακοίνωσε τη νέα EOS 6D Mark II, μία ικανότατη full frame dSLR που διαδέχεται την EOS 6D και απευθύνεται τόσο σε επαγγελματίες όσο και σε ερασιτέχνες που επιθυμούν να φτάσουν σε ανώτερα επίπεδα φωτογραφικής δεξιότητας.

Η νέα EOS 6D Mark II βασίζεται σε νέο αισθητήρα full frame CMOS στα 26,2 Megapixels που συνεπικουρείται από τον επεξεργαστή εικόνας DIGIC 7, το σύστημα αυτόματης εστίασης AF 45 σημείων και την τεχνολογία Dual Pixel CMOS AF.

 

Χάρη στα παραπάνω χαρακτηριστικά και στη βελτιωμένη ευαισθησία ISO 40000 που επεκτείνεται μέχρι και τα ISO 102400 προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία στους φωτογράφους γεγονότων, οι οποίοι τώρα πλέον μπορούν να φωτογραφίζουν γρήγορα με ευκολία, έχοντας τη σιγουριά ότι οι λεπτομέρειες των λήψεων τους θα διατηρηθούν ακόμη και σε συνθήκες με πολύ χαμηλά επίπεδα φωτισμού.

 

Διαθέτει οπτικό σκόπευτρο και σύστημα αυτόματης εστίασης AF 45 σημείων, το οποίο μπορεί να προσαρμοστεί, επιτρέπει μεγαλύτερη ακρίβεια στην παρακολούθηση (tracking) και μαζί με την τεχνολογία Canon Dual Pixel CMOS AF επιτρέπει ομαλότερη εστίαση, καθώς και μικρότερους χρόνους εστίασης. Υποστηρίζεται επίσης burst mode στα 6,5 fps.

 

Η EOS 6D Mark II είναι η πρώτη full frame φωτογραφική μηχανή EOS που περιλαμβάνει ενσωματωμένο σύστημα σταθεροποίησης βίντεο 5 αξόνων και είναι η πρώτη φωτογραφική μηχανή της Canon που διαθέτει κατάσταση λήψης βίντεο από διαδοχικά στατικά καρέ (time-lapse) σε ανάλυση 4Κ, αλλά και ιντερβαλόμετρο για μεγαλύτερη ποικιλία στην κινηματογράφηση.

 

Όσον αφορά στη λήψη βίντεο, υποστηρίζεται ανάλυση 1080p στα 60fps και ενώ υπάρχει είσοδος μικροφώνου δεν υπάρχει έξοδος ακουστικών. Η κάμερα διαθέτει 1040k στρεφόμενη οθόνη αφής τριών ιντσών και ενσωματώνει WiFi, NFC, Bluetooth και GPS ενώ το σώμα είναι “weather sealed”. Το κόστος της υπολογίζεται στα $1999.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- 1/4000

- 1 sd slot

- up to UHS-I

- No 4K

- 98% coverage viewfinder

 

Μην ξεχάσετε να αγοράσετε 2-3 να βοηθήσετε την μαμά Canon να βγάζει και άλλες κάμερες που τις υπολείπονται features του 2015.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά επαγγελματική μηχανή, με πολλά βασικά:

- full frame CMOS στα 26,2 Megapixels

- DIGIC 7

- Dual Pixel CMOS AF και

- ISO 40000

Η ποιότητα της φωτογραφίας όμως μετρά πάνω απ όλα.

Δεν πετυχαίνεις ποιότητα με τεχνικά χαρακτηριστικά.

και ούτε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ποιότητα της φωτογραφίας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Μην ξεχνάμε το ποιο βασικό κομμάτι της ποιότητας ότι είναι ο φακός.

Η τιμή δεν μ ενδιαφέρει, αν και δεν την θεωρώ υψηλή,όπως δεν ενδιαφέρει τον κάθε επαγγελματία ή σοβαρό ερασιτέχνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα ειναι η μηχανουλα ολοι εχετε μαθει με τα δεδομενα τις τελεφταιας τεχνολογιας και σχολιαζετε οτι να νε που απο σας δεν εχει κανεις μηχανη πριν το 2010

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν 1 εβδομάδα πούλησα την 6D. Την χρησιμοποιούσα επαγγελματικά για τουλάχιστον 2 χρόνια.

 

Η σειρά αυτή είναι το καλύτερο vfm στις Canon με διαφορά.

 

-Αισθητήρας ικανός να σκαρφαλώνει σε αρκετά υψηλά ISO (μέχρι 6400 παρήγαγε εξαιρετικά αποτελέσματα τα οποία με λίγο ποστ για τον θόρυβο ήταν αξιοπρεπέστατα να τα παρουσιάσεις στον πελάτη).

 

-Ταχύτατο AF σε συνθήκες ΠΟΛΥ χαμηλού φωτισμού (δυστυχώς μόνο στο κεντρικό σημείο αλλά μικρό το κακό αν είσαι εξοικειωμένος).

 

- Αρκετό dynamic range (για την κατηγορία τιμής) που σου επέτρεπε να κάνεις παπάδες μέσω του ασυμπίεστου raw.

 

ΟΜΩΣ θεωρώ πως οι Κανίκον έχουν επαναπαυθεί στο στάνταρ "εγκλωβισμένο" αγοραστικό κοινό που αναγκαστικά έχει επενδύσει πολύ χρήμα στους φακούς τους και δεν πρωτοπορούν. Ποιος ο λόγος ένας φωτογράφος να πάρει την 6DMKII αν έχει την 6D; Προσωπικά δεν βρίσκω κανέναν λόγο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω την 6D την οποία αγόρασα καινουργια. (παλαιότερος κάτοχος crop canon).

Δε χρειάζεται να αναλύσω το πόσο καλή μηχανή ήταν και είναι.

Απλά επειδή δεν έχουμε την ευχέρεια να αγοράσουμε 2 σώματα, προσπαθούμε να κάνουε τα πάντα με αυτό που έχουμε.

Φυσικα συμβιβαζόμαστε.

 

Κατ'εμε, αυτό που έλειπε απ'την 6δ ήταν η σπαστή οθόνη, που μπήκε.

Έλειπαν κανα 2 fps, που μπήκαν (φωτογραφίζω διαφορα σπορ και το 6.5 παρολο που δενειναι το ιδεατό, ειναι ΠΟΛΥ τίμιο) - ( θα θελα ΚΑΙ μια 7δ μαρκ2 αλλα δε γινεται)

Και επίσης, σημεία εστίασης...όπερ και εγένετο επίσης.

 

Δε με ενδιαφέρει το βίντεο (προσωπικά). Θα παιρνα μια 80D.

Δε με ενδιαφέρουν οι 2 κάρτες (δεν ειμαι προ, αν και χρήσιμο σε ολους)

Το 1/4000 ίσως ειναι το μειονέκτημα της.

 

Κατα τ'αλλα...τραβάει στο σκοτάδι-που λεει ο λογος, ποιοτητα σε υψηλά iso άριστη. Εχω φωτο απο συναυλίας με 5000-8000 iso που νομιζεις έχουν 1000. Καλά αυτοι που δεν γνωρίζουν, και 10.000 να δουν "θαμάζονται" που λέμε στο χωριό μου.

 

@Questioner, Θα συμφωνήσω οτι οι 2 μαμα εταιρείες εχουν επαναπαυθεί. Γνωριζουν οτι ο κοσμάκης εχει επενδύσει σε φακους και δε θα αλλάξει σύστημα.

Ομως, γιατι να παρω φουτζι ή πενταξ και να τα σκασω για καινουργιους φακους, όταν μπορω να διαλεξω απο 1000δες μτχ νικονκανον;

Και θα διαφωνήσω για το dynamic range. Η νικον 610 (που χει ο κουμπαρος μου, μαζι τις πήραμε) είναι αρκετά καλύτερη σε αυτό (και σε κάποια ακόμη)

 

Ομως μη ξεχνάμε οτι η 6δ κοστιζε κοντα στα 1500-1600ε απο επισημο μεταπωλητή εδω

Η μαρκ 2 θα φτάσει πιστευω (εδώ) 2100-2200...που ναι ΠΟΛΛΑ λεφτά για να αλλαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρά επαγγελματική μηχανή, με πολλά βασικά:

- full frame CMOS στα 26,2 Megapixels

- DIGIC 7

- Dual Pixel CMOS AF και

- ISO 40000

Η ποιότητα της φωτογραφίας όμως μετρά πάνω απ όλα.

Δεν πετυχαίνεις ποιότητα με τεχνικά χαρακτηριστικά.

και ούτε μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ποιότητα της φωτογραφίας από τα τεχνικά χαρακτηριστικά.

Μην ξεχνάμε το ποιο βασικό κομμάτι της ποιότητας ότι είναι ο φακός.

Η τιμή δεν μ ενδιαφέρει, αν και δεν την θεωρώ υψηλή,όπως δεν ενδιαφέρει τον κάθε επαγγελματία ή σοβαρό ερασιτέχνη.

 

προφανως δεν εισαι επαγγελματιας για να θεωρεις οτι αυτη ειναι επαγγελματικη μηχανη.

το πρωτο πραγμα που ενδιαφερει τον επαγγελματια ειναι η αξιοπιστια

οποτε σωματα χωρις 2 memory slot αποκλειονται αυτοματα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως δεν εισαι επαγγελματιας για να θεωρεις οτι αυτη ειναι επαγγελματικη μηχανη.

το πρωτο πραγμα που ενδιαφερει τον επαγγελματια ειναι η αξιοπιστια

οποτε σωματα χωρις 2 memory slot αποκλειονται αυτοματα.

Σοβαρά?εσένα δηλαδή πριν βάλουν διπλή υποδοχή καρτών ακομα και στις ναυαρχιδες της κανον δε τις θεωρούσες επαγγελματικά μοντέλα?τον επαγγελματία δεν τον κάνει η μηχανή ούτε η διπλή υποδοχή κάρτας.έλεος δηλαδή.αν αγοράσω δηλαδή 1dx αυτομάτως από ερασιτέχνης γίνομαι επαγγελματίας?καλά λένε λοιπόν όλοι αγοράζουν μια ακριβή μηχανή και νομίζουν ότι έγιναν και φωτογράφοι...Και πλέον και επαγγελματίες .η διπλή υποδοχή δίνει αξιοπιστία στη μηχανή?Γιατί γνωρίζω επαγγελματίες που κάνουν παπάδες με πολύ κατώτερα μοντελα με μια μόνο υποδοχή.αν μεθαύριο βάλουν τρεις υποδοχές δηλαδή?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Questioner, Θα συμφωνήσω οτι οι 2 μαμα εταιρείες εχουν επαναπαυθεί. Γνωριζουν οτι ο κοσμάκης εχει επενδύσει σε φακους και δε θα αλλάξει σύστημα.

Ομως, γιατι να παρω φουτζι ή πενταξ και να τα σκασω για καινουργιους φακους, όταν μπορω να διαλεξω απο 1000δες μτχ νικονκανον;

Και θα διαφωνήσω για το dynamic range. Η νικον 610 (που χει ο κουμπαρος μου, μαζι τις πήραμε) είναι αρκετά καλύτερη σε αυτό (και σε κάποια ακόμη)

 

Αν θες να σου μιλήσω προσωπικά, πούλησα την 6D για να περάσω σε Σώνει (A7R ή A7RII) και με έναν αντάπτορα να χρησιμοποιώ τους canon/sigma φακούς μου σε αυτή. Το deal breaker εδώ είναι ότι φεύγω από ένα ταχύτητατο σύστημα και πάω σε ένα πολύ πιο αργό (μιας και θα χρησιμοποιώ τους παλιούς μου φακούς). Όμως έχω γκαβάτζα μια 6D του συνεργάτη μου, που μπορώ να χρησιμοποιώ οποτεδήποτε θέλω. 

 

Οπότε αν θες τη γνώμη μου, αν δεν έχεις επενδύσει πολλά χρήματα σε ένα από τα δύο συστήματα (canikon), πούλα τα όλα και πήγαινε σε μια εταιρεία που σέβεται τους πελάτες της και δεν τσιγγουνεύεται σε χαρακτηριστικά και τεχνολογία για να σου τα πασάρει μετά από χρόνια ως innovation.

 

ΥΓ Δεν είπα ότι η 6D έχει το καλύτερο DR στην κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρά?εσένα δηλαδή πριν βάλουν διπλή υποδοχή καρτών ακομα και στις ναυαρχιδες της κανον δε τις θεωρούσες επαγγελματικά μοντέλα?τον επαγγελματία δεν τον κάνει η μηχανή ούτε η διπλή υποδοχή κάρτας.έλεος δηλαδή.αν αγοράσω δηλαδή 1dx αυτομάτως από ερασιτέχνης γίνομαι επαγγελματίας?καλά λένε λοιπόν όλοι αγοράζουν μια ακριβή μηχανή και νομίζουν ότι έγιναν και φωτογράφοι...Και πλέον και επαγγελματίες .η διπλή υποδοχή δίνει αξιοπιστία στη μηχανή?Γιατί γνωρίζω επαγγελματίες που κάνουν παπάδες με πολύ κατώτερα μοντελα με μια μόνο υποδοχή.αν μεθαύριο βάλουν τρεις υποδοχές δηλαδή?

 

Εισαι επαγγελματιας φωτογραφος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτε θα βαλουν 4K οι αλητες ? Αν ειναι δυνατον. 2κ17 εχουμε :P

Οι canon users δεν χρειάζονται 4K. Είναι όπως την φάση με το 1080p. Που για καμια πενταετία θεοριτουν gimmick από της εταιρίες που απλά δεν το έβαζαν γιατί τα αρνιά τους αγόραζαν ότι και να βγάζανε. Άσε που το crop factor του 4K για export σε 1080 είναι τέλειο πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι επαγγελματιας φωτογραφος?

Βάση των λεγόμενων σου επειδή έχω 5d mark iii πρέπει να θεωρούμαι επαγγελματίας (έχεις δύο υποδοχές μνήμης).υπό άλλες συνθήκες που δεν κάνει το σώμα το φωτογράφο Όχι θεωρώ τον εαυτό μου παθιασμένο ερασιτέχνη παρότι εχω σπουδάσει φωτογραφία αλλά δεν το κάνω ως δουλειά επίσημα αλλά ώς χόμπι.Επίσης η ερώτηση σου δεν αποτελεί καν απάντηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...