Προς το περιεχόμενο

εύρεση εργασίας για 18χρονο


kr0m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 post-353959-0-96389400-1499053852_thumb.jpg

DEAL WITH IT!!!11  :-D  :-D  
#κλάμα  

@op δύσκολα τα πράγματα , μέχρι και για supermarket έχω δει περιπτώσεις που ήθελε βύσμα, δεν κάνω πλάκα. Συνέχισε να ψάχνεις για οτιδήποτε όμως, ακόμα και σε καφετέρια , όλοι απο κάπου αρχίζουν... συγγενής μου με ειδικότητα μηχ. αυτοκινήτων απο Επαγγελματικό δουλεύει πλέον σε εταιρία με γαλακτοκομικά σε θέση που δεν ήθελε καν γνώσεις/ειδικότητα και παίρνει πολύ καλά λεφτά για τα σημερινά δεδομένα, απλά ήταν τυχερός και μπήκε. Το παν σήμερα δεν ειναι τα πτυχία , ειναι οι γνωριμίες .......

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμένα αν μου ερχόταν ένα άτομο 25-26 ετών απόφοιτος λυκείου που δεν έχει ούτε μισό ένσημο, δεν θα τον έπαιρνα ποτέ γιατί ή θα είναι απλά χασομέρης ή ζαβός 

 

ωραία λογική δηλαδή ένας που έχει κάνει 4 χρονιά να πάρει το πτυχίο και άλλα 4 μεταπτυχιακό και δόκτορα και 1 χρόνο στρατό και σου έρθει στα 27 θα είναι ζαβός ή χασομέρης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε βγες στην πιάτσα και μην σε νοιαζει τι δουλεια θα βρεις και θα μαθεις πως λειτουργει το σύστημα.πολλοι φίλοι μου απόφοιτοι ΑΕΙ δουλεύουν σκλάβοι στη Γερμανία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία λογική δηλαδή ένας που έχει κάνει 4 χρονιά να πάρει το πτυχίο και άλλα 4 μεταπτυχιακό και δόκτορα και 1 χρόνο στρατό και σου έρθει στα 27 θα είναι ζαβός ή χασομέρης ?

Δεν ειπε αυτο, αναφέρθηκε ξεκάθαρα σε καποιο ατομο 25-26 το οποιον ειναι μονο απόφοιτος Λυκείου. Φυσικα και οσο αυξάνονται τα πτυχία αυξάνονται και οι ανοχές στην ηλικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν το εχω σκεφτει! θα μπορουσες παρακαλω να μου δωσεις λιγο περισσοτερες πληροφοριες; θα το ψαξω βεβαιως το θεμα!

Δεν το ασκώ προσωπικά το ηλεκτρονικό εμπόριο. Από φίλο μου μπήκε η ιδέα, ο οποίος επέμενε για κεφάλαιο μεταξύ 5000-10000€. Ξέρω δεν είναι λίγο, αλλά ιδέες βάζουμε. Για πιο πολλές λεπτομέρειες μπορείς να δεις σε άλλα θέματα εδώ, όπως

http://www.insomnia.gr/topic/640995-%CE%B7%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CE%B5%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BF/

http://www.insomnia.gr/topic/476474-%CF%80%CF%89%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%BC%CE%B5%CF%83%CF%89-%CE%B9%CE%BD%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%BD%CE%B5%CF%84-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B5%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%B1/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία λογική δηλαδή ένας που έχει κάνει 4 χρονιά να πάρει το πτυχίο και άλλα 4 μεταπτυχιακό και δόκτορα και 1 χρόνο στρατό και σου έρθει στα 27 θα είναι ζαβός ή χασομέρης ?

 

Ποιά ακριβώς λέξη από το "απόφοιτος λυκείου" σε δυσκολεύει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο αδερφός μου είναι "πτυχιούχος" αν και τέλειωσε μόνο το γενικό λύκειο. Απλά όταν πήγε στο στρατό και πέρασε ΛΥΒ στη Σάμο (πριν πολλά χρόνια βέβαια) με το που τέλειωσε την εκπαίδευση του έδωσαν πτυχίο....υπαξιωματικού :-)

Δεν τον βοήθησε ιδιαίτερα μέχρι τώρα βέβαια αλλά ίσως δεν έψαξε και στα σωστά μέρη. Αν κοιτούσε σε αγγελίες για μισθοφόρους στην Αφρική ίσως να έπαιρνε κάνα μόριο :P

@TS Γενικά (και σοβαρότερα) μιλώντας, όταν απευθυνόμαστε σε μια συγκεκριμένη "αγορά" καλό είναι να μιλάμε με όρους της αγοράς. Με γεια σου και χαρά σου το πτυχίο που μπορεί όντως να το γράφει επάνω ή να το διαφημίζει το υπουργείο. Να 'ναι καλά και οι γονείς σου και να καμαρώνουν όταν μιλάνε με τους γείτονες. Απλά μην το πολυχρησιμοποιήσεις σαν επιχείρημα σε συζητήσεις και πολύ περισσότερο μην δομήσεις το βιογραφικό σου γύρω από αυτό.

Προσοχή, δεν μιλάω για τις γνώσεις που προφανώς κατέχεις. Απλά το "πτυχιούχος" μην το πολυανεμίζεις στη μούρη υποψηφίων εργοδοτών γιατί θα έχει μάλλον το αντίθετο αποτέλεσμα από αυτό που θα ήθελες. "Έχω τελείωσει επαλ με ειδικότητα Χ και υπάρχει το απολυτήριο να το τεκμηριώσει" αρκεί. Οτιδήποτε παραπάνω μπορεί να σε κάνει να φαίνεσαι σαν καβαλημένος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ελεγα στο παιδι κυριως μεσω γνωστων και οικογενειας να ψαχτει. Δεν εχει πανεπιστημιακες σπουδες

αλλα εχει μια μικρη εξειδικευση κατι που ειναι καλο για την αγορα εργασιας οπως ειναι σημερα στην Ελλαδα.

 

Πιθανες δουλειες απο πωλητης, μοιρασμα φυλλαδιων μεχρι δουλεια σε μαγαζι με υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχίο ξεπτυχίο, δίπλωμα, απολυτήριο, ειδίκευση ή όπως αλλιώς λέγεται, μήπως να κοίταγες πρώτα στρατό προτού ψαχτείς για κάτι πιο μόνιμο;

 

Πολύ καλή σκέψη.

@TS Αφού δεν έχεις κάτι στα χέρια σου τώρα είναι απολύτως λογικό να πας να ξεμπερδέψεις με τον "βραχνά" του στρατού έτσι ώστε αργότερα αν βρεις κάτι να μην χρειαστεί να το διακόψεις/χάσεις εξαιτίας του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πτυχίο ξεπτυχίο, δίπλωμα, απολυτήριο, ειδίκευση ή όπως αλλιώς λέγεται, μήπως να κοίταγες πρώτα στρατό προτού ψαχτείς για κάτι πιο μόνιμο;

το ποιο σημαντικό σχόλιο του thread ... πραγματικά όμως στην εποχή μας οι πιθανότητες να σου κάτσει σταθερή δουλειά ειναι ελάχιστες και εννοείται πως κανένας δε θα σε περιμένει να τελειώσεις για να σε ξαναπάρει με τις στρατιές ανέργων που θα έχει στη διάθεση του.

 

Οπότε op θα σου πρότεινα να βρεις κάτι περιστασιακό(καφετέρια πχ)  και να μπεις στρατό άμεσα να ξαμπερδέψεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά παρέλειψα να το αναφέρω, αλλά έδωσα και πανελλήνιες, οπότε ο στρατός θα περιμένει για καιρό ακόμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσείς είστε καλύτεροι. Ψυχοπλακώνετε ένα παιδί 18χρονών για ένα χαρτί που πήρε.

Αυτό φταίει που μπήκε να ρωτήσει εδώ μέσα. Έλεος πια.  

 

Το παιδί κουράστηκε να το βγάλει αυτό το χαρτί. Θα το ξαναπώ και εάν σου αρέσει.

 

Δεν είπα ότι θα πάρει και πτυχίο στη ξένη γλώσσα από την εφαρμογή αλλά κάποια πράγματα θα μάθει...

ρε φιλε για ηρεμησε λιγο διοτι οπου περνας και σπερνεις τσαντιζεσαι απιστευτα 

 

δεν εισαι μονος σου εδω σοβαρεψου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει καταλαβα!

 

οι μισες απαντησεις καθονται και μου τη λενε επειδη δεν εχω "πτυχιο", διοτι τα "πτυχια" τα παιρνεις μονο απο τριτοβαθμια εκπαιδευση (ασχετα που οπως προανεφερα και το ιδιο το υπ. παιδειας στην ιστοσελιδα του, καθως και το εθνικο πλαισιο προσοντων, το αναγνωριζουν ως πτυχιο επιπεδου 4) αντι να μου απαντησουν στο ερωτημα μου!

 

bilya δε θυμαμαι να ειπα πουθενα "εχω πτυχιο πληροφορικης", αντιθετως, εγραψα (δυο φορες κιολας) πως εχω πτυχιο ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΠΑ.Λ.

 

τα αγγλικα, παρ'ολο που εχω μονο το lower (michigan), τα μιλαω με ιδιαιτερη ευκολια

 

ευχαριστω επισης οσους με συμβουλεψαν!

κοιτα επειδη το λεει το υπουργείο δεν λέει κατι. Αυτα είναι κυρίως κατάλοιπα προηγούμενων γενιών οπως το "πτυχίο" αγγλικών κτλπ. Για να καταλάβεις το point μου στα αγγλικα το "πτυχίο" σου θα μεταφραστεί certificate.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...