Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας παιδια ανεβαζω πρωτη φορα στο insomnia και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα που με απασχολει

εχω γραφτει στο ιδιοτικο ιεκ πληροφορικης τεχνικος υπολογιστω αλλα με εχουνε πει πως αν παω

για τεχνικος υπολογιστων δεν σε συμφερει να ανοιξεις μαγαζι αλλα μπορεις να μοιραζεις καρτες οτι εισαι τεχνικος υπολογιστως το ονομα και το τηλεφωνο ισχυει?

αυτα ειναι μαυρα ομως τα λεφτα αν καποιος πελατης σου ζητησει την αποδειξη τι γινετε? θα βρω το μπελα μου? γιατι ταμιακη μηχανη δεν θα κουβαλαω λογικο ειναι.

θα εχω δουλεια αν πηγαινω κατ οικον να φτιαχνω υπολογιστες με 30 ευρω το φορματ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μαγαζια επώνυμα με τεχνικούς ψημένους,κοπελίτσα πρόσχαρη στην υποδοχή,βιτρίνες φορτωμένες και μαγαζί που βογγάει απο εμπόρευμα ζητάνε 10-15€ και πιστεύεις ότι εν έτοι 2017 θα πάρεις 30€...μάλλον αυτοί που στο είπαν έχουν μείνει στην Ολυμπιάδα...για τα υπόλοιπα ασε να ανησυχήσεις αργότερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 ευρω για απλο format ειναι πολλα φιλτατε. Τοσα μπορει να ζητησει καποιος εμπειρος που θα του επαναφερει το PC στην κατασταση που το ειχε πριν απο το format (backup/restore αρχειων, εγκατασταση εφαρμογων, import ρυθμισεων εφαρμογων, κλπ).

 

 

Η συμβουλη μου ειναι να βρεις μια δουλεια σαν αρχη σε καποια εταιρια, να αποκομισεις οσες περισσοτερες γνωσεις μπορεις, γιατι απο το ΙΕΚ σκετο δεν φευγεις με επαρκεις γνωσεις, και στην συνεχεια να αρχισεις να χτιζεις πελατολογιο. Αν ο πελατης μεινει ευχαριστημενος απο στομα σε στομα θα εχεις δουλεια.

 

Για το θεμα των μαυρων, αν φτασεις σε σημειο να κανεις καλο ταμειο, μπορεις να συνεργαστεις με καποιον που θα κοβει αποδειξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά με το πελατολόγιο για κατσαβιδάκιδες που θυμίζει αρχές 2000.

 

Ξέχασε το θα κυνηγάς πελάτες με το τουφέκι, 9 στα 10 δωδεκάχρονα ξέρουν να συναρμολογούν έναν υπολογιστή από το μηδέν και να περνάνε και τα λειτουργικά - προγράμματα.

 

Υπάρχει και συγκεκριμένο θέμα πάνω σε αυτό. Γράψε "Τεχνικός Η/Υ, ένα αποτυχημένο επάγγελμα" και θα το βρεις.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τελειώσεις το ΙΕΚ και να κυνηγήσεις κάποια Certification ώστε να ψαχτείς για κάποια θέση σαν Network - System Admin που είναι σοβαρές θέσεις και χτίζεις και καριέρα.

 

Εντελώς άσχετο με αυτό που ζητάς, αλλά εγώ εσένα προσπαθώ να βοηθήσω.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτά με το πελατολόγιο για κατσαβιδάκιδες που θυμίζει αρχές 2000.

 

Ξέχασε το θα κυνηγάς πελάτες με το τουφέκι, 9 στα 10 δωδεκάχρονα ξέρουν να συναρμολογούν έναν υπολογιστή από το μηδέν και να περνάνε και τα λειτουργικά - προγράμματα.

 

Υπάρχει και συγκεκριμένο θέμα πάνω σε αυτό. Γράψε "Τεχνικός Η/Υ, ένα αποτυχημένο επάγγελμα" και θα το βρεις.

 

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τελειώσεις το ΙΕΚ και να κυνηγήσεις κάποια Certification ώστε να ψαχτείς για κάποια θέση σαν Network - System Admin που είναι σοβαρές θέσεις και χτίζεις και καριέρα.

 

Εντελώς άσχετο με αυτό που ζητάς, αλλά εγώ εσένα προσπαθώ να βοηθήσω.

Και ομως φιλτατε, Πελατολογιο σε λιανικαριο (σπιτικο χρηστη) μπορει να μην υπαρχει αλλα πιστεψε με οταν αποφασισα να σταματησω τελειως τα extra εκτος δουλειας εδιωξα πολυ κοσμο.

 

Υπαρχει ενα τεραστιο κενο στην υποστηριξη μικρων επιχειρησεων. Λογιστηρια, δικηγορικα γραφεια, ιατρεια, κλπ. 2-3 υπολογιστες και αντε κανας εκτυπωτης. Σε αυτη την κατηγορια υπαρχει ψωμι. Και ειναι και πολυ ευκολη για καποιον που εχει εμπειρια σε enterprise περιβαλλον.

 

Οι μεγαλες εταιριες (Unisystems, Cosmos, κλπ) βαρανε στα αυτια για συμβολαιο υποστηριξης και οι αλυσιδες τυπου Plaisio απλα δεν ειναι αξιοπιστες για να τους υποστηριξουν. Τι θα πει format χωρις επαναφορα; Ο επαγγελματιας δεν καταλαβαινει απο αυτο.

 

ΑΛΛΑ θελει πολυ μεγαλη αισθηση ευθυνης. Θα αντιμετωπισει καποιος τα απιστευτα κουλα. Και δεν μπορεις να κρεμασεις τον πελατη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές μικρές εταιρίες υποστήριξης, τις βλέπεις καθημερινά με τα βανάκια στους δρόμους και πάρα πολλοί ακόμα που κάνουν αυτό το πράγμα για κανένα ψιλό παραπάνω.

 

Το να βγει ένας απόφοιτος ΙΕΚ να κάνει τέτοια δουλειά στην Ελλάδα του 2017 είναι ριψοκίνδυνο και έχει τεράστιες πιθανότητες αποτυχίας για αυτό ΔΕΝ του το προτείνω.

 

Αυτό που του πρότεινα στο πρώτο μήνυμα έχει πολύ καλύτερες προοπτικές και εδώ (φυσικά πιο δύσκολα) αλλά κυρίως στο εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν πολλές μικρές εταιρίες υποστήριξης, τις βλέπεις καθημερινά με τα βανάκια στους δρόμους και πάρα πολλοί ακόμα που κάνουν αυτό το πράγμα για κανένα ψιλό παραπάνω.

 

Το να βγει ένας απόφοιτος ΙΕΚ να κάνει τέτοια δουλειά στην Ελλάδα του 2017 είναι ριψοκίνδυνο και έχει τεράστιες πιθανότητες αποτυχίας για αυτό ΔΕΝ του το προτείνω.

 

Αυτό που του πρότεινα στο πρώτο μήνυμα έχει πολύ καλύτερες προοπτικές και εδώ (φυσικά πιο δύσκολα) αλλά κυρίως στο εξωτερικό.

Συμφωνω οτι πανω απο ολα η εμπειρια. Δεν συγχωρουνται λαθη. Και εγω του προτεινα να κανει το "αγροτικο" του σε καποια εταιρια ωστε να αποκτησει εμπειρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και εγω του προτεινα να κανει το "αγροτικο" του σε καποια εταιρια ωστε να αποκτησει εμπειρια.

Σωστό στην Ελλάδα του σήμερα αν δεν έχεις άνθρωπο μέσα (βύσμα) είναι απίθανο ειδικά με χαρτί ΙΕΚ.

 

Ενώ αν πάρει τα Certs που έλεγα, κάτι θα βρει ειδικά έξω.

 

Καλή του τύχη σε ότι και να κάνει βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία ερώτηση:Γιατί όλοι μιλάτε συνεχώς και λέτε ότι πρέπει καλύτερα να βρει δουλειά έξω;

Γιατί δεν βρίσκει μέσα...

 

Και ακόμα και αν βρει κάτι θα παίρνει 400€ και θα είναι τυχερός να φτάσει τα 700€ κάποια στιγμή.

 

Σε άλλη χώρα είσαι εσύ;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μία ερώτηση:Γιατί όλοι μιλάτε συνεχώς και λέτε ότι πρέπει καλύτερα να βρει δουλειά έξω;

 

Η πιο άστοχη ερώτηση εν Ελλάδι έτος 2017... (no offence) Μήπως πολύ απλά γιατί η περίπτωση να βρεί νορμάλ δουλειά είναι εξαιρετικά σπάνια ως μηδαμινή; Μου φαίνετε κάποιοι εδω μέσα ή είναι στην ίδια δουλειά για πολλά χρόνια και δεν έχουν ΙΔΕΑ τι παίζει στην "αγορα εργασίας" , ή είναι απλά φοιτητές που δεν έχουν ασχοληθεί καθόλου.

 

 

Ο άλλος λέει φορμάτ και πλήρη επαναφορά ΚΑΙ back-up για 30 ευρώ . Σε αυτά φίλτατε ακόμη και μεγάλες εταιρίες ζητούν πάνω από 50 ευρώ. Τα φορμάτ των 10 ευρώ τα αφήνω ασχολίαστα.

 

Στο θέμα λοιπόν. ΤΟ ΚΑΡΠΟΥΖΙ " ΤΕΧΝΙΚΟΣ Η/Υ" είναι ΜΑΠΑ. Στο λέει ένας με πάνω από 10 χρόνια προυπηρεσία. Αναγκάζομαι να κάνω άλλα πράγματα. Ούτε λεφτά έχει, ούτε δουλειά σωστή είναι + ότι είσαι αναγκασμένος να έρχεσαι σε επαφή με τον κάθε άσχετο-περίεργο πελάτη που όσο κ να μασήσεις την τροφή δε σκαμπάζει. Ψάξε κάτι άλλο. Πχ Ψυκτικός, Συγκολλητής, Συντηρητής κτιρίων.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα late 90's , early 00's ειχε νοημα η δουλεια του κατσαβιδακια. Λιγα μαγαζια, απειρα desktop pc, πολυπλοκα OS , μπουνταλαδες χρηστες Η/Υ προφανως υπηρχε χωρος για οποιον ειχε ασχοληθει ελαφρως παραπανω και γνωριζε τα βασικα, ωστε να μετατρεψει την λιγη του γνωση σε χρημα.

Πλεον τα desktop pc περιοριζονται και δινουν την θεση τους σε smartphones και tablets, τα μαγαζια που προσφερουν υπηρεσιες ειναι απειρα, τα windows εχουν απλοποιησει ολες τις βασικες διαδικασιες ωστε ο απλος χρηστης να μην χρειαζεται υποστηριξη ουτε για φορματ, τα 12χρονα ξερουν περισσοτερα απο εναν 30χρονο των 00's.

 

Κι αναμεσα σε ολους αυτους υπαρχουν ατομα που βλεπουν τη δουλεια του κατσαβιδακια ως επιλογη καριερας... Ο μονος λογος για να προτιμησεις αυτη τη δουλεια πλεον αντι του ντελιβερα, ειναι αν θεωρεις οτι μετα απο 2-3 χρονια θα το γυρισεις σε system admin με την πειρα, τη γνωση, την ικανοτητα και το δαβασμα κλπ. Που κι αυτο το επαγγελμα εχει και συνεχισει να εχει φθινουσα πορεια λογω cloud.

 

Το ψωμι σην πληροφορικη ειναι σε αλλους τομεις πλεον κι ευτυχως σε αυτους τους τομεις δεν υπαρχει χωρος για αλεξιπτωτιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας παιδια ανεβαζω πρωτη φορα στο insomnia και θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε ενα θεμα που με απασχολει

εχω γραφτει στο ιδιοτικο ιεκ πληροφορικης τεχνικος υπολογιστω αλλα με εχουνε πει πως αν παω

για τεχνικος υπολογιστων δεν σε συμφερει να ανοιξεις μαγαζι αλλα μπορεις να μοιραζεις καρτες οτι εισαι τεχνικος υπολογιστως το ονομα και το τηλεφωνο ισχυει?

αυτα ειναι μαυρα ομως τα λεφτα αν καποιος πελατης σου ζητησει την αποδειξη τι γινετε? θα βρω το μπελα μου? γιατι ταμιακη μηχανη δεν θα κουβαλαω λογικο ειναι.

θα εχω δουλεια αν πηγαινω κατ οικον να φτιαχνω υπολογιστες με 30 ευρω το φορματ?

 

Δεν θα πηγαίνεις στο σπίτι κανενός, όλο και κάποιος γνωστός/συγγενής/φίλος/φίλος φίλου/γνωστός φίλου κοκ θα βρεθεί και θα τους το φτιάξει. Οι περισσότεροι φίλοι μου δεν κατέχουν καλά από υπολογιστές και δεν θέλουν να ασχολούνται αμα συμβεί κάτι καλούν εμένα, μια φορά είχα σώσει τα αρχεία από το pc κάποιου από ιο και στο τέλος μου έδωσε και ένα 20ρικο.

Επίσης δεν χρειάζεται να πληρώσεις ΙΕΚ για τέτοια δουλειά, τα μαθαίνεις όλα μόνος σου με πρακτική με βίντεο και tutorials από το internet. Πιθανόν να χρειαστείς κάποιον ηλεκτρονικό ή τίποτα σεμινάρια για πιο λεπτές δουλειές όπως αντικατάσταση καμμένου πυκνωτή σε πλακέτα, αν και πλέον αλλάζουν όλη την πλακέτα δεν κοιτάνε να τα αλλάξουν.

Εν ολίγοις παπάτζες σου είπανε. Για δικό σου μαγαζί ξέχνα το, ψάξε να δεις τι γίνεται με τους φόρους και τα λειτουργικά έξοδα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...