Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δίκτυα δεν είναι μόνο "περνάω καλώδια, patchάρω και τελείωσα". Έχεις δοκιμάσει να σετάρεις ένα "έξυπνο" router/switch?

 

Big data & data mining όντως χρειάζονται γνώσεις ή/και εμπειρία, αλλά ποιός σωστός επαγγελματίας οποιουδήποτε τομέα δεν χρειάζεται γνώσεις ή/και εμπειρία;

 

Analytics, η διευκρίνηση

 

IoT, χρειάζεται και εδώ γνώσεις (όχι απαραίτητα προγραμματισμού) αλλά είναι ένας τομέας που αναπτύσσεται ραγδαία. Ψάξε για smart cities και θα καταλάβεις.

 

Cloud, είναι κάτι παραπάνω απο sysadmin. Δεν είναι απλό virtualization ούτε μόνο dropbox-like υλοποιήσεις.

 

Στα παραπάνω να προσθέσω και τους τομείς των Digital safety/Cryptography και Digital Marketing (αν και δεν είναι καθαρά IT τομέας) που και αυτά έχουν συνεχή εξέλιξη.

 

Και router και Switch και UTM  & vSwitch και Access Point και κάτι άλλο αλλα δεν θυμάμαι....

οσον αφορά το Analytics επειδή ο ορισμός μπορεί να είναι αρκετά ευρής ...απο logo vendor Που ασχολειται με analytics : 

Monitoring and analyzing Cisco network devices doesn't require a PhD in CLI
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οπως σου ηρθε να σου φυγει

ποιο να μου φυγει? δεν καταλαβαινω εξηγησε μου.

μηπως εννοεις την ιδεα που εχω για να παω πληροφορικη?

μεχρι το σεπτεμβριο μπορω να αλλαξω ειδικοτητα αλλα αν αλλαξω λεω να παω για μαγειρας

θελω να μου πειτε την γνωμη σας

μαγειρας η τεχνικος υπολογιστων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο να μου φυγει? δεν καταλαβαινω εξηγησε μου.

μηπως εννοεις την ιδεα που εχω για να παω πληροφορικη?

μεχρι το σεπτεμβριο μπορω να αλλαξω ειδικοτητα αλλα αν αλλαξω λεω να παω για μαγειρας

θελω να μου πειτε την γνωμη σας

μαγειρας η τεχνικος υπολογιστων?

μάγειρας τώρα που γυρνάει..μην ξεχάσεις τα τατουαζ του πολεμιστή....κάποια ραπανάκια έχουν εκδηλώσει μια τάση για αυτονομισμό....ίσως κάτεχουν και βιολογικά όπλα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο να μου φυγει? δεν καταλαβαινω εξηγησε μου.

μηπως εννοεις την ιδεα που εχω για να παω πληροφορικη?

μεχρι το σεπτεμβριο μπορω να αλλαξω ειδικοτητα αλλα αν αλλαξω λεω να παω για μαγειρας

θελω να μου πειτε την γνωμη σας

μαγειρας η τεχνικος υπολογιστων?

 

η εστίαση στην Ελλαδα (ειδικά σε νησιά και γενικά σε τουριστικές περιοχές) εχει δουλεια ολο το χρόνο. Σκληρη δουλεια η κουζίνα αλλα εχει δουλεια.... you get my point....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτό τον λόγο πρέπει να έχεις και θεωρητικό υπόβαθρο δεν είναι μία δουλειά που μαθαίνεται εμπειρικά όπως έχει ακουστεί και αλλού μέσα εδώ.

 

Έτσι φάινεται για αυτό όσοι απαντάνε έτσι τότε καλύτερα να μην απαντάνε καν γιατί απλά σπέρνουν την απελπισία στον κόσμο με τις απαντήσεις τους.

 

 

Όσες γνώσεις και να έχει κάποιος, ούτε γυρνάει ο χρόνος πίσω στα "καλά" χρόνια, ούτε χτίζει ένας νέος ένα πελατολόγιο, όπως έχουν και "ζουν" οι ελάχιστοι που απέμειναν.

Πέραν τούτου ο καθένας εκφέρει την άποψη του, εάν δεν συμφωνείς δεν τους κάνει λάθος, ούτε τους αφαιρεί το δικαίωμα να την εκφράσουν.

 

 

IoT --> εδώ χρειάζεται optimized Προγραμματισμός και ίσως μικροπρογραμματισμός

cloud services & infrastructure. --> τα ίδια με Sys Admin...σίγουρα δεν πολυχρειάζεται προγραμματισμός αλλά θέλει πολύ ενασχόληση και ενημέρωση

 

ΙοΤ δεν γίνεται από έναν, είναι εξ'ορισμού inderdisciplinary(δεν ξέρω την Ελ ορολογία για αυτό) πεδίο για ομάδες εργασίας και πρότζεκτ.

Από προγραμματισμό μC, embedded,low-power/ultra low power HW-PCB design, ασύρματα δίκτυα και προγραμματισμός modules αυτών,RF σχεδιασμό κεραιών και sim τέτοιων δικτύων(για εφαρμογές εξωτερικού χώρου) κ.ο.κ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μαγειρας βαλε οτι πρεπει να εισαι σκατανθρωπος,υπολογισε και 500 ευρω για τατουαζ για να σε παρουν σοβαρα και εισαι κομπλε.

το 99 μου ειχε πει ενας να με κανει μαγειρα και εγω ηθελα να γινω τεχνικος.

εγινα τεχνικος γιατι το ηθελα απο μικρος,αλλα ο μαγειρας εχει λεφτα τωρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Και router και Switch και UTM  & vSwitch και Access Point και κάτι άλλο αλλα δεν θυμάμαι....

οσον αφορά το Analytics επειδή ο ορισμός μπορεί να είναι αρκετά ευρής ...απο logo vendor Που ασχολειται με analytics : 

Monitoring and analyzing Cisco network devices doesn't require a PhD in CLI

 

 

It does require a  very good knowledge of computer networks though.

 

Το CLI  είναι το απλό κομμάτι.Οπότε προφανώς δεν θέλεις PhD.Τις κάνεις και copy paste τις εντολές.Το θέμα είναι τι κάνουν αυτές οι εντολές.Ρώταμε και εμένα που διαβάζω για ccie.Άμα δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα routing protocols οι εντολές δεν θα σε σώσουν όταν έχεις πρόβλημα.Από lab που έτρεξα πριν από λίγο.Πες ότι έχεις στήσει ospv3 σε ένα δίκτυο.Tι πρόκειται να συμβεί άμα περάσεις την συγκεκριμένη εντολή σε ένα router στην area 0 για παραδειγμα  : ipv6 ospf  1 area 0 instance 1

 

Δεν πάω να το παίξω εξυπνάκιας.Και αν την googlαρεις την εντολή μπορείς να βρεις τις πληροφορίες.Αλλά αυτό είναι σχετικά απλό πρόβλημα.Άντε να πας να στήσεις BGP,MPLS κτλ.

 

Επίσης αναφέρθηκες στην προηγούμενη σελίδα περί έξυπνων συσκευών.Προφανώς θα αναφέρεσαι στην SDN τεχνολογία οπού πολύ γενικά θα το γράψω στοχεύει στο να αυτοματοποιήσει ένα δίκτυο.Πολύ κουβέντα έχει γίνει για την συγκεκριμένη τεχνολογία.Και είναι γεγονός ότι ακόμα και η cisco στις πιστοποιήσεις της το 10-15 είναι περί αυτής της τεχνολογίας.Αλλά μόνο θεωρία προς το παρόν.Μπορεί να είμαι λίγο biased που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι σαν δικτυάς αλλά είναι γεγονός ότι  πηγαίνουμε σε πιο αυτοματοποιημένα μοντέλα.Σίγουρα θα χαθούν θέσεις εργασίας αλλά κατά την άποψη μου θα είναι άνθρωποι που δεν έχουν αρκετές γνώσεις/εμπειρία.Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας τύπος που ξέρει python θα φτιάξει ένα scriptακι με το config των συσκευών και μετά ο server (υπάρχει ορολογία που θα κάνει την συγκεκριμένη δουλειά αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή)  θα στέλνει τα config στα routers.switches  κτλ. και θα είναι ο μόνος που θα διαχειρίζεται,κάνει tshooting το δίκτυο.;Όπως έγραψα και πιο πάνω το να κάνεις copy paste τις εντολές είναι το εύκολο κομμάτι.Το θέμα είναι να έχεις και το θεωρητικό υπόβαθρο και να γνωρίζεις πως λειτουργούν όλες αυτές οι τεχνολογίες.

Επεξ/σία από mak_1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

It does require a  very good knowledge of computer networks though.

 

Το CLI  είναι το απλό κομμάτι.Οπότε προφανώς δεν θέλεις PhD.Τις κάνεις και copy paste τις εντολές.Το θέμα είναι τι κάνουν αυτές οι εντολές.Ρώταμε και εμένα που διαβάζω για ccie.Άμα δεν ξέρεις πως λειτουργούν τα routing protocols οι εντολές δεν θα σε σώσουν όταν έχεις πρόβλημα.Από lab που έτρεξα πριν από λίγο.Πες ότι έχεις στήσει ospv3 σε ένα δίκτυο.Tι πρόκειται να συμβεί άμα περάσεις την συγκεκριμένη εντολή σε ένα router στην area 0 για παραδειγμα  : ip ospf  1 area 0 instance 1

 

Δεν πάω να το παίξω εξυπνάκιας.Και αν την googlαρεις την εντολή μπορείς να βρεις τις πληροφορίες.Αλλά αυτό είναι σχετικά απλό πρόβλημα.Άντε να πας να στήσεις BGP,MPLS κτλ.

 

Επίσης αναφέρθηκες στην προηγούμενη σελίδα περί έξυπνων συσκευών.Προφανώς θα αναφέρεσαι στην SDN τεχνολογία οπού πολύ γενικά θα το γράψω στοχεύει στο να αυτοματοποιήσει ένα δίκτυο.Πολύ κουβέντα έχει γίνει για την συγκεκριμένη τεχνολογία.Και είναι γεγονός ότι ακόμα και η cisco στις πιστοποιήσεις της το 10-15 είναι περί αυτής της τεχνολογίας.Αλλά μόνο θεωρία προς το παρόν.Μπορεί να είμαι λίγο biased που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι σαν δικτυάς αλλά είναι γεγονός ότι  πηγαίνουμε σε πιο αυτοματοποιημένα μοντέλα.Σίγουρα θα χαθούν θέσεις εργασίας αλλά κατά την άποψη μου θα είναι άνθρωποι που δεν έχουν αρκετές γνώσεις/εμπειρία.Γιατί δεν μπορώ να φανταστώ ότι ένας τύπος που ξέρει python θα φτιάξει ένα scriptακι με το config των συσκευών και μετά ο server (υπάρχει ορολογία που θα κάνει την συγκεκριμένη δουλειά αλλά μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή)  θα στέλνει τα config στα routers.switches  κτλ. και θα είναι ο μόνος που θα διαχειρίζεται,κάνει tshooting το δίκτυο.;Όπως έγραψα και πιο πάνω το να κάνεις copy paste τις εντολές είναι το εύκολο κομμάτι.Το θέμα είναι να έχεις και το θεωρητικό υπόβαθρο και να γνωρίζεις πως λειτουργούν όλες αυτές οι τεχνολογίες.

 

Κοίτα για Ελλάδα μεριά μιλάμε...μην το μπερδευουμε...

Πάντως γνωστός μου με αρκετές πιστοποιήσεις σε Cisco Λόγω έλλειψης εμπειρίας για 1+ χρόνο έψαχνε για δουλειά στην Αγγλία και κατέληξε σε θέση σαφώς πιο χαμηλά των δυνατοτήτων του...αλλά όταν ψάχνεις για δουλειά πολλά παίζουν ρόλο....

Πάντως δικτυάς είναι σίγουρα δουλειά με αρκετές προοπτικές ΑΛΛΑ πρέπει να σου κάτσει.....να το πω πιο απλα...σε μια μικρο μεσαία εταιρεία που χρειάζεται κάποια προχωρημένη Network κατάσταση πιο εύκολα το κάνει outsource παρά προσλαμβάνει κάποιο....και για μεγάλη εταιρεία χρειάζεσαι αρκετά...ενώ ο προγραμματιστής πάντα μπορεί να κάνει optimize 1 αλγόριθμο και να λάβει την ανάλογη αναγνώριση (πάντα μιλάμε για εκτός)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα για Ελλάδα μεριά μιλάμε...μην το μπερδευουμε...

Πάντως γνωστός μου με αρκετές πιστοποιήσεις σε Cisco Λόγω έλλειψης εμπειρίας για 1+ χρόνο έψαχνε για δουλειά στην Αγγλία και κατέληξε σε θέση σαφώς πιο χαμηλά των δυνατοτήτων του...αλλά όταν ψάχνεις για δουλειά πολλά παίζουν ρόλο....

Πάντως δικτυάς είναι σίγουρα δουλειά με αρκετές προοπτικές ΑΛΛΑ πρέπει να σου κάτσει.....να το πω πιο απλα...σε μια μικρο μεσαία εταιρεία που χρειάζεται κάποια προχωρημένη Network κατάσταση πιο εύκολα το κάνει outsource παρά προσλαμβάνει κάποιο....και για μεγάλη εταιρεία χρειάζεσαι αρκετά...ενώ ο προγραμματιστής πάντα μπορεί να κάνει optimize 1 αλγόριθμο και να λάβει την ανάλογη αναγνώριση (πάντα μιλάμε για εκτός)...

 

Καλά εννοείται για Ελλάδα δεν το συζητάμε.Και εγώ για έξω ετοιμάζομαι.Κάποια πράγματα που αναφέρθηκαν σε προηγούμενα μηνύματα έχουν να κάνουν με την αγορά γενικότερα όχι μόνο στην Ελλάδα.Εδώ η αγορά είναι πεθαμένη.Οι προγραμματιστές συνήθως βγάζουν περισσότερα γιατί η δουλειά τους "φαίνεται" περισσότερο απο αυτή του δικτυά.Εσύ μπορεί να έχεις σκιστεί να στήσεις το δίκτυο της εταιρίας και να δουλεύουν όλα ρολόι αλλά αυτή η δουλειά δεν φαίνεται τόσο στον απλό χρήστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο κλαδος πληροφορικής έχει ζητήσει τώρα και μελλοντικά? εκτός απο προγραμματισμό? το 3d modelling και animation έχουν μέλλον?

για πείτε ! :)

cloud, virtualization, networks, big data, BI, data scientists/analysts

 

Το προβλημα για καποιους ειναι οτι σε αυτους τους κλαδους μπορουν να ασχοληθουν επιστημονες κι οχι αλεξιπτωτιστες που ειδαν φως και μπηκαν.

Το αλλο προβλημα ειναι οτι ενας μεσος τεχνικος Η/Υ, δεν μπορει ουτε καν να αντιληφθει τι σημαινουν τα παραπανω, ποσο μαλλον να εντρυφησει σε αυτα.

 

Κοινως, σε αντιθεση με τη δουλεια των κατσαβιδακηδων, οι τομεις αυτοι θελουν διαβασμα, ικανοτητα, ταλεντο, εμπειρια και λοιπες αρετες που δεν χρειαζεται ουτε στο ελαχιστο ενας μεσος κατσαβιδακιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ξερεις ρε φιλε??

Όχι φίλε μου δεν σε ξέρω και δεν αναφερόμουν σε σενα προσωπικά αλλά η απάντηση που μου έδωσες νωρίτερα δείχνει ακριβώς αυτό που είπα νωρίτερα.

σε ακυρους σαν εσενα ασφαλως και ναι :)

 

σε ξερουμε και εσενα μην αγχωνεσαι

Βλέπεις εδώ πόσο εριστικός είσαι;

 

κατι τους ειπες τωρα..εδω δεν καταλαβαινουν απλα πραματα..

απλα μην τα μηδενιζετε ολα εδω μεσα.

Μα αυτό είναι και το πρόβλημα για αυτό καταλλήγουν και κλείδωνονται όλα τα threads γιατί υπάρχουν τύποι σαν αυτούς που λένε ότι λένε μόνο και μόνο για να κλειδώνουν όποιο topic δεν τους αρέσει και επιτίθονται κιόλας σε αυτόν που άνοιξε το thread με μόνο σκοπό να το κλείσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός δεν είναι μόνο το φορμάτ.

Καταρχάς χρειάζεται να αποκτήσεις εμπειρία, να δουλέψεις κάπου για να μάθεις 2-3 πράγματα. Να έχεις καλό problem solving και να μην κάνεις μόνο φορμάτ, να έχεις και βασικές γνώσεις δικτύων. Στην πορεία μπορείς να εξελιχθείς μελετώντας βάσεις δεδομένων, σερβερς κλπ.

 

Είναι όμως πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά σε σοβαρή εταιρεία που θα τα μάθεις όλα αυτά. Ολα αυτά μαθαίνονται στην πράξη.

Γνώσεις σερβερ σε θεωρητικό επίπεδο δεν μαθαίνεται, αν δεν το δεις στην πράξη, αν δεν σου παρουσιαστεί πρόβλημα για να λύσεις.

 

Για τα δεδομένα της Ελλάδας όμως, καλύτερα μάγειρας. Μιλάμε για έναν τομέα της εστίασης που εξυπηρετεί εκατομμύρια τουρίστες...

 

Αντιθέτως οι τεχνικοί κάνουν support που; Στις εταιρείες που κλείνουν κατά εκατοντάδες;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεχνικός δεν είναι μόνο το φορμάτ.

Καταρχάς χρειάζεται να αποκτήσεις εμπειρία, να δουλέψεις κάπου για να μάθεις 2-3 πράγματα. Να έχεις καλό problem solving και να μην κάνεις μόνο φορμάτ, να έχεις και βασικές γνώσεις δικτύων. Στην πορεία μπορείς να εξελιχθείς μελετώντας βάσεις δεδομένων, σερβερς κλπ.

 

Γνώσεις σερβερ σε θεωρητικό επίπεδο δεν μαθαίνεται, αν δεν το δεις στην πράξη, αν δεν σου παρουσιαστεί πρόβλημα για να λύσεις.

 

 

Καμία σχέση αυτά που λες με αυτό που θέλει να κάνει το παιδί.

 

Εκείνος κάνει το λάθος που κάνουν πολλοί πιτσιρικάδες, πιάνουν έναν υπολογιστή, κοτσάρουν πάνω τις κάρτες γραφικών και τους επεξεργαστές, βάζουν και τα Windows και νομίζουν ότι μπορούν να το κάνουν επάγγελμα.

 

Αυτά που λες εσύ είναι σοβαρές γνώσεις και πεδία που θέλουν διάβασμα και αφοσίωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο να μου φυγει? δεν καταλαβαινω εξηγησε μου.

μηπως εννοεις την ιδεα που εχω για να παω πληροφορικη?

μεχρι το σεπτεμβριο μπορω να αλλαξω ειδικοτητα αλλα αν αλλαξω λεω να παω για μαγειρας

θελω να μου πειτε την γνωμη σας

μαγειρας η τεχνικος υπολογιστων?

 

Μάγειρας φυσικά.

 

Καταστροφές θεομηνίες σεισμοί καταποντισμοί, στο 90% του πλανήτη πάντα θα υπάρχει η ανάγκη να μαγειρευτεί και να καταναλωθεί ένα φαγητό από τον άνθρωπο για να μην πεθάνει της πείνας....

 

Και άμα γίνεις και καλός μάγειρας και με εμπειρία, έχει και καλά λεφτά. Πήγαινε σε εστιατόριο και ζήτα να δεις τι γίνεται σε επαγγελματική κουζίνα, θα φτύνεις αίμα από τις συνθήκες πίεσης μέσα στην κουζίνα αλλά αν αντέξεις αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...