Προς το περιεχόμενο

τεχνικος υπολογιστων 2017


soulis14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Άλλος ένας εδώ μέσα που σπρώχνει τον κόσμο στο εξωτερικο.

Eσύ ρε φίλε τι το παίζεις;

 

Πνεύμα αντιλογίας ή απλά τρολ;

 

Φυσικά και σπρώχνω κόσμο έξω, εκτός του ότι η Ελλάδα είναι η χειρότερη χώρα της Ε.Ε από οικονομική άποψη, όσα χρόνια - αιώνες και να περάσουν η Ελλάδα δεν θα φτάσει ποτέ το επίπεδο χωρών όπως ΗΒ, Σουηδία, Γερμανία, Δανία κτλ.

 

Άρα αν κάποιος δεν έχει κάποια οικογενειακή επιχείρηση εδώ ή κάποια εγγυημένη θέση γενικότερα ας πάει έξω γιατί εδώ δεν υπάρχει μέλλον.

 

Όπως σου είπα και πιο πριν εσύ μάλλον ζεις σε άλλη χώρα, ή ακόμα είσαι στην εκπαίδευση ή πολύ απλά είσαι βολεμένος και σου φαίνεται τραγικό το ότι διώχνουμε κόσμο έξω.

 

Ας ήταν η Ελλάδα σοβαρό κράτος να μην έφευγε κανείς.

 

 

Είναι κάτι που εύκολα το λες αν δεν είσαι του επαγγέλματος

 

Αν έμπαινες στον κόπο να ανοίξεις το Link του θέματος θα έβλεπες ότι ο aledjo ήταν του επαγγέλματος έστω και για μικρό χρονικό διάστημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 208
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι κάτι που εύκολα το λες αν δεν είσαι του επαγγέλματος

 

προφανως δε διαβαζεις....

 

το topic αυτο το ανοιξα εγω πριν 8 χρονια επειδη ΕΙΜΑΙ του επαγγελματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και να πας Γερμανια να γίνεις μάγειρας δεν ειναι και η σοφότερη Επιλογή. Για να καταρτιστείς στην ειδικότητα αυτη πρέπει να κάνεις Ausbildung. Που σημαίνει πρεπει να κανεις τουλαχιστον 3 χρονια εκπαιδευση. Το καλο ειναι πως συνήθως πληρώνεσαι αυτα τα χρόνια. Το κακο ειναι πως τα λεφτα μετα ειναι μέτρια προς χαλια. 1200- 1400 € τον μηνα, εξαρτάτε βέβαια που δουλεύεις. Άλλα λεφτα πέρνεις αν δουλεύεις σε 5στερο ξενοδοχείο και αλλα σε ενα μικρο εστιατόριο. Αξιζει να το κανεις; εξαρτάτε... καποιος μπορει να πει 1200€ ειναι πολλα τον μήνα . Σιγουρα δν ειναι πολλα αν εχεις 500€ πάγια εξοδα, νοίκι , λογαριασμους κλπ. Για μενα αξιζει ομως γτ η ποιοτητα ζωής εξω ειναι πολυ καλύτερη απο Ελλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

600euro το μήνα για τα πάντα σε μικρή επιχείρηση στην επαρχία. πελάτες επιχειρήσεις καθαρά. service υπολογιστών, server, pos, ταμειακές, φορολογικούς, pda/android για παραγγελίες καφετέριες εταιρίες κλπ. για τα εξτρα εκτός δουλειάς ενα 20άρι για φορματ backup και μπορεί και 15, ανάλογα. πιτσιρίκια δεν αναλαμβάνω καν γιατί δεν αξίζει να κάθομαι να ασχολούμε με τα παιχνιδάκια τους και που έχουν σοσμένα τα back up το κάθε παιχνίδι...
η σχολή γενικά δεν σε βγάζει τεχνικό. συνήθως από άλλα άτομα που ξέρω αυτές οι σχολές είναι κάτι σαν παιδική χαρά. δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τα πράγματα τώρα. παρακάλα να σε πάρουν κάπου έστω και με λίγα να μάθεις 5 πράματα. γιατί όσα χρόνια και αν δουλεύεις στον τομέα αυτό ανάλογα και με την πελατεία πάντα θα μαθαίνεις πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέμε. Δεν υπάρχει δουλειά φορματζης.

 

Θα ανοίξεις μαγαζί και θα κάνεις μόνο φορματ; θα δουλεύεις ως support και θα κάνεις φορματ ανεξαρτήτως προβλήματος; οχι προφανώς

 

Γι' αυτό έγραψα πρέπει να μάθεις τα εργαλεία της αγοράς, σαν αυτά που αναφέρει ο melissa-virus και πολλά ακόμη.Οπως ανέφερα πριν όμως χρειάζεται πρακτική εμπειρία, δεν μαθαίνονται στην θεωρία πολλά από αυτά.

 

Οποιος έχει επαφή με το κοινό βλέπει ότι υπάρχει ακόμη ασχετοσύνη στο θέμα των υπολογιστών, ακόμη και σε νεαρές ηλικίες, όχι μόνο στους μεγαλύτερους.

Σίγουρα όμως το φορμάτ πλέον έχει γίνει πολύ απλό την σημερινή εποχή, ακόμη και οι αναβαθμίσεις λειτουργικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν και γραψατε παρα πολλα δεν εννοουσα μονο το φορματ γενικα εννοουσα αν ειναι καλο το επαγγελμα αλλοι λενε πως ειναι καλο επαγγελμα κι αλλοι λενε πως ειναι αποτυχημενο επαγγελμα εγω τωρα τι να πιστεψω? εγω στον τοπο μου που μενω δεν εχει πολυ δουλεια γιατι εκανα μια ερευνα και δεν βλεπω κινηση η μονη κινηση που εχει ειναι public κοτσοβολος eshop 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θα πω. Οταν κανεις καλη δουλεια σε εναν πελατη και βγαλεις "φημη" μια χαρα ψωμι εχει. Μπορει καποιος να σου παρει 20 για μπακαπ κτλ κτλ και να στα κανει ολα μπορντελο μεσα και ενας αλλος παλι με 20 να σου κανει παπαδες και να στα φτιαξει ολα. Ειναι το τι κανεις εσυ! Αν εισαι καλος και μαθευτεις, ολα ερχονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ενα θα πω. Οταν κανεις καλη δουλεια σε εναν πελατη και βγαλεις "φημη" μια χαρα ψωμι εχει. Μπορει καποιος να σου παρει 20 για μπακαπ κτλ κτλ και να στα κανει ολα μπορντελο μεσα και ενας αλλος παλι με 20 να σου κανει παπαδες και να στα φτιαξει ολα. Ειναι το τι κανεις εσυ! Αν εισαι καλος και μαθευτεις, ολα ερχονται

Δεν αρκει να εισαι καλος σε ενα επαγγελμα που αργοπεθαινει, δηλ αυτο του κατσαβιδακια σε desktop pc...

Αν ηταν ετσι πολυς κοσμος θα ειχε λυσει τα προβληματα του, καθως ειναι ουκ ολιγοι θεωρω αυτοι που θα μπορουσαν να επαγγελονται κατσαβιδακηδες και να κανουν ΚΑΛΗ δουλεια. Αλλοι ειναι οι λογοι που τους οδηγησαν στην ανεργια/αλλαγη επαγγελματος κι οχι η ποιοτητα των υπηρεσιων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτο εννοω. Οτι αν πραγματι εισαι σαινι και το κυνηγησεις..πραγματικα το κυνηγησεις ομως και βγαλεις στην πολη σου ενα καλο ονομα μια χαρα πελατεια θα εχεις.

 

Και προς θεου δεν ειπα οτι θα βγαζεις 800 το μηνα, αλλα κατι θα βγαζεις

 

Μπορει να ειμαι λαθος και να λεω παπαριες, αλλα ειμαι αυτηε της αποψης. Οταν αγαπας κατι, να το κυνηγας και πιστευω θα ανταμιφθεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το κυνηγησεις και να βγαλεις καλο ονομα για μια δουλεια που σε λιγα χρονια σχεδον δε θα υπαρχει;

Αν ειναι να το κυνηγησει, ας το κυνηγησει απο τωρα για δουλειες που ανθιζουν. Αν πχ τον ενδιαφερει σωνει και ντε η δουλεια του κατσαβιδακια ας αρχισει να ασχολειται με smartphones/tablets αντε και κανα laptop.

Aν δεν μπορει να ασχοληθει με gadgets αλλα επιμενει κατσαβιδακιας, ας ασχοληθει με servers, που δεν υπαρχει ανθιση για τους κατσαβιδακηδες, αλλα τουλαχιστον εχει μπροστα του καποια χρονια ζωης στην Ελλαδα ως επαγγελμα, σε σχεση με τον κατσαβιδακια για desktops.

 

Τα desktop PC το πολυ σε 10 χρονια θα απευθυνονται σε πολυ συγκεκριμενα target groups. Τα οποια συνηθως θα εχουν και ικανοτητες για "self-service". Οταν λοιπον η πιτα μικραινει, τα ρισκα για τους επαγγελματιες του χωρου μεγαλωνουν. Και δεν αρκει η καλη φημη σε τετοιες περιπτωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...