Προς το περιεχόμενο

HMMY Χανια vs Ξανθη vs Πατρα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι, πρεπει να αρχισω παλι τα μαθηματα για να ειμαι 'ετοιμος' οπως ειπες! Θα τυπωσω τωρα το προγραμμα σπουδων και θα τους το δειξω. Ευχαριστω για ολη την βοηθεια και τις συμβουλες, και με συγχωρεις αν φανηκα καπως αλαζονικος στο παραπανω μηνυμα, δεν το εννοουσα ετσι..

 Χανια λοιπον, ερχομαι στην πιο ομορφη πολη της Ελλαδας (οπως λενε πολλοι) :D

Τιποτα, αλλα να ξερεις οτι το Ρεθυμνο ειναι πιο ωραιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πεφτουν γιατι έχουνε πέσει όλοι με τα μούτρα στις ιατρικές. τους τοπικούς αριστούχους (+πίπες) αμα διαβάσεις σε εφημερίδες το 90% παει για ιατρική.  

 

η πάτρα είναι αντικειμενικά πιο πάνω σε επίπεδο απο τις άλλες πόλεις, ακολουθούν τα χανιά στο οποίο γίνεται καλή δουλειά. 

 

όποιος έχει όρεξη να πάει ΗΜΜΥ να ξέρει ότι: 

 

1) οι πίπες που διαβάσατε σ'ολη την 3η λυκειου θα τις ξεπετάξετε σ'ενα 2ωρο.

2) ετοιμαστείτε να στάξετε, να χάσετε τον ύπνο σας, νασπρίσει το μαλλί σας αν θέλετε να τελειώσετε σε λογικό χρόνο και με κανα καλο βαθμό δλδ >7.5

3) τα διαβάζω μες την εξεταστική τα ξεχνάτε εκτος αν θέλετε να κάνετε 10 χρόνια να τελειώσετε.

4) μέσο όσο αποφόιτησης 7 χρόνια. θα μου πεις είμαι τζίνιους θα τελειώσω σε 5. ναι αλλά θα στάξεις. και όταν λεω θα στάξεις το εννοώ.

5) θα φτάσει η στιγμή που θα βλαστημήσετε την ώρα που ξεκινήσετε τη ρημάδα αυτή σχολή + το insomnia που σας έστειλε.

6) θα τελειώσετε κάποια στιγμή και αν είχατε λίγη επαφή θα χαίρεστε με τον εαυτό σας οταν καταλαβαίνετε πως δουλεύει ο κόσμος γύρω σας.

7) όποιος θέλει να βγάζει λεφτά αντάξια του κόπου που έκανε να σπουδάσει πρέπει να φύγει έξω. εκτός και αν έχει πατέρα με καμια βιομηχανία κανα τεχνικό γραφείο κτλ.

8) ξεκινήστε τη σχολή μόνο αν σας αρέσει το αντικείμενο σπουδών. σε αντίθετη περίπτωση είναι σχεδόν βέβαιο οτι θα την παρατήσετε.

 

9) όποιος α) του αρέσει το αντικείμενο β) κόβει λίγο το μυαλό του γ) παρακολουθεί διαλέξεις καθημερινά δ) διαβάζει όλο το εξάμηνο σε λογικά πλαίσια θα βγάλει τη σχολή σε 5-6 χρόνια και μενα βαθμό >7 σίγουρα.

 

με αγάπη φροντίδα και προδερμ,

ενας απόφοιτος ΗΜΤΥ πάτρας.

 

Είναι τόσο "τραγικά" τα πράγματα στους ημτυ Πάτρας; Ρωτάω γιατί είμαι ανάμεσα σε αυτούς και το ceid. Νομίζω οτι το ceid μου ταιριάζει περισσότερο αλλά φοβάμαι μήπως έχω βαρεθεί τους υπολογιστές όταν τελειώσω την σχολή (σε 5+ χρόνια) και δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο εκτός από υπολογιστές. Κάποιος που έχει τελειώσει τους ηλεκτρολόγους και έχει κάνει μεταπτυχιακό στην πληροφορική θα είναι ισάξιος με κάποιον ceidα με μεταπτυχιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τραγικά" είναι και στις δυο.

διαβαστε τα προγραμματα σπουδων μη βρεθείτε προ εκπλήξεως. αν θελετε να ασχοληθείτε μόνο με ΗΥ και όχι με συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, παραγωγή, υψηλές τάσεις, ηλεκτρονικά ισχύος και μηχανές πατε ceid.  

άλλο η μια σχολή και άλλο η άλλη. μη τις μπλέκετε.

 

αποσους ξέρω μεταπτυχιακό στην πληροφορική ηελκτρολογος δεν εχει κανει κανενας. πολλοι πανε embedded αν ειναι software engineer άλλοι κάνουνε renewable energy άλλοι automotive αλλιώς management όποιος θέλει να γίνει μανατζεράς. πληροφορική δηλαδή ΙΤ σπάνια βλέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Πατρα βολευει ως προς την τοποθεσια, η ποιοτητα και των δυο σχολων (Χανια-Πατρας) ειναι πολυ καλη, ομως το κακο με την Πατρα ειναι η βαση της, που περυσι ειχε 17.100 και δεν ξερω αν την πιανω..

Ακομη μια γειτονισσα μου που τελειωσε ΗΜΜΥ πατρας, μας ειπε οτι εχει ΠΑΡΑ πολλους 'κολλημενους' καθηγητες, και οτι με το ζορι εβγαλε 6,5 βαθμο! Αυτο λιγο με ανησυχει..

 

 

Πράγματι έχει μερικούς κολλημένους όπως όλες οι σχολές φαντάζομαι..

 

Εγώ με καλή προσπάθεια πριν 15 χρόνια έβγαλα 7.15 στα 6 χρόνια.. Άνετα αν είχα πιο μεθοδικό διάβασμα θα έβγαζα τουλάχιστον 7.3 με 7.4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ΟΧΙ Ξάνθη

Γιατι τοσο απολυτος για την ξανθη;

"τραγικά" είναι και στις δυο.

διαβαστε τα προγραμματα σπουδων μη βρεθείτε προ εκπλήξεως. αν θελετε να ασχοληθείτε μόνο με ΗΥ και όχι με συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, παραγωγή, υψηλές τάσεις, ηλεκτρονικά ισχύος και μηχανές πατε ceid.  

άλλο η μια σχολή και άλλο η άλλη. μη τις μπλέκετε.

 

αποσους ξέρω μεταπτυχιακό στην πληροφορική ηελκτρολογος δεν εχει κανει κανενας. πολλοι πανε embedded αν ειναι software engineer άλλοι κάνουνε renewable energy άλλοι automotive αλλιώς management όποιος θέλει να γίνει μανατζεράς. πληροφορική δηλαδή ΙΤ σπάνια βλέπεις.

Για τους ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ τι γνωμη εχεις; (με βολευει απο θεμα αποστασης, γιαυτο ρωταω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτες ηταν η περσινες βασεις, φετος η πτωση θα ειναι  500-1000+ μορια, απο οτι ειπαν. 

Κράτα μικρό καλάθι για το παραπάνω.

 

 

Για τους ΗΜΜΥ στο ΔΠΘ τι γνωμη εχεις;

Αρκετά αξιόλογο τμήμα. Τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει αρκετά το επίπεδο σπουδών του.

Βέβαια τώρα τελευταία κλυδωνίζεται λόγω εσωτερικών διαμαχών. Μάλιστα, αρκετοί καθηγητές που στελέχωναν τον τομέα λογισμικού έχουν αποχωρήσει(άσχημη κατάληξη για μια σχολή μηχανικών υπολογιστών).

Αν θες παραπάνω πληροφορίες σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Κράτα μικρό καλάθι για το παραπάνω.

 

Αρκετά αξιόλογο τμήμα. Τα τελευταία χρόνια έχει ανέβει αρκετά το επίπεδο σπουδών του.

Βέβαια τώρα τελευταία κλυδωνίζεται λόγω εσωτερικών διαμαχών. Μάλιστα, αρκετοί καθηγητές που στελέχωναν τον τομέα λογισμικού έχουν αποχωρήσει(άσχημη κατάληξη για μια σχολή μηχανικών υπολογιστών).

Αν θες παραπάνω πληροφορίες σε pm.

Ευχαριστω, στελνω pm!

Τιποτα, αλλα να ξερεις οτι το Ρεθυμνο ειναι πιο ωραιο.

Στην σχολη των Χανιων, με την παροδο των 6μηνων υπαρχει χωρισμος σε τομεις; Ή απο την αρχη μεχρι το τελος υπαρχει ενας μοναδικος τομεας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα Χανιά υπάρχουν πρακτικά 5 τομείς, αλλά δεν σε υποχρεώνει το πρόγραμμα σπουδών να πάρεις μαθήματα από κάποιον συγκεκριμένο τομέα που θα επιλέξεις (όπως υπάρχουν οι ροές στο ΕΜΠ).

 

Έχεις 50 μαθήματα για πτυχίο, από τα οποία τα 36 είναι κορμού (κοινά για όλους) και τα υπόλοιπα 14 είναι δική σου επιλογή ποια θα είναι.

 

Υπάρχουν "προαπαιτούμενα" μαθήματα, δηλαδή κατά τα πρώτα 2 έτη σπουδών πρέπει να έχεις περάσει κάποια συγκεκριμένα υποχρεωτικά μαθήματα για να μπορείς να παρακολουθήσεις υποχρεωτικά από επόμενα εξάμηνα (πχ: δεν μπορείς να δώσεις Ηλεκτρονική 2 αν δεν έχεις περάσει την Ηλεκτρονική 1 ή αντίστοιχα Ηλεκτρονική 1 αν δεν έχεις περάσει Βασική Θεωρία Κυκλωμάτων).

 

Σίγουρα η σχολή απαιτεί ενασχόληση και παρακολούθηση σε όλο το εξάμηνο και όχι μόνο στην εξεταστική. Αν το κάνεις και αν σου αρέσει το αντικείμενο, θεωρώ ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, όπως δεν είχαν και πολλοί που γνώρισα στην σχολή - δεν έρχονται όλες οι διάνοιες στα Χανιά εν τέλη και υπάρχουν πολλοι που τελειώνουν στα 5 χρόνια. Για μένα δώσε βάση στα μαθηματικά του πρώτου έτους. Αν τα καταλάβεις, θα είσαι μετά ΚΥΡΙΟΣ - θα με θυμηθείς.

 

Έναντι των αλλων σχολών (ΕΜΠ, Πάτρα) εντοπίζω ως αρνητικό μόνο το ότι ο τομέας της ενέργειας είναι ακόμα ανώριμος μιας και μόλις πέρυσι θεσμοθετείθηκε επίσημα με την μετονομασία του τμήματος. Δηλαδή, δεν υπάρχουν μόνιμοι καθηγητές και μαθήματα επιλογής στην κατεύθυνση αυτή ακόμα, αλλά θεωρώ ότι αν δεν σε ενδιαφέρει δεν έχεις θέμα και σίγουρα θα αναπτυχθεί τα επόμενα 1-2 έτη.

 

Δώσε λίγο χρόνο και πέρασε μια διαγώνια το τελευταίο πρόγραμμα σπουδών από εδώ --> http://www.ece.tuc.gr/fileadmin/users_data/eced/data/programGuides/undergraduate/UndergraduateProgramGuide2017GR.pdf

Γράφει συνοπτικά τα ΠΑΝΤΑ για την σχολή, τα μαθήματα, τους καθηγητές και το Πολυτεχνείο γενικότερα. Θα μας γνωρίσεις πριν ακόμα έρθεις.

 

Και τέλος ΤΟΝΙΖΩ ότι είναι καθαρές υπερβολές ολα αυτά για το ότι θα "στάξεις" ή ότι θα γίνεις "εσώκλειστος" για να τελειώσεις την σχολή στην ώρα σου. Η σχολή δεν είναι εύκολη σίγουρα, απαιτεί ενασχόλιση σε όλο το έτος. Αν το κάνεις από το πρώτο εξάμηνο αυτό και δεν αφήσεις μαθήματα πίσω στο πρώτο έτος, που είναι και τα πιο βασικά, το παιχνίδι το έχεις κερδίσει.

 

Ελπίζω να βοήθησα. ΗΜΜΥτζής από Χανιά (προπτυχιακό - μεταπτυχιακό).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος ΤΟΝΙΖΩ ότι είναι καθαρές υπερβολές ολα αυτά για το ότι θα "στάξεις" ή ότι θα γίνεις "εσώκλειστος" για να τελειώσεις την σχολή στην ώρα σου.

 

να κλειστεί μέσα δεν είπα. αλλα οτι θα στάξει ειναι δεδομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά μείναμε με την απορία.. 

Τι έγινε, που περασες, πηγές Χανιά, Πάτρα;

Πως είναι τα πράγματα στη σχολή που έχεις περάσει και παρακολουθείς τα τελευταία τρία-τέσσερα χρόνια;

 Η σχολή των Χανίων κράτα ακόμα το χαρακτήρα των ηλεκτρονικών ή πλέον έχει επικεντρωθεί στα ηλεκτρολογικα, ενεργειακά κλπ; 

Προγραμματισμο κάνετε στο ίδιο επίπεδο με τις σχολες μηχανικων υπολογιστών, ή μόνο τα στοιχειώδη;

Τελικα μια σχολή Ημμυ, εμβαθύνει καθόλου στο δεύτερο κομμάτι του τίτλου της, δηλαδή τη μηχανική υπολογιστών όπως το ceid ή αντίστοιχες σχολες, ή για ομορφιά είναι ο τίτλος αυτός;

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/7/2017 στις 12:33 ΠΜ, Kercyn είπε

EDIT: Πολύ ΗΜΜΥ τελευταία ρε παιδί μου...

Έχοντας βρεθεί στη θέση σου πολλλλάαααα χρονια πριν και τελικά για ψιλοαστείους λόγους διάλεξα Μηχανολόγων, αν ήταν να επιλέξω σήμερα με κριτήριο καθαρά και μόνο "επαγγελματικά" κριτήρια θα επέλεγα ΗΜΜΥ, όχι μηχανολόγων.

Η πόλη - πέρα από το αν πρέπει να αλλάξεις πόλη από εκεί που μένεις ήδη - έχει αρκετά μικρή σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 22/7/2021 στις 5:11 ΠΜ, arvacon είπε

Τελικά μείναμε με την απορία.. 

Τι έγινε, που περασες, πηγές Χανιά, Πάτρα;

Πως είναι τα πράγματα στη σχολή που έχεις περάσει και παρακολουθείς τα τελευταία τρία-τέσσερα χρόνια;

 Η σχολή των Χανίων κράτα ακόμα το χαρακτήρα των ηλεκτρονικών ή πλέον έχει επικεντρωθεί στα ηλεκτρολογικα, ενεργειακά κλπ; 

Προγραμματισμο κάνετε στο ίδιο επίπεδο με τις σχολες μηχανικων υπολογιστών, ή μόνο τα στοιχειώδη;

Τελικα μια σχολή Ημμυ, εμβαθύνει καθόλου στο δεύτερο κομμάτι του τίτλου της, δηλαδή τη μηχανική υπολογιστών όπως το ceid ή αντίστοιχες σχολες, ή για ομορφιά είναι ο τίτλος αυτός;

Τελικά ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ σε αυτό το θέμα γιατί έχω την ευκαιρία να πάω με μετεγγραφή η Βόλο η Πάτρα η Χανιά και βρίσκομαι σε απόγνωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Imega είπε

Τελικά ας απαντήσει κάποιος παρακαλώ σε αυτό το θέμα γιατί έχω την ευκαιρία να πάω με μετεγγραφή η Βόλο η Πάτρα η Χανιά και βρίσκομαι σε απόγνωση 

Μιας και δεν απανταει κανεις σε αυτο το θεμα, θα σου απαντησω εγω που εκανα την ερωτηση, διοτι το εψαξα αρκετα μετα. Καταρχας πες μας που εχεις περασει για αρχη και απο ποια πολη εισαι. Αρχικα δες αν πιανεις τον κοφτη μετεγγραφης και μετα πρεπει να δεις αν τα μορια μετεγγραφης που εχεις, επαρκουν για μετεγγραφη προς αυτες τις σχολες. Επειτα πρεπει να μας πεις τι σε ενδιαφερει ακριβως να σπουδασεις, προς τα ποιον κλαδο δηλαδη εχεις κλιση, προς ενεργειακα, ηλεκτρονικα, υπολογιστες, τι ακριβως?
Οταν εχω τις παραπανω πληροφοριες, θα σου πω τι επιλογες εχεις.

Επεξ/σία από arvacon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, arvacon είπε

Μιας και δεν απανταει κανεις σε αυτο το θεμα, θα σου απαντησω εγω που εκανα την ερωτηση, διοτι το εψαξα αρκετα μετα. Καταρχας πες μας που εχεις περασει για αρχη και απο ποια πολη εισαι. Αρχικα δες αν πιανεις τον κοφτη μετεγγραφης και μετα πρεπει να δεις αν τα μορια μετεγγραφης που εχεις, επαρκουν για μετεγγραφη προς αυτες τις σχολες. Επειτα πρεπει να μας πεις τι σε ενδιαφερει ακριβως να σπουδασεις, προς τα ποιον κλαδο δηλαδη εχεις κλιση, προς ενεργειακα, ηλεκτρονικα, υπολογιστες, τι ακριβως?
Οταν εχω τις παραπανω πληροφοριες, θα σου πω τι επιλογες εχεις.

Αρχικά σε ευχαριστω πολύ που μου απάντησες

εγω έπιασα στα χανια ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανών υπολογιστών στο Πολυτεχνείο

ειμαι από Λειβαδιά( βρίσκεται στην Βοιωτία)

πιανω με το 2750 τα αντοιστιχα τμήματα της Πάτρας, του Βόλου και όχι της Θεσσαλονίκης και του ΕΜΠ, έγραψα 14.430 για το τμήμα αυτό.

Είμαστε τέσσερα παιδιά, καλύπτουμε οικονόμικα  και κοινωνικά κριτήρια(πολύτεκνη) , ο αδελφός μου σπουδάζει στο ΕΜΠ σαν μηχανολόγος μηχανικός και ο πατέρας μου είχε  μια μικρή ασθένεια σαν καρκίνο(λέμφωμα) πριν έναν χρόνο. Γενικά έχω ακούσει ότι με το 2750 δεν μπορω να πάω στο ΕΜΠ μόνο με καταιξεραιση μετεγγραφή και αυτή είναι δύσκολη δηλαδή δύσκολα σε δέχονται αλλα εχω πολλά κριτήρια και δεν ξέρω αν θα την πάρω….εμενα γενικά που το έψαξα με ενδιαφέρει ο κλάδος την ενέργειας αλλα και της βιοϊατρικής μηχανικής 

Θα ήθελα να μάθω σε ποια πόλη να πάω με σίγουρη μεταγραφή Βόλο Πάτρα ή να παραμείνω στα χανια…. Έχω ακούσει από πολλούς ότι στην Πάτρα οι καθηγητές είναι περίεργοι και δεν περνανε μαθητές επίτηδες και είναι πιο δύσκολο να περάσουν στα μαθήματα σε σχέση με το ΕΜΠ, και τον Βόλο δεν το επιλέγουν γτ είναι καινούργιο τμημα 

που είναι καλύτερα να πάω και για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία 

αν επιλέξω να δηλώσω με μεταγραφή και Κάιτ εξαίρεση για Αθήνα που είναι και ο αδελφός μου με την ασθένεια του αδελφού εχω 70% πιθανότητα να πάω αλλιώς θα παραμείνω στα χανια 

θα θελα την συμβουλή σου

1 λεπτό πριν, Imega είπε

Αρχικά σε ευχαριστω πολύ που μου απάντησες

εγω έπιασα στα χανια ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανών υπολογιστών στο Πολυτεχνείο

ειμαι από Λειβαδιά( βρίσκεται στην Βοιωτία)

πιανω με το 2750 τα αντοιστιχα τμήματα της Πάτρας, του Βόλου και όχι της Θεσσαλονίκης και του ΕΜΠ, έγραψα 14.430 για το τμήμα αυτό.

Είμαστε τέσσερα παιδιά, καλύπτουμε οικονόμικα  και κοινωνικά κριτήρια(πολύτεκνη) , ο αδελφός μου σπουδάζει στο ΕΜΠ σαν μηχανολόγος μηχανικός και ο πατέρας μου είχε  μια μικρή ασθένεια σαν καρκίνο(λέμφωμα) πριν έναν χρόνο. Γενικά έχω ακούσει ότι με το 2750 δεν μπορω να πάω στο ΕΜΠ μόνο με καταιξεραιση μετεγγραφή και αυτή είναι δύσκολη δηλαδή δύσκολα σε δέχονται αλλα εχω πολλά κριτήρια και δεν ξέρω αν θα την πάρω….εμενα γενικά που το έψαξα με ενδιαφέρει ο κλάδος την ενέργειας αλλα και της βιοϊατρικής μηχανικής 

Θα ήθελα να μάθω σε ποια πόλη να πάω με σίγουρη μεταγραφή Βόλο Πάτρα ή να παραμείνω στα χανια…. Έχω ακούσει από πολλούς ότι στην Πάτρα οι καθηγητές είναι περίεργοι και δεν περνανε μαθητές επίτηδες και είναι πιο δύσκολο να περάσουν στα μαθήματα σε σχέση με το ΕΜΠ, και τον Βόλο δεν το επιλέγουν γτ είναι καινούργιο τμημα 

που είναι καλύτερα να πάω και για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία 

αν επιλέξω να δηλώσω με μεταγραφή και Κάιτ εξαίρεση για Αθήνα που είναι και ο αδελφός μου με την ασθένεια του αδελφού εχω 70% πιθανότητα να πάω αλλιώς θα παραμείνω στα χανια 

θα θελα την συμβουλή σου

*και με την ασθένεια του πατέρα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Imega είπε

Αρχικά σε ευχαριστω πολύ που μου απάντησες

εγω έπιασα στα χανια ηλεκτρολόγος μηχανικός και μηχανών υπολογιστών στο Πολυτεχνείο

ειμαι από Λειβαδιά( βρίσκεται στην Βοιωτία)

πιανω με το 2750 τα αντοιστιχα τμήματα της Πάτρας, του Βόλου και όχι της Θεσσαλονίκης και του ΕΜΠ, έγραψα 14.430 για το τμήμα αυτό.

Είμαστε τέσσερα παιδιά, καλύπτουμε οικονόμικα  και κοινωνικά κριτήρια(πολύτεκνη) , ο αδελφός μου σπουδάζει στο ΕΜΠ σαν μηχανολόγος μηχανικός και ο πατέρας μου είχε  μια μικρή ασθένεια σαν καρκίνο(λέμφωμα) πριν έναν χρόνο. Γενικά έχω ακούσει ότι με το 2750 δεν μπορω να πάω στο ΕΜΠ μόνο με καταιξεραιση μετεγγραφή και αυτή είναι δύσκολη δηλαδή δύσκολα σε δέχονται αλλα εχω πολλά κριτήρια και δεν ξέρω αν θα την πάρω….εμενα γενικά που το έψαξα με ενδιαφέρει ο κλάδος την ενέργειας αλλα και της βιοϊατρικής μηχανικής 

Θα ήθελα να μάθω σε ποια πόλη να πάω με σίγουρη μεταγραφή Βόλο Πάτρα ή να παραμείνω στα χανια…. Έχω ακούσει από πολλούς ότι στην Πάτρα οι καθηγητές είναι περίεργοι και δεν περνανε μαθητές επίτηδες και είναι πιο δύσκολο να περάσουν στα μαθήματα σε σχέση με το ΕΜΠ, και τον Βόλο δεν το επιλέγουν γτ είναι καινούργιο τμημα 

που είναι καλύτερα να πάω και για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία 

αν επιλέξω να δηλώσω με μεταγραφή και Κάιτ εξαίρεση για Αθήνα που είναι και ο αδελφός μου με την ασθένεια του αδελφού εχω 70% πιθανότητα να πάω αλλιώς θα παραμείνω στα χανια 

θα θελα την συμβουλή σου

*και με την ασθένεια του πατέρα μου

Γιατί θέλεις να φύγεις από Χανιά; Λόγω κόστους ζωής ή λόγω της οικογένειας σου;

Εφόσον είστε 4μελής οικογένεια, σίγουρα δικαιούσαι εστίες στα Χανιά, οι οποίες είναι και καινούριες σχετικά.

Τι ακριβώς σε προβληματίζει;

Επίσης είναι λίγο δύσκολο κάποιος άλλος να αποφασίσει για εσένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...