Προς το περιεχόμενο

Οικογενειακό πρόβλημα - Αγορά αυτοκινήτου και έπειτα μεταβίβαση???


OhgmaAurvanium

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα καλησπέρα, θα ήθελα να παραθέσω το θέμα που με προβληματίζει ελπίζοντας κάποιος να γνωρίζει πληροφορίες που θα με διευκολύνουν!

Long story short, έχοντας μια πολύ περιπετειώδη σχέση με τον πατέρα μου (ο οποίος μας εγκατέλειψε όταν ήμουν 11 χρονών - ξαναεμφανίστηκε - ξαναχάθηκε κτλπ κτλπ κτλπ), αποφάσισε να μου πάρει αυτοκίνητο..

Το θέμα κολλάει στο γεγονός πως εγώ από τον περασμένο Σεπτέμβρη έως και πριν 1 μήνα ήμουν φαντάρος (επομένως αυτούς τους 9 μήνες δεν είχα κάποιο εισόδημα), αλλά το 2014 & 2015 δούλευα όλο το χρόνο και απολύθηκα απ' τη δουλειά μου τον Απρίλη του 2016. Έπειτα λάμβανα ταμείο ανεργίας για τους μήνες Ιούνιο-Ιούλιο-Αύγουστο (του 2016), και θα συνεχίσω να το λαμβάνω τώρα που τελείωσα το φανταρικό. ΜΠΟΡΩ αγοράζοντας το αυτοκίνητο να πάει κατευθείαν στο όνομα μου?? Ή δεν θα μπορώ να το δικαιολογήσω στην εφορία? Μιλάω για ένα αυτοκίνητο 1000cc αξίας 6.300Ευρώ. Το όλο πρόβλημα είναι πως δεν θέλω να ρισκάρω να αγοραστεί στο όνομα του πατέρα μου ο οποίος μια μέρα λέει και την άλλη κάνεις να τον δεις 5 χρόνια..
Ακόμα και αν όμως αγοραστεί στο όνομά του, μπορεί να μεταβιβαστεί σε μένα? Αν ναι, είναι μεγάλη διαδικασία?

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσες να το παρεις στο ονομα σου με την προυποθεση οτι μπορεις να αποδειξεις πως απεκτησες το ποσο αυτο. Θα πρεπει να αποδειξεις οτι τα προηγουμενα χρονια που εργαστικες μπορεσες να αποταμιευσεις το ποσο αυτο. Δηλαδη απο τα ετησια εισοδηματα αν αφαιρεσεις τα διαφορα τεκμήρια που σε βαρυνουν πχ διαβιωσεις, κατοικιας αν τυχον μενεις σε μονος και δεν φιλοξενησαι κ.α. και τα υπολοιπα αυτα καθε ετους αφου τα αθροισεις να καλυπτουν το ποσο της αγορας για να μπορεσεις να δικαιολογήσεις την αγορα. Υποψη ομως μετα την εγγραφη του αυτοκινήτου σε εσενα, θα εχεις επιπλεον και το τεκμηριο για αυτοκινητου που θα πρεπει να καλυπτεις ετησιως μαζι με τα υπόλοιπα, το οποίο παει αναλογως κυβικών, ηλικιας. Οποτε θα πρεπει να υπολογίσεις αν τα εισοδηματα σου θα μπορουν να καλυπτουν τα διαφορα τεκμηρια που σε βαρυνουν. Αν δεν μπορεις να τα καλυψεις η λυση ειναι γονικη παροχη που ειναι πιο πολυπλοκη διαδικασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφάσισε να μου πάρει αυτοκίνητο

 

δεν θέλω να ρισκάρω να αγοραστεί στο όνομα του πατέρα μου ο οποίος μια μέρα λέει και την άλλη κάνεις να τον δεις 5 χρόνια

 

Από ότι κατάλαβα θα σου το πάρει με δικά του λεφτά, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Αν το πάρει και φύγει τι σε πειράζει; δεν θα έχεις χάσει λεφτά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την γονική παροχή, υπάρχει και η δυνατότητα εικονικής πώλησης, δηλαδή να το αγοράσει αυτος και να σου το "πουλήσει" για, ας πούμε, 500 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περα απο την γονική παροχή, υπάρχει και η δυνατότητα εικονικής πώλησης, δηλαδή να το αγοράσει αυτος και να σου το "πουλήσει" για, ας πούμε, 500 ευρώ.

 

 

Σωστα...Απλα θα πληρωθει μια ακομα μεταβιβαση.Εκτος οπως ειπαν και αν μπορεις να δικαιαολογησεις το ποσο απο παλιες χρησεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...