Προς το περιεχόμενο

θα τρεμοπαίζει η λάμπα;


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω μια led λάμπα 5w AC/DC την οποία θέλω να συνδέσω σε μετασχηματιστή 20-60w, πιστεύετε πως μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο φωτισμό της;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λάθος το έχεις καταλάβει, το 20-60VA(και ότι το 20-60w που είχες γράψει το οποίο όντως δεν βγάζει νόημα) δεν είναι το min και το max σε w, είναι η δυνατότητα ρύθμισης της έντασης φωτισμού.

 

Και όχι, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το φωτισμό της LED, απλά δεν θα μπορέσεις να ρυθμίσεις την ένταση φωτισμού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος το έχεις καταλάβει, το 20-60VA(και ότι το 20-60w που είχες γράψει το οποίο όντως δεν βγάζει νόημα) δεν είναι το min και το max σε w, είναι η δυνατότητα ρύθμισης της έντασης φωτισμού.

Ζούμαρε καλά στην εικόνα που έχω παραθέσει, δεν έχεις δίκιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ακριβώς δεν έχω δίκιο?

 

Λάθος το έχεις καταλάβει, το 20-60VA(και ότι το 20-60w που είχες γράψει το οποίο όντως δεν βγάζει νόημα) δεν είναι το min και το max σε w, είναι η δυνατότητα ρύθμισης της έντασης φωτισμού.

 

Και όχι, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το φωτισμό της LED, απλά δεν θα μπορέσεις να ρυθμίσεις την ένταση φωτισμού.

 

 

Μα μου λες πως λάθος το έχω καταλάβει... ποιό; Μου έχεις κάνει ανάκατα τα V με τα W, που εκεί είναι το θέμα μου. Εγώ εστιάζω στα W αυτά με ενδιαφέρουν και όχι τα V.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα μου λες πως λάθος το έχω καταλάβει... ποιό; Μου έχεις κάνει ανάκατα τα V με τα W, που εκεί είναι το θέμα μου. Εγώ εστιάζω στα W αυτά με ενδιαφέρουν και όχι τα V.

 

"Ανάκατα" είναι μόνο μέσα στο μυαλό σου... μόνο εκεί μέσα τα VA είναι W.

 

Το συγκεκριμένο που έδειξες με το link είναι ένας μετασχηματιστής με ροοστάτη(dimmable), ο οποίος περιγράφεται ως 20-60VA γιατί έχει δυνατότητα ρύθμισης ώστε να δίνει από 20 ως 60 watt κατ επιλογή. ΔΕΝ περιγράφεται ως 20-60VA επειδή, όπως λανθασμένα νομίζεις, μπορεί να δώσει ρεύμα min 20 και max 60w.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Ανάκατα" είναι μόνο μέσα στο μυαλό σου... μόνο εκεί μέσα τα VA είναι W.

 

Το συγκεκριμένο που έδειξες με το link είναι ένας μετασχηματιστής με ροοστάτη(dimmable), ο οποίος περιγράφεται ως 20-60VA γιατί έχει δυνατότητα ρύθμισης ώστε να δίνει από 20 ως 60 watt κατ επιλογή. ΔΕΝ περιγράφεται ως 20-60VA επειδή, όπως λανθασμένα νομίζεις, μπορεί να δώσει ρεύμα min 20 και max 60w.

Ωχ ναι, νομίζω έχεις δίκιο... συγνώμη, κατάλαβα. Τέλος πάντων, η ερώτηση ισχύει. Σε έναν τέτοιο μετασχηματιστή, η λάμπα led που θέλω να χρησιμοποιήσω θα έχει κανένα πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ ναι, νομίζω έχεις δίκιο... συγνώμη, κατάλαβα. Τέλος πάντων, η ερώτηση ισχύει. Σε έναν τέτοιο μετασχηματιστή, η λάμπα led που θέλω να χρησιμοποιήσω θα έχει κανένα πρόβλημα;

 

Αν πρόσεχες λίγο καλύτερα θα έβλεπες πως σου έχω απαντήσει ήδη σε αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πρόσεχες λίγο καλύτερα θα έβλεπες πως σου έχω απαντήσει ήδη σε αυτό.

Ναι ρε γαμώτο, είμαι κουρασμένος.  :fear:

Να ρωτήσω όμως, πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν θα έχω πρόβλημα; Δεν είναι απίθανο τα min w να είναι πιό κάτω από τα 5 που θέλει η λάμπα άρα να τρεμοπαίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε γαμώτο, είμαι κουρασμένος.  :fear:

Να ρωτήσω όμως, πως βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν θα έχω πρόβλημα; Δεν είναι απίθανο τα min w να είναι πιό κάτω από τα 5 που θέλει η λάμπα άρα να τρεμοπαίζει;

 

Θα πρότεινα να ξεκουραστείς πρώτα και να κάνεις την ερώτηση μετά, δεν βγάζει νόημα αυτό που ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...