Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά! Ίσως έχει απαντηθεί ξανά αλλά αντε βρες το τώρα οπότε θα ξαναρωτήσω. 

 

Έχω στο δωμάτιο ένα φως που αναβοσβήνει από 2 μονούς διακόπτες. Θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπορώ να το ελέγχω και με κάποιο smart διακοπτάκι (π.χ Sonoff R2) ενώ θα λειτουργούν κανονικά και οι δύο διακόπτες. Είναι κάτι τέτοιο εφικτό; Και αν ναι, πως; 

 

Edit:  Θυμήθηκα ότι το είχα ψάξει πιο παλιά και είχα βρει πως γίνεται και με το συγκεκριμένο Sonoff.

https://www.skroutz.gr/s/27135444/Sonoff-MINIR2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ωστόσο, αν δεν έχουμε ουδέτερο τι κάνουμε; Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να τραβήξει από κάπου;

Επεξ/σία από AlexGr3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 hours ago, AlexGr3 said:

...

Ωστόσο, αν δεν έχουμε ουδέτερο τι κάνουμε; Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να τραβήξει από κάπου;

Για αυτό το κομμάτι μπορώ να σου πω ότι μπορεί.

Ειδικά αν στον ίδια, νοητή, κάθετη ευθεία με τον διακόπτη υπάρχει πρίζα, τότε δε θα χρειαστεί ιδιαίτερη δουλειά μιας και ήδη παιρνάει 3άδα καλωδίων (φάση, ουδέτερος, γείωση) πίσω από τον διακόπτη.

Επίσης,  στο κουτί διακλάδωση πάνω από την πρίζα υπάρχε ουδέτερος. Σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται λίγο περισσότερη δουλειά, αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο (Δε δίνω πολλές πιθανότητες να μη χωράει στο σωλήνα που πάει προς τον διακόπτη άλλο ένα καλώδιο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Καλησπέρα παιδιά! Ίσως έχει απαντηθεί ξανά αλλά αντε βρες το τώρα οπότε θα ξαναρωτήσω. 

 

Έχω στο δωμάτιο ένα φως που αναβοσβήνει από 2 μονούς διακόπτες. Θα ήθελα με κάποιον τρόπο να μπορώ να το ελέγχω και με κάποιο smart διακοπτάκι (π.χ Sonoff R2) ενώ θα λειτουργούν κανονικά και οι δύο διακόπτες. Είναι κάτι τέτοιο εφικτό; Και αν ναι, πως; 

 

Edit:  Θυμήθηκα ότι το είχα ψάξει πιο παλιά και είχα βρει πως γίνεται και με το συγκεκριμένο Sonoff.

https://www.skroutz.gr/s/27135444/Sonoff-MINIR2-Smart-Ενδιάμεσος-Διακόπτης-Wi-Fi-σε-Λευκό-Χρώμα.html?utm_source=android&utm_campaign=skroutz_share

Ωστόσο, αν δεν έχουμε ουδέτερο τι κάνουμε; Μπορεί ο ηλεκτρολόγος να τραβήξει από κάπου;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να το κάνεις στο κουτί διακλάδωσης. Λογικά από εκεί περνάει ουδέτερος επίσης πρέπει να υπολογίσεις πως μόνο εκεί μπορεί να χωρέσει. Καθώς πίσω από τον διακόπτη θέλει σκάψιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 2 deco M4R access point σε mesh για κάλυψη των αναγκών για WiFi. Έχουμε φτάσει στο σπίτι στις 60 περίπου ασύρματες κι ενσύρματες συσκευές. Μπορεί οι 20 συσκευές που αναφέρω να μην είναι καν στην μπρίζα. Κι έχω και zigbee hub με 7-8 συσκευές. Οι περισσότερες είναι αισθητήρες, πρίζες με μέτρηση κατανάλωσης κτλ. Δεν θέλουν bandwith. Στο σπίτι έχουμε FTTH 200/20.

Kάποιες φορές παρατηρώ ότι καθυστερούν τα Deco. Βλέπω Cpu usage 100% στα deco access points. Επίσης μια φορά στο 6μηνο θα σκάσουν εντελώς και θα πρέπει να τα στήσω από την αρχή.

Έχετε κάποια πρόταση για κάτι καλύτερο που να αντέχει πολλές συσκευές ταυτόχρονα συνδεμένες; Είμαι δεσμευμένος με το router της wind για να δουλεύει το σταθερό και ο συναγερμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/12/2022 στις 7:26 ΜΜ, kwnssk είπε

Στην συγκεκριμένη περίπτωση μπορείς να το κάνεις στο κουτί διακλάδωσης. Λογικά από εκεί περνάει ουδέτερος επίσης πρέπει να υπολογίσεις πως μόνο εκεί μπορεί να χωρέσει. Καθώς πίσω από τον διακόπτη θέλει σκάψιμο 

Η αλήθεια είναι πως αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση. Αν θα χωρέσει δηλαδή πίσω από τον διακόπτη. Γνωρίζει κάποιος εκ πείρας; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Εχω ένα μικρό σύστημα homekit και θέλω σιγά-σιγά να το μεγαλώσω.

Επόμενη συσκευή θερμοστάτης (λέβητας πετρελαίου κεντρικός με σύστημα θερμιδομέτρησης με ατομικό κυκλοφορητή).

Βλέπω αυτόν https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09KN4YMZB/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

αλλά θέλει σκάψιμο για να εντοιχιστεί. (μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό και να μπει εξωτερικά?)

Εχει κανείς περασμένο κάποιον να προτείνει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, doll είπε

Καλησπέρα.

Εχω ένα μικρό σύστημα homekit και θέλω σιγά-σιγά να το μεγαλώσω.

Επόμενη συσκευή θερμοστάτης (λέβητας πετρελαίου κεντρικός με σύστημα θερμιδομέτρησης με ατομικό κυκλοφορητή).

Βλέπω αυτόν https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B09KN4YMZB/ref=ox_sc_act_title_2?smid=A3JWKAKR8XB7XF&psc=1

αλλά θέλει σκάψιμο για να εντοιχιστεί. (μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό και να μπει εξωτερικά?)

Εχει κανείς περασμένο κάποιον να προτείνει?

Ευχαριστώ

Καλημέρα, δεν έχω άποψη για τον θερμοστάτη, αλλά αν ψάξεις "Επίτοιχο κουτί μίας θέσης" θα βρεις πολλά κουτιά για να τον τοποθετήσεις εξωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, AlexGr3 είπε

Η αλήθεια είναι πως αυτή θα ήταν η επόμενη ερώτηση. Αν θα χωρέσει δηλαδή πίσω από τον διακόπτη. Γνωρίζει κάποιος εκ πείρας; 

Όχι. Δεν θα χωρέσει. Εκτός αν το σπίτι είναι καινούριο και έχει κουτιά γυψοσανίδας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο Forum.

Έχω δει διάφορους που έχουν φτιάξει παλιές συσκευές (tablet/smartphones) ως γενικά dashboards των smart συσκευων τους.

Οι συσκευές που έχω είναι Xiaomi (mi, imilab, yeelight, viomi), innovator, bosch και η samsung tv που έχει ένα smart things app.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή/dashboard που να μπορώ να συνδέσω έστω πάνω κάποια από αυτά? Με το Home Assistant χάθηκα λίγο, μιας και ζητούσε και raspberry pi συσκευή αν κατάλαβα σωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, jay_D είπε

Καλησπέρα στο Forum.

Έχω δει διάφορους που έχουν φτιάξει παλιές συσκευές (tablet/smartphones) ως γενικά dashboards των smart συσκευων τους.

Οι συσκευές που έχω είναι Xiaomi (mi, imilab, yeelight, viomi), innovator, bosch και η samsung tv που έχει ένα smart things app.

Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχει κάποια εφαρμογή/dashboard που να μπορώ να συνδέσω έστω πάνω κάποια από αυτά? Με το Home Assistant χάθηκα λίγο, μιας και ζητούσε και raspberry pi συσκευή αν κατάλαβα σωστά.

Το αιώνιο πρόβλημα ,μάλλον απ όλους πέρασε από το μυαλό μας ,αυτήν την στιγμή εκτός από raspberry που ναι μεν καλό αλλά θέλει πολύ διάβασμα ,εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να το καταφέρω ,νομίζω ότι είναι το Google home ,εκεί έβαλα τις περισσότερες μου συσκευές και πίστεψε με έχω πολλές μα παρά πολλές διαφορετικές ,αυτής που δεν μπόρεσα να περάσω προς το παρών είναι την lgtv και τις Wemo συσκευές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, slk200gr είπε

Το αιώνιο πρόβλημα ,μάλλον απ όλους πέρασε από το μυαλό μας ,αυτήν την στιγμή εκτός από raspberry που ναι μεν καλό αλλά θέλει πολύ διάβασμα ,εγώ δεν μπόρεσα ποτέ να το καταφέρω ,νομίζω ότι είναι το Google home ,εκεί έβαλα τις περισσότερες μου συσκευές και πίστεψε με έχω πολλές μα παρά πολλές διαφορετικές ,αυτής που δεν μπόρεσα να περάσω προς το παρών είναι την lgtv και τις Wemo συσκευές 

Και εγώ αυτό βλέπω σαν λύση και πρόταση από διάφορα που διάβασα αλλά πριν κάνω κάποια κίνηση είπα να ρωτήσω και εδώ.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jay_D είπε

Και εγώ αυτό βλέπω σαν λύση και πρόταση από διάφορα που διάβασα αλλά πριν κάνω κάποια κίνηση είπα να ρωτήσω και εδώ.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση

Καλύτερη δεν νομίζω να βρεις ,α και τα κλιματιστικά της Samsung δεν μπόρεσα αν και λέει ότι θα μπορούσε με το smart things,βέβαια η σαμυ όλα τα μπορεί και στστην πράξη  η δεν η μια δουλεύουν και μια όχι ,αγανάκτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω κάποιες έξυπνες μπρίζες netatmo της legrand. Βλέπω κατανάλωση μέσω μια εφαρμογής control+ που βρήκα στο app store. Αλλά είναι πολύ βασική και βγάζει στιγμιαία κατανάλωση και κάτι ημερήσιες μπάρες.

Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο (app, εφαρμογή κλπ) που να συνεργάζεται με netatmo?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...