Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, plasTOST είπε

Την εφαρμογή xiaomi Home πάντως την βλέπει κανονικά. Έχω συνδεδεμένη μία σκούπα Viomi SE και την βλέπει.

Στην εφαρμογη mi home εχεις region ελλαδα; την σκουπα την πηρες απο εδω η εξωτερικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, baggelis7 είπε

Στην εφαρμογη mi home εχεις region ελλαδα; την σκουπα την πηρες απο εδω η εξωτερικο;

Δεν εχει σημασια μπορεις να παιξεις με πολλαπλα account εντος ΗΑ. Αν εχεις πολλες China Mainland και μερικες Ευρωπαικες βαζεις 2 account

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Vagosman είπε

Δεν εχει σημασια μπορεις να παιξεις με πολλαπλα account εντος ΗΑ. Αν εχεις πολλες China Mainland και μερικες Ευρωπαικες βαζεις 2 account

 

Το προβλημα μου ειναι οτι στο google home δεν μου αναγνωριζει τις συσκευες στο mi home και σε ενα αλλο site διαβασα οτι αν το βαλεις china η Singapore ισως τις βρει.. το θεμα ειναι οτι πρεπει να τις κανω Reset κ εγκατασταση απο την αρχη.. εχεις κατι αλλο να μ προτεινεις μπας κ βγαλω ακρη; ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, greg4 είπε

Παιδιά σχετικά με το παραπάνω υπάρχει κάποια άλλη αξιόπιστη λύση; Ή παμε σε Sehlly;

Βασικό να συνεργάζεται με HA :D

Πήγα από χθες σε zigbee σετ της sonoff με dongle & αισθητήρες, για σύνδεση με το HA. Πέρασα στο dongle το firmware Zigbee2MQTT και τα υπόλοιπα ήταν εύκολα. Οδηγίες για το flashάρισμα σε αυτό το βίντεο

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kwnssk είπε

Έχει ασχοληθεί κανείς με έξυπνους θερμοστάτες για λέβητα φυσικού αερίου; Θέλω να βάλω έναν για επικοινωνία με alexa

Οι συντριπτική πλειονότητα των κινέζικων smart θερμοστατών (και όχι μόνο), απαιτεί τροφοδοσία δικτύου 230V. Να έχεις και αυτό στο νου σου, πριν προχωρήσεις σε κάποια αγορά.

Προσωπικά έκρινα ότι η αγορά δεν είναι τόσο ώριμη καθώς δύσκολα μπορεί να βρεις επώνυμο σε λογική τιμή και ανέβαλλα την αγορά του για αργότερα. Θα κάνω την δουλειά μου με ένα συμβατικό που διαθέτει PiD λειτουργία. 

Επεξ/σία από stelakis1914
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, kwnssk είπε

Έχει ασχοληθεί κανείς με έξυπνους θερμοστάτες για λέβητα φυσικού αερίου; Θέλω να βάλω έναν για επικοινωνία με alexa

Τι μάρκα λέβητα έχεις;

5 ώρες πριν, stelakis1914 είπε

Πήγα από χθες σε zigbee σετ της sonoff με dongle & αισθητήρες, για σύνδεση με το HA. Πέρασα στο dongle το firmware Zigbee2MQTT και τα υπόλοιπα ήταν εύκολα. Οδηγίες για το flashάρισμα σε αυτό το βίντεο

Από ότι κατάλαβα το dongle δημιουργεί ένα καινούργιο "wifi δικτυο"; Δεν ξέρω αν θα μου κάνει αυτό γιατί η μορφολογία του σπιτιού μου είναι λίγο περίεργη. Τώρα χρησιμοποιώ 3xdeco m5 της tp-link για να έχω καλό wifi δικτυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Τι μάρκα λέβητα έχεις;

Από ότι κατάλαβα το dongle δημιουργεί ένα καινούργιο "wifi δικτυο"; Δεν ξέρω αν θα μου κάνει αυτό γιατί η μορφολογία του σπιτιού μου είναι λίγο περίεργη. Τώρα χρησιμοποιώ 3xdeco m5 της tp-link για να έχω καλό wifi δικτυο.

Immergas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greg4 είπε

Τι μάρκα λέβητα έχεις;

Από ότι κατάλαβα το dongle δημιουργεί ένα καινούργιο "wifi δικτυο"; Δεν ξέρω αν θα μου κάνει αυτό γιατί η μορφολογία του σπιτιού μου είναι λίγο περίεργη. Τώρα χρησιμοποιώ 3xdeco m5 της tp-link για να έχω καλό wifi δικτυο.

Αν έχεις το χρήμα, μπορείς να προχωρήσεις με τα shelly H&T που βγαίνουν 26€ το κομμάτι.

Προσωπικά χρειαζόμουν 3 τεμάχια συν το hub για το πρότυπο zigbee που μου κόστισαν σχεδόν 45€ μαζί με τα μεταφορικά. 

Θέλω να προσθέσω αργότερα και άλλα περιφερειακά zigbee όπως λάμπες κτλ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2022 στις 4:26 ΜΜ, greg4 είπε

Από ότι κατάλαβα το dongle δημιουργεί ένα καινούργιο "wifi δικτυο"; Δεν ξέρω αν θα μου κάνει αυτό γιατί η μορφολογία του σπιτιού μου είναι λίγο περίεργη. Τώρα χρησιμοποιώ 3xdeco m5 της tp-link για να έχω καλό wifi δικτυο.

 

Αν θες να προσθέσεις κι άλλους αισθητήρες, διακόπτες, λάμπες κλπ στο μέλλον, θα σου βγει πολύ φθηνότερα η λύση του zigbee όπως περιγράφει ο @stelakis1914 (η διαφορά τιμής είναι τεράστια). Για το θέμα της μορφολογίας, προσθέτοντας λάμπες ή άλλες zigbee συσκευές που έχουν παροχή ρεύματος, θα δημιουργείται αυτόματα ένα mesh zigbee δίκτυο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σ όλους! Χρησιμοποιώ τα shelly 2.5 σε δύο διπλούς διακόπτες στο σπίτι. Με δεδομένο ότι θέλω να επεκτείνω το δίκτυο zigbee στο σπίτι (το θεωρώ ποιο σταθερό δίκτυο), θα ήθελα να μου προτείνετε αντίστοιχους σε zigbee να είναι αξιόπιστοι και να συνεργάζονται με Home Assistant.

Ευχαριστώ   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2023 στις 8:15 ΠΜ, leuteris107 είπε

Καλημέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σ όλους! Χρησιμοποιώ τα shelly 2.5 σε δύο διπλούς διακόπτες στο σπίτι. Με δεδομένο ότι θέλω να επεκτείνω το δίκτυο zigbee στο σπίτι (το θεωρώ ποιο σταθερό δίκτυο), θα ήθελα να μου προτείνετε αντίστοιχους σε zigbee να είναι αξιόπιστοι και να συνεργάζονται με Home Assistant.

Ευχαριστώ   

Καταρχάς όλες οι zigbee συσκευές συνεργάζονται με Home Assistant ουσιαστικά, τουλάχιστον αν χρησιμοποιείς το zigbee2mqtt integraion. Όχι πως μέχρι σήμερα είχα θέμα και με τα ZHA και Deconz,  απλά η κοινότητα του zigbee2mqtt είναι συνήθως πιο γρήγορη στο να προσθέτει νέες συσκευές.

Κατά δεύτερο, θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα shelly, δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να κερδίσεις αν τα αντικαταστήσεις, ακόμα και αν φτιάξεις όλο το υπόλοιπο σπίτι με zigbee, εκτός και αν έχεις θέματα με το ρούτερ σου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gippas είπε

Καταρχάς όλες οι zigbee συσκευές συνεργάζονται με Home Assistant ουσιαστικά, τουλάχιστον αν χρησιμοποιείς το zigbee2mqtt integraion. Όχι πως μέχρι σήμερα είχα θέμα και με τα ZHA και Deconz,  απλά η κοινότητα του zigbee2mqtt είναι συνήθως πιο γρήγορη στο να προσθέτει νέες συσκευές.

Κατά δεύτερο, θα σου πρότεινα να κρατήσεις τα shelly, δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να κερδίσεις αν τα αντικαταστήσεις, ακόμα και αν φτιάξεις όλο το υπόλοιπο σπίτι με zigbee, εκτός και αν έχεις θέματα με το ρούτερ σου. 

Καλημέρα

Ευχαριστώ για την απάντηση. Στο Router έχω περίπου 30 συσκευές. Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι κάποιες φορές το wifi μου είναι στο ίδιο κανάλι με γειτονικά router και χάνω επαφή πολλές φορές την μέρα. Όταν αλλάζω κανάλι όλα καλά. Πιστεύω ότι το zigbee είναι σταθερό σ όλα του. Δεν γνωρίζω για συσκευές αντίστοιχες της shelly που την θεωρώ πολύ αξιόπιστη σ όλα της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχει δοκιμάσει κανένας να κάνει port forward με το ρουτερ της Cosmote το Home speed booster στο Home Assistant?

Προσπαθώ να καταλάβω αν μπλοκάρει το ρουτερ την πόρτα 443 και 8123 ή έχει κάποιο θέμα το Home Assistant στο Raspberry...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...