Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 hours ago, turbakiasss said:

Γίνεται αυτό μέσω του tune in. Αν του πεις να παίξει τον τάδε σταθμό. Βέβαια θέλει και λίγο τύχη για να παίξει το σωστό με την πρώτη.

Μήπως μπορείς να γράψεις ένα παράδειγμα; Έχω προσπαθήσει χωρίς επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χειροτερο πραμα απο αυτα τα Moes smart switch δεν υπαρχει,.. ειχα 1 ωρα εχτες που προσπαθουσα να το συνδεσω.. δεν το εβλεπε με τιποτα στο δικτυο.. τελικα θα παει καλαθι.. 

εχω 70 συσκευες σπιτι και δεν ειχα ποτε προβλημα με τιποτα.. 

diy-wifi-rf-smart-light-switch-universal-breaker-timer-732134.webp

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, emperor4her είπε

χειροτερο πραμα απο αυτα τα Moes smart switch δεν υπαρχει,.. ειχα 1 ωρα εχτες που προσπαθουσα να το συνδεσω.. δεν το εβλεπε με τιποτα στο δικτυο.. τελικα θα παει καλαθι.. 

εχω 70 συσκευες σπιτι και δεν ειχα ποτε προβλημα με τιποτα.. 

diy-wifi-rf-smart-light-switch-universal-breaker-timer-732134.webp

Το wifi σου είναι 2,4 και 5ghz ταυτόχρονα; αν ναι κλείσε μέχρι να κάνεις το συγχρονισμό τα 5ghz και μετά άνοιξε το πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, thn είπε

Το wifi σου είναι 2,4 και 5ghz ταυτόχρονα; αν ναι κλείσε μέχρι να κάνεις το συγχρονισμό τα 5ghz και μετά άνοιξε το πάλι.

Το έκανα! Απλά δε θέλει να συνδεθεί.. το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως ήταν χαλασμένο εξ αρχής, το έχω κάνα χρόνο αχρησιμοποίητο γιατί είχα πάρει και 20αρια από δαυτα που τα είχα βρει σε προσφορά κάπου στα 3ευρω το 1!

Αλλά γενικά πάντα είχα θέμα με αυτά.. με παιδευαν κάνα μισάωρο να συνδεθούν, ενώ με sonoff πχ με την μια..

Τεσπα, θα χρησιμοποιήσω ένα έτοιμο που έχω απ' το χριστουγεννιάτικο δέντρο 😂 και θα παραγγείλω άλλο για το δέντρο, μιας και αργούν τα Χριστούγεννα!! 

🌲🌲☃️💡🔔🔔🎅🎶🎄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, emperor4her είπε

Το έκανα! Απλά δε θέλει να συνδεθεί.. το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως ήταν χαλασμένο εξ αρχής, το έχω κάνα χρόνο αχρησιμοποίητο γιατί είχα πάρει και 20αρια από δαυτα που τα είχα βρει σε προσφορά κάπου στα 3ευρω το 1!

Αλλά γενικά πάντα είχα θέμα με αυτά.. με παιδευαν κάνα μισάωρο να συνδεθούν, ενώ με sonoff πχ με την μια..

Τεσπα, θα χρησιμοποιήσω ένα έτοιμο που έχω απ' το χριστουγεννιάτικο δέντρο 😂 και θα παραγγείλω άλλο για το δέντρο, μιας και αργούν τα Χριστούγεννα!! 

🌲🌲☃️💡🔔🔔🎅🎶🎄

Μήπως έχεις κανένα tp-link deco , mesh σύστημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, nik187 είπε

Μήπως έχεις κανένα tp-link deco , mesh σύστημα ?

ωχ.. ναι.. 

γιατι? τα deco m4 εχω..  

απο την εφαρμογη οταν θελω να συνδεσω κατι, κλεινω το 5ghz, Και αφηνω μονο το 2.4.. δεν ειχα καποιο θεμα παλιοτερα με smart συσκευες που υποστηριζουν μονο 2.4

Επεξ/σία από emperor4her
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα μια παρορμητικη αγορα αυτον τον ανεμιστηρα απο Geekbuying.Ειναι μικρος αλλα δυνατος,αθορυβος με χειρηστηριο, wifi,bluetooth, συμβατος με GOOGLE,ALEXA,APPLE HOMEKIT και την εφαρμογη της SmartMi Link.Εχει αυτονομια 24 ωρες χωρις ρευμα  απο οτι λεει και μαγνητικο φορτιστη.Τα εχει ολα εκτος απο αυτο που χρειαζομαι εγω οποσδηποτε,συμβατος με MIHome!Χωρις αυτο δεν μπορω να τον "ενταξω" στο OpenHab...Παρολο που στο MiHome υπαρχει σαν συμβατος ανεμιστηρας καθε προσπαθεια που εκανα να τον συνδεσω δεν πετυχε.

αν καποιος δεν ενδιαφερεται για το mihome και του αρεσει τον δινω 120 ευρω καινουργιο στο κουτι του με τα ολα του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, emperor4her είπε

ωχ.. ναι.. 

γιατι? τα deco m4 εχω..  

απο την εφαρμογη οταν θελω να συνδεσω κατι, κλεινω το 5ghz, Και αφηνω μονο το 2.4.. δεν ειχα καποιο θεμα παλιοτερα με smart συσκευες που υποστηριζουν μονο 2.4

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. 

Για δοκίμασε να αλλάξεις το επίπεδο ασφαλείας μέσα από την εφαρμογή των Deco  από WPA2 σε WPA/WPA2

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/649472-smart-home/?do=findComment&comment=59773323

Επεξ/σία από nik187
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nik187 είπε

Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. 

Για δοκίμασε να αλλάξεις το επίπεδο ασφαλείας μέσα από την εφαρμογή των Deco  από WPA2 σε WPA/WPA2

 

https://www.insomnia.gr/forums/topic/649472-smart-home/?do=findComment&comment=59773323

Θα το δοκιμασω αργότερα που θα πάω σπίτι και θα ενημερωσω! Σε ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, προσπαθησα να διαβάσω καποια κομμάτια του thread αλλα περισσότερο μπερδεύτηκα.

Εχω μια σχετικά απλή σκεψη (σε σχεση με τα setup που βλεπω εδω): 

Σε εξοχικό σπίτι με vdsl θέλω να βαλω:

-1 ip camera εσ. χωρου με ενα απλο motion detector και recording/notification

-1 αισθητήρα υγρασιας ώστε σε περιπτωση που υπαρξει καποια διαρροή απο γειτονικό σπιτι (εγινε πριν 2 χρονια) να το καταλαβω όσο γινεται νωρίτερα

Ερωτησεις:

1)Έχω δουλεψει με tapo ip cam και κανει για τα βασικα αλλα με ενοχλει που δεν εχει cloud χωρις subscription. Η xiaomi 2k pro μηπως δινει τετοια λειτουργία χωρις πληρωμή? Δεν ειναι τελειως απαραιτηο αφου μπορουν να λουπαρουν εγγραφες σε sd αλλα ειναι προτιμότερο 

2)Η xiaomi 360 2k pro δινει και Bluetooth gateway...αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω πχ αυτό? https://www.e-shop.gr/xiaomi-nun4126gl-mi-temperature-and-humidity-monitor-2-p-PER.940330 

3)Για αυτα που θελω ( notifications και cloud recordings) χρειαζομαι και το mi smart home hub ή μπορει να παιξει και αυτονομα?

Έχετε καποια αλλη προταση? Ενα HA πχ σε raspberry PI θα με ενδιεφερε αλλα για το main σπιτι, στο εξοχικο θελω κατι πιο φθηνο/απλο/basic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xaotikos είπε

Καλησπέρα, προσπαθησα να διαβάσω καποια κομμάτια του thread αλλα περισσότερο μπερδεύτηκα.

Εχω μια σχετικά απλή σκεψη (σε σχεση με τα setup που βλεπω εδω): 

Σε εξοχικό σπίτι με vdsl θέλω να βαλω:

-1 ip camera εσ. χωρου με ενα απλο motion detector και recording/notification

-1 αισθητήρα υγρασιας ώστε σε περιπτωση που υπαρξει καποια διαρροή απο γειτονικό σπιτι (εγινε πριν 2 χρονια) να το καταλαβω όσο γινεται νωρίτερα

Ερωτησεις:

1)Έχω δουλεψει με tapo ip cam και κανει για τα βασικα αλλα με ενοχλει που δεν εχει cloud χωρις subscription. Η xiaomi 2k pro μηπως δινει τετοια λειτουργία χωρις πληρωμή? Δεν ειναι τελειως απαραιτηο αφου μπορουν να λουπαρουν εγγραφες σε sd αλλα ειναι προτιμότερο 

2)Η xiaomi 360 2k pro δινει και Bluetooth gateway...αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω πχ αυτό? https://www.e-shop.gr/xiaomi-nun4126gl-mi-temperature-and-humidity-monitor-2-p-PER.940330 

3)Για αυτα που θελω ( notifications και cloud recordings) χρειαζομαι και το mi smart home hub ή μπορει να παιξει και αυτονομα?

Έχετε καποια αλλη προταση? Ενα HA πχ σε raspberry PI θα με ενδιεφερε αλλα για το main σπιτι, στο εξοχικο θελω κατι πιο φθηνο/απλο/basic

Κοίτα μια τις wiz κάμερες μήπως σου κανουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ότι βλέπω στο site της wiz μονο μια καμερα εχει η οποίς μπορει να συνδυαστεί με διαφορα led. Δεν βλεπω συσχετιση με το καμερα-αισθητήρα υγρασίας που θελω εγω...

Αν υποθεσουμε οτι η καμερα ειναι καλυτερη των φθηνότερων xiaomi/tapo κλπ, πως θα τα εχω ολα σε ενα χωρις HA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, xaotikos είπε

Απο ότι βλέπω στο site της wiz μονο μια καμερα εχει η οποίς μπορει να συνδυαστεί με διαφορα led. Δεν βλεπω συσχετιση με το καμερα-αισθητήρα υγρασίας που θελω εγω...

Αν υποθεσουμε οτι η καμερα ειναι καλυτερη των φθηνότερων xiaomi/tapo κλπ, πως θα τα εχω ολα σε ενα χωρις HA?

Μαν ζητησες απλή κάμερα εσ χώρου με από motion, record και notification.

Τώρα θες και στην ίδια εφαρμογή αισθητήρες.

Εγώ τι φταίω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, thn είπε

Μαν ζητησες απλή κάμερα εσ χώρου με από motion, record και notification.

Τώρα θες και στην ίδια εφαρμογή αισθητήρες.

Εγώ τι φταίω;

Διάβασες το ζητούσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 22/08/2023 at 04:31, nos1 said:

Μια μάλλον άχρηστη ερώτηση. Στο εξοχικό έχω γραμμές ethernet από το router προς όλους σχεδόν τους χώρους. Θέλω να βάλω σε μερικούς χώρους αισθητήρες υγρασίας και θερμοκρασίας απλά για να βλέπω από το σπίτι μου στην Αθήνα μέσω κάποιας εφαρμογής. Επειδή είμαι της παλιάς σχολής, έψαξα για αισθητήρες που δεν συνδέονται με WiFi αλλά ενσύρματα (λόγω του κολλήματος μου!)αλλά δεν βρήκα τίποτα. Μάλλον δεν έχει νόημα, σωστά; 

ΥΓ Επίσης θα με ενδιέφερε να βάλω και 1-2 κάμερες...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...