Προς το περιεχόμενο

Smart Home


exypnakias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Διάβασες το ζητούσε;

1 ip camera εσ. χωρου με ενα απλο motion detector και recording/notification

Που καταλαβαίνεις εσύ ότι τα θέλει όλα μαζί σε μια εφαρμογή τι να σε πω αδερφε

 

Επεξ/σία από thn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/8/2023 στις 6:06 ΜΜ, xaotikos είπε

Σε εξοχικό σπίτι με vdsl θέλω να βαλω:

-1 ip camera εσ. χωρου με ενα απλο motion detector και recording/notification

-1 αισθητήρα υγρασιας ώστε σε περιπτωση που υπαρξει καποια διαρροή απο γειτονικό σπιτι (εγινε πριν 2 χρονια) να το καταλαβω όσο γινεται νωρίτερα

Ερωτησεις:

....

2)Η xiaomi 360 2k pro δινει και Bluetooth gateway...αυτο σημαινει οτι μπορω να συνδεσω πχ αυτό? https://www.e-shop.gr/xiaomi-nun4126gl-mi-temperature-and-humidity-monitor-2-p-PER.940330 

3)Για αυτα που θελω ( notifications και cloud recordings) χρειαζομαι και το mi smart home hub ή μπορει να παιξει και αυτονομα?

Φιλε μου thn, μηπως η γραμμη σου έχει πολλά dropped packets και στα βγαζει μισά? Λέω εγώ τώρα..

Επεξ/σία από xaotikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xaotikos είπε

Φιλε μου thn, μηπως η γραμμη σου έχει πολλά dropped packets και στα βγαζει μισά? Λέω εγώ τώρα..

Μήπως δεν καταλαβαίνεις ηντα διαβάζεις? 

Που λέει τα θέλω σε μια διολοεφαρμογη και δεν θέλω να ασχοληθώ τα θέλω έτοιμα;

Αιντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έκατσα και ασχολήθηκα λίγο με το Floorplan στο Home Assistant σήμερα, και βγήκε ωραίο αποτέλεσμα νομίζω! Στην ουσία φτιάχνεις το floorplan σε κάποιο πρόγραμμα, το κάνεις export, και φτιάχνεις μετά μια σειρά από εικόνες με το κάθε φως αναμένο, και γράφεις λίγη yaml στο Home Assistant για να συνδέσεις τις εικόνες με τους διακόπτες/φώτα. Εδώ τα εξηγεί αναλυτικά το βίντεο:  

https://www.youtube.com/watch?v=3Umo0vkLxRY

 

floorplan_ha_showcase.gif

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

Γνωριζει καποιος να προτεινει επαγγελματια εγκαταστατη που να αναλαμβανει την εγκατασταση ολοκληρωμενης λυσης  με shelly συνδεδεμενη με Home Assistant σε tablet control panel για την Αθηνα?

Ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποιες smart λάμπες σε φωτιστικό τις οποίες διαχειρίζομαι μέσω της εφαρμογής smartlife (και Google home) και ψάχνω έναν αισθητήρα κίνησης που να δουλεύει με αυτήν την εφαρμογή ώστε να βάλω να ανάβουν οι λάμπες όταν καταλαβαίνει κίνηση ο αισθητήρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, -WISE- είπε

Καλησπέρα παιδιά. Έχω κάποιες smart λάμπες σε φωτιστικό τις οποίες διαχειρίζομαι μέσω της εφαρμογής smartlife (και Google home) και ψάχνω έναν αισθητήρα κίνησης που να δουλεύει με αυτήν την εφαρμογή ώστε να βάλω να ανάβουν οι λάμπες όταν καταλαβαίνει κίνηση ο αισθητήρας. 

Αν θέλεις να φτιάξεις αυτοματισμούς με smart life τότε αυτός σου κάνει:

Tuya Motion PIR Sensor Detector WIFI Movement Sensor Smart Life APP Wireless Home Security System - AliExpress

Και γενικά οποιοσδήποτε της Tuya με wifi. Αν θέλεις να βάλεις με zigbee, όπως πχ αυτός θα πρέπει να πάρεις και σχετικό hub της Tuya, πχ αυτό: Tuya Zigbee Wireless Multi Mode Hub Gateway For Smart Home Automation for Zigbee Devices Via Smart Life - AliExpress

Το πλεονέκτημα των zigbee είναι μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και δεν επιβαρύνεις το δίκτυο wifi σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gippas είπε

Αν θέλεις να φτιάξεις αυτοματισμούς με smart life τότε αυτός σου κάνει:

Tuya Motion PIR Sensor Detector WIFI Movement Sensor Smart Life APP Wireless Home Security System - AliExpress

Και γενικά οποιοσδήποτε της Tuya με wifi. Αν θέλεις να βάλεις με zigbee, όπως πχ αυτός θα πρέπει να πάρεις και σχετικό hub της Tuya, πχ αυτό: Tuya Zigbee Wireless Multi Mode Hub Gateway For Smart Home Automation for Zigbee Devices Via Smart Life - AliExpress

Το πλεονέκτημα των zigbee είναι μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας και δεν επιβαρύνεις το δίκτυο wifi σου

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Θεωρητικά μου κάνει και οποιοσδήποτε αισθητήρας αναγνωρίζεται από την εφαρμογή smartlife, σωστά; Έχω βρει από Ελλάδα για να μην μπλέκω με Κίνα (αν και στα υπερδιπλάσια λεφτά) πχ κάτι τέτοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, gippas είπε

Αν θέλεις να φτιάξεις αυτοματισμούς με smart life τότε αυτός σου κάνει:

............

Καθάρισε τα links σου

Επεξ/σία από aiantas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν διακόπτες ελέγχου ροής ύδατος που να συνδέονται με σύστημα συναγερμού; Μία σκέψη ήταν ότι θα μπορούσε να τοποθετηθεί στην κεντρική γραμμή σωλήνα νερού, ώστε κάποιος να κλείνει αυτό αν θέλει να διασφαλιστεί σε περίπτωση απουσίας από το χώρο.

Επεξ/σία από gousias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gousias είπε

Υπάρχουν διακόπτες ελέγχου ροής ύδατος που να συνδέονται με σύστημα συναγερμού; Μία σκέψη ήταν ότι θα μπορούσε να τοποθετηθεί στην κεντρική γραμμή σωλήνα νερού, ώστε κάποιος να κλείνει αυτό αν θέλει να διασφαλιστεί σε περίπτωση απουσίας από το χώρο.

https://meazon.com/product/smart-water-meter/

Τέτοιου τύπου αισθητήρια μπορούν να ελέγξουν την ροή του νερού και να ανιχνεύσουν μικροδιαρροές ή και μεγάλες διαρροές. Σε συνδυασμό με μια ηλεκτροβάνα, θα μπορούσαν να κλείσουν και την παροχή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2023 στις 9:11 ΠΜ, flampouras είπε

Καλημέρα,
Έχω το 218+. Έχω βάλει 1 dim 4gb και έχω σύνολο 6. Έχω δώσει 3 στο ha. Και παίζω περίπου στο 78% συνολικά. Το ha τρώει περίπου 1.5gb από τα 3.
Το έχω φλασάρει ήδη με το custom firmware. Παίζει οκ, αλλά θέλω κάτι πιο plug&play ας πούμε. Πρέπει πρώτα να βρω κανέναν αξιόλογο αισθητήρα και μετά να δω το πρωτόκολλο σύνδεσης και γενικά τι επιλογές έχω. Τώρα ψάχνομαι σ’ αυτό το κομμάτι.

 

Στις 14/8/2023 στις 8:45 ΠΜ, mechpanos είπε

Είσαι ωραίος! Ποιο synology έχεις; Κάποια στιγμή, μπορείς να ψαχτείς για επέκταση μνήμης, με dimmάκι του εμπορίου! Εγώ έβαλα με ένα 30άρι 35άρι αν θυμάμαι καλά, άλλα 16GB(!!!) και τώρα έχει 20 και πετάει. Ήταν η 2η καλύτερη κίνηση που θα μπορούσα να κάνω (η 1η ήταν αυτή που έκανες κι εσύ!!!). Δεν είχα τόσο θέμα στο ίδιο το homeassistant, αλλά όταν το φόρτωσα με addons και ειδικά το grafana για να βλέπω τα ιστορικά, άρχισε να χωλαίνει. Λίγο ψάξιμο μόνο τα θέματα συμβατότητας, γιατί δεν είναι όλα συμβατά.

Τέλος πάντων σαν πρόταση εγώ προτείνω τα Xiaomi bluetooth των 10€ (ακρίβυναν, έβρισκες και με 5). Η μπαταρία του κρατάει κάνα χρόνο. Το φλασάρεις με πολύ εύκολο τρόπο με ένα custom firmware, και το Homeassistant το βλέπει άμεσα.
Το θέμα εμβέλειας του bluetooth επιλύεται αν τοποθετήσεις σε διάφορα σημεία, Shelly 2ης γενιάς smart switches, τα οποία γίνονται bluetooth proxy.
Αν κάνεις το άλλο με zigbee ή bluetooth dongle πες μας, γιατί κάτι έχω διαβάσει ότι το synology δεν επιτρέπει την προσθήκη usb hardware παρά μόνο δίσκων, κάτι τέτοιο αλλά δεν το έχω ψάξει και πολύ, και το έχω κι εγώ στο πλάνο για κάποια στιγμή (για zigbee που είναι γενικά αρκετά χρήσιμο για ασύρματους αισθητήρες).

Καλησπέρα σας,


Τελικά το Sonoff Zigbee 3.0 USB Dongle Plus παίζει μια χαρά! Ωστόσο, πριν το αγοράσω, επειδή ήθελα να χρησιμοποιήσω έναν Bluetooth αντάπτορα για το ha, και έπρεπε πρώτα να τον «δει» το NAS για να μπορέσω τον κάνω mount στο vm. Είχα ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό. Ο Bluetooth αντάπτορας  έπαιξε κατευθείαν, και όταν πήρα το sonoff και το σύνδεσα πάνω το NAS το αναγνώρισε αμέσως. Το έκανα mount στο vm, και τέλος. Έχω συνδέσει και τον Aqara αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω και παίζει εδώ και 2 μέρες απροβλημάτιστα!


Συμβουλή 1η: Αν χρησιμοποιείτε και την διπλανή θύρα usb (τουλάχιστον το 218+ μου έχει 2) πρέπει οπωσδήποτε να πάρετε και ένα απλό καλώδιο usb a male to usb a female extender καθώς το usb της sonoff είναι λίγο παχύ και στην ουσία σου ακυρώνει την 2η usb.
Συμβουλή 2η: Αν βγάλεις και ξανά βάλεις τον αντάπτορα (οποιονδήποτε βασικά) θέλει ξανά mount στο vm για να τον δει το ha. Σε restart του NAS δεν ξέρω τι γίνεται.


Αυτά από εμένα 😊 

 

ΥΓ1. Μόλις είδα ότι ο παραπάνω οδηγός υποστηρίζει το sonoff, τουλάχιστον την Ε version (που είναι και το νεότερο μοντέλο)

ΥΓ2. Διαβάζω ότι στην 7.2 υπάρχουν προβλήματα. Εγώ είμαι στην DSM 7.1.1-42962 Update 6

Επεξ/σία από flampouras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, mechpanos είπε

https://meazon.com/product/smart-water-meter/

Τέτοιου τύπου αισθητήρια μπορούν να ελέγξουν την ροή του νερού και να ανιχνεύσουν μικροδιαρροές ή και μεγάλες διαρροές. Σε συνδυασμό με μια ηλεκτροβάνα, θα μπορούσαν να κλείσουν και την παροχή.

Ευχαριστώ για την πρόταση. Έχεις υπόψη ηλεκτροβάνα που να ελέγχεται απομακρυσμένα; Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο τέτοια αισθητήρια θα μπορούσαν να "κουμπώσουν" πάνω σε σύστημα συναγερμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gousias said:

Έχεις υπόψη ηλεκτροβάνα που να ελέγχεται απομακρυσμένα; 

https://www.aliexpress.com/item/1005003228718675.html?spm=a2g0o.productlist.main.3.3fdb5a7fRmOgvi&algo_pvid=80e2a9c1-85b6-41e0-9fe0-2972a3856597&algo_exp_id=80e2a9c1-85b6-41e0-9fe0-2972a3856597-1&pdp_npi=4%40dis!EUR!41.14!32.91!!!316.20!!%402101f49f16936937289327914e7b98!12000024754742010!sea!GR!2314287374!&curPageLogUid=J8tZrLuAPmzc

και υπάρχουν και πολλά άλλα παρόμοια στο ali. Power Supply: AC220V 12VDC 24VDC  και το συνδέεις και με ένα wifi ρελέ tuya, ewelink η οτι θέλεις και το κάνεις να δουλεύει απομακρυσμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...