Προς το περιεχόμενο

Digea: Μονόδρομος η μετάβαση στην τεχνολογία DVB-T2


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάποιοι δεν βλέπουν συχνά ΕΡΤ. Κάποιοι βλέπουν όμως.

Μου ζήτησαν μάνα και ξαδέλφη να βρω μια Ισπανική (όχι Τούρκικη) σειρά «Οι έξι αδελφές» για να δούνε από τώρα τα επόμενα επεισόδια.
Εγώ βλέπω ευρωπαϊκό κινηματογράφο. Τα άλλα κανάλια, μόνο Αμερικάνικες και παλιές ελληνικές σε επανάληψη, κι ας είναι 2η φορά στην ίδια εβδομάδα.
Άλλοι βλέπουν ντοκιμαντέρ. Κι εγώ, όταν έχει ιστορικά.
Φυσικά και Formula 1.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβοπούλου,η άλλη της αυγής ο παρουσιαστής των ειδήσεων από το πάλε ποτέ αντιμνημονιακό kontra να μας λέει πόσο ωραίο είναι το μνημόνιο ωραία ποιοτική τηλεόραση,η θωμαιδα από την Γαλλία και πολλά άλλα νούμερα, για την ΕΡΤ μια είναι η λύση κλείσιμο και κατεδάφιση και του κτιρίου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβοπούλου,η άλλη της αυγής ο παρουσιαστής των ειδήσεων από το πάλε ποτέ αντιμνημονιακό kontra να μας λέει πόσο ωραίο είναι το μνημόνιο ωραία ποιοτική τηλεόραση,η θωμαιδα από την Γαλλία και πολλά άλλα νούμερα, για την ΕΡΤ μια είναι η λύση κλείσιμο και κατεδάφιση και του κτιρίου.

Καλύτερη λύση: Πώληση σε ιδιώτη όπως είναι και ξηλωμα του νταβατζιλιδικου τέλους από τον λογαριασμό της ΕΡΤ και μετατροπή σε ξεχωριστή συνδρομητική υπηρεσία.

 

Αλλά, έχουμε ένα χουβαρντάδικο κράτος που διατηρεί 3 κανάλια ΕΡΤ και ένα κανάλι της Βουλής και ένα TV100 για καβατζα.

Κάθε 5 χρόνια μια χαρά είναι. Υπόψιν ότι κερδίζουν όλοι μα όλοι με το T2. Λιγότεροι πομποί, λιγότερα κεραιοσυστήματα, μικρότερο κόστος για τα μικρά κανάλια αφού θα μοιράζονται ένα πομπό με περισσότερους σταθμούς, καλύτερη εικόνα,λιγότερο ρεύμα, λιγότεροι τοπικοί αναμεταδότες και λογικά λιγότερα λίνκς (επίγεια και δορυφορικά).

 

Ωραία. Ας βγει ο ΕΛΟΤ από την τρύπα που είναι χωμένος για να ορισει τα πρότυπα (διαμόρφωση, format βίντεο και ηχου, αναλύσεις, sampling rates, μέγιστο bitrate) και να μας δώσει και χρονοδιάγραμμα μετάβασης και χρόνο ζωής του προτύπου.

 

Αυτό το ΑΙΣΧΟΣ όπου ο κάθε δημόσιος ή ιδιωτικός πάροχος σήματος εκπέμπει "πιλοτικά" για χρόνια σε ότι πρότυπο θέλει με αποτέλεσμα να φεύγει πολύ υλικό από τα ράφια των μαγαζιών (αποκωδικοποιητές mpeg 2 τότε, dvb-t mpeg4 hd πιο πρόσφατα) οι οποίοι αχρηστεύονται λίγο πιο μετά είναι απαράδεκτο και συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα (όχι Ελλαδιστάν γιατί σε καμία χώρα που το όνομά της λήγει σε -σταν δεν υπάρχει αναλογη ασυδοσία υπέρ των παρόχων σήματος). Κάτι σαν τις καταλήψεις στα πανεπιστήμια. Υπάρχει μόνο στην ΑναρχοΕλλαδα που ο καθένας κάνει ότι του κατέβει στο κεφάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι να πρωτοαπαντήσω; Στο ότι η ΕΡΤ δεν μπαίνει μέσα αλλά είναι και κερδοφόρα με τους ίδιους υπαλλήλους και με μικρότερο μηνιαίο τέλος πριν το κλείσιμο της το 2013; Η τεράστια πλειοψηφία των υπαλλήλων αμοίβεται με μισθούς ενιαίου μισθολογίου, περί τα 800€.

 

Να σου παρέχει η ΕΡΤ αποκωδικοποιητή επειδή οι ιδιωτικοί σταθμοί μέσω της σκανδαλώδους Digea θέλουν να αλλάξουν σε Τ2 και να επαναληφθεί το πλιάτσικο που έγινε και μέσω δικών τους εταιρειών που πουλούσαν σάπιους δέκτες για 30 και 40€;

 

Αν θεωρείς το πρόγραμμα της ΕΡΤ το χειρότερο όλων των καναλιών, τότε έχεις πολύ χαμηλά στάνταρ αγαπητέ. Επειδή δεν παίζει αμερικανιές, Survivor ή Kardashians και επειδή ο ευρωπαϊκός κινηματογράφος δεν είναι του γούστου σου, δεν σημαίνει ότι είναι κακό. Χώρια τις πολιτικές και ενημερωτικές εκπομπές που απέχουν παρασάγγας από τα σκουπίδια τύπου Μπογδάνου. Για τα ντοκιμανταίρ δεν θα πω, γιατί τα βάζει -κακώς- αργά.

 

Τέλος, επειδή σε καταλήστευαν δεκαετίες για να παίρνει τις εκατοντάδες χιλιάδες Ευρώ ο Παπαδόπουλος και ο Θεοδωράκης, δεν σημαίνει ότι σου χρωστάει κάτι. Πάντα είχες και έχεις ακόμα τη δυνατότητα να μην πληρώνεις τα 3€/μήνα στον λογαριασμό της ΔΕΗ, μια αίτηση είναι.

 

- Δηλαδή ο πολύς τσακνής που πριν μερικές μέρες έλεγε "σκάσε επιτέλους" στην Μακρή δημοσίως και σε τηλεοπτική κάλυψη και ο ταγματάρχης αμοίβονται με 800€ θέλεις να μου πεις? Μπορεί το 80% των τεχνικών και λοιπών υπαλλήλων να παίρνουν πράγματι τόσα. Το υπόλοιπο 20% όμως αμοίβεται με μισθούς πολλαπλάσιους αυτών που προσφέρει και αδιανόητους για μια πτωχευμένη χώρα, απλά κατασπαταλώντας τα χρήματα που όχι οικειοθελώς παρέχει ο Έλληνας πολίτης.

- Αν δεν πλήρωνε κανένας το "ανταποδοτικό" τέλος θα ήταν πλεονασματική η ερτ? 

- Αφού έχει τόσο καλό πρόγραμμα και όχι κονσέρβες και προπαγάνδα της εκάστοτε κυβέρνησης, γιατί έχει τα χαμηλότερα ποσοστά τηλεθέασης από όλα τα κανάλια? Μάλλον ο ελληνικός λαός είναι πολύ χαμηλού επιπέδου και δεν μπορεί να εκτιμήσει την ποιότητα της ερτ, που ούτε την εθνική ομάδα δεν μπορεί να μας δείξει από αθλητικά.

- Καλά από ενημέρωση δεν το συζητάω. Μόνο ράσα δεν έχουν φορέσει από το λιβάνισμα που κάνουν στην κυβερνητική προπαγάνδα.

- Για το "ανταποδοτικό" τέλος που δεν μου εξηγείς γιατί το ονομάζουν έτσι και όχι ληστρικό (τι μου παρέχει ως ανταπόδοση άραγε?), δεν έχεις δίκιο ότι με αίτηση σου το αποφεύγεις. Δεν τα ξέρεις μάλλον καλά. Απλά δεν σου κόβει το ρεύμα η ΔΕΗ, αλλά τα χρήματα προστίθενται κάθε μήνα και χρεώνονται στο ΑΦΜ σου και φυσικά κάποτε θα κληθείς να τα πληρώσεις με τόκο, αλλιώς δεν θα μπορείς να πάρεις πχ κάποια ενημερότητα. ΔΕΝ διαγράφονται. Αν μπορείς να μου αποδείξεις το αντίθετο δείχνοντας μου το ΦΕΚ που το αναγράφει θα είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενος να το κάνω όπως πιστεύω και το 99% των συμπολιτών μας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι άλλο λόγο θέλεις εκτός από τον προφανή technically superior?

 

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την απορία. Θα καταλάβαινα αν επέλεγαν το αντίθετο.

Ο μονος λογος που το κάνουν είναι για να χωράνε περισσοτερα κανάλια ώστε να μην χρειαστει να πλειοδοτησουν τις αδειες λειτουργιας σε υψηλες τιμές. Για κανεναν απολυτως αλλο λογο δεν γινεται η μεταβαση σε αυτό το νεο προτυπο dvb t2 hevc. 

 

στο αλλο προτυπο βλεπεις, θα επρεπε να βαλουν το χεράκι τους στην τσέπη. αλλα ας πληρώσει ο μπιπ ο ελληνας νέες τηλεορασεις. σιγα μην νοιαστουν για το οτι τηλεορασεις 1-2 ετων που δεν υποστηριζουν hevc αλλα t2-avc θα βγουν αχρηστες και θα θελουν αποκωδικοποιητη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ μιλας απο την οικονομικη σκοπια, και συγκεκριμενα μονο απο την μερια του καταναλωτη. Διοτι το επιχειρημα "για να βαλω VDSL το κοστος ειναι μικροτερο αποτι να βαλω DVB-T2" ειναι τελειως επιφανειακο. Ρωτα ποσο κοστιζει και στον παροχο να σου προετοιμασει υποδομες για VDSL, μην κοιτας μονο την τσεπη σου. Συν του οτι στον παροχο πληρωνεις συνδρομη με το μηνα, ενω η DIGEA απο εσενα δεν παιρνει φραγκο, οποτε το επιχειρημα "ας μου φερει 4 τηλεορασεις dvb-t2 η digea και μετα ας αναβαθμισει" δεν στεκει. Δε πληρωνεις μια, δεν σε αναγκαζει κανεις να παρακολουθεις τα προγραμματα των καναλιων που συνεργαζονται μαζι της.

 

Παρ'ολα αυτα εγω μιλαω απο τη σκοπια της τεχνολογικης εξελιξης. Η ειμαστε της φιλοσοφιας να ακολουθουμε τις τεχνολογικες εξελιξεις οταν αυτες ειναι efficient (VDSL, FTTH, DVB-T2), ή ειμαστε της φιλοσοφιας να μας ξεπερνουν στις τεχνολογικες εξελιξεις χωρες σαν το Αφγανισταν, την Αλβανια, την Αργεντινη, την Κολομβια, την Εσθονια, την Ινδια, την Κενυα, το Βιετναμ και την Ταιλανδη που εχουν ηδη DVB-T2, και παραλληλα μενουμε με PSTN 56k και στο internet.

 

Οχι να απαιτουμε τεχνολογικη εξελιξη με τις τσεπες αλλων , ενω οταν ειναι να βαλουμε κι εμεις το χερι στην τσεπη να ανακαλυπτουμε θεωριες συνομωσιας κλπ...

Ναι και επειδη πρεπει να ακολουθουμε την τεχνολογια και επειδη ο ανθρωπος εχει παει πλεον στο φεγγαρι, προτεινω να μην παμε ομαδικως να πηδηξουμε απο την Ακροπολη αλλα να ανεβουμε μεχρι το φεγγαρι και να πεσουμε απο εκει πανω, ή ακομα καλυτερα να παμε μεχρι τον πλουτωνα. Αν εσυ φιλε εχεις την οικονομικη ανεση να αγοραζεις καινουργια τηλεοραση καθε τρια-τεσσερα χρονια, η υπολοιπη Ελλαδα δεν νομιζω οτι το αντεχει ετσι μονο και μονο για να ειμαστε τεχνολογικα μπροστα (ή για να εχουν περισσοτερες τηλεοπτικες αδειες οι πλουσιοι).

 

Και ....Η DIGEA απο εμενα δεν παιρνει φραγκο ? ευχαριστω φιλε μου εκ μερους ολων των Ελληνων που εσυ και μονο εσυ πληρωνεις απο την τσεπη σου για να βλεπουμε ολοι οι Ελληνες τηλεοραση... εμεις δεν πληρωνουμε, ειμαστε τζαμπατζηδες, απλα μας κοστιζουν κατι τις παραπανω ολα τα προιοντα για να αντισταθμιστει το κοστος διαφημησης στα καναλια που πληρωνουν την DIGEA....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μονος λογος που το κάνουν είναι για να χωράνε περισσοτερα κανάλια ώστε να μην χρειαστει να πλειοδοτησουν τις αδειες λειτουργιας σε υψηλες τιμές. Για κανεναν απολυτως αλλο λογο δεν γινεται η μεταβαση σε αυτό το νεο προτυπο dvb t2 hevc. 

 

στο αλλο προτυπο βλεπεις, θα επρεπε να βαλουν το χεράκι τους στην τσέπη. αλλα ας πληρώσει ο μπιπ ο ελληνας νέες τηλεορασεις. σιγα μην νοιαστουν για το οτι τηλεορασεις 1-2 ετων που δεν υποστηριζουν hevc αλλα t2-avc θα βγουν αχρηστες και θα θελουν αποκωδικοποιητη.

 

Εντάξει, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος. Στον υπόλοιπο κόσμο επίσης το κάνουν για να πληρώσει ο μπιπ ο Έλληνας; Αν όχι, θα έχουν κάποιους λόγους. Ξέρεις ποιοί είναι; Ξέρεις αν και πώς σχετίζονται με την ελληνική κατάσταση;

 

Σόρι αλλά εμένα μου φαίνεται, το είπα και πριν, ότι και χωρίς κανένα απολύτως λόγο πέραν του ότι είναι το νεότερο πρότυπο θα ήταν δικαιολογημένοι να κάνουν αυτή την αλλαγή. Αν κάποιος θέλει να βλέπει σκοτεινά συμφέροντα παντού επειδή θέλει να βλέπει τηλεόραση όπως ο μπάρμπας του που άλλαζε συσκευή κάθε 30 χρόνια λόγω αστεία μικρής σε σχέση με σήμερα ταχύτητα υιοθεσίας καινούριων τεχνολογιών, δικαίωμά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, στην Ελλάδα δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος. Στον υπόλοιπο κόσμο επίσης το κάνουν για να πληρώσει ο μπιπ ο Έλληνας; Αν όχι, θα έχουν κάποιους λόγους. Ξέρεις ποιοί είναι; Ξέρεις αν και πώς σχετίζονται με την ελληνική κατάσταση;

 

Σόρι αλλά εμένα μου φαίνεται, το είπα και πριν, ότι και χωρίς κανένα απολύτως λόγο πέραν του ότι είναι το νεότερο πρότυπο θα ήταν δικαιολογημένοι να κάνουν αυτή την αλλαγή. Αν κάποιος θέλει να βλέπει σκοτεινά συμφέροντα παντού επειδή θέλει να βλέπει τηλεόραση όπως ο μπάρμπας του που άλλαζε συσκευή κάθε 30 χρόνια λόγω αστεία μικρής σε σχέση με σήμερα ταχύτητα υιοθεσίας καινούριων τεχνολογιών, δικαίωμά του.

Το πρότυπο dvb-t2 υπηρχε απο τότε που δημιουργήθηκε η digea.. γιατι δεν το ιοθέτησε απο τοτε; πρόσεξε. το θεμα μας δεν ειναι γιατι πάει σε dvb-t2 αλλά ότι επιλέγει το πρότυπο που την βολευει για περισσότερες συχνότητες το οποίο όμως το έχουν λίγες τηλεοράσεις. ακομα και στο εξωτερικό που λες και εχουν dvb-t2, δεν χρησιμοποιει η πλειονοτητα το hevc.

 

Mε αυτή την πρακτική βγαινουν αχρηστες τηλεοράσεις 2ετιας μην σου πω και χρόνου, που υποστηριζουν dvb-t2 αλλά όχι το hevc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το πρότυπο dvb-t2 υπηρχε απο τότε που δημιουργήθηκε η digea.. γιατι δεν το ιοθέτησε απο τοτε;

Γιατί δεν υπήρχε το HEVC τότε... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Στην διπλανή και εξωτική Αλβανία έχει DVB-T2 από το 2011.... μέχρι και η Κένυα.... αλλά στο Ελλάντα.. πρέπει να περάσεις (να δοκιμάσεις) από τα πάντα όλα (με το αζημείωτο φυσικά...)..

 

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/DVB-T2

 

https://digitaltvinfo.gr/articles/cover-story/item/2858-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To τραγικό με όλη αυτή την υπόθεση (όπως και με την μετάβαση σε ψηφιακό digea) είναι ότι δεν βγαίνουν ποιοτικοί επώνυμοι δέκτες αλλά κάτι κινεζιές που στο 3μηνο καίγονται. Έχω επιστρέψει άπειρους για να μην έχω τη μάνα μου να κλαίγεται που δε βλέπει tv...

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόοδος δεν είναι ποτέ (σχεδόν) κακή, στη συγκεκριμένη περίπτωση βέβαια, για μένα, έχει καταντήσει αηδία να μας υποχρεώνουν για 3η φορά να προμηθευτούμε νέα (συνήθως) και της κακιάς ώρας μηχανάκια (λόγω ρευστού) πόσο μάλλον τηλεοράσεις, τη στιγμή μάλιστα που έχουν αλλάξει πια σχεδόν όλες. Δε συμφωνώ με τη λύση "μηχανάκι" όπου πρέπει να έχεις εξτρά πάλι ένα κοντρόλ και άντε πες το πάλι στα γερόντια που είδαμε και πάθαμε να το μάθουν, πήραν μια νέα TV και τώρα άντε πάλι άντε να τους πείς για μηχανάκι. Και ναι, λύση δεν είναι το "άμα θέλεις" για αυτούς που δεν έχουν κάτι άλλο είναι υποχρεωτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...